Jump to content

Inscriptionare Model / Cilindree Pro Sau Contra


AndyG
 Share

Inscriptionare Pro sau Contra  

101 voturi

  1. 1. Pro Inscriptionare

    • Marca
      68
    • Model
      52
    • Cilindree
      19
    • Altele (SDI, TDI, Quatro, ...)
      44
  2. 2. Contra Inscriptionare

    • Marca
      27
    • Model
      35
    • Cilindree
      79
    • Altele (SDI, TDI, Quatro, ...)
      43


Postare recomandată

In primul rand nu e un versus. Pur si simplu: Ce argumente stau la baza alegerii?

mi-ar placea sa fie un poll pe tema asta.

Ma tot gandesc oare de ce sunt doua "tabere": uni care-si iubesc si sunt mandrii de siglele modelului/ motorizarii si a doua care le indeparteaza sau comanda masina fara ele. Nu pun in discutie modelele tunate la extrem, ci masinile stock. Nu pun in discutie nici taranismele de genul inscriptionat 2.5 TDI, cand de fapt e 1.9 TDI, alta marca, sau vopsitul literelor cu rosu.

Dati-va si voi cu parerea, si mai ales argumentati.

Sper sa nu mai existe un topic pe tema asta, ca eu n-am gasit nimic.

A ... era sa uit. Eu sunt Pro inscriptionare. Motivele ar fi: curiozitatea (cunoasterea) in general, si daca te "pui" cu respectivul macar sa sti cu cine ai "onoarea".

Stiu ca mai e si varianta "lup in blana de oaie", ca si inscriptionarile de altfel.

Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AndyG

    5

  • TitvsCaivs

    4

  • Marian

    3

  • Ex member

    3

interesant topic. in situatia de fata, sunt CONTRA inscriptionarii motorizarii (ca am 1.2 HTP si mie putin rusine:)) dar sa fii avut un 2.5 TDI imi era mai mare dragul sa il vad acolo si eram PRO. legat de taranisme, vad ca e la moda acum sa pui sigle de vRS, de M (la "bemve") etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram indiferent...pana mi-am luat masina actuala SH. Fara inscriptionare de model si cilindree. Asa a fost sa fie. Sincer, imi place mai mult acum asa. Totusi, sunt anumite detalii care spun multe despre masina unui ochi avizat, chiar daca inscriptionarile nu exista... Motivele pentru care imi place mai mult fara insemne ar fi: un look mai "curat", faptul ca masina are "potential" si nu arata asta (daca se uita cineva, isi poate da seama ca am 1.9 TDi fara QUATTRO doar uitandu-se la evacuare...dar va avea o surpriza). Oricum, pe viitor la urmatoarea/urmatoarele masini, o sa incerc sa iau tot fara inscriptionare. Sigla Audi insa imi place si o vreau acolo unde este.

Nu stiu ce sa zic, dar cred ca va fi un topic gen "benzina vs. diesel" (chiar daca ai spus ca nu e un versus :lol: ). Fiecare va incerca sa-si argumenteze ce are el pe masina pt ca fiecaruia ii place ce poseda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat masina SH tot fara inscriptionare. Nu stiu de ce vechiul proprietar a comandat-o asa, dar mie imi place. In principiu vreau sa mentin masina cat mai "curata", fara prea multe chestii pe ea. Bineinteles, aici nu intra stickerul VwForum, care il port cu mandrie ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm..?! Un topic foarte interesant, felicitari in acest sens pentru idee. In primul rand sunt convins ca oricat de argumentata ar fi o alegere sau alta, fiecare traieste cu masina asa cum e, adica daca ai cumparat masina inscriptionata, si nu vei avea de gand sa o tunezi in vre-un fel sau altul vei lasa masina asa cum e, nu te vei apuca sa dai jos inscriptionarea. Pe de alta parte nici cel care iubeste inscriptiile, nu va cumpara litere doar pentru ca el nu avea pe masina inainte(sau cel putin, putin probabil).

Am avut un caz mai nefericit in primavara. Aveam masina parcata la firma, dar un TIR-ist nu a vazut-o, ne avand oglinzile reglate corect (spusele lui), mi-a lovit haionul de la masina(haion indoit, luneta sparta) si asa a fost nevoie de un nou haion. Evident am pastrat literele de pe vechiul haion si eram foarte nehotarat ce sa fac cu ele, sa le lipesc inapoi sau sa o las asa, goala? Mai mult de o luna si ceva am umblat fara inscriptia "Golf" si "TDI", dar ma deranja un lucru: Sigla ~Fauve~! Sa nu credeti ca ma deranja ca mi-ar fi fost rusine de marca masinii, nu, ma deranja marimea acestuia. Vorbind serios, fara inscriptia de Golf si TDI, sigla pare mult prea mare pentru dimensiunile masinii. Solutia a fost evident ca am lipit literele la loc, perfect, am crezut, dar nu. Acum mi se pare ca e prea impopotata. Scrie pe spate" vwforum.ro, sigla VW, Golf, TDI, si pe bandoul negru de pe bara www.hufi.ro.

S-ar putea sa am si eu ceva fixuri pe cap, dar clar ca nu mai stiu cum vreau.

@Andrey sxg: Nu mi se pare normal sa-ti fie rusine ca ai 1,2 HTP, ar trebui sa-ti fie atunci rusine sa pentru ca ai Fabia, nu? Nu a nimic de ascuns, a fost alegerea ta, atat masina cat si motorul, si daca ai inscriptiona masina cu un 2,5 TDI, ar arata chiar penibil, deci nu se pune partea cu rusinea.

Cat despre mine, am pe masina TDI(D si I rosu) si sunt mereu intrebat daca masina are 116 cai, si raspund fara rusine ca nu, nu are decat 101.

Concluzie, un poll nu ar aduce la nimic concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acum vreo luna , doua un idiot s-a gandit probabil ca ar da frumos pe masina lui sa scrie ceva cu literele de pe masina mea si mi-a luat de pe hayon G-ul de la Golf si DI-ul de la TDI . Asta n-ar fi fost o mare problema , doar ca atunci cand le-a luat , a zgariat foarte tare hayonul . A doua zi am dat jos literele ramase si mi-au trebuit vreo 3 polishari adevarate pentru a scoate acele zgarieturi . :censur:

S-ar putea ca multi dintre voi s-o considere ... un "fix" al meu , prost argumentat ...dar acum dupa , sunt ferm convins ca la noi in rromanica este mai bine fara aceasta inscriptionare .

Macar asa nu mai au ocazia zevzecii sa isi puna pe cinestie ce caricatura de masina "Golf" "TDI" ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:censur: Da-ti jos si oglinzile, nu cumva sa-si puna unul pe Dacie oglinzi de Golf. :) (just kidding)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:)

Tot off topic si tot just kidding ... iti doresc sa treci prin ce-am trecut eu cand am vazut cum arata haionul dupa trecerea acelui dement pe acolo ... :) :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:censur: Scuza-ma, am facut si eu o gluma, si am trecut si eu prin asa ceva, nu la Golf, la alta. Am zis asta pentru ca eu m-am dus ulterior si mi-am cumparat litere sa le pun la loc, pentru ca nu erau lipite, erau prinse cu cleme in niste gaurele de pe haion. De gauri nu scapam nici cu o mie de polishuri....

p.s. Dar gandeste-te la urmatoarea faza(asta-i tare): Daca se razgandeste respectivul, poate-i pare rau, si maine te trezesti iara cu masina inscriptionata? Iti aduce ala inapoi literele si le lipeste inapoi asa cum erau?! Le mai dai jos odata?

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt pro la alegerea inscriptionarii, desi as vrea sa dau jos TDI-ul cu litere rosii din spate sa pun SDI :censur: asta apropo de lup in blana de oaie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ales lipsa inscriptionarii la masina din semnatura.

Singurul motiv a fost dimensiunea prea mare(dupa parerea mea) a literelor. Si chiar imi place mai mult asa.

Nu am nici un motiv sa ascund motorizarea, intre noi fie vorba ce rost are sa ascunzi un 1.6 fsi/115 cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Opinia mea, CONTRA.

Am un GolfV luat SH ce nu avea inscriptionat nimic. Ma bucur ca e asa.

Pentru mine e o alegere de design, aspectul mi se pare mai placut si mai curat.

Si in plus daca ai ceva mai specataculos sub capota poate e mai bine sa nu atragi atentia.

Sa taci si sa faci :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:censur:

Daca se razgandeste respectivul, poate-i pare rau, si maine te trezesti iara cu masina inscriptionata? Iti aduce ala inapoi literele si le lipeste inapoi asa cum erau?!

La noi in rromanica ? Vorbim despre aceeasi tara sau ... nu ? :) :P

NO CHANCE AND NO WAY !

Varianta propusa de tine nu e deloc viabila .

Mai repede ar trebui sa ma gandesc la asta : daca ii pare rau respectivului care a luat literele si vine maine sa ia si hayonul ? :D

PS : :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca sunt bine venite ambele variante. Prima varianta fara e super pentru cei ce au tuning si trece un viper si zice ce draq vrea si asta si tu esti la relanti si te enervezi si ii dai blana si prinsurprinderea lui viper nu te poate ajunge si de aici si dilema celui din viper "ce draq de motor are asta?". Cealalta varianta cu inscriptionare am eu si cum nu cred ca o sa ii fac tuning in curand , sa stie omu ce poate masina sau mai bine zis cand am fost in romania pe drumurile noastre frumoase m-a intrecut unul cu o dacie pe la 120 km/h si cand a vazut ca am 2.0 tdi cred ca a povestit la tot satul ce depasire a facut :censur: . In concluzie ambele variante pentru mine sunt interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mai discreta masina fara motorizare trecuta. In Germania cred ca se pune mult accent pe lipsa inscriptionarii, oricum mi-ar placea sa am o masina puternica cu vreun motor de 5-6000cm cubi si sa creada lumea ca e doar de 3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma e o chestie ce tine exclusiv de preferintele fiecaruia. Personal, prefer ca badge-urile sa fie la locul lor, asta si pentru ca eu dintotdeauna am fost adeptul pastrarii aspectului original al masinii. De cealalta parte, daca se opteaza pentru modificari estetice, o miscare prudenta ar fi sa fie scoase badge-urile pentru a se evita supraincarcarea cu ornamente de orice natura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mie mi-ar fi placut sa am pe masina mea VW si TDi dar nu am asa ca ma multumesc cu ce am . E oricum frumusica :P cu sau fara sigla :) Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un golf 2 gti 16v care nu are inscriptiile originale ( semnul din spate si din fata de pe grila ).. dar eu am de gand sa le pun la loc pentru ca imi plac foarte mult cum arata pe masina. Legat de detalii care dau de gol o masina mai puternica a gamei nu trebuie sa fie doar inscriptiile.. de exemplu la golf 2 topul gamei ( gti-urile ) au grila din fata conturata cu o dunga rosie.. si au pragurile putin schimbate.. cateva modificari simple care nu sunt sesizate la prima vedere. In plus.. un golf 2 rally de 220 cai are grila din fata conturata cu albastru.. pe langa un semn de limited edition pe grila din fata.. Eu sunt intr-u totul deacord cu marcarile originale ale masinii.. nu neaparat cu trecerea cailor cu font de 25 pe luneta.. ci cu acele mici detalii de fabrica care diferentiaza bolidul de top de cele standard...

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant .

Ei bine,eu la masina mea in afara de siglele AUDI nu am avut nici o inscriptionare.

Totusi am comandat si am pus pe grila de la radiator semnul cu "quattro" -asta pentru ca multi cunoscuti cu toate ca le spuneam ca e cu tractiune integrala -se uitau la ea si pina nu le aratam talonul nu credeau.

Acum toti sunt convinsi ca asa e -daca vad semnul :(:(:)

Ma intreb daca cineva ar pune "sigla quattro"pe alt model de masina -ar fi crezut ???? :) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigla si numele masinii le am si ma uit cu mandrie la ele.Exista si cilindreea;cum este destul de banala,parca as fi preferat fara,lasam loc de presupuneri.Un R32 sau un GTI trebuie sa-si poarte cu mindrie literele,nici nu-mi inchipui o asa bijuterie tehnica neinscriptionata !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales inscriptionarile cu "touran" si "tdi" cand am comandat masina pentru ca vreau sa stie lumea ce masina e cand se uita la ea(desi multi stiu deja), si sa nu ma intrebe ce motor are, cati cai...etc. Au toate informatiile acolo in spate. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hop si eu ... scrie Golf 1.9 si TDI, mai rar asa, macar de era 2.0 TDI 4 MOTION. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem ce o sa iasa!

LE: Mama ei de treaba. Scuze! Ma poate ma ajuta un moderator sa refac poll-ul?

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu inca un argument contra,

Desi a mai fost postat la categoria Accidente si chestii funny, poate nu ati vazut poza.

Daca e inscriptionat modelul poti pati si asa ceva :

Probabil, fara inscriptie, nu se apuca respectivul de pictat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!