Jump to content

Capacitate maxima rezervor combustibil


adrian2007
 Share

Postare recomandată

Acelasi lucru ca si lui cristidracu mi s-a intamplat si mie anul trecut in Germania. CB-ul arata ca mai aveam de mers cca. 35 km. (pe navigatie statia de alimentare era la cca. 10 km.) si mi s-a oprit motorul. De fapt l-am oprit eu cand am vazut ca nu mai trage pentru a nu intra aer in instalatia de alimentare cu motorina. Noroc ca trebuia sa ma intalnesc cu niste prieteni la motelul unde era si statia de alimentare si au venit ei cu o canistra de motorina. Totusi cred ca eroarea a fost de la navi. De atunci alimentez inainte sa se aprinda becul. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

67 de litri am bagat...dar pana in gura rezervorului ca vedeam motorina :)...iar in bord imi aparea ca mai fac 10 km cu motorina care o aveam inainte sa fac plinu...deci in jurul valorii de 67 de litri e maximul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce sa aprins becul am mers 70 km pana sa oprit motorul, avand in porbagaj motorina am pus si a intrat fix 70 l vw touran 105 cp

Modificat de cro89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iauzi 70 l :D e bine...cu cat mai mult cu atat mai bine...eu nu imi permit sa fac astfel de teste pt ca nu iau motorina dupa mine :)

ps: in talon mai sunt si aiureli...eu in talon am 60l

Modificat de claudiu406
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu in talon am 60 litri...si in cartea tehnica a masinii scrie la fel, 60l, din care rezerva 7 litri? de unde aveti voi 70? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cumparat masina mai avea pe BC motorina pt 25 Km, am facut plinul si au intrat 54,74 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din momentul in care s-a aprins becul la motorina am mai mers aprox 2 km pana la Petrom si am alimentat 68 litri in decurs de 15 min pana ce motorina a ajuns in buza de la gatul rezervorului.Desi in certificat e trecut 60 litri eu nu cred ca e corect.In trecut am avut un Ford Galaxy si scria 70 litri iar la pompa de la bec rosu pana la plin in gat intrau intre 78-80 litri.Normal pompa sare pe la 60 litri dar tinand cont ca motorina face spuma in timpul alimentarii cu un pic de balans al masinii si rabdare intra aprox 70 litri.Cine are bani de plin si timp de pierdut in statia peco poate sa incerce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am probleme mereu cand alimentez: pompa sare so trebuie sa pierd timpul cu mana pe pompa la un debit mic; pur si simplu motorina vine in sus si blocheaza alimentarea; ati patzit si voi asa ceva ? este prea subrtire teava de alimentare si nu poate asigura debit suficient ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catanus incearca si nu baga furtunul de la pompa asa adinc lasa-l mai inafara si ai sa vezi ca merge asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da, patesc si eu asa cand e foarte putina motorina in rezervor, daca e mai multa nu mai face asa, meteoda lui flotouran95 e buna asa fac si eu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.La un drum spre Vaslui in orasul Braila am alimentat de la OMV de pe varainta am pus 62 litri pana la buza(a dat putin pe afara :">) , iar in bord imi arata inainte ca mai am de mers 120KM.Cred ca rezervorul este cam de 69-70litri.Dar cu reverza cum e ? Cand se incarca ? Cum seincarca ? Multumesc.

P.S.: Cat mergeti de obicei cu un plin ? Oras sau Drum Lung ?

Modificat de duda_km5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dar cu reverza cum e ? Cand se incarca ? Cum seincarca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusBarda

Ne mai pacaleste si pompa. Scrie ca baga 60L dar real poate e doar 55L.

Baga ei ceva opritor pe acolo care sa faca spume, iar acestea trec si invart masuratoarea ca si cum ar fi lichid.

Am bagat in aceeasi masina de multe ori combustibil in aceleasi conditii si tot timpul cantitatea era diferita.

...parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cand aveam masina inmatriculata in spania ,in talon scria ca are rezervor de 60 litri, iar cand am inmatriculat-o in romania mi-au pus in talon ca are 70.sincer nu am avut curajul sa merg cu ea pana se opreste motorul deoarece imi este frica sa nu se infunde cu ceva gunoaie de pe fundul rezervorului sau sa ramana vreo bula de aer pe circuit, dar la pompele noastre te poti insela,pt ca am observat ca nu toate pompele sunt bine reglate(mai fura si ei pe ici pe colo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am patit ceva ciudat, mergind pe calea Turzii, mi s-a aprins martorul de combustibil la bord. Am mers la Petrom mai sus si am bagat 17,7l de motorina si imi indica la bord jumatate de rezervor. Ma intreb, cum se poate asa ceva? Atunci, ce capacitate are rezervorul, care la mine nu are nici o tija pentru rezerva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si de la spuma care face motorina in rezervor cind o pui. Eu zic ca se mai lasa acul ai sa vezi . Si la mine e asa citeodata arata eronat Dane dar capacitatea la al meu e se 60 L 100%

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine intra 70L si daca ma chinui bine poate mai bag ceva:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si la mine in rezervor intra 70 litri de motorina garantat ! AM incercat de mai multe ori !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

eu fac frecvent treaba asta cu scosu si bagatul ptr. ca sunt langa granita cu moldova .

am alimentat de la lukoil o perioada apoi numai de la rompetrol.

de la lukoil este mai zgomotoasa masina dar nu face multa spuma motorina , iar la rompetrol viceversa - face spuma - motor silentios. din momentul cand indica calculatorul 0 km. am mers 12 km linie dreapta. frecvent bag in rezervor 75-76 litri maxim.

sa auzim de bine ! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut

am si eu o mica ... sau mare problema...

cand alimentez imi sare pistolul la pompa... trebuie sa fie un debit foarte mic sa nu o faca... asa ca pt 10 litri pot sa stau si 10 min sa intre... trebuie sa stau cu capatul pistolului de la omapa aproape afara din rezervor....

vine spuma inapoi pe gatul rezervorului...

am mai vorbit cu un tip care are aceeasi problema....

ma bate gandul sa ma apuc de demontat... 

exista supapa .. sau ceva de aerisire.. care e posibil sa fie infundat

Modificat de Emu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe lateral in interior-ar trebui sa fie un tamburus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

vw touran 2003. Imi mai arata 20km labord. Am bagat la pompa la moldoveni (Sculeni) 71 litri, ultiimii 10 litri cu spuma la greu

Am crezut si inca cred ca e o smenuiala la pompa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!