Jump to content

Toba Esapament


Alione
 Share

Postare recomandată

mi-am schimbat esapamentul final la felicia, da nu mi-am unul original de la skoda... am fost la un dealer de piese... respectivul dealer mi-a cerut talonul de la masina si in functe de talon mi-am spus ca am nevoie de nu stiu ce model, l-am comandat , am dus masina la service sa mi-l puna iar cand am fost sa o iau din service am observat ca esapamentul are spre deosebire de esapamentul original (elipsa la esapamentul original )gaura de evacuare rotunda mult mai mica in diametru decat mi se pare mie ca ar trebui sa fie... la cel original gura de evacuare era destul de mare la fel ca octavia...

diferentele astea intre esapamente influenteaza cu ceva performantele motorului???? daca da ce ar trbui sa fac??? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa nu traga asa de bine din cauza evacuarii mai mici . Teoretic diametrul tevii la intrare in toba e la fel cu cel de la iesire ( la mine e asa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti fa probleme, nu se intampla absolut nimic rau. Yo am avut pe sharan tzeava in loc de catalizator si ambele tobe schimbate cu tobe de ARO. Nu avea absolut nimica, mergea la fel, doar la accelerari bruste era mai galagioasa masina. Dar cu asa ceva se poate trai, tobele originale ma costau 1500 ron, cele de ARO m-au costa 70 (saptezeci) ron ambele.

Am umblat mai mult de un an cu tobe de aro, si nici macar nu au ruginit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cu ceva ani in urma, am avut o Felicia 1,3 carburator. Am adaptat o toba finala de Dacia si nu am avut probleme.

Ma asteptam sa fie mai zgomotoasa, dar m-am inselat. Zic eu ca a meritat bataia de cap cu adaptarea, avand in vedere ca la vremea respectiva, piesa + manopera a fost cam 20% din pretul unei tobe originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut vecini de skoda

mi s-a rupt teava care iese din catalizator, cum se vede in poza si va intreb daca se poate suda sau lipi intr-un fel

daca nu merge, stiti pretul unui catalizator second hand sau daca se potriveste de la alte masini si ce modele?

la un magazin de piese auto de pe bd. brancoveanu mi-au spus ca e cam 1100 lei unul original si 300 lei unul universal care merge sudat

aveti ceva idei?

post-43895-1273589408_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la sandfimpex-skoda.ro tel 0212123323 p[t ca stiu ca acolo au piese originale skoda pt felici forman etc si preturie erau ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult

dar aveti idee daca se potriveste un catal. de pe un model mai vechi gen 98-96, 1.6-1.9cmc sau de pe alte marci/modele cumva sudat?

Modificat de troglod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!