Jump to content

Consumul La S3 8l/8p Sau A3 1.8turbo


adibos3
 Share

Postare recomandată

ma tot intreb daca masina mea consuma cat ar trebui sau exagerat...

asadar in urmatoarele conditii date: (dupa parcurgerea a 300 de KM numai in conditiile de mai jos)

- aglomeratie bara la bara

- schimbat 1 si 2 f rar trapta a 3-a

- 7 km dus - 7 intors

- 40 de minute dus 40 intors

- temperaturi intre 5 si 12 grade

- Consum de 15%

E mare?

pe timp de vara cu un traseu asemanator dar un pic mai descongestionat aveam 13%

afara am intre 8 si 10% depinde de cum merg...

Voi cum stati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    17

  • DOOM

    8

  • dan i

    8

  • Victor_P

    5

Cam ala e. Eu ma invart tot in jur de 15l/100km, chiar spre 16 cateodata. (traseu asemanator)

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul tau nu este exagerat, exact in conditiile tale de mers mie imi consuma cca 20%

totusi, overall consumul mi-a iesit la 13.8%, fara sa resetez computerul de cand am achizitionat masina (acum are cca 12.000km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca e normal, avand in vedere ca am eu in jur de 10%, si nu merg prin aglomeratie dar am talpa grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca Victor P am si eu consumul.Overall in jur de 14 de cand am masina dar merg mult prin aglomeratie ziua, iar la drum intins cam 9 daca nu fortez nota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sunt in "norme" :D

atunci zic eu ca e binisor...totusi sper sa nu sar de 15% ca devine frustrant

abia astept peste 2 weeknd-rui sa plec la Predeal sa vedem cum o sa fie atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot in jurul valorii de 15-16% ma invart in conditiile spuse de tine.

in afara scade pe la 8-8.5% si nu merg "economic"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia astept peste 2 weeknd-rui sa plec la Predeal sa vedem cum o sa fie atunci.

mai bine ai merge cu noi la Olanesti si poti compara si consumul exact.

stiu ca de multe ori am mers cu fuscobal la diferite drumuri, inclusiv cel pana la Durau ~500km, in coloana, am facut amandoi plinul din acelasi loc, am resetat kilometrajul si am facut iar plinul din acelasi loc, cu acelasi tip de benzina, Petrom 99+, si am mers aproximativ, in coloana, el avand un GTI cu 2.0TFSI cu soft si evacuare si filtru..deci in jur de 250 de cai. si stiu ca ne-a iesit consumul f apropiat, la mine putin mai mare cu 0.5-1l %.

avand in vedere ca TFSI e mai economic si mai avansat ca 1.8T si ca eu am si 4x4 si masinile sunt aproximativ egale la greutate, eu zic ca este o chestie normala.

oricum, uite si aici un topic despre consum la 1.8T:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6654&hl=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca te astept la Bucuresti sa mergi cu mine dimineata la serviciu in aglomeratie ca vad ca ai consum prea bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz voi folosi masina mea de oras, Furia Rosie a.k.a. Toyota Aygo, care va consuma si mai putin, undeva la 6.5 % :-)

Acum vorbind serios, ES-ul il folosesc mai mult la sfarsit de saptamana cand timpul imi permite sau cand am deplasari in alte orase/tari. Iar de regula am doua moduri de condus:

1 - Pensionar, adica 2-3k rpm, accelerari line, you know ... old people stuff - cam 90-95 % din timp

2 - Full throttle, cand imi amintesc ca mai am vreo 40 de ani pana la pensie :-)

Oricum eu spun ca es trei-ul este o masina corecta, adica este practica, consuma decent si relativ confortabila cand este cazul, iar cand nu este cazul pot sa bat M3, Evo, STI si mai nou Bentley fara remuscari :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la partea cu consumul mi se pare ok, adica totusi are ceva cai si quattro.Stiu masini mult mai slabe care consuma tot pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum mediu 14,9 - mers prin bucuresti, dimineata la pranz si seara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, v-am prins, tot 15% aveti si voi

aciduletzu ma duci si ma aduci si pe mine 1 saptamana de la munca? sa vezi ce rad eu la rezervorul tau :lol:..

la noi e haos.. :lol: din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la voi asta e prob...orasul , nu masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred ca se plange cineva de masina aici :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi de dimineata de acasa pana la birou:

distanta: 10.5km

timp: 1.17h

medie viteza: 8km/h

consum mediu: 25.6l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam dureros ... azi (deja ieri) oricum a fost omor in tot orasul...i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa cam tot fie aglomerat 2 ani de acum incolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras consum intre 15 si 17%. Si ca idee, dupa 12.300 km am acceasi medie ca Victor P: 13,8%. Se pot totusi scoate si cifre record: acum vreo luna, la ora 9:15, de la Dorobanti pana in Pantelimon via Stefan Cel Mare, trafic destul de aglomerat ca se lucra, 11,2%. O data s-a intamplat si cred ca va fi singura data. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere aglomeratie, motorul, tractiunea, zic ca un 13.3/8% e ok. nu?

cred ca in Ploiesti, la cat si cum merg, ati scoate 7-8, avand in vedere ca eu am 9.8% :lol: si 2.0TFSI e mai avansat ca 1.8T.

ca si aiculedtzul, multumesc pe aceasta cale masinii de servici si unei Ibiza SDI :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oarecum ironic, aceasta masina este singura masina care am avut-o pana acum la care nu m-a interesat/deranjat cat consuma, pentru ca iti ofera senzatii foarte misto de fiecare data cand te sui la volan....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem.Ma uit la consum doar ca fapt divers ...pentru ca toata lumea ma intreaba "cat consuma frate?" Pt mine S3 este every day car ... sub 14 in conditiile astea e bine avand in vedere cu ce cozi ma lupt.Am vrut sa iau initial si o masina mica de oras dar pur si simplu nu-mi vine sa dau banii pe ceva care nu imi place doar ca sa ma bucur ca vad consum mic...sunt cam nebun nu?

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca toti cam suntem...fiecare in stilul lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

subiectul meu preferat :)

491d1193716974-consum-s3-8l-8p-consum-s3-140.jpg

cam asta arata in timp ce ma intorceam vara asta de la mare

pe autostrada

am avut si consum de 29 dar forjata rau de tot prin oras :D

media este de 13

am fost pana in grecia si inapoi si am avut un consum mediu de 12-13 in conditiile in care acolo pe serpentine am stricat media :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!