Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

E sigur de la tine. :P

Am vazut ca unii colegi declara si consumuri de 4% sau chiar mai mici (tot pt. 1.9). Chiar si in situatii exceptinale imi vine greu sa cred. Recordul meu absolut este 4.7%, pe Cluj-Bistrita. Carosabil indoielnic intr-o zi cu trafic aglomerat si ploaie, mers cu max. 120-130 pe portiuni foarte scurte, in schimb foarte mult cu 70-80 in coloana. La intoarcere am scos 5 si un pic. Temperatura exterioara sub 20 grade, sigur nu a intrat compresorul.

Modificat de cda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

inclin sa iti dau dreptate....am mers 60km dus, 60 intors cu sotia si bebelusha in masina.......sub 5 :lol:....dar fereasca Dzeu daca mai merg asa vreodata.... :D las ca nu moare nimeni de la un kil ..2 de gaz in plus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update, dupa 3700 de km de cand am facut upgrade de turbina, consumul este de 9,3 in oras ...afara difera f mult de talpa, in general intre 6.7 si 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tazzz sa-ti traiasca!

Mergand mai de doamne-ajuta, fara excese, tot nu prea ai cu sa scoti sub 6, extraurban. Poate doar daca mergi mult in coloana. Clima (cand e nevoie de compresor) creste un pic consumul, dar nu exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cda...confusion man...eu am 105:D...strumf cred ca are spre 200 :D si de aia intrebam.. :P...deci eu is ala cu B77kwBXEsi ala e codul de motor...

si sincer ma dispera ca pe caldura asta se simte ca nu mai trage cum trebuie...al naibii oxigen....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras a mai scazut consumul : intre 9 si 11 fata de 13-15 cand era noua (de se vede ca s-a mai lasat) Acum am 5000. Afara mai putin de 5.7 nu a iesit niciodata. La mers mai tare imi ia 6.5-7.

Sunt multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit tot timpul la 77 kw fiindca de-asta conduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ha..am facut o proba.....60 km..mers LEGAL si usor.....4.8 consum (cca 27 grade afara, clima, fara vant)..la intoarcere... :angry: cu vant, 32 de grade si mers un pic mai tare :rolleyes: ....6.8 :lol:.......tot la 77kw.....in stilul asta de consum cred ca ma orientez spre ceva benzina tura viitoare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu siguranta un benzinar o sa-ti consume ceva mai putin (de 10), in stilul asta. :rolleyes:

Masina anterioara: un Clio Symbol, 1.4 8v, 2005. Consumul mediu cu ~ 1 l mai mare decat Golful. Daca tinem cont de greutatea proprie si de eficienta (la drum) cu care arde combustibilul, diferenta mi se pare majora.

Modificat de cda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..in stilul asta de consum cred ca ma orientez spre ceva benzina tura viitoare....

am uitat sa zic...si o las pe nevasta-mea sa conduca ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tazz, am aprox 190-200 de cai si caldura asta ma omoara si pe mine, cu toate astea masina consuma mai mult decat decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine consumul nu ma dispera chiar delok....la cum merg cu ea...e cinstit......ce ma seaca e lipsa asta a naibii de oxigen la 30+ de grade...trage ca o oaie 1.9-le meu :lol:.....

Nu vreau sa ma intelegeti gresit...masina e ok.....dar eu sunt un pic maniac...si simt diferentele imediat (deh.... deformatie profesionala :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se simte f tare, caldura pur si simplu o sugruma

dar nu am ce sa fac...decat poate un intercooler mai mare:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si un water spray ca la Mitsu Evo... :lol:

Modificat de tazzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 105...nu scade sub 6.5 nici daca-l frec.. :)) o fi de la mine

...:P

Eu am venit din Germania cu consum de 5.2 l mediu. Sincer nu am mai reusit sa scot acel consum si in tzata.

Am 2 variante de consum:

1. Mers normar: afara - 5,7l

oras - 6,8l

2. Sport (maniac): afara - 7.7-8l

oras - 8.5l

Sunt un pericol pentru strazile din ROMANIA. Feriti-va de mine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata cu pericolul :santa[1]: :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica am fost la Poiana Brasov (de la Pitesti). Dus-intors, si cu aer conditionat 1/3 din drum, am avut sub 9%. La dus, dimineata, a fost destul de liber drumul, mai rau a fost la intoarcere. Nu am mers sportiv din cale-afara (am fost cu sotia), dar nici prea batraneste. Sincer, pentru cum am mers, eu consider consumul perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,sotia a fcut recent un drum de brasov,iar la intoarcere se afisa un consum mediu de 8l.Multumitor la ce poate masina.marturisesc ca eu nu as fi putut scoate consumul ala nici mort. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum mixt calculat de mine 6.6/100 . Stil de condus aprox normal, uneori mai sportiv, alteori normal.

Mi se pare ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e bine...tine-o tot asa....eu pe ultimele 3000 de km am undeva la 7.3....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum mediu, undeva pe la 7.0... juma'te oras, juma'te afara... pot spune putin mai mult oras... dar pe acolo...

uneori ii dau alteori sunt linistit... in ultima vreme ii cam dau... canicula e de vina... ma face mai nervos... :(

deci, in concluzie: multumit de consum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuclearul-vio

Mie mi se pare ca mi consuma cam mult dar am inteles ca se mai lasa .

Media pe calc bord stage 2 in primii 1000km arata 6,7 (facuti cam jumate jumate).

In rest daca mergi incet consuma putin undeva la 5% pe la 100 la ora maxim.Dar masina te indeamna sa o calci ,chiar daca sunt in rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dupa 7000 am aproape 7...deci daca o calci nu se mai lasa ;)...azi am scos 5.6 intraurban...si m-a oprit politia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!