Jump to content

Seat-ul Vostru , Bun Sau Rau ?


Robyman
 Share

Cum s-a comportat seat-ul meu ?  

169 voturi

  1. 1. Cum s-a comportat seat-ul meu ?

    • Nu am avut nici un defect din fabrica pana acum si sper sa fie tot asa.Foarte Multumit.
      113
    • Cateva defecte din fabrica dar s-au rezolvat fara prea multa bataie de cap.Multumit
      48
    • Multiple defecte din fabricatie care nu au putut fi rezolvate asa usor.Nemultumit.
      8


Postare recomandată

Deschid topicul asta pentru a putea sa-mi formez o idee de la ce sa ma astept de la masina seat pe care am comandat-o nu de mult timp . Ideea e ca dupa ce am citit topicurile despre problemele la masinile seat am inceput sa ma ingrijorez.Fiecare pare sa fi avut probleme masinal lui inca de la inceput . O groaza de plangeri despre defectele masinii din fabricatie . Topicul se adreseaza in special celor care au comandat un SEAT nou din Romania .

Daca aveti timp , comentati si raspunsul pe care l-ati dat si de ce . Cateva alte intrebari care mi-au starnit atentia in ultima vreme.:

1.Daca ar fi sa alegeti din nou , tot seat ar fi ?

2.Ce va nemultumeste in primul si primul rand la masina voastra ?

3.Din experientele voastre , ce ar trebui sa fac pentru a evita cat mai multe evenimente o data ce imi vine masina?

(masina pe care am comdant-o e un seat leon 1.9 tdi dar nu cred ca are asa mare importanta in topicul asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cornel.B

    5

  • Sop

    5

  • marale

    3

  • Mariusino

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa dau eu tonul.

Masina mea e un Seat Ibiza 1,4 16v 75 cp, din mai 2006.

Pana acum, masina a prezentat urmatoarele defecte:

- scartait volan (se freaca 2 bucati de plastic cand virez)

- pierd antigel, dar nu in cantitati industriale, asta am inteles ca se rezolva prin izolarea termocuplei

Eu zic ca astea sunt probleme minore, care nu afecteaza asa de mult satisfactia mea ca posesor de Seat.

In afara de aceste 2 probleme, eu sunt foarte multumit de masina, singura problema e ca de ceva timp imi doresc un Leon, drept pentru care in urmatoarele 5-6 luni voi cumpara un Leon Stylance 1,4 tfsi 125 cp cu multe optionale.

Eu cred ca e foarte important cum ai grija de masina, asta se va vedea dupa 2-3 ani in modul cum arata exteriorul si interiorul masinii. De asemenea, e foarte importanta si intretinerea motorului, sa ai grija sa nu ai niciodata lichidele sub nivelul minim (lichid de racire, ulei, ulei pentru servo, ulei pentru cutia de viteze).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare faza cu lichidele sa nu fie sub minim :))...nu i asa cristi ?:)))

si ca sa fiu on topic :P

defecte de fabricatie...da ...2 ...remediate foarte repede si pana acum foarte eficient de d-l Barbato...thnx inca o data d-le :D

vis a vis de "lichide"...cam papa ulei de motor la mine..dar deh...talpa :D

Modificat de rin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1.6

1. Da. Daca ar trebui maine sa-mi iau masina si as avea si $$, alegerea ar fi tot Leon dar FR sau Cupra. :))

2. Singurul defect : suport toba finala desprins din sudura ( de pe corpul tobei ), schimbat pe garantie. Masina avea 2300 e km.

3. Ce trebuie sa faci cu orice masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1.4 86CP

Momentan supermultumit dar am doar 21xx km cu ea.

1.As alege tot seat dar o varianta mai sport poate FR sau Cupra

2.-

3-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea. Un Seat Leon 1P (Mk2) achizitionat in martie anul curent.

S-a stricat MP3 playerul de vreo 3 ori pana acum. Schimbat in garantie ultima data am asteptat 3 luni.

Un scartait care apare pe undeva pe la volan sau in bord in momentul in care ating 120+ km/h. Dispare pe la 140-150.

Scartait in spate pe care l-am descoperit ca fiind de la "tavita" pe acopera portbagajul in interior.

Service Porsche Romania execrabil.

Achizitionata de la Metrotehnica. Dar fiind invitat cu un frumos sut in posterior la Porsche cand am avut o problema nu ma mai duc la acest service.

A ramas doar Alto care are mare merit ca ma lasa in service sa stau langa masina.

Acum observ o chestie care e cel putin ciudata nu stiu daca la mine sau la toti posesorii de Mk2. Din cauza consolei centrale imi sprijin piciorul drept de aceasta. In locul in care imi sprijin piciorul nu mai am par pe picior :lol:. Si de aici cred ca mi se trage si durerea din piciorul drept. Imi sprijin piciorul de plasticul rece de dimineata si cred ca imi afecteaza cumva muschiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Cordoba 1.9 SDI stella 2001. Super-multumit 90.000 km schimbat: bujii, o sonda, remediat pierderi de lichid servo-directie, 1 pivot (in rest doar operatiile din service-plan).

PS: Ma asteapta schimbarea distributiei.

Seat leon Spirit 2006. (1.9 TDI)

Satisfacator as spune:

motorul consuma ulei (cam 2l la 15.000) - problema prezentata in garantie si nerezolvata.

aceeasi problema ca la CristiN (vibreaza plasticul de la volan pe plasticul de bord); mai scartie si usa torpedoului (mai rar)

stergatorul luneta scartie in ciuda prezentarii problemei de cateva ori in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Cordoba 1.4 16V 100CP 2006.

Masina are 19.500 km si se comporta excelent,nu am avut nici o problema cu vreun defect major,tot ce am facut a fost sa verific nivelul uleiului,lichidului de racire,lichidului de servo.

Am schimbat un filtru de polen ( am curatat instalatia de climatizare),care dupa numai 4.000 km era negru de la "atmosfera de vis" din Bucuresti.

Cu siguranta urmatoarea masina va fi tot Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 an, 22.000km, pina acum o singura problema: intra apa in stopul stanga (spate..) - inlocuit rapid pe garantie, defect din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut niciun fel de problema pana acum cu masina. Inainte de Cupra actuala am avut Ibiza si nici cu ea nu am intampinat defecte de fabricatie.Referitor la Cupra, masina actuala, nu am ce sa-i reprosez, se comporta excelent. Am aproximativ 12000 de km parcursi nu a aparut niciun defect, nici greierasi,nimic de zis. A papat putin ulei,dar asta se datoreaza stilului personal de conducere...adica talpa...Cu toate aste, consumul mediu este undeva in jur de 11-12 de cand am achizitionat masina. In ultima vreme am mers foarte mult in orase, mai ales Bucuresti, si am constatat o crestere majora de consum (recunosc ca m-am si dat la ea,m-am alergat cu cativa baieti :icon_thumright: ) si am ajuns la 17-18, dar nu mi-am luat Cupra pt consum,asa ca.....talpa in continuare.Concluzie: urmatoare masina va fi o alta Cupra (daca vor scoate ceva mai tare), dar cine stie...ma uit foarte atent si astept Lancer Evo X...

Modificat de BZ79DNL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Toledo luat in martie 2007 are acum 7000km.

Probleme :-freaca telescopul de pe partea stanga la portbagaj(este posibil si din cauza ca masina sta parcata putin in panta si este deschis destul de des in aceasta pozitie)

Niste trepidatii din cand in cand in zona de evacuare trebuie rezolvata,in rest totul bine.

Sunt multumit de alegerea facuta si tot seat toledo a-si alege avand in vedere bugetul avut, iar daca bugetul se mareste ceva din grupul Vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza, 2002 achizitie, model 2003, 85.000 km, fara prob mari. AC a avut o porb cand am luat-o dar s-a rezolvat pe garantie, cunoscutele cleme de plastic la geamuri si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O data cu inaintarea in varsta incepe sa se manifeste senilitatea :D .

Anul trecut,imediat dupa ce am luat masina,la a doua spalare s-a aburit stopul spate dreapta,partea de pe capacul portbagajului.

Schimbat pe garantie imediat,de atunci nimic altceva. :D

Asadar, o problema tot am avut insa pe care mi-am scos-o din minte.Cred ca am nevoie de un control de specialitate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Leon 1M, 1.9 TDI, 100 CP, aprile 2006, luat nou din Belgia.

- zgomote plastic bord, in stanga langa blocul de lumini.Un pic de "bibileala" si cred ca se rezolva;

- vibratii la relantii, cateoadata.Nu mai stau sa-mi bat capul cu problema asta.Sunt atatea cauze posibile;

- schimbat coloana de directie, in garantie, in Romania.A fost un defect din fabrica.Rezultat: foarte multumit, dat fiind faptul ca am beneficiat de garantia internationla, fara sa fie nevoie de interventii, examinari atente, rechemari..etc.Pur si simplu, la revizie, cei de la Metrotehnica au zis ca intr-adevar coloana tebuie schimbata, au trimis catre PoRO nu stiu ce cerere, s-a aprobat si in 10 zile a venit piesa si au inlocuit-o.

Acum are 39.000 Km si nu mai sunt alte probleme.In general sunt multumit de marca SEAT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu cu experienta de la 3 seat-uri (ibiza) in familie 2004, 2005 si 2006.

Nici un defect din fabricatie.

Merita din plin banii cheltuiti. Am spus asta fara nici o ezitare :somnmare:

Imi iubesc masina desi are 3 ani jumate si in timpul asta am condus si alte modele.

1.Da, as lua tot seat fara nici o ezitare e greu sa-ti cumperi altceva si sa risti cand esti multumit de marca pe care o ai.

Daca e sa cumpar altceva va fi doar de ratiuni de clasa de masina si seat nu are nici un model acolo. Dar tot din grupul VAG ar fi.

2. Cursa lunga la ambreiaj, daca stai mult in trafic innebunesti.

3. Cand vine masina citeste manualul si cu un marker subliniezi tot ce e la intretinere e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utilizator de 2 Seat pana acum: Ibiza si Leon:

Ibiza are vreo 35.000 km la bord, pana acum nici o problema.

Leon-ul are si el aprox. 32.000 km; in afara de o mica problema la computerul din usa stanga fata, care s-a rezolvat in 2 luni la service (nu vreau sa-mi mai aduc aminte perioada :) ), n-am ce sa-i reprosez.

Raspunsurile la intrebarile tale suna cam asa:

1. As alege Seat din nou, numai daca nu o sa am bani de Maseratti... :)

2. Ma refer la Leon acum: in primul rand ma nemultumeste faptul ca are tupeul sa se simta pe aceeasi scara sociala cu alte masini mai titrate... si ma mai enerveaza faptul ca se holbeaza toata lumea la ea, de parca ar fi vreun Lamborghini... de fapt e doar o masina spaniola

3. Poarta-te frumos cu ea, mergi la revizii, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pct. 2 ai dreptate. Intoarce lumea capul dupa el. Nu cred ca gresesc daca il asez in fruntea modelelor seat, cel putin ca aspect. Asta vorbind de varianta de baza. Daca mai ai si ceva banuti sa bagi in el deja intreci masura :)(Dar totusi e o problema de gust)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Toledo 1.8 20V 120CP

salut, mi-am cumparat un seat toledo din 2000 acum 3 luni si sunt super multumit de el, e spatioasa, eleganta, foarte bine antifonata.

O intrebare ar fi de consum : 18,7% (de la pompa la pompa, plin de fiecare data - aprox 50l ). Motor de 1,8l, 20V, 92KW. E posibil sa fie ceva defect de am un consum asa de mare. Consumul e realizat numai in Bucuresti. Fac 12 km intr-o ora, cam asa.

Seat e foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi in ritmul asta mie unul nu mi se pare un consum exagerat! Dar este doar o parere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1.9, 105 CP, 35.000 Km luat in decembrie 2005

Nu am avut nici un defect din fabricatie insa au aparut pe parcurs problemele cunoscute cu plasticile. Inca ma lupt cu un scartait pe partea stanga si inca ceva.....nu imi place ca incepe sa vibreze tot daca dau volumul pe la 15....

schimbat bec pozitie spate stanga pe la 20.000 km.

Achizitionat metrotehnica.........dar din cauza sefului de service (prietenii stiu de ce) am ajuns la Alto. Revizii facute la 10.000.

Ca raspuns la intrebarile tale:

1. As alege tot Seat, probabil Altea sau Altea XL (a aparut un copil)...:)...si neaparat urmatoarele optionale:

DSG+incalzire scaune

2. Aici sunt un pic subiectiv.......portbagajul putea fi un pic mai mare.....consola centrala putea fi desenata mai frumos

3. revizii la timp si poartate frumos cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Ibiza 2006, 1.2, 45.000 km.

Fara probleme, mici zgomote de plastic dar cu timpul s-au dus, singurul a ramas volanul care se incapataneaza sa scartie din cand in cand.

Imi place cand imi taie benzina cateodata ( dupa 6000 turatii) dar foarte rar. La 4000 de ture rontaie ca o masina de curse.

Urmatoarea nu ar putea fi decat Ibiza Cupra sau Leon Stylance.

Fa-i reviziile la timp, nu te zgarci la filtre si ai grija de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat ibiza 1,2 noiembrie 2006 30000km

probleme minore si cunoscute...nu ma plang de zgomote pentru ca am mai avut ceva masini ...si nu am intalnit pana acum vreuna cu zgomote mai putine decat ibiza(megane 2, matiz, mitusubishi carisma, toyota corola 2007) ....

1.... imi place ibiza ..imi place seat...daca nu as avea ibiza sunt 100% convins ca tot seat as fi ales..dar acum ca am...m-as indrepta catre vw eos, audi a5, tt, s3, a4 convertible(varianta care inca se fabrica) si sunt curios cum o sa arate noul golf :) - oricum o sa fiu in veci fan vw ...

2. 110% extaz ... nu am nemultumiri

3. ... fierul si cauciucul trebuie intretinut ..service bun, consumabile bune si schimbate la timp... oricum intretinerea ibizei este la nivelul daciei logan..poate la unele componente mai ieftin... cat mai multi km fara incidente ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca ar fi sa aleg din nou ar fi Seat Leon, banii sa-i am ca de restul sunt convins :lol: Am mers si cu Golf si imi place si ala destul de mult, dar designul e hotarator in privinta lui Leonache :lol:

2. La Ibiza 1.4 ma nemultumesc zgomotele (greierasii), faza cu lubrefierea chederelor e sincer o frectie cu efect limitat in timp si tradeaza o caroserie nu tocmai inchegata pentru suspensia destul de dura (si zgomotoasa) pe care o are. Ca apreciere generala ma mai nemultumeste calitatea insonorizarii, care nu sare din limita clasei mici, insa nu putem avea pretentii la banii astia.

3. Doar o verificare exterioara destul de atenta a masinii la exterior si interior ca restul problemelor nu ai cum sa le observi la momentul achizitiei, ele vin cu timpul...incet dar sigur :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

10.000km dar multumit!!! :rolleyes:

Probleme minore dar rezolvate repede de Alto:

1.La primul drum in afara orasului(masina avea cam 100km doar) am observat ca volanul statea intr-o parte citeva grade.S-a rezolvat la Alto.

2.CDmp3 Error.Cica e boala lor,asa ca am stat o luna dupa el :angry:

3.Daca dau muzica tare,se aude un zbirniit in usa spate dreapta de la basi.De la tija care actioneaza deschizatoarea usii

4.Ulei la minim pe joja la numai 7500km.Asa ca am mai luat un litru

Asa ca fata de ce se plinge lumea sint multumit si poate ...norocos :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 000 km - super multumit de ibiza mea. Poate ca are consumul un pic cam mare fata de ce m-as fi asteptat de la un motor totusi mic (1.4 l), dar totusi este benzinara. In rest n-am ce sa-i reprosez.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!