Jump to content

Masini SH din Olanda


tobitza
 Share

Postare recomandată

Salut!

As vrea sa intreb dc are cineva idee despre preturile la masini de ocazie in Olanda ?

Eu am gasit pe net unele site-uri dar mi se pareau foarte mari preturile (in comparatie cu Germania) mai ales la VW .

Am aprox. 9000EUR si as vrea sa stiu dc merita sa merg pana in Olanda sa-mi caut un GOlf IV din 2001-2002?

Multumesc :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten si-a adus de acolo un Ford Mondeo la pret foarte bun...iar masina este impecabila! El mi-a zis ca e invers, ca nemtii au crescut preturile! :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx Vlad! :colors:

Din ce an este si la ce pret a luat Ford-ul?

Dc poti sa sa ma pui in legatura cu el ar fi excelent, ca poate mai aflu si eu cam ce tre sa stiu cand ajung acolo .... sa nu ma duc ca berbecul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Targul se tine la Utrecht o data pe saptamana (parca miercuri? nu mai stiu exact) si cel mai important e sa fii foarte de dimineatza acolo. Acolo gasesti cele mai mici preturi, dar trebuie sa fi foarte atent la ce cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tobitza Din pacate, el l-a luat de la un prieten care avea parc de masini acolo, asa ca nu a stiut sa imi spuna ce si cum trebuie facut! Masina e un Mondeo din 2001, cu 65.000km, automata 2.0 150CP, full, 9.500 euro, primavara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fiecare marti scrie pe site-ul targului ( http://www.bau.nl/en_index.asp )

Ce-i drept nu am reusit sa vad unde sunt (dc sunt) ofertele pe site-ul targului ca sa-mi fac o idee?! :(

Eu o sa stau undeva pe la 30Km de Amsterdam .... sa vad la ce distanta este Utrecht.

Dar din cate stiti si voi am sanse cu 9000EUR sa gasesc ceva de genul VW Golf IV 1.6 16v din 2001 (in banii astia tre sa intre si TVA+accize)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca gasesti! Ti-o zic fara sa ma uit pe site-uri de targuri, ci din experienta...mi-am vandut golf IV TDI 90CP din 1999 cu 90.000km cu 7.400euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cauta oferte pe site, masinile bune se duc pe loc acolo, este impresionant volumul tranzactiilor. Eu am fost acolo doar de distractie, fara intentie de cumparare insa deja din parcare am primit oferte pt masina mea (nu cea din semnatura), inclusiv oferte de dat km inapoi :(

Ai grija la samsarii veniti din tarile estice, pot deveni agresiv daca faci contraoferta la masini pe care au pus okii.

Sfatul meu este sa mergi dimineatza devreme, atunci se fac jocurile. Din Amsterdam nu ai mult de mers pana la Utrecht.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt info la amandoi!

@BogMW ... ai fost anul asta in targul de la Utrech?

Ma gandeam ca poate ti-au fugit ochii pe niste preturi la Golf-uri din 2001-2002?Sau Polo din 2003-2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, din pacate am fost acum 2 ani. Dar preturile erau ca adevarat mai mici decat in Germania.

Mare atentie la ce cumperi, deschide ochii bine si incearca sa nu te lasi ametzit de superoferte, lasa-ti timpo si verifica totul cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit sa ma sperii un pic?! :shock:

Dc poti sa-mi dai niste sfaturi ...la ce trebuie sa fiu atent...

Sa incerc si la showroom-uri prin/pe langa Asterdam sau acolo sunt super scoruri?

Intelegeam de la cineva ca nu prea ti se da cartea de service a masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service oricum nu te potzi increde prea mult. Asta este parerea mea care sunt convins ca oriunde se pot aranja cateva stampile retroactive.

Incerc sa-ti spun cateva lucruri la care trebuie sa te uitzi: la pedale, volan, schimbator cutie de viteze si in general elementele care au uzura relativa la nr de km indicatzi pe bord.

Apoi la aspectul mashinii ... rugina, revopsire, lovituri. Daca au fost lovituri mari se poate vedea. Revopsirea cu atentzie din diverse unghiuri se poate observa si ea. O mashina cu mici zgarieturi "normale", de zi cu zi ( poseta, gard viu, puncte de criblura, etc ... ) are sansa sa fi fost mashina unui om serios.

Daca ai sansa sa privesti sub ea sa vezi cum arata, in special esapamentul.

Sa incerci amortizoarele, apesi pe ele, zgaltzai mashina, etc ...

Sa ascultzi motorul, ideal ar fi sa masori compresia dar nu se poate.

Sa observi fumul de esapament, vezi discutziile de pe forumul tehnic in funtzie de tipul de motor.

sa nu fi singur, neaparat cu inca cineva care sa se uite la aceleasi lucruri independent de tine si cu care sa te consultzi la final.

Sa te uitzi bine la cel care o vinde, daca-s "baietzashi" sansa e mica sa iei o mashina buna.

Sa nu iei cea mai ieftina mashina din categoria respectiva ...

Daca e un VAG atunci un test cu VAGCOM ar fi bun, dar asta cred ca deja e un vis de-al meu ...

In rest tot ce ti-a zis BogMW. Sa nu-ti pierzi calmul si sa fii constient ca iei o mashina la mana a doua din targ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man am 1vecin de bloc care face in fiecare saptamina Olanda cu doritori sa-si cumpere masini sh

dc vrei te pot ajuta

0723.000.350 si vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Unde gasesc o mostra de Brief Olandez complet?

Cum arata actele masinilor in Olanda?

Ce scrie in Brieful Olandez? Ma intereseaza in mod special norma de poluare.

Stie cineva unde gasesc pe net cum arata un brief din olanda?are cineva asa ceva?

A adus cineva masina din olanda?Daca da, ar putea sa scaneze actele masinii si sa le puna aici,sa vad si eu cum arata.

mersi mult, si sper ca cineva sa ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!