Jump to content

Probleme instalatie spalare faruri


Dany06
 Share

Postare recomandată

cristi_eftimie

Pai si ce e de facut in cazul asta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai bara jos si studiezi bine furtunele; sigur la cel care nu merge este strangulat furtunul.

P.S. Daca te-ai exprimat corect si cel din dreapta este si dreapta masinii, este asa cum ti-am spus mai sus, daca este dreapta cum te uiti la masina, mai poate fi si pompa de vina.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Crede-ma ca am desfacut toata instalatia de pe masina si nu e infundat,strangulat nimic

E vorba de cel de pe dreapta masinii cum stai la volan,care e mai aproape de pompa decat celalalt care functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Seat aveam aceiasi problema. Se strangula furtunul care intra in bazin, dar doar cand montam bara inapoi; era furtunul rasucit si la montaj facea cuta. Nu m-am prins din prima si am demontat de fro' 2 ori. Dupa ce dadeam bara jos cuta nu mai era evidenta. Prin demontarea proiectorului dreapta am reusit sa gasesc probelma - am avut acces sa vad ce si cum.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare m-am uitat la tabloul de sigurante si nu am siguranta 33....ce fel de siguranta ar trebui sa pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

siguranta nr.35 de 30A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Daca am eroarea asta 00924 - Relay for Headlamp Cleaning System (J39)
            009 - Open or Short to Ground, inseamna ca am spalatoare de faruri?

Intelesesem ca trebuie sa ai bidonul de lichid de 5 litri ca sa ai spalatoare de faruri, al meu e de vreo 3 si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate este codata gresit centrala electrica. Siguranta aferenta spalatoarelor de faruri este in panou ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este prezenta in cutie, nu am verificat daca e buna. Are numarul 32 si pe schema se cheama washer pump v5

L.E.  Am verificat si siguranta j39 care este la pozitia 48 si e arsa. Daca o schimb si se arde imediat e pompa in scurt?

Modificat de soundventure
verificat sigurantele intre timp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa pare - daca nu, cablajul - dar mai mult ca sigur, pompa este. Scoate-i mufa si vezi daca mai arde siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Am observat astăzi că mi-a dispărut unul dintre stropitoarele de la faruri (cel stâng, Golf 5) și suspectez că l-am pierdut la ultima ieșire mai lungă deoarece am văzut că este rupt furtunul prin care era alimentat cu apă; întrebarea mea este următoarea: ce opțiuni am? Pot să îl găsesc pe undeva de cumpărat și să îl montez eu (nu prea știu ce implică asta)? Să merg, mai degrabă, într-un service? Care ar putea fi costurile implicate? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a-l monta trebuie sa dai bara jos, apoi este foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am șanse să găsesc codul stropitorului de pe partea șoferului ca să nu dau bara de două ori jos/să nu stau până vine piesa cu mașina imobilizată?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau eu codul maine,ca am unul dat jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo idee cum înlocuiesc doar duza dela pompa? Pompa e perfect functionala, duza de stropire e rupta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridici capota si apoi tragi diuzele cu totul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grav...ca e foarte usor - atunci, daca nu te descurci, cauta un prieten/cunostinta, mai tehnica/care are indemanarea necesara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indemanare am, doar ca nu am inteles faza cu capota, de vreme ce duzele (capetele pe care vin si capacele) sunt in afara.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vrei sa faci o poza, sa vedem exact ce e rupt la tine....si cum arata ?

Catalin (cred) ca s-a referit la spalatoarele/duzele parbriz

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie sa demontezi bara, nu vad altfel cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ideea era cu pasii de dupa demontarea barei, cum scot bucata de duza rupta din pompa ca sa o inlocuiesc. Cu asta imi bat capul. Se desface pompa cumva, sau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai gasit sa o cumperi doar pe aia ? Da-mi link sa vad ce ai gasit

ai nu e pompa.... e spalatorul - asa este el, corpul. Pompa este electrica si se afla pe vas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!