Jump to content

Pregatire Pentru Iarna


ashhh
 Share

Postare recomandată

M-am gandit sa deschid acest topic pentru a aduna toate sfaturile potrivite pentru sezonul rece si a scrie toate problemele pe care le-ati avut iarna, avand in vedere vremea din ultimele zile.

Eu sunt incepator si nici nu ma prea pricep la masini. Ibiza mea e noua si chiar nu stiu ce ar trebui sa fac sa fiu gata pentru sezonul rece. :D

Asa ca daca stiti ce mai trebuie facut, in afara de varianta evidenta de a monta cauciucuri de iarna care e de preferat, astept raspunsuri.

M-ar interesa si daca stiti unde se gasesc lanturi si ce modele ati folosit si voi, daca pentru dezghetarea geamurilor e eficient spray-ul antiinghet, daca trebuie folosit antigel si cum.. chiar nu ma pricep deloc dupa cum vedeti:P

Asa ca astept raspunsurile voastre,

Take care! Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    17

  • alexsar

    9

  • mario75

    7

  • DanielK

    7

Prima iarna am trecut-o fara nici o problema deosebita.

Adevarul este ca nici n-a fost iarna propriu zisa,motiv pentru care nu am facut decat minime verificari la lichidul de racire (antigel) sa fie la nivelul normal indicat pe vas.Am inlocuit lichidul de spalat parbrizul cu unul de iarna.

Am fost tentat sa cumpar anvelope de iarna dar am renuntat,de asemenea nu mi-am luat nici lanturi.Sistemul de climatizare face fata cu brio dezghetarii parbrizului sau geamurilor,deci nu am folosit nimic altceva.

Cat a fost ger nu am tras frana de mana asta datorita numeroaselor probleme avute inainte cu Daciuta,careia in nenumarate cazuri i-au inghetat tamburii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai citit in cartea masinii ca cica ar fi bine sa dai cu un spray siliconat partile de cauciuc expuse inclusiv stergatoarele, voi ati folosit asa ceva? sau nu ati avut probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cu un spray impotriva inghetului pe cheder anul trecut ptr ca era sa raman cu clanta in mana :ninja:.

La Seat inca nu am avut ocazia dar cred ca ii aplic acelasi tratament ca sa nu am batai de cap (adica mama) dimineata cand e frigul ala mai mare.

Pe stergatoare nu as da cu spray ptr ca nu stiu daca o sa mai stearga ca inainte. Mai bine le cureti in fiecare zi si le ridici ca sa nu inghete pe geam.

Acum caut si cauciucuri de iarna dar inca nu m-am hotarat daca sa iau anvelope de 15 sau de 14+jante. Lanturi nu o sa cumpar niciodata si nici nu recomand, mai bine cumperi cauciucuri ca doar nu le tii o iarna.

Antigelul existent cred ca e bun si nu mai trebuie inlocuit sau amestecat cu altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de stergatoare:daca s-a intamplat necazul si au inghetat, curatati zapada si dati drumul la clima pe pozitia parbriz.

Dureaza cam 2-3 minute insa se vor dezgheta singure, mai mult caldura degajata pe parbriz va inmuia cauciucul lamelelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hlizit cand am citit cu 2-3 minute... Eram sigur ca esti posesor de benzina; La Cordoba diesel 10-20 minute :P :D

Din pacate iarna dieselul are un mare dezavantaj din acest punct de vedere.

Daca masina e in mers - se incalzeste chiar si in 10-15 minute. La mers in gol stai si 30 minute pana se incalzeste la 90 grade.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca cineva nu recomanda lanturile... dar chiar ma gandeam.. cand ma duc iarna in vizita pe la ai mei.. sunt niste pante destul de dificile.. oare se pot urca doar cu cauciucuri de iarna? avand in vedere ca e zapada batatorita in cel mai bun caz? ma gandesc ca daca nu ai nici cauciucuri de iarna.. in cazul asta lanturile chiar ar fi utile, voi ce experienta aveti in privinta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lanturile poti sa le cumperi ca nu sunt tocmai scumpe dar le folosesti numai cand este neaparat nevoie. Mai exact daca vezi ca nu poti urca pantele de care vorbeai doar cu anvelope de iarna atunci montezi si lanturile. Nu e recomandat sa utilizezi lanturi prea mult pentru ca iti uzeaza articulatiile mai repede si cred ca si amortizoarele. Oricum anvelopele de iarna sunt un must chiar daca nu prea e zapada, temperaturile scazute sunt un motiv suficient pentru a le folosi. Daca esti dispus sa faci un efort financiar mai maricel ti-as recomanda niste anvelope care suporta montarea de tinte metalice, cu acelea vei avea ceva aderenta si pe gheata, situatie in care anvelopele normale de iarna si lanturile sunt cam ineficiente. Ti-as mai recomanda o lopata rabatabila in portbagaj si niste saculeti cu nisip daca ai obiceiul sa te duci pe la munte. In rest lubrifiant pe chederele usilor si hayonului (spray), solutie de spalat parbrizul la -20 grade in vas, si prudenta in trafic, nimic altceva :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cauciucuri de iarna recomandati?

Am pe reno vredestein snowtrac 2, m-au scos din zapezi si ptr mine sunt excelente. Nu ca celelalte marci nu ar fi bune dar pe astea le am pe astea le recomand.

Tu ca sofer chibzuit si prudent iarna nu stiu daca observi diferenta intre diferitele marci (eu inca nu am observat :(. aici vorbesc de modele de cauciucuri apropiate ca valoare si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,subscriu in totalitate parerii lui lar!atentie cauciucurile de iarna folosite pe uscat km multi....nu e bine!sfat:pt dezaburire rapida pe interior lasa parasolarele in jos si da caldura doar pe geam iar aeratoarele centrale inchide clapele.(ideea apartine tipului de la skoda care a batut multe recorduri si am verificat-o si eu...merge!)

eu zic mai intai sa astepti putin...anul trec am facut naveta pe dn1 ploiesti-campina dimineata f devreme si noaptea f tarziu(deci pe mai putina circulatie)zapada?polei? neam! fratemiu pt golf+ a dat vreo60mil pt cauciucuri de iarna+lanturi etc si a cam "mers" ex timisoara,arad,buc la greu....super teapa!zapada neam....

anul asta ...vedem...eu in5ani de dn1 o sing data am facut2ore campina-pl....dar atunci aveam dacie..(fiert apa etc...)

multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...pregatiri pentru iarna....locuind la Miercurea-Ciuc (polul nord al romaniei), consider obligatorie echiparea masinii cu anvelope de iarna. Eu am avut un Renault 18 vechi (25 de ani :) ) in portbagajul careia am avut constant lanturi, o lopata rabatabila, coarda pentru tractare si un saculet de nisip si cam 3 litri de antigel...ceea ce s-a dovedit foarte util un nenumerate ocazii....intentionez sa procedez la fel si la Ibiza noua, singurul inconvenient ar fi portbagajul destul de mic....dar la ce zapada cade la noi, cred ca este foarte indicat....chiar duminica asta a nins considerabil aici la noi si foarte multe masini au ramas blocate din cauza ca nu erau echipa corespunzator.....sa nu mai vorbesc de accidente....

M-am interesat la reprezentanta de la noi si mi-au zis ca un set de cauciucuri de iarna cu jante de tabla (vreau sa schimb pe timpul iernii pe cele din aliaj) m-ar costa cam 1200 Ron....asa ca am ceva bani de dat pentru anotimpul alb....

Scuzati postul prea lung, doar am vrut sa subliniez faptul ca echiparea corespunzatoare a masinii este foarte indicata, mai ales daca va aventurati pe locuri unde de obicei ninge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca eu sunt foarte interesat de cauciucurile de iarna. Zici ca la ei costa NUMAI 12mil? jante + cauciucuri? de care? poti sa-mi dai mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ alexsar

M-am interesat la reprezentanta din Ciuc (DIP MOTORS - este si la Brasov) si mi-au zis ca de obicei ei au o oferta la jante+cauciucuri de iarna....acestea fiind de doua tipuri...una de 1200 si una de 1500 lei....de ce tip, nu stiu....cauciucurile sunt germane, asa mi-a spus...cred ca marca "Continental"

oferta mi se pare este valabila doar impreuna (set de jante+cauciucuri)

saptamana asta o sa mai vorbesc cu ei si voi reveni cu amanunte.....sau pot sa-ti dau datele de contact pe PM, nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, eu sunt din bv si cautam oferte din astea, acum ca mi-ai spus ma duc direct la ei. cauciucurile + jantele sunt pe 15 nu?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexsar cat crezi ca ar fi un set de anvelope vredestein snowtrac 2?? vreau sa fac si eu o investitie in cauciucuri de iarna si vreu sa stiu cu cat ma mai usurez la buzunar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde de marime, presupun ca pe ibiza ta ai jante de 14 deci ai iesi mai ieftin.

Habar nu am cat ar costa ptr ca aproape toti care vand vredestein sunt fff secretosi pe internet si nu divulga preturi.

Spune-mi o dimensiune de cauciuc si o sa mai intreb in stanga dreapta daca vrei.

am cautat un pic pe net si am gasit cu 2mil bucata de 185/65 r14.

Modificat de alexsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici as avea o problema ....

cand am cumparat-o am luat-o cu alte jante decat cele originale

am pe ea 195/50/15 dar as vrea sa-mi iau si niste jante de tabla pentru cauciucurile de iarna...

parca vad ca ma rup toate astea la buzunarel care si asa e cam usurel :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la dealer sa intreb de setul de iarna minune cu 12milioane. Cand am intrebat ce cauciucuri ofera mi-a zis ceva cu m da pe cuvant daca am inteles, l-am intrebat a doua oara si mi-a spus mabor (cred) facute in nemtia sub licenta continental. Curios, am intrat pe net sa caut informatii despre marca minune si am gasit ceva dar sincer o sa ma gandesc muuult inainte sa cumpar asa ceva ptr ca nu am auzit in viata mea de marca asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot azi am vorbit cu dealerul din Ciuc si mi-a confirmat pretul de 1200 ron pentru jante de 14 si cauciucuri mabor.....

la inceput si eu am avut retineri in ceea ce priveste numele de mabor, dar m-am interesat la un dealer specializat de anvelope si mi-au spus ca sunt bune, facute de continental, dar sub acest nume...asa ca eu cred ca merita, pretul fiind rezonabil...

maine fac comanda pentru un set....

daca tot vorbim de nume..prietenul meu si-a pus anvelope de iarna pirelli pe opelul lui....a dat o garla de bani...si nu era deloc multumit....eu am avut cauciucuri montana pe renault si s-au comportat foarte bine atat pe zapada cat si pe gheata...

oricum....sper sa nu o dau in bara cu acest set-minune cum ai spus.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la cumparaturi si sper sa ne auzim si dupa ce pui setul in "functiune".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire...e prima iarna de cand am ibiza( de fapt de cand am o masina k lumea)...si nush unde tre sa bag antigel...si pt aceasta operatiune trebuie sa merg la service sa-mi puna ei sau pot sa-mi pun eu....

si inca o intrebare dar e cam offtopic daca masina e in garantie imi repara ei tot ce se strica..( ex pb la roti sau intrerupatoru de bec de deasupra capului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigel are masina din fabricatie, nu trebuie sa pui tu nimic. Nu mai e ca la dacie, sa bagi antigel iarna si sa-l scoti primavara. E vorba de un lichid de racire care rezista pana la temperaturi destul de scazute.

Te rog sa scrii inteligibil si sa folosesti semne de punctuatie, litera mare la inceputul propozitiei. Chiar daca suntem pe un forum, mie mi se pare normal sa scrii astfel incat textul tau sa fie usor de citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are neaparat din fabricatie. Vorbesc din proprie experienta. Cand am luat anul trecut masina din semnatura, dupa numai o saptamana am constatat ca nivelul lichidului de racire era sub minim. Am fost la service si mi-au completat. Dupa spusele lor, este obligatia dealer-ului care iti livreaza masina sa verifice nivelul de lichid de racire, ulei, etc. inainte de a-ti livra masina. Se pare ca fabrica nu are nici o obligatie. Absurd, dar asa stau lucrurile.

Deci ar fi bine ca toata lumea sa-si verifice nivelul de lichid de racire... asa, pentru orice eventualitate. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lawrence, eu am spus ca lichidul de racire este si antigel, nu stiu ce ai inteles tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!