Jump to content

Reparatie Masina In Regie Proprie


kpi
 Share

Postare recomandată

As dori un sfat: in urma unui accident, daca optez pentru repararea masinii in regie proprie cum procedez? banii se dau de catre societatea de asigurari inainte sau dupa reparatia masinii? Daca se dau banii inainte, trebuie sa le justific lor cu facturi folosirea banilor sau nu? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Soliciti in scris optiunea 'repararea masinii in regie proprie '.

2. Inainte.

3. Nu.

Singura mentiune e ca prin optiunea asta vei primi ceva mai putini bani decat in cazul unei reparatii cu deviz, la un service agreat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Da Diesel insa daca o fi masina din semnatura si o fi o dauna mai mare .... . Suma asigurata din polita este in mod sigur peste valoarea de piata si si-o fi facut omul vreo socoteala .Am vazut un caz similar la un 320 i cu vreo 7-8 ani vechime si a preferat sa-si ia banii pe el ca l-a reparat cu piese de la dezmembrari dupa care l-a vandut.(era dauna partiala ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la regie proprie o sa pierzi doar la manopera unde o sa iti taie tva-ul si o sa iti dea o valoare pe ora mai mica decat la majoritatea service-urilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru repararea masinii in regie proprie, asiguratorul it poate cere sa duci tu facturi proforme pentru piese si manopera si iti elibereaza suma totala a facturilor duse de tine.

La asirom de ex...scot ei chipurile la licitatie furnizarea pieselor/serviciilor..si iau in calcul oferta cu tarifele cele mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Cu deviz de la service e mai avantajos decat sa-ti faca ei un antecalcul dupa Eurotax/Schwache.

Depinde de asigurator,nu toti accepta(eu am patit cu firma de trista amintire Astra).

Eventual cere o calculatie dupa Audatex(au si firmele de asigurari si service-urile).

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cineva mi-a lovit masina parcata in fata blocului,nu e lovita tare,doar cateva zgarieturi la spoiler dreapta fata,aripa dreapta fata zgariata si infundata putin si usa dreapta fata zgariat bandoul si o indoitura mica in usa cu vopseaua zgariata.Cel care m-a lovit avea casco asirom fiind sofer de tir,intrebarea mea este daca ar fi mai bine sa cer in prima faza sa imi de-a o estimare pentru o reparatie in service autorizat pentru ca apoi sa cer sa o repar in regie proprie,daca se poate asa ceva, pentru ca am inteles ca daca alegi din prima sa o repari in regie proprie iti calculeaza totul la valori mult prea mici.O alta intrebare ar fi daca primesc banii la solutionarea cazului si apoi sa ma apuc sa fac masina din acei bani(asa m-au sfatuit unii prieteni)ori trebuie sa o fac din banii mei(in regie proprie)iar apoi sa vin cu chitante la ei pentru decontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

La multi ani domnilor. A venit si randul meu sa scriu aici desi nu mi as fi dorit. Pe 31 decembrie circulam pe str Brasov spre Ghencea si la intersectia cu 1 Mai din sens opus a virat spre stanga un batranel cu un Smart fara sa se asigure si am intrat in el in plin, eu fiind pe verde. Sotia lui luata de Smurd cu clavicula rupta, semaforul se mai tinea doar in cabluri etc. Eu eram cu Sharan-ul... airbaguri sarite, bordul rupt, faruri, capota, tragger, bara, aripi, suport ventilatoare si ventilatoare, suport motor dreapta rupt. Radiatoarele nu s au spart, masina merge pe roti cat de cat. Masina pt a fi reparata nu are nevoie de sudura spre norocul meu. Mosul.....rca la Euroins... am de la Udriste procesul verbal, anexa 2. Masina clar va fi declarata dauna totala insa eu vreau sa o fac cu mana mea. Daca ma puteti indruna ce pasi sunt de urmat astfel incat sa mi primesc ceva bani de la ei va raman dator. Eu vreau sa ma apuc de masina cat de repede pe banii mei urmand sa mi i recuperez apoi. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-le ca vrei sa ti o faci in regie proprie, initial o sa ti ofere o suma de rahat turcesc, te certi cu ei si ulterior o sa mai pluseze ! Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti fac oferta sa o faci unde au ei decontare directa sau oferteaza o suma sa o faci in regie proprie.

Si eu astept ceva de genul asta, drept e ca pt ceva nesemnificativ fata de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te apuca sa o repari pana nu fac constatarea cei de la euroins, trebuie sa mergi la ei cu "mosu" pentru poze si deschiderea dosarului, si chiar atunci iti fac si ei un calcul de bani cam cat pot sa-ti ofere ca sa o repari in regie proprie. Si eu am avut un incident acum 1 an si am reusit sa acoper cheltuielele de reparatie cu banii care i-am primit de la ei. Din moment ce semnezi si dai acordul ca o repari in regie proprie atunci te apuci de reparat.Da-mi PM si iti dau pe cineva care dezmembreaza asa ceva pe la Pitesti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine vine un agent euroins sa faca constatare sau ce se face intrucat masina nu este deplasabila in sensul ca este prea mare sa o urc pe platforma sa o agat de passat si le-am spus in call center ca nu este deplasabila. La vreo 30 minute au revenit cu telefon sa programam vizita agentului de la ei. Va tin la curent. Asa mi s-a mai spus- sa nu ma apuc de nimic pana nu am acceptul de plata. Sincer nu ma grabesc cu banii de la ei. Eu vreau doar sa-mi fac masina in primul rand

@andrusel chiar te rog sa -mi dai un contact pentru piese.

15823757_1378806752152418_444185286_o.jpg

15824012_1378806838819076_1411708731_o.jpg

15824147_1378806658819094_1559816113_o.jpg

15824532_1378806808819079_37246251_o.jpg

15820768_1378806822152411_2003959479_o.jpg

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii. Astazi fix cand viscolea mai rau a venit agentul de la Euroins sa vada masina....S-a uitat la ea 2 secunde si a spus foarte malitios:" masina asta FACEA mai mult de o suta de milioane inainte de accident?" In momentul ala va dati seama ca mi-a venit sa-l strang de gat dar m-am abtinut in ideea sa-l las sa faca pe nebunu`... I-am spus sa se uite atent la masina, la dotari si la cum arata overall si apoi sa reformuleze intrebarea. S-a uitat atent, a mentionat in procesul verbal dotarile masinii, ba chiar a specificat modelul de jante( road america). In procesul verbal mi-a trecut toate avariile insa nu inteleg de ce aripa dreapta desi e ff putin ciupita mi-a trecut-o " de inlocuit" iar capota a bifat-o la " reparat". Dupa ce a terminat de completat a revenit:" si totusi cat facea masina asta inainte de accident?" I-am raspuns ca pot demonstra cu facturi ca masina se apropie de 4500 euro avand in vedere ca toata directia, sistemul de franare, suspensia, intercooler sunt noi OEM, taxa timbru achitata in martie anul trecut, planetare schimbate in Germania 550 euro, anvelope noi, optiuni etc si a avut un moment de tacere dupa care" km vor trage inapoi mult.....dar mai vreti sa o reparati?"  Pai cam ce variante as avea? Nu stiu va intreb... In fine...a spus ca revine cu raspunsul in cursul saptamanii viitoare. Eu masina este clar ca vreau sa o repar avan in vedere ca am bagat multi bani in ea si chiar am nevoie de ea. Daca vor veni cu o suma jenanta, merg la reprezentanta, cer reconstatare si o tin pana in panzele albe cu ei daca trebuie. Mi se pare aberant tot sistemul asta de asigurari, desi nevinovat sa stai sa plangi, sa te milogesti de ei, sa ameninti cu procese pt un lucru care ar fi firesc sa mearga ca uns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e strategia lor. Tu in timpul asta intereseazate si vezi ce cost presupune sa o repari si cand iti da raspunsul la cati bani iti ofera faci atunci calculul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..mai e o faza, nu stiu daca mai e in vigoare, dar stiu sigur ca am citit undeva:

transportul pe platforma de la locul prapadului, dar si utilizarea altui mijloc de transport- in lipsa celui avariat, care e in service sau asteapta.. ceva-  se DECONTEAZA, adica ei sunt OBLIGATI sa plateasca chestiile astea, rezutate din lmposibilitatea folosirii bunului prop. personala.

 

Care stie, mai e varabila aceasta prevedere?:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telenovela continua.... Cei de la Euroins amana sa-mi dea un raspuns, spun ca nu este gata dosarul, sa revin saptamana viitoare, mai au de facut investigatii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu daca si acum este la fel...dar cand am facut eu ultimul accident aveau dreptul legal la 90 de zile de investigatii...

Deci practic ei pot sta cu dusarul pe masa 90 de zile si sa iti spuna ca fac investigatii...

Uite cateva termene sa iti faci o idee cum a decurs la mine toata treaba...

08.09.2013-ACCIDENT

16.09.2013-CONSTATARE+DESCHIDERE DOSAR DAUNA

27.09.2013-AM DEPUS PROCESUL VERBAL LA DOSAR(accidentul a fost in orasul Horezu/Rm-Valcea...s-au produs niste incurcaturi,am alergat dupa procesul verbal pentru ca nu mi-la dat politistul pe loc etc...)

03.10.2013-AM DEPUS CERERE DESPAGUBIRE PENTRU REPARATIE IN REGIE PROPRIE

11.10.2013-DOSARUL A INTRAT LA FINANCIAR IN VEDEREA EFECTUARII PLATII

17.10.2013-S-A EFECTUAT PLATA

 

Devizul a fost de 3468ron si eu am primit 2790ron deoarece am obtat pentru regie proprie si din suma initiala s-a scazut TVA-ul...

Din momentul in care s-a deschis dosarul...cam la 2 zilele dadeam cate un mail sa ii intreb in ce stadiu era dosarul...

De fiecare data imi gasea cate un motiv...ca nu au nu stiu ce la dosar...etc...si le aduceam si continuau...

Totul se intampla scris...sa pot face reclamatie la CSA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu: Nu vreau sa  te demotivez in vreun fel dar daca nu ajungi la o intelege cu ei o sa pierzi timp si nervi prin procese. Ei au legea de partea lor, pe care bineinteles trebuie sa o aplice corect.

Asiguratorul are obligatia sa iti aduca masina in starea de dinaintea accidentului. Daca aceasta suma este depasita iti declara masina dauna totala si tu trebuie sa primesti 75% din valoarea masinii pe piata din Romania in momentul respectiv plus epava.

Cum calculeaza valoarea masinii !? Au un soft care cauta pe siteurile cu anunturi dupa criteriile introduse. Rezulta o suma pe care ei o pot modifica in sus sau in jos in functie de starea masinii tale la constatare. Este o diferenta mica daca e sa o luam procentual. De obicei suma rezultata se duce in jos daca masina nu e praf si mai poti recupera din ea.

Ce poti sa faci dpmdv:  Poti sa mergi la reprezenta sa iti faca o constatare, cam cat ar fi reparatia. Intereseaza-te cam cat ar valora masina ta, sa poti sa iti faci un calcul, apoi mai adaugi dovezi cu facturile despre care zici cu piesele. Te ajuta la eventuala "negociere" cu asiguratorul.

Bine ca nu a fost mai rau...;)

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...Eu sunt convins ca masina va fi declarata dauna totala intrucat plansa de bord e inflorita, centuri blocate, airbaguri sarite plus ce se vede si in fotografii. Astept..nu am ce sa fac...

@Laurentiu_LWR- mi-ai mai ridicat moralul cand am vazut ca a durat destul de putin pana s-a efectuat plata. Pe mine nu plata ma doare in acest moment..ma doare sa aflu un raspuns si o suma, sa ma pot apuca de masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu i ai intrebat pe evaluatori cat e termenul legal?banuiesc ca nu dureaza ani intregi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu asigurarile s patit si eu la BMW cei de la servis au facut o constatare de 120 mil lei vechi iar cei de la asigurari 66 mil ....masina a stat in servis 3 luni fara ca nimeni sa se atinga de ea ca nu aveau aviz de la sirurator. In fine m-am saturat am mers la asigurari am vb cu ei am zis ca o repar in regie proprie am primit 66 mil si  dat la pace cu servisul sa mi-o faca ....bonus masina polishata integral . Daca nu interveneam mai aveam de stat si acum sa vina contraexpertiza de la Bucuresti .....o mafie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca incerc sa te ajut cum pot pt ca am fost in aceeasi situatie si un prieten la fel.

1) Daca ti se pare ca acea constatare facuta de inspector este mult subevaluata, trebuie sa faci reclamatie la ASF si de acolo vor trimite cineva sa iti evalueze din nou masina. Prietenului meu i-au stabilit valoarea masinii la aproximativ 1500euro din care urma sa primeasca 75%... ceea ce a fost nesimtire curata. A facut reclamatie la ASF si la o noua evaluare a primit undeva la 3000euro, deci dublu!! Ceea ce spui tu cu reprezentanta nu merge pt ca tot un inspector de la firma de asigurare va veni si vei primi cam aceeasi constatare.

2) Daca masina va fi scoasa dauna totala, vei primi 75% din valoarea calculata de ei plus epava si mai departe poti sa faci ce vrei. Chestia cu in regie proprie si primesti banii dar fara tva cum a spus un coleg se aplica doar in cazul in care masina nu e dauna totala.

3) In cazul in care mergi pe ASF pentru reconstatare inarmeaza-te cu rabdare pentru ca va dura mult.

4) NU TE ATINGE DE MASINA! La modul cel mai serios, nici macar sa o demontezi sa vezi ce e stricat pe dedesubt deoarece poti sa nu mai primesti nimic. Abia asteapta sa faci chestia asta ca sa iti refuze orice despagubire.

Succes si sper sa nu fii nevoit sa ajungi sa te lungesti prea mult pentru ca e foarte greu cand trebuie sa fii despagubit la o dauna totala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii. Dupa telefoane zilnice la agentul care mi-a facut pv-ul, astazi mi-a spus ca masina este declarata dauna totala, dosarul este trimis spre aprobare. Primesc epava si echivalentul in lei a 2000 euro. Miercuri trebuie sa merg sa semnez cererea de despagubire, iar din acel moment mi-a spus ca in 15 zile ar trebui sa mi fie virati banii in cont.Nu mi se pare nici pe departe ca suma reprezinta 75% din valoarea de piata, dar asta este.. Nu am timp si nervi sa alerg la ASF, si probabil ei sunt constienti de lucrul acesta. Cel putin acum ma pot apuca sa repar masina... revin cu detalii din serial pana la final

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!