Jump to content

Audi A4 Avant


mpa@tuninggarage

Postare recomandată

guessWHO, atunci pentru ce spui ca este wannabe ? Daca ai vazut foarte clar ca toate piesele au fost schimbate cu unele de RS ?! Omul asta nu a schimbat bara fata si spate..si gata a facut caroseria de RS, cum fac altii. El a schimbat chiar tot.

Si chiar nu inteleg care-i problema daca el a vrut sa-si modifice masina ca un RS si de ce e wannabe pt asta. Uite, ia-o ca pe o optiune data de audi, "RS line" :) Si atunci nu o sa ti se mai para anormal.

Cei care au A4 cu motor de 2 TFSI (de ex.) si au kit-ul de S din fabrica sunt tot wanabes ?!

In plus, la multe masini, cel mai fain kit sport este chiar cel de fabrica. De exemplu, la golf IV mie-mi place cel mai mult kit-ul de R32. Daca as avea golf 4, sigur asa l-as face. Mi se pare ca se potriveste cel mai bine..

In rest..mpa..spor la ce mai ai de modificat si astept noutati :icon_thumright:

Link către comentariu
  • Replies 583
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mpa@tuninggarage

    169

  • B_U_T

    22

  • Ice_2k

    20

  • JonDoe2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

rio ... ce legatura are proiectul asta cu optiunea S line sau ce legatura are optiunea S line cu modelele S ? In alta ordine de idei cauta in dictionar cuvantul "wannabe" ca sigur nu i-ai inteles sensul.

Link către comentariu

lasand restul discutilor deoparte <exista yahoo messengerul pentru discutii> , sa revenim la subiect si anume : IN CE STARE E PROIECTUL? au venit piesele de interior?

Link către comentariu

guessWHO, stai tu linistit, inteleg perfect sensul cuvantului "wannabe".

Cat despre optiunea "S-line", spuneam ca o poti compara cu ce a facut mpa, dar un pic diferit, el s-a dus spre "RS-line". Adica masina cu look de RS, dar un motor mai economic. Ce-i care-si comanda masina cu optiunea "S-line" si motor de 2.0 TDI, ti se par wannabe pentru ca vor ca masina sa arate ca un s4 ?!? Exact acelasi lucru e si aici.

Link către comentariu

mask2k, nu am nimic contra TDI, am avut si eu si am fost foarte multumit. Poate o sa mai am in viitor, nu stiu.

Am spus ca o sa-l tradeze fumul pt ca asta o sa se vada in spatele lui, spre deosebire de un RS4. Iar daca o sa-si ia si frane (cca 2500 euro), scaune (cca 4000 euro) roti cu anvelope (cca 4000 euro) si faci un calcul la ce a bagat deja, eu zic ca iese de un RS4 adevarat. Am presupus cand am pus preturi ca va cumpara piese noi. Daca mai adaugi motorul (cca 12000 euro)......

mpa, probabil am citit eu gresit, dar in postul in care ai spus ca ai pus bara de m3 pe dacie ai precizat si despre emblema de RS4 pe TDI, desi mai devreme ai spus intr-adevar ca nu o sa-i pui embleme. Deci, in loc sa jignesti oameni pe care nu-i cunosti, mai bine te-ai uita mai atent la ce scrii. de asemeni, tot tu ai spus ca esti un "wannabe", deci nu inteleg unde am fost eu rautacios???

Link către comentariu

probabil ca mpa a fost prea subtil, dar atunci cand a zis ca a pus bara de M3 pe dacie, era ironic....

Link către comentariu

ce spune BGDR32 spun si eu ... defapt de la asta a venit si intrebarea mea. investitia in piese este de aproximativ 15.000 - 20.000 estimativ ... plus masina care a facut si ea vreo 20.000 sunt deja 40.000 ... bani la care gasesti un rs4 in germania / elvetia

:P rio ce legatura are "S line" cu "S" ? ca nu inteleg ... sunt o groaza de diferente intre un a4 cu "S line" si un s4 ... nu numai motorul. La proiectul de fata in schimb, singura diferenta va fi motorul. :D

Modificat de guessWHO
Link către comentariu

mask2k, nu am nimic contra TDI, am avut si eu si am fost foarte multumit. Poate o sa mai am in viitor, nu stiu.

Am spus ca o sa-l tradeze fumul pt ca asta o sa se vada in spatele lui, spre deosebire de un RS4. Iar daca o sa-si ia si frane (cca 2500 euro), scaune (cca 4000 euro) roti cu anvelope (cca 4000 euro) si faci un calcul la ce a bagat deja, eu zic ca iese de un RS4 adevarat. Am presupus cand am pus preturi ca va cumpara piese noi. Daca mai adaugi motorul (cca 12000 euro)......

daca ai pus preturi la piese noi hmm pai atunci pune 4000 euro franele , scaunele +bnachete 9000 euro, jante cu anvelope 6000( 1000 euro este numai o janta, chiar un pic mai mult)!

problema este ca nu stiti de unde cumpara piesele si cum le cumpara !!

guessWHO daca tu crezi ca niste table la o masina costa 15000-2000 euro ... te inseli amarnic! habar nu ai cat de ieftine sunt ele in realitate :D

ps motor de rs4+cutie + inst electrica ( mai putin cardan+dif+punte spate+planetare ) 6000 euro :P

Link către comentariu

Omule, eu ma refer strict la look, la caroserie ! "S-line" si "S", din punct de vedere al designului sunt la fel ! Ca difera suspensiile, franele..etc, asta-i alta problema. In aceiasi situatie e si mpa. I-a placut kit-ul de RS4 si a facut modificarile incat sa ajunga ca un RS4-look ->RS-Line. E chiar atat de greu ?

In plus, voi nu v-ati prins ca aici nu este vorba de bani, este vorba de placerea de a modifica ceva si de a-ti atinge scopul. Daca citeati tot topicul ati fi inteles ca mpa avea bani si de rs4 :offtopic:

Link către comentariu

S line si S nu sunt la fel din punct de vedere al designului.

Nu am spus ca doar tablele costa 15.000 - 20.000 ci tot ... jante, frane, scaune, evacuare si alte elemente. Sa stii ca o aripa de RS nu este chiar asa de ieftina ... mai documenteaza-te si tu ...

gata cu offtopicul ... daca vrei sa discutam despre S si S line, o facem in alta parte ... nu aici

Link către comentariu

Daca stiam ca sunt atat de ieftine piesele de RS4, mai ales motorul, imi puneam si eu pe Golf si nu luam toata masina. Dar, dupa cum vad, pe acest topic nu se accepta decat laude si pupaturi " ", iar orice critica este intampinata cu insulte si cu o atitudine de "turma". Mult succes cu proiectul. Este ceva nemaipomenit si abia astept sa o vad pe strada in toata splendoarea ei.

Link către comentariu

pai eu am zis ca tocmai preturile la piese NOI sunt mai MULT decat ai scris tu acolo !

iar motorul hmm ar fi super sa il pui pe golf mai ales central :)

ps: cauta prin germania daca vrei si o sa vezi cam cat costa un motor de rs4 cu toate anexele!

Link către comentariu
=)) ma documentez in fiecare zi :) eu zic sa te documentezi tu :)

era pentru rio, nu pentru tine

@BGDR32 eu sunt de aceeasi parere cu tine, adica nu intelegi de ce sa faci un rs4 de la 0 (ca s-a pus problema si de pus motorul original) cand este mai simplu sa-l cumperi ... plus ca unul facut de Audi nu se compara cu unul facut pe baza unei alte masini.

Link către comentariu

guessWHO, serios ca era pentru mine ?!? Si fraza dinainte era tot pt mine ?!? E greu sa te scoti, nu ?

Nu am spus ca doar tablele costa 15.000 - 20.000 ci tot ... jante, frane, scaune, evacuare si alte elemente. Sa stii ca o aripa de RS nu este chiar asa de ieftina ... mai documenteaza-te si tu ...

Chiar atat de greu e de inteles ca mpa a vrut ca masina sa arate ca un RS4, nu sa mearga ca unu !?!? El a avut amitia asta si merita laudat pentru munca investita. Este ceva original, ceva la care nu se baga oricine.

Link către comentariu

:angry: La cat de mult aberati degeaba cand nu e cazul ... nici nu mai stiu cine ce scrie. Sunteti cumva avocatii cuiva si nu stiam noi, restul utilizatorilor de pe forum ? Toata lumea apreciaza proiectul, inclusiv eu ... nu inteleg de ce te tot ataci asa doar ca sa te aflii in treaba.

:ceuameni:

Link către comentariu

1. @BGDR32 Critica este una, ceea ce faceti voi se cheama "hater". Nu e nimic constructiv in ce postati voi, doar rautate.

2. Stop joc. Urmatorul post ce continua aceasta cearta, ia warning! Nu glumesc! Daca nu vreti warning, postati on-topic, sa nu incepeti dup-aia pe la reclamatii ca uite cum ati luat warning pe nedrept! Urmaresc de la inceput acest flame si ati avut destule sanse sa va potoliti fara penalizari. Daca apucati sa postati inainte de a vedea acest mesaj va recomand sa editati mesajul si ori scrieti ceva constructiv, ori scrieti "bad post" si asteptati stergerea lui. In caz contrar, warning.

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

din punctul meu de vedere, proiectul lui mpa e demn de toata aprecierea, cu conditia sa fie dus la bun sfarsit...

in romania, tipul principal de tuning care se poarta este "poor man's tuning".. ii trantim o folie neagra pe capota sau eventual continuam cu ea si pe plafon, punem xenoane cu cat mai multi kelvini, indiferent ca sunt extrem de deranjante pentru ceilalti participanti la trafic si neaparat leduri cat mai kitschoase in bara fata... si asta indiferent de marca si model...

am citit lista cu ceea ce vrea mpa sa faca din masina asta si ar iesi chiar ceva deosebit, fara sa dea impresia de kitch, dar ma repet, asta doar daca duce treaba pana la capat..

poate ajuta linkul asta cu ceva: e un tip in norvegia care a facut transformare din a4 b6 1.9 tdi sedan in rs4 b7, insa nu a umblat la motor. din punctul meu de vedere arata perfect..

http://www.audizine.com/forum/showthread.php?t=219358

p.s.: nu sunt rautacios dar as vrea sa intreb: daca masina arata ca in poza in momentul concursului Best looking car in vwforum... cum a reusit sa termine pe 3? pe mine ma depaseste sincer...

succes in continuare cu proiectul!

post-10036-1232121211_thumb.jpg

Link către comentariu

masina a iesit pe locul trei pentru ca cei care au votat-o isi dau seama ca va arata super cand proiectul se va incheia. si proiectul norvegian a mai fost prezentat pe topic. :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
mpa@tuninggarage

Am fost putin ocupat cu cateva proiecte pe care va invit sa le vizitati si sa le face-ti cunoscute.

UNUL DESPRE FILME BUNE

ALTUL DESPRE TUNING IN ROMANIA

Am vizitat masina azi la service. Cam asta e starea ei acum.

img_4397_307.jpg

img_4398_128.jpg

img_4399_164.jpg

img_4400_117.jpg

- Pauza a fost binevenita. O sa ridic masina saptamana asta apoi voi continua cu ce mai ramane de facut la exterior.

Wish me luck.

Modificat de mpa@tuninggarage
Link către comentariu

Good luck :salut: Abia astept sa vad dus la capat proiectul tau, urmaresc de mult timp topicul asta. Apreciez f mult munca depusa :D

Link către comentariu

Chiar sunt curios sa vad odata proiectul asta la final... sunt convins ca o sa fie ceva foarte reusit. Jantele le-ai ales?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!