Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

am observat si eu asta:)).....oricum eu nu am boxe pe spate:))....urat asa.....

cred ca o sa ma duc la dezmembrari sa vad daca au boxe:P.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uitii sa iti iei si sitele ca la shrot poate dai max 20 lei pe ele oricum nu is 65 cum am dat eu:) si credema ca ii diferenta se aude fain cu sitele goale eu cu sitele pline nici nu am stiut ca am boxe pe spate pana nu leam cumparat pe astea :P nu se aude de loc!!huh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duamne nush la ce sor fii gandit fratii nemti cand or pus site pline pe spate ..

Iti spun eu. S-au zgarcit la 1 euro/capac. Ca atata e diferenta intre un capac-sita si un capac plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai atata sa dai pe niste boxe, pune OEM, cum a spus si colegul. Dar renunta si la pretentii de la ele. :)

:)

eu ma gandesc ca undeva pe la 200ron gasesc niste boxe mai acatarii, oricum mai bune ca cele OEM. nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duamne nush la ce sor fii gandit fratii nemti cand or pus site pline pe spate ..

Iti spun eu. S-au zgarcit la 1 euro/capac. Ca atata e diferenta intre un capac-sita si un capac plin.

Poate s-au gandit sa asigure o buna izolare fonica, sa nu intre zgomotele din portiera sau din afara, gaura din usa fiind acoperita doar cu buretele ala subtire. Oricum treaba e de cacao, cu capacele alea. Nu face decat sa creascacosturile cand vrei sa montezi boxe pe spate. 60 lei capacele...60 lei inelele din mdf si tot asa.....

Eu am gaurit capacele prin polizare cu flexul.....dar cum am vb si cu Cosmin, sper sa nu bage cineva piciorul prin ele.....

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pt montarea de dif de 16.5 trebuie inele adaptoare sau doar la cele cu dimensiuni mai mari e nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dogy_10, daca vrei sa montezi difuzoare pe spate, pt montarea dif, de orice dimensiuni, inclusiv pt cele de 16.5 trebuie inele adaptoare. Vezi la anunturi - vanzari - piese de schimb - donatii, adica aici http://vwforum.ro/index.php?showto...3595&st=640 , la postul 660, DragosR are un set de dat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

2 intrebari am :

1: As vrea sa stiu si eu cam ce difuri sa montez pe masina mea, avand in vedere ca cele originale cam caraie. Voi ramane inca pe sistemul original cu navi mfd . Precizez ca am 8 difuzoare in total. Vroiam sa stiu cam ce difuri se potrivesc pe MFD si nu as vrea sa dau banii pe unele de putere foarte mare.

2: Ce ziceti de o antifonare cu un antifon clasic al tuturor usilor masinii cu pensulica? Se va simti vreo diferenta in calitatea sunetului? ma gandeam la varianat asta sa nu investesc foarte mult in tot felul de folii care sunt cam scumpe..

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Iti dai seama ca e o intrebare pusa doar sa fie. Si asta pentru ca fiecare isi va spune parerea lui si fiecare va sustine altceva. Nu cred ca asta vrei. Raspunsul e simplu:

- vrei calitate, alegi difuzoare de calitate

- vrei ieftin, iei cam orice.

Pentru a te documenta mai bine citeste aici.

2. Tratamente Acustice Eficiente Pentru Portiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari

Am un difuzor stricat.

Nu am bani sa cumpar un set nou de difuzoare + inele....

Intrebarea mea e daca pot folosi un alt difuzorcu circumferinta apropiata sau egala impreuna cu inelul de la difuzorul vechi?

Si ce fel de pop-nituri (dimensiunea) se folosesc pentru prinderea inelului pe portiera?

Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ajuns la varianta asta, eu te sfatuiesc sa cumperi un difuzor sh din dezmembrari si sa-l prinzi in locul celui vechi fara mare efort. Niturile nu stiu exact daca sunt de 4 sau de 5mm. N-as vrea sa te induc in eroare. Insa poti lua de ambele dimensiuni si vezi la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sfat

Stiu ca am incercat nitul de 4 si a fost prea mic, inseamna ca doar de 5 poate sa fie.

Problema ca nu prea ajung la dezmembrari si de cate ori am fost, nu am gasit nimic pentru masina mea.

E chiar asa de greu de luat inelul de la difuzorul vechi original, si montat impreuna cu un difuzor after market?

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. E turnat pe difuzor. Daca incerci sa-l scoti, se cam rupe tot.

In plus, daca unul e OEM si unul aftermarket, vei avea diferente de nivel dreapta/stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Imi cer scuze ca sunt cam off topic, dar am si eu o rugaminte. Mi-a venit ideea in timp ce citeam acest topic.

In cazul in care isi schimba cineva tweeterele originale m-ar interesa si pe mine unul. Caut de ceva vreme unul si nu gasesc de nici o culoare. Toti vor sa dea cu tot cu boxe ... sau chiar 4 boxe cu 4 tweetere ... am nevoie doar de unul ... cel de pe spate dreapta haraie ca toate alea. Am 2 variante ... ori ascult muzica la 5 ori de la 24 in sus (ma refer la volum) ca sa nu il mai aud. Nu il vreau gratis ... dar nici nu ma dau banii afara din casa incat sa cumpar toate boxele doar pentru un tweeter.

Multumesc anticipat.

P.S. Promit ca dupa ce il schimb revin cu poze si/sau alte informatii utile pentru acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o "nava" din 2005 si am luat-o doar cu difuzoare pe fata, respectiv tweetere... mi-a venit in gand sa incarc masinuta cu inca doua dif, pe spate. am umblat pe la dezmembrari si am gasit dif originale tot de la un passat (100 ron+tweetere spate). cand sa le montez am descoperit cu stupoare ca acea grila din portiera era plina. adica masinuta plecase din fabrica doar cu difuzoare pe fata. i-am luat si doua capace, 7 m de cablu si m-am apucat de lucru. dupa cateva ore de munca am finalizat operatiunea si am dat putin drumu la player. rezultatul a fost unul multumitor pentru mine avand in vedere ca nu ador sa-mi bata bassul unui subwoofer pe creier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mie imi baraie difuzorul din usa dreapta, ce as putea sa fac? Cu ce as putea sa il inlocuiesc sau sa il repar, intreb aici ca s-ar putea ca in ultimii ani sa se fi schimbat cate ceva in materie de difuzoare. Eu vreau unul identic cu cel de dinainte, se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca baraie, eu zic intai sa desfaci fata de usa si sa vezi ce se intampla. Daca baraie si cu fata de usa data jos, inseamna ca pana aici i-a fost. Nu are rost sa te complici cu reparatul, deoarece unul sh e foarte accesibil la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, aia si vreau sa fac. Cand am sa am timp ma duc la service si o sa rezolv problema :icon_thumright: mersi de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine baraia, am dat jos fata de la usa si am constatat ca membrana era crapata. Am "luat" :Driver: boxele lu' tata de pe masina lui (niste Blackpunkt-uri) si am incercat sa le pun. Am fost la Autovit la un magazin de montat boxe si mi-au facut baietii de acolo acele inelare suporti pt boxe ca nu incape altfel. Am dat asta toamna 80 ron.

Eto parerea mea este sa-ti schimbi boxele, nu stiu dar se cunoaste diferenta intre unele de firma si cele din fabrica, cel putin la mine. ( plus ca sunt urate cu draci :huh: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate sa imi spuna si mie cum se da fata de usa jos?? am citit tot pana acum dar nimeni nu a zis cum se da fata de usa jos k sa schimb difuzorul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sau aici. Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inlocuit azi difuzorul de la pasagerul din fatza cu unul orginial. Cel vechi era descentrat, un difuzor de bass original de la reprezentanta a costat fix 73 lei. Initial era 94 lei dar piesa a beneficiat de reducere de 20% deja fiind considerata masina veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Poate cinve sa-mi sugere o perecehe boxe spate la passatul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde cati bani vrei sa dai pe ele

-Sony XS-F 1726SE

-Pionner TS-G1709

-Blaupunkt GTc 662

.../aste cred ca sunt OK

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am revenit cu mai multe detalii

Deci Hu-ul este gamma si nu am de gand sa-l schimb, am legat un xcarlink la el, boxele pe fata sunt originale, cele de pe spate nu.

Am de gand sa investesc ceva bani intr-un sistem audio... adica vreau sa cumpar o pereche boxe spate (eventual si fata), un amplificator si un subwoofer. Amplificatorul si woofer-ul le-am gasit la un amic de vanzare (sub: Macrom M3E.10S http://www.cacarsystems.nl/webshop/index.php?main_page=product_info&products_id=985&zenid=9358ea13d475301060d45795886e6f5d , iar amp: Macrom m2a 290 http://www.cacarsystems.nl/webshop/index.php?main_page=product_info&products_id=1846&zenid=9358ea13d475301060d45795886e6f5d) nici nu stiu ce sa zic despre ele...

Astept recomandarile voastre...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!