Jump to content

Motor Dus La 179.000km


ATY69
 Share

Postare recomandată

foarte nasol moment. Ma gandeam si eu la chip tuning de la 105 la 130-140 CP. Dar cred ca nu-l mai fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol moment stiu cum este caci si eu am patito numa ca la mine nu sau topit pistoanele ci sau indoit bielele cam asa ( " ) " ) dupa ce sa rupt azul la turbo intro panta de 10% la in jur de 100 ,110 km la ora si motorul a inceput sa mearga cu propriul ulei din baie dupa ce a fost aspirat in camerele de ardere prin tubulatura turbo,sunt curios la tine ce a patit turbo,caci sigur de acolo a plecat problema,si atunci cind a inceput sa mearga prost motorul nu a inceput cumva sa scoata si fum?oricum treaba e nasoala si se lasa cu bagarea miinii in buzunare pina la cot cind se intimpla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand a inceput sa se auda bataia la motor a inceput si scoata mai mult fum insa era greu sa imi dau seama cat de mult fum scoate pentru ca era noapte, ploua, eu eram cu rulota dupa mine. Oricum ma bucur ca nu a facut faza cu turarea excesiva si ca am ajuns acasa. Turbina nu s-a spart dar nu se mai putea folosi pentru ca axul aveam joc mare. Nu am vazut paletele turbinei dar o sa le fac niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca n-are a face tuning-ul. Acolo altele au fost cauzele. Asta se intampla chiar si fara tuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pt bubuion.... ce avea turbina???

din ce vad eu cred ca segmentii aveau o uzura majora si din cauza distantei intre capetele segmetilor a inceput sa scape gaze fierbinti pe langa piston pana l-a topit...

chip-ul a contribuit poate cu temperaturi mult mai marii de ardere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca ai tractat o rulota dupa tine...a ajutat si mai mult. Oricum eu de ex am chip de 60k km si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remapare, solicitari crescute (rulota), a inceput sa traga ulei si sa-l arda mai departe in motor (mazga neagra de pe piston), care a inceput sa se depuna si sa jeneze cursa pistonului. Frecarea genereaza caldura, s-a topit pistonul pe margini, de prin lagare s-a dus pelicula de ulei (cam cum se intampla cand torni ulei intr-o tigaie incinsa), si daca ai sa faci un text de noxe sau desfaci catalizatorul ai sa vezi ca nici el nu e total in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

din ce vad eu cred ca segmentii aveau o uzura majora ...

Offtopic: cum ti-ai dat seama din poza de uzurile segmentilor?

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remapare, solicitari crescute (rulota), a inceput sa traga ulei si sa-l arda mai departe in motor ...

De acord. :)

O combinatie nefericita de factori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putea fi si mai nefericita, sau cel putin nefericita mai devreme, in sensul ca daca se aliniau deschiderile segmentilor scapa si din amestecul carburant in ulei. Asta a fost adevaratul noroc, in conditiile in care tracta o rulota careia din poze nu-i dau mai putin de 400-500 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: cum ti-ai dat seama din poza de uzurile segmentilor?

Cheers!

nu mi-a dat seama....am presupus.... ca altfel nu avea cum sa treaca flacara printe capele segmentului......

fx_ din poza nu sunt aliniati...pur si simplu gazele au ocolit segmentii...

p.s. mai pune poze cu pistonu si daca ai si cu blocu pe interior

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mi-arati unde am zis eu ca sunt?

Poate trece compresia pe langa segmenti daca-s destul de uzati, pur si simplu sufla inapoi pelicula de ulei si trec prin golul ramas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze... am citit repede si am crezut ca ai zis ca s-au aliniat....

pur si simplu a facut zig zag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa mai fac zilele astea niste poze. Rulota are 1300 kg.

post-17920-1233033468_thumb.jpg

post-17920-1233033474_thumb.jpg

post-17920-1233033478_thumb.jpg

post-17920-1233033634_thumb.jpg

Modificat de bubuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede c-a scapat compresia pe toate partile pe langa segmenti. Ce ulei foloseai? Remaparea unde ti-ai facut-o, ai primit vreo forma de garantie?

Rulota am impresia ca e aproape daca nu chiar peste sarcina maxima remorcabila la G5, pentru rampele din unele zone din Austria.

La cum arata pistonul ala e mare minune sa nu trebuiasca refacut blocul, daca n-o fi si ala fucked up beyond repair.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiulasa arata bine??? sau a bulit-o si pe aia...... pana la urma ce avea turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ochiometric cam greu sa ne dam cu parerea daca acele cote ale segmentilor sau blocului motor sunt diferite fata de stas.

cred ca un mic istoric al masini ar putea fi un punct de plecare:

-ulei utilizat,perioada de schimb,

-sarcina in care a fost exploatat,

-numarul de proprietari, rulata in Ro sau De, etc

bubuion ne ajuti un pic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu sincer, nu am mai vazut vreodata un piston ca ala. Cu toate astea parerea mea e ca evenimentele au fost dupa cum urmeaza:

1. un corp strain a intrat in camera de ardere sau o bucata de piston s-a spart si a ramas in camera de ardere

2. corpul metalic a fost "maruntit" de piston rezultand multele urme de lovituri. Chiulasa, supapele si cuzinetii in mod sigur au incasat-o bine

3. la un moment dat, pistonul a fost strapuns (tensiune interna, soc prea mare, etc)...

4. gaura respectiva in piston a dus la pierderea compresiei si a "ajutat" la pierderea uleiului din baie

5. uleiul recirculat prin PCV a fost aspirat, si ars

Ma indoiesc ca din blocul ala mai iese ceva; poate doar alezat. Chiulasa e in mod sigur lovita bine. Turbo probabil ca nu a avut probleme, dar a murit prin lipsa de ulei.

Ce ma intreb e: de unde a venit bucata de metal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piston calit si tensionat din cauza depasirii temperaturilor prescrise in camera de ardere, de exemplu. De exemplu daca motorina de pe la statie ar fi avut si urme de benzina. Si agravate si de remapare, care forteaza cresterea valorilor parametrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost cumparata in 2007 din targ Vitan la 130.000 km verificati, avea numere de Germania si a fost masina de scoala. Uleiul folosit Castrol EDGE 5W40 schimbat la 10 - 12000 km impreuna cu toate filtrele. Eu am facut cu ea ca 30.000 km din care 10.000 afara dar si destul de multi cu rulota dupa mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.youtube.com/watch?v=YmI7Nx026jU

vizionati filmul .. posibil sa fii patit si userul in cauza asa ceva?

in ceva coment un tip zice: i've seen a VW Passat that went on oil...it was one of my friends that had it. i went in the car, got into 3'rd gear and stalled it, to stop the engine. Amazingly he changed the turbo and now everything is ok, so if you manage to kill the engine before the oil goes away you still have a pretty good chance to run it again

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu ne zice exact ce s-a intamplat?

asa se intampla cand pica turbina....intra uleiul in camera de ardere si motoru merge fara motorina la turatie nelimitata pana bubuie ceva.... de obicei se indoiaie sau se rupe o biela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va zic ce s-a intamplat pentru ca nu stiu nici eu sigur. Oricum nu s-a intamplat asa ceva pentru ca motorul l-am oprit eu cam a apărut pe BC STOP ENGINE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina merge cu ulei pe post de combustibil care se afla in intercooler, nu cu uleiul din baia de ulei, ca sa inteleaga toata lumea.Acel ulei este aspirat din intercooler de catre turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti ziceti de uleiul din turbina... si cum se explica, ma rog frumos urmele de obiect dur de pe suprafata pistonului? Dupa parerea mea, motorul NU a fost supraturat - ar fi lovit supapele direct, ceea ce nu s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!