Jump to content

Inlocuire Rulment Roata Spate - Procedura


moshulik
 Share

Postare recomandată

am si eu mai multe de schimbat la skoda ocatvia I 1.6 AVU/BFQ printre care si rulmentii spate. Ce marca de rulmenti recomandati? Am gasit o oferta la SWAG ambii rulmenti undeva la 300 RON!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei mai buni producatori de rulmenti sunt FAG, SNR, SKF. Alegerea iti apartine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

toate bune si frumoase! Am schimbat unul din rulmentii de pe spate si am pus FAG! Calitate excelenta si a costat 272 RON 1 set. Acu ma deranjeaza si celalalt de pe spate numai ca as lua unul mai ieftin. Am de ales intre MAPCO si FEBI. Ce recomandati? De schimbat il schimb eu asa ca pretul manoperei este minim!

Modificat de alinworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic să pui tot FAG. Chiar şi scrie pe cutie că se schimbă în pereche (dacă decedează din cauze naturale unul, nici celălalt nu mai ţine mult)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pt moment nu dispun de bani si solutia cea mai la indemana ar fi sa cumpar unul nou dar mai ieftin in locul celui care huruie! Si trebuie sa aleg intre:

1.MAPCO 128 RON

2.SWAG 234 RON

3.FEBI 131 RON

4.SNR 249 RON

 

As prefera unul intre MAPCO si FEBI dar daca tot primesc feedbackuri negative as putea alege cu un pic de efort intre swag sau snr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

Salut!

Eu am pus pe spate mapco si nu am nici o problema pana acum. Am in jur de 40.000 de km cu  el si nu da semne de oboseala.Merg cu masina, de cele mai multe ori,  cu 5 persoane + bagaje, deci  ar fi o sarcina pe el. Va  salut!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Va salut, imi poate spune si mie cineva la ce cuplu se strange exact rulmentul spate la octavia 1? Il am pe cel de pe stanga cam obosit, a inceput sa maraie in mers. Am cumparat deja pe cel nou si am vazut pe autodoc ca schimbarea este destul de simpla, dar stiu ca acel rulment se strange cu o anumita forta. 

Daca imi poate da cineva valoarea exacta, va multumesc anticipat. Parca nu asi incerca varianta strans la maxim si apoi dat inapoi un sfert de tura, din moment ce am acces la scule 'de precizie'

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70 Nm + 40 grade. piulita noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, cand am ceva timp ma apuc si eu de treaba. Rulmentul a venit in pachet cu piulita noua, dar fara acel capac din tabla. Sper sa reusesc sa il trag pe cel vechi afara fara sa il deformez prea tare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

inafara de cheia dinamometrica iti mai trebuie un SDV ptr strangerea unghiulara.

Asa arata 

strangere unghiulara.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e atat de critic unghiul. eu il fac la ochi tot timpul. 40 merge ca jumate a lui 90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la ochi intentionez si eu sa fac cele 40grade, fiindca are piulita 12 colturi dupa ce strang la cuplu pot sa pun cheia in pozitie verticala si sa strang 1/8 de tura.

Sau eventual ma folosesc de un raportor si 2 fire de ata si pun un semn pe undeva pe aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja te complici....  :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ovidiu_1984c

Buna ziua domnilor. Cam de aproape un an am un huruit infundat pe spate  la fiecare viraj mai strans la dreapta. Se aude si in curbele la stanga dar mai putin. Am cauciucuri mixte vara-iarna dar inainte de astea erau doar de iarna si am mers cu ele 2 ani si nu se auzea nimic. Am fost la 2 ateliere si cik nu este nici rulment... nici bucse. Sa mai intalnit cineva cu problema asta? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebi pt Passat ? esti offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, am ajuns să strâng și eu rulmentul. Am un manual online, acolo zice 175 Nm.  O fi același lucru? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!