Jump to content

Inlocuire Difuzoare Originale


Auras
 Share

Postare recomandată

S-a tot scris mai sus. Merg de 16.5 sau 17 cm. Ideal sa fie tweeterul separat. Inelele le-am facut singur, groase de 20 mm, poti sa le faci dupa ce scoti difuzorul vechi, dupa suportul difuzorului vechi. La 200 RON, e greu de recomandat. Cauta ceva reduceri la Alpine, Pioneer, Dls, Focal.. poate ai noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Stiu...dar am vazut acum reduceri destul de bune pe be-loud...si de aia am zis sa incerc acum sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice difuzoare noi la 200 lei setul sunt mai pocnitori decat cele oem. Difuzoarele oem prin dezmembrari merg pe la 40-60 de lei bucata, se potrivesc cele de golf 4 sau bora care in general 90% sunt philips si se aud mai bine decat cele de pe passat care 90% sunt blaupunkt si au si membrana cauciucata. Daca vrei oem mai noi se potrivesc de pe passat b6 doar cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l sa puna cu 200. Si-o sa aiba sunet de 200. Sau chiar mai ieftin, cine stie ce oferte prinde.

Am si eu un coleg care pune pe masina tot ce-i mai ieftin. Iar acum are masina ce si-o merita.

Aud des expresia "nu bag bani in masina".

Nu-i o problema. Fiecare cumpara dupa pretentiile lui. Diferenta e in placerea cu care conduci masina dupa (daca apuci s-o faci). ;)

Ieftin si bun nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a tot scris. Unii invata pe pielea lor, altfel nu au incredere. La o cautare rapida nu am gasit ceva ok, abia de pe la 275 RON / set. Oricum, fara amplificare, iei OE si termini balciul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara colegilor! Vad ca nu s-a mai scris de mult pe aici si cred ca a venit si randul meu sa schimb boxele originale de pe passat, dar am nevoie de niste sfaturi de la voi.

Incep cu casetofonul, un lg lcs500ur la care am legat un subwoofer micut de la magnat cu o statie bull...si cele 4 boxe de pe masina, dar..la doua din ele a crapat membrana..si caraie rau...As avea nevoie de un sfat...ce boxe ma sfatuiti sa cumpar si fata si spate...200 ron setul...maxim...si ce adancime maxima trebuie sa aiba boxa sa intre acolo?...de unde pot cumpara inele adaptoare mai ieftine? Boxele trebuie sa fie cu sau fara tweeter incorporat? nu poate sa ramana cel al masinii? Multumesc! O seara buna!

 

200 lei difuzoarele - 60 lei distantierele.... raman 140 lei pt boxe - nu o sa gasesti ceva care sa te multumeasca.

 

asculta colegii, ca avem ceva experienta in acest domeniu.... cauta unele SH OEM, in stare buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi mi-am montat si eu boxe pe spate si tweetere, inele distantiere de plastic, grila la fata de usa, cablaj si mufe + manopera (1,5h) = 450Lei.
Am optat pentru un set de boxe le la Mac Audio MPE 2.16 si sunt foarte multumit de cum se aud si cum au lucrat baietii de la BeLoud.

Pentru cei ce cautati accesorii VW vedeti aici: http://www.be-loud.ro/produse/Integrare-OEM/VW/

Boxe pentru VW aici: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum suna Mac-urile, dar in lipsa de Hertz-uri, am montat cuiva tot de la ei si la sfatul lor niste Crunch-uri de 320 lei/set la aceleasi dimensiuni si suna destul de anemic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat de Magnat si cum NU aveau, am cerut ceva asemanator si mi-au fost recomandate aceste Mac-uri....sunt placut surprins de acustica lor avand in vedere pretul mic.

Si la mine nu a fost problema de buget...am mers pe recomadarea lor.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mereu recomanda Mac, chiar si acum 1-2 ani, tot Mac recomandau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt bune, dar daca vrei sa fie si mai ok, schimba si tweeterele. Au dsk 165.3, plus variante de la Pioneer, Alpine si DLS. Evita Mac, Crunch si alte recomandari de la be-loud. Ei recomanda Mac de 3 ani, incoace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai recomanda ei si Crunch, tot niste petarde. Probabil la alea isi permit adaosul cel mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un vecin a pus a inlocuit la o Jetta difuzoarele originale cu difuzoare Focal. Nu stiu ce model de difuzoare a pus dar suna foarte bine muzica in masina fata de cum era inainte. Playerul a ramas acelasi de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focal se gasesc la Midocar la pret bun si vin si cu plasticele de rigoare...

IMG_23923d192.jpg




Iar aici gasiti compatibilitatea lor pe diferite modele...



IMG_2391c9dda.jpg

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de pret, ca asa ( cu inel incorporat ) au si Clarion, Pioneer sau MB Quartz, dar performantele sunt slabe. Mai ok iesi cu difuzoare de 16.5 sau 17 cm si cu inele adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pei scrie pretul pe ele...726Lei. 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult. Perechea de inele e 25 de lei. Din mdf, iar din plastic e putin mai mult. Iti raman 700 lei pentru difuzoare, minim, ceea ce este super bine. Ai de unde alege. Pioneer seria E, DLS C6A, Alpine din gama medie, Hertz ESK, etc.

Acea pereche de Focal ti-o arat la 519 RON :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine nu are timp, rabdare sau pricepere sa bricoleze si sa adapteze, e o varianta de luat in seama. Alea sunt plug&play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar inele din plastic sunt exact ca si cele de le vezi la Focalurile din poza. Marca SAL, de se prind cu popnituri. E same thing, 4 popnituri in plus, usa o desfaci, oricum.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu NU le-am prins cu Popnituri....ci cu Suruburi Autoforante, practic am rasucit putin inelele si am dat alte gauri in tabla pe langa cele date din fabrica unde au fost popniturite difuzoarele!
Ma declar multumit de cirac 2..5 luni de cand ma bucur de ele.
Iar inele (Plastic sau MDF), site pentru fetele de usi si alte accesorii le gasiti aici: http://www.be-loud.ro/produse/Integrare-OEM/VW/

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,trebuie sa imi iau si eu muzica pe masina. Am un vw passat fabricat in 2001 este berlina ,nu sunt multumit cu ce am,din difuzoarele originale doar cel de la sofer merge iar cel din dreapta caraie si baraie cum dau volumul la 20,am un casetofon marca kenwood.M-am gandit sa fac asa:

BOXE: http://www.esde.ro/pachete-audio-auto/alpine-difuzoare-vw.html

DVDPLAYER: http://www.car-sound.ro/tv---dvd-auto/dvd-de-bord/boss-audio/boss-audio-bv9982i.html

La tub de bass inca nu m-am gandit,intai am zis sa vad cum sunt astea...astept pareri si sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Petarde. Scumpe si proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bine,si ce recomanzi atunci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!