Jump to content

Pierd antigel


laus
 Share

Postare recomandată

C o s m i n

Mie inainte de a avea probleme nu mi-a scazut deloc intr-un an jumate. Fa-ti si tu o idee. ;)

Ai o scurgere foarte mica pe undeva, si precis foarte greu de depistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Dacie am pierdut in 3 zile 1 litru ;) si pana nu am dat radiatorul jos tot n-am vazut-o (era la imbinarea furtunului cu radiatorul).

Cred ca mai bine decat sa umblu p-acolo, mai bine completez. :) ca atunci cand "scurmi" pe la furtunele (care deja sunt imbatranite) mai rau faci.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu exact aceeasi problema si a fost de la radiator. Dupa o vreme ruginesc (sau se oxideaza ) si pe acolo curge. Eu am comandat radiatorul la Volksman si de cand l-am schimbat nu mai am nici un fel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva ce dimensiuni trebuie sa aiba partea radianta la radiatorul de racire pt 1.9 tdi, avb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

630mm*414mm(zone climatice calde) cod radiator OEM 8D0121251AT

sau

630mm*398mm(zone climatice moderate) cod radiator OEM 8D0121251P

iti recomand primul, de ala am si eu.

post-15891-1242467743_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am patit-o si eu cu radiatorul.Pierde incet dar sigur.Din ce am putut vedea pe la grila fata e plin de antigel sub radiator in partea stinga(vazut din fata), furtunele de la radiator sunt in partea dreapta , deci nu cred ca de acolo e problema.Chestia interesanta e ca lichidul de sub radiator are culoare verzuie pe cand ce am in vas e roz.Un pret la un radiator nou stiti cumva?Masina e un passat 1.9 tdi din 2003 variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Daca e verde, e din radiatorul de clima.

Iti scade nivelul la antigel in vasul de expansiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat pe un radiator de clima SH 200 de ron fara senzor pe el. La reprezentanta sare de 2000 ron(2 mii). Al meu e si made in japan impecabil. Cauta sa iei de la persoane fizice. Radiator pentru masina ta are codul 3B0260401B si se gaseste montat pe toate modelele de passat anii 2001-2005, si skoda superb 2002-2008, nu conteaza ce motorizare sau cutie are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da imi scade nivelul , pana acum am completat in jur de 3 litri din februarie la aproximativ 4000 de km.Mi-am facut curaj si am gustat lichidul si e dulce, deci e antigel.Clima merge normal dar totusi as vrea sa verific presiunea din instalatie.Cu Vag-Com se poate?

Radiatorul de clima e in fata si putin mai ridicat ca si celalalt si e perfect uscat. Normal ar trebuie sa fie si el umed la baza ca si celalalt daca de la el ar fi problema.Ma gindesc ca fostul proprietar sa fi bagat si antigel verde (desi din februarie de cand am masina ar fi trebuit sa se fi omogenizat culorile).

Modificat de karlosss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un radiator de apa pentru passat e intre 340ron (Ava, Nissens) sau 600 Behr. Dar cei de la autokarma imi ziceau ca ar avea acelasi producator firmele mai susmentionate. Difera doar ambalajul. Nu stiu ce sa mai zic. Oricum nu merita luat sh la cat costa unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate ca nu merita sh, credeam ca e mai scump unul nou.Mersi mult :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu probleme cu "lichidul roz".de doua luni mi se parea mie ca scade usor nivelul si azi buff,o balta de 30 cm diametru. ma uit si vad cum picura pe la jum. sub motor. asta intro escala de15-20 min, dupa care am facut 20km si apoi liniste, iar nu mai curgea.aici am stat 3 ore si nu se vedea nimic pe jos.(nu am scut sub motor).ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remediat pierderea de antigel, problema era de la radiator. Pierderea era la imbinarea tuburilor radiante cu lateralele de plastic. Nu am facut compromisuri si am luat unul nou 277 roni - AVA. Operatia de inlocuire este foarte simpla. Asa ca dc picura antigel sub masina si nu sunt umede furtunele de intrare si iesire din radiator, pregatiti-va sa cumparati un radiator nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa stiu de unde ai luat la banii astia. Vreau un radiator si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit spartura la furtunul 36 din schema de mai sus, dar sa deteriorat chiar pe cod de identificare. stie cineva acest cod pentru comanda?

post-40862-1244022906_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod piesa 038121473 , pret cam 30-50 ron

PS : Scrie si codul motor in profil (AJM sau ATJ)

post-15891-1244024382_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai scurgeri de motorina din pompa tandem. In timp o sa-ti afecteze si furtunul cel nou. Si eu l-am schimbat pentru ca era umflat, si am eliminat si cauza: pompa tandem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt posesorul unui golf 4 si am o mare problema. Daca-i dau peste 110 km/h pierd mult antigel pe la vasul de expansiune. daca merg cu ea prin oras nu am probleme deloc. Ma poate ajuta cineva?

Ieri i-am facut spalaturi cu calgon pe toata instalatia si azi am fost cu ea si i-am dat pana la 140 km/h. M-ia pierdut apa din nou si s-a ridicat si acul de la temperatura pana la 110 grade dupa care am oprit si am plecat din nou. am mers cu ea constant la 120 si acul statea la 90 iar cand o lasam mai usor ,cam la 60-80 km/h crestea apa la 100.Am fost la 3 mecanici si nimeni nu mi-a rezolvat problema.

am bagat-o pe tester si nimic

i-am schimbat termocupla,senzorul de temperatura ,capacul de la vasul de expansiune;m-am saturat.

Modificat de robertalyen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura de chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc la un mecanic in seara asta sa vad ce zice. sper sa nu fie chiulasa fisurata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred asta. Doar garnitura o fi avand ceva purici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai facut cu ea o tura azi prin oras si acum pierde apa si la viteze mai mici.

acul de la temperatura nu a trecut de 90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai jos capacul de la distributie sa vezi daca nu curge pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curge doar pe la vasul de expansiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inseamna ca ai identificat problema? Sau nu crezi ca e doar de acolo ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!