Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

primul e ok pt difuzoare ce sa zic le-am schimbat si eu iar atunci cand am desfacut fata si am constatat ca sunt de carton nu credeam ce vad ....,am pus sistem mtx pe toata masina si un cas lg de 60 w se aude prea bine...bafta tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu Utiu

Buna tuturor.Am achizitionat azi de la cineva 2 difuzoare de bass+ 2 mai mici( de medii sau de inalte) dar cand sa le montez pe masina mea din semnatura am vazut ca sunt prea mari. Sunt originale VW marca Philips si au urmatoarele coduri: cel de bass 1KO 035 454L iar cel mic 1KO 035 415. Diametrul lor la cel de bass cu tot cu distantier e de 20 cm (partea din spate) si 18 cm sus la membrana.La cel mic e de 11,5 cm.Intrebarea mea e la ce tip de masina se potriveste,sa le pun la vanzare daca tot nu am ce face cu ele.Poate ma puteti ajuta si-mi spuneti de pe ce masina sunt luate .Va multumesc

Am atasat si cateva fotografii cu difuzoarele.

post-55955-0-42796100-1294253017_thumb.j

post-55955-0-48435400-1294253077_thumb.j

post-55955-0-44071100-1294253132_thumb.j

post-55955-0-73605200-1294253146_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

am gasit pana la urma de unde provin difuzoarele.Sunt dintr-un golf 5 Gti din 2009.Astea sunt difuzoarele cu care sunt echipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa instalez un subwoffer si nu stiu pe unde pot sa bag ;+'pina in portbagaj si ce fir trebuie.am o statie;fast furios'originala de 400 w pe canal si cred ca trebuie fir gros pentru plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Sunt kituri speciale de cumparat pentru asa ceva. Cred ca se numeste "kit cabluri amplificator auto" e aproximativ 100 lei.Acolo ai tot ce-ti trebuie,cabluri,mufe,sigurante pana in spate in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul:

post-8441-0-65234900-1294472852_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bazaitul e de la cele 2 fire care duc la infasurarea difuzorului.

Se poate rezolva bazaitul prin inlocuirea celor 2 fire (sunt cele doua care duc la mufa difuzorului).

Folositi cablu similar, flexibil. Dupa se izoleaza, lipeste sa nu vibreze, cu silicon.

Eu am una reparata. N-am avut rabdare pana mi-a reparat-o si am comandat una noua. Una noua e cam 75 lei cu tva (pret de achizitie).

O am de rezerva... sau o "pun bine" si uit de ea... :)

Modificat de piratu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot gandesc de ceva timp sa "intaresc" un pic bass-ul in masina. Insa nu as vrea sa umblu deocamdata la difuzoarele de fabrica din usi (cat inca functioneaza perfect toate) si parca nici cu subwoofer in portbagaj nu as sta.

A vazut cineva vreun subwoofer de fabrica pe passat b5.5 , in genul celor montate de Audi in porbagaj (pe laterala acestuia sau pe tablia de dinaintea lunetei)? Stiu ca acelea contineau si un amplificator pentru subwooferul respectiv. Daca nu a existat niciodata asa ceva pe passat, s-ar putea adapta unul de Audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

vrei sa-l "intaresti" sau sa-l "adancesti"? daca vrei sa-l intaresti pune niste pocnitori si da-i sa sune...Insa eu iti recomand sa-l adancesti. Sa adancesti frecventele de bass undeva pe la 40-100 Hz.Si asta poti face doar cu un subwoofer+amplificator decent.Alta solutie nu vad ca sa poti avea mai mult bass,dar sa pui sub luneta nu iti recomand, nu merita .Daca vrei sunet de calitate(mai ales bass la orice volum) iti recomand un subwoofer. Asa am si eu in masina. Cele 8 difuzoare din usi( basi +inalte) si un subwoofer in portbagaj de dimensiuni mici.Un cd-player Kenwood cu reglaje de frecvente audio pt fiecare difuzor in parte. Dar depinde ce ai tu pe masina.

Eu votez pentru un subwoofer chiar daca tu consideri ca nu e o idee prea buna. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Intaritul" era doar o forma de a spune :P . Intr-adevar, cel mai potrivit cuvant ar fi "adancitul" bass-ului :D

Si, intr-adevar, cele mai bune rezultate ies cu un head-unit, subwoofer si un amplificator, toate aftermarket si produse de o firma orientata serios spre car-audio.

Insa eu personal prefer sa sacrific calitatea sunetului in avantajul look-ului oem al masinii (orice head-unit aftermarket se aude mai bine decat radio gamma probabil, insa nici unul nu se integreaza in imaginea bordului atat de bine). Si sincer, eu personal nu simt nevoia unui subwoofer AM in portbagaj. De acea m-ar interesa o solutie de fabrica, unde totul e mascat, nu se vede nimic, nu se sacrifica (prea mult) din spatiul portbagajului etc. Sunt constient ca nu e acelasi sunet ca si cel dat de un subwoofer AM dar nici nu sunt atat de audiofil incat sa simt nevoia unui astfel de sunet.

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va rog ,ajutati-ma!

vreau sa inlocuiesc difuzoarele orginale in portierele-fata,si am ales un sisem da difuzoare cu dimensiunea de 16.5,care include si crossovere... Pana aici ,toate bune ,insa nu stiu sa fac legaturile...

Am desfacut fata de usa din dreapte si am observat ca in difuzorul din usa intra 4 cabluri,iar cel de inalte are si el doua(firesc)...

%7Boption%7Dhttp://i1033.photobucket.com/albums/a419/www_passatb5_ro/boxapassat.jpg[/img

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua fire intra in difuzorul de bass, cel mare. Din el, pleaca celelalte doua, catre cel de inalte. Deci uita-te in conector si identifici imediat care pleaca catre cel de inalte.

In conectorul care intra in difuzorul de bass - pin 1 si 2 sunt "-", iar 3 si 4 sunt "+"

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam! ma gandisem si eu la asta ,insa firele din tweeter nu au aceiasi culoare cu nici unul din boxa de bass! poate pe traseul acestor fire exista o mufa si astfel se schimba culorile firelor...

deci voi conecta cele doua fire care alimenteaza difuzorul de bass la input in crossover si apoi cu iesirile voi alimenta cele doua difuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci , in conectorul difuzorului de bass, stanga fata

- pin 1 / fir maro-verde - intrare "-"

- pin 3 / fir rosu-verde - intrare "+"

-pin 2 / fir alb - iesire "-" catre difuzorul de inalte

-pin 4 / fir negru - iesire "+" catre difuzorul de inalte

in conectorul difuzorului de bass, dreapta fata

- pin 1 / fir maro-rosu - intrare "-"

- pin 3 / fir rosu - intrare "+"

-pin 2 / fir alb - iesire "-" catre difuzorul de inalte

-pin 4 / fir negru - iesire "+" catre difuzorul de inalte

Vezi ca numarul pin-ului este trecut pe conector.

daca nici asa nu am reusit sa te ajut....altfel nu se mai poate.

Uite si schema electrica

post-30007-0-84202200-1297600284_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand ca la montarea difuzoarelor sa folosesti si acele inele de plastic sau pdf ( dupa caz),acele distantiere caci ele functioneaza ca o incinta si automat si sunetul va fi mult mai placut. Un alt avantaj al distantierelor e ca daca , lasi geamul jos acesta nu se va lovi de magnetul difuzorului. Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat acele distantiere la un atelier de tamplarie cu diametrul interior de 140mm,cel exterior de 180mm si grosime de 28mm...dar materialul e clasicul PAL, e potrivit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....e foarte bun. Eu le-am confectionat singur, tot din PAL - doar ca am slefuit fete lui (alea lucioase), pt a ma asigura astfel ca nu vor exista vibratii nedorite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant! eu intentionez sa aplic pe acele fete lucioase o banda dublu adeziva care ar atenua vibratiile. de asemenea vreau sa izolez marginile acelor inele pentru ca sa nu se transforme in urma actiunii umiditatii,desi unde sunt montate nu cred ca ar ajunge umididitatea,insa asa,preventiv... nu am reusit sa le montez,vremea a fost "vitrega" si n-am avut chef...

dar abia astept,am un set de difuri pe componente focal accces cu twetere independente si crossovere. deocamdata o sa le las neamplificate,direct pe hu si sper ca si asa o sa se simta diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, imi poate spune cineva ce boxe as putea sa imi iau pt un sony xplod cdx-gt20, pentru un passat 2000??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

ma poate ajuta si pe mine cnv?

si eu vreau sa schimb boxele pe fatza pt k cea de pe partea pasagerului face k toate alea cand calc frana si cand e masina rece.

problema e k din ceam citit yo la totzi boxele sunt cam de 16,5 cm.

masina mea e venita de la mama SUA si aia au vrut ai dreaq sa fie mai cu motz siau pus altfel de boxe. yo as vrea sa le schimb pe aman2. dar cand am fost sa intreb la reprezentanta mi-au venit cu un pret dala de durere de cap doar pt o boxa (poza 1). pe la dezmembrari nu prea am gasit decat dalea pe 16,5.

putetzi sa-mi spunetzi cam ce mi-ar treb sa le schimb cu alceva, si ma incadrez intr-un buget de 200-250 ron.

post-79248-0-55313500-1299184587_thumb.j

post-79248-0-80497100-1299185783_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O boxa pe original costa 70 lei la reprezentanta, nu stiu de unde ai scos tu preturile alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu stiu la ce reprezentanta a-ti gasit voi boxa OEM pentru GIV la 70 RON ... La pretul asta le-as fi schimbat pe toate, asa ca am sunat la PORO ca sa verific si eventual sa dau comanda ... Surpriza a fost pe masura. Toate boxele + tweeterele erau undeva la aproape 900 RON :blink: Nu am stat sa verific cat costa o boxa, dar daca v-as da dreptate in legatura cu 70 RON o boxa, 4 boxe sunt 280 RON, in concluzie vreo 600 de ron sunt 4 tweetere.

Mentionez ca preturile de mai sus sunt de prin decembrie anul trecut.

O zi buna,

Laurentiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat anu trecut in toamna o boxa de bass pentru passatul din semnatura si a fost 70-80 lei pe acolo. A venit in ambalaj OEM cu cod OEM dar scria made in tunisia pe ea :)

Am inlocuit azi difuzorul de la pasagerul din fatza cu unul orginial. Cel vechi era descentrat, un difuzor de bass original de la reprezentanta a costat fix 73 lei. Initial era 94 lei dar piesa a beneficiat de reducere de 20% deja fiind considerata masina veche.

Uite aici dovada, 73 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la midocar in otopeni si pe codul care lam gasit pe boxa miau dat pretu ala afisat mai sus. nam dc sa mint. sinplus si yo as fi schimbat aman2 difuzoarele pe fata dar ar fi fost 70 ron noi. la dezmembrari vam zis am gasit la 50 ron dar am gasit pe 16,5 cm, miemi trebuie de vreo 14 cm. daia intreb ce as putea pune in schimb fiindk mark mam interesat si stiu k sunt dificil de achizitionat modelel mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!