Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

Giurgiu Rubin

salut

in urma unei diagnoze am aflat ca boxa din spate stanga la masina din semnatura nu functioneaza

m'am dat sa desfac panoul de la usa, insa nu pot inlocui boxa din motiv ca nu pot sa desfac gemul de pe macara

din cate stiu eu, suruburile de la boxa sunt pe interior si am nevoie sa desfac geamu de macara ca sa ajung

ma pute'ti ajuta cu o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Daca e passatb5 sau b5.5 boxele originale sunt prinse in pop-nituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu trebuie desfacut geamul pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

As avea nevoie de recomandari de firme serioase de montaj/schimbat audio in Timisoara. As prefera sa aibe ei si magazinul (player, difuzoare, statie, sub etc). 

Ati lucrat cu cineva si v-a placut si imi puteti recomanda? 

 

De asemenea, am cumparat un casetofon low quality si n-am reusit sa-l conectez la antena pt radio. Exista ceva adaptoare pt asa ceva?

 

Mersi!

Modificat de Fgxf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care iti va face instalarea stie ce ai nevoie. Exista adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti recomand sa iei doar pe fata. Daca iei, iei pe toate 4 iesirile aceleasi difuzoare.

Puterea nominala a difuzoarelor sa fie minim puterea de iesire a player-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Vreau sa schimb difuzoarele originale cu acestea : https://www.emag.ro/difuzoare-coaxiale-mtx-16-5-cm-2-cai-60w-rms-120w-max-4-ohm-tr65c/pd/DR8ZMDBBM/

intrebarea mea este : De ce piese / accesorii mai am nevoie pe langa difuzoare// Tweeterele originale o sa mai functioneze??

detin acest casetofon: http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Kenwood/DPX-306BT/

multumesc

Modificat de adriandan1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu monta coaxiale intr-o masina care are loc de tweetere separat.

Pretul nu e criteriul principal decat daca vrei sa sune mai prost decat cu difuzoarele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎28‎.‎08‎.‎2018 at 10:30, C o s m i n a scris:

...

atunci ce boxe mi-ai recomanda? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se potrivesc difuzoarele de pe sharan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/28/2018 at 5:49 PM, adriandan1 said:

atunci ce boxe mi-ai recomanda? 

Oare noi pentru cine am facut zeci de recomandari in topic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am tot cautat, dar nu am gasit... stie cineva daca difuzoarele de pe B6 sau B7 se potrivesc pe B5.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cele de pe B6, B7 de pe spate, merg pe B5/B5.5 fata/spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Nenciu Victor
On 8/28/2018 at 10:30 AM, C o s m i n said:

Nu monta coaxiale intr-o masina care are loc de tweetere separat.

Toti marii audiofili recomanda tweeterul cat mai aproape de difuzorul de medii ... Dar sunt difuzoare pe 2 cai ( medii si inalte ) care suna super bine si invers ... cu tweeterul in zona oglinzii exterioare ... Daca vreti sa va montati sunet pe masina , pana nu ascultati cel putin 5 difuzoare intr-un magazin auto sau prin alte magazine sa ascultati ce diferente sunt , sau cautati pe youtube ... puteti monta Focal , JBL , JL , MAC , Sony , Pioneer , Alpine , Clarion cam orice marca de difuzor , fiecare va suna diferit ... pana nu le ascultati sa auziti cum suna unul si altul , degeaba se recomanda pe forum n firme ... Luni sau marti o sa ma duc sa imi schimb si eu pe fata difuzoarele sa vad ce pun , m-am gandit asa in mare in bugetul meu de 500 de ron momentan si o sa revin cu fotografii ( sper sa ma lase sa pozez si sa fie vremea ok ) . Legat de difuzorele din fabrica de pe G4 , Bora , Passat etc ... puneti fratilor un player calumea cu multe setari pe el ... si veti auzi diferenta dintre cel OEM si cel Aftermarket , asta daca e unul calitativ ( pe la 300 de ron gasiti ceva decent ) , boxele de pe masini sunt bune , se aud foarte bine doar ca nu au claritate in sunet si acele medii clare , ma refer la partea vocala ... o reda cam aiurea , deh au magnetul difuzorul ala de 3-4 cm in diametru ... si scot in jur de 15 W ... aaa si inca o chestie pentru cei ce isi pun subwoofer si isi schimba si difuzoarele mare atentie la cati db pot scoate difuzoarele si subwooferul sa fie valorile apropiate ( 88 - 90 db sau 91-95 db ) sa sune liniar , nu cum au toti de se aude doar bass dar voce nema , inaltele la maxim dar nu se intelege nimic ... Chiar si difuzoarele " trompeta " de 150 de lei se aud mai bine decat cele din fabrica dar sa nu va asteptati la aceleasi performante ... Cu cat magnetul unui difuzor este mai mare cu atat difuzorul acela este mai puternic si mai ok ... 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Nenciu Victor

Nu am mai scris dar am montat asa , pe Bora

- difuzoare pe fata Hertz UNO K165 ( se aud super clar si tare pana la 90-95% din volumul maxim al playerului aici poate distorsiona daca ai facute reglajele dupa ureche ) , nu au mult bass sunt difuzoare de medii 

- pe spate Mac Audio Power Star 2.16 ( se aud bine dar mai incet fata de Hertz dar au bass mai mult , fiind medii joase )

Antifonat usile cu STP Black ( nu am pus inca si vibro , doar acustic ) .

Am montat o statie Pioneer GM-A3702 pe care am legat-o in bridge la un subwoofer de casa pus provizoriu , sa aud ce plastice mai zornaie ( proasta antifonarea cel putin la mine ) . Ca subwoofer final difuzorul va fi un Hertz ES 20.5 pus intr-o cutie de 9-10 L din MDF facuta la comanda . 

Head Unit Pioneer dar il voi schimba cu alt player ce are Bluetooth . 

Cand cumparati difuzoare , daca vreti sa urle uitati-va la puterea de db nu w , pot avea 90db si 70 w si sa se auda tare si fara distors sau 88db si 150w si sa se auda incet ... 

Puteti pune ce difuzoare vreti atat timp cat incap in locul celor originale cu sau fara inele adaptoare . 

Spor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut! Doresc sa schimb boxele bass din passat-ul meu, deoarece TOATE 4 au inceput sa bârâie foarte urat chiar si la volum mic. Bassul nu se aude deloc bine. Sistemul de boxe este de la Blaupunkt. Am avut si casetofon de la blaupunkt, dar l-am achizitionat pe acesta cu bluetooth :https://www.emag.ro/radio-mp3-player-auto-sony-dsxa410bt-usb-bluetooth-nfc-aux-control-siri-dsxa410bt-eur/pd/D62LJ0BBM/

Doresc recomandari despre ce sistem audio as putea pune. Am auzit ca cele de la Hertz sunt super bune! Bugetul ar fi de 800-1000 roni. Daca se poate in pretul asta, as vrea si twittere noi, banuiesc ca daca le las, sunetul se va descalibra(bassul de twittere).

Astept pareri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hertz sunt foarte bune. Eu am avut in Passat.

Dar bass-ul difuzoarelor originale n-o sa-l mai ai cu niciun difuzor aftermarket.

Si da, sa iei sistem de componente, vei avea nevoie si de tweeterele pereche.

Ca si pret, te incadrezi in vreo 900 lei cu tot cu inele adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenciu Victor

Salutare, de la ultima mea postare legata de boxe, am facut ceva modificari ... Am cumparat 2 perechi de Hertz DSK 165.3, coaxiale si le-am montat, diferenta mare nu e intre ele si gama UNO dar cand le-am amplificat cu un amplificator 4x60 w rms, difuzorul avand 80w rms, atunci s-a simtit diferenta :D Muzica se aude super clar si tare fara distorsiuni ... si au un pic mai mult bass fata de UNO dar nu de speriat. 

Este bun playerul ales, daca il setezi cum trebuie se va auzi bine rau :D Ca pret boxele sunt 400 de lei un set ... Chiar si neamplificate se aud bine tare !!! Ti-as recomanda sa insonorizezi un pic si tabla mai ales unde va veni magnetul cu spatele ... Tabla exterioara a usii ... Se vor auzi mai bine :)

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Nu era nevoie! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning! Poti folosi @nume_utilizator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Samy 2fast4u

Salut. Dupa ce tot am citit pareri, am zis ca nu merita sa investesc 1000 roni in sistem AM dacă bassul nu i ca la cele OEM. Așa ca am zis sa cer păreri pentru ideea asta: Boxe oem de pe golf 4 cu membrana de cauciuc. Ce părere aveți? Nu mă lăsa buzunarul plus ca vreau sa iau jante, pachet crom.. mofturi. Daca nu golf 4, atunci de la ce model?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!