Jump to content

Consumul La S3 8l/8p Sau A3 1.8turbo


adibos3
 Share

Postare recomandată

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    17

  • DOOM

    8

  • dan i

    8

  • WRC

    5

Top Posters In This Topic

In perioada rece, mers normal, consumul in Bucuresti in trafic nu foarte aglomerat este de 16-17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in aceeasi perioada 14,8-14,9 poate tu intalnesti mai mult trafic :rolleyes:

Modificat de dan i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intalnit....numai trafic. 1h30 nu am bagat viteaza 2a. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: m vazut si eu astazi - consum mediu 1 de pe BC - 32,9 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

welcome to the club :lol:

cred ca aici am putea posta cele mai mari consumuri, si sa raman topicul celalalt pt cele mai mici :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit un consum mediu de 6.3 in afara.. mers lejer, 100-130 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum e ala "consum mediu" in afara? ori e consum extraurban ..ori e mediu...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: Pai poate n-are nici o legatura comparatie mea dar aveti S3 si consuma 15% , eu zic e normal pt ca prietena mea are golf V 1,4 si consuma 16% si tot nu fuge.... asa ca .... :huh:

Modificat de _Ikiy_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari in primul rand posesorilor de S3. Iar in al doilea rand nu prea inteleg sistemul cumpararii unei alte masini pt mers in oras DOAR pt k are consum mic. Pot sa inteleg pe cineva care are deja o masina mai veche, cumpara una puternica si incearca s-o menajeze cat de cat mergand cu ea seara si in we. Dar daca eu mi-as lua un S3, fiti siguri ca nu mi-as mai lua altceva pt k nu ar amortiza costurile. O alta masina inseamna minim inca 7-8000, plus ca si aia consuma cat de cat+revizii. Mai degraba mi-as lua un Audi "R32"(asa imi place mie sa-i zic) direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

darkblack..sunt curios ce simti cand mergi cu un S3 prin gropi si te oftici ca uzezi amortizoarele si gumele in gropi si nu asa cum ii place pe serpentine sau pe drumuri bune... sau cand vezi consum de 25% si te gandetsi de ce? sa mergi cu a 1a 1h? si sa simti dupa 3 luni ca iti patineaza ambreajul? si nu zic doar de costuri..zic de feeling...sa iti bati joc de 1 masina ca s3 chinuind-o prin oras. iau un scuter sau un smart...sau un Polo TDI sau 1.2 si gata. sau Lupo. nu neaparat 7-8000 euro.

decat sa ma simt bine in recaro cand stau in aglomeratie, mai bine ma simt "naspa" pe niste scaune normale in Lupo si stau in recaro pe serpentine...

nu compari revizile la un Lupo/Polo cu cele la un S3 nou? compari pretul la cauciucuri? la amortizoare? la ambreiaj? la consum?

si ti-am zis..in primul rand e vb de mila fata de masina. de ce imi trebuie >300 de cai sa merg cu 1a pt 1h? S3 l-as scoate in weekend sau seara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut. Nu merita un S3 chinuit in jungla din "metropolele" patriei noastre...

Un S3 il cumperi pentru "dat", pe sepentine, drumuri bune, snow drift, ...etc Nu cred ca un 1.8 turbo sau un 2.0 turbo + 4*4 este pentru utilizarea de zi cu zi in oras.

@ darkblack > "Nu s'ar amortiza costurile"? Orice masina ai cumpara si nu o folosesti ca sa faci bani cu ea, va fi o devalorizare continua.

Din punctul meu de vedere treaba e cam asa: Ai un S3 pentru weekend, pentru fun, pentru "dat" si ceva de clasa mica pentru aglomeratiile din oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc masina si ca everyday car...merg la serviciu prin aglomeratie :vaidecapulmeu: Nu m-am putut convinge sa dau bani pe o masina care nu imi place si in care sa-mi petrec de fapt marea parte a zilei.Adica nici sa iei masina mult dorita si sa se vestejeasca in fata casei sau in garaj parca nu e o solutie...

P.S.Cand aveam GTI-ul il tineam de bun si aveam si un Clio pentru oras...si cand m-am gasit golfuletul facut cu cheia in fata casei am renuntat la mai pastra o masina de buna...in orasul si in tara asta e o utopie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu va contrazic. E ingrozitor sa mergi in Bucuresti cu o masina de peste 250 de kg care sa aiba in jur de 1,5 tone. Mai ales ca vei chinui si masina.

Dar eu merg totusi pe principiul ca daca stai peste 5 ore/zi in masina, atunci trebuie sa ai o masina in care sa te simti bine. Cu ce ma incalzeste pe mine ca stau 4-5ore pe zi intr-un Clio sau intr-un Aygo/C1/107? K stiu ca voi pleca in we in afara orasului sau ca mai dau o tura seara cu masina? Mai bine adaug banii care-i dau pe masina mica la banii pe care-i dau pe un S3 si-mi iau ceva S-tronic:D sau tiptronic! Bineinteles quattro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit un consum mediu de 6.3 in afara.. mers lejer, 100-130 km/h.

Asta e consum de diesel, felicitari. Deci se poate.

Un benzinar condus "lejer" poate sa consume putin, insa cand te dai la ea consumul poate sa creasca cu 100-200%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu merg totusi pe principiul ca daca stai peste 5 ore/zi in masina, atunci trebuie sa ai o masina in care sa te simti bine.

In linii mari, de acord cu tine. Dar gandeste'te ca daca ti cu adev la acea masina (sport sau cu tenta sportiva), o sa ajungi sa tragi cate'un sfant pentru fiecare groapa sau gura de canal ce o iei, sau sa te enervezi pentru fiecare imbecil care nu acorda prioritate si taie calea cu riscul de a'ti atinge masina.

Exista 2 tipuri de masini: functionale/practice si de placere! Si placerea curata vine in doze mici :)

@DOOM > daca o ti in garaj reduci considerabil riscul de a o gasi pictata cand te intorci de la munca:P

Numai bine!

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am mers pana la Busteni cu prietena in weekend si am scos un consum de care sunt mandru :) 7.3% ... e drept ca doar de vreo doua ori i-am dat mai tare in rest am mers constant.

P.S. Pentru "necredinciosi" am si poza facuta cu mobilul...dar mi-e cam lene acum sa fac operatiunile necesare...

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow, felicitari... mie imi tot creste consumul, am ajuns la 14,0% de cand am luat masina, si acum am 18.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a crescut...gen 11% :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au vazut consumuri d-astea :D tu zi-ne de oras. :offtopic: Am scris si la mine pe topic, am in oras un 15% si chiar merg fara retineri. Doamne ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in oras vb Vlade. dar e mic orasu. :offtopic: aveam 95 in afara si dupa ce am mers prin Buc dupa tine, aveam 11%. deci te inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mai sus vorbeam de media consumului de cand am luat masina...

la mine e greu de spus deoarece fac 2 drumuri mari si late pe zi...de la tineretului in soseaua nordului si inapoi, si mai mult stau bara la bara... deci eu in oras nu prea reusesc mai putin de 16.5%, si ca stil de mers imi place sa tin masina peste 3000 de ture

Modificat de Victor_P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand am masina am consumul 15,6 % dar merg 90% din timp in oras.Vorba aia....cand am consum mare zic ca nu-mi pasa , dar cand reusesc unu mic ma laud si eu pe -aici :) :censur: :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!