Jump to content

Cruise Control Ibiza/Cordoba


Alex2112
 Share

Postare recomandată

verifica sensul acesteia.. daca e montata corect - daca e montata invers, nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost montata in ambele sensuri. rezultatul este acelasi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, intr-un singur sens trebuie montata, apare clar in diagrama.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost pusa in sensul de pe diagrama. Nu merge

A fost incercat si invers (sa se evite orice suspiciune). Tot nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza printuri sau in filmulet cu canalele necesare si ce apare la apasarea butoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut , caz rezolvat cu tempomatul pe ibiza 1.4 bxw . Totul este bine asa cum s a descris anterior  ,în cazul meu a fost vinovat contactul pedalalei de ambreiaj la nivelul calculatorului  de motor. 

 Multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/8/2018 at 9:15 AM, BlackCaddy23 said:

Da, am verificat si reverificat toate firele. In VCDS toate butoanele functioneaza corect. Switch-urile de la pedale funcționează si ele.

Teoretic totul este asa cum trebuie, practic nu funcționează. 

O sa mai încerc sa pun alte switch-uri la pedale, poate se schimba ceva. 

Mai astept si alte pareri daca mai sunt colegi cu idei.

Merci

Pai... Parca funcționau corect...? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 08.08.2018 at 13:25, BlackCaddy23 a scris:

@Al Bundy firele trase sunt urmatoarele:

T41/ pin 31 la mufa maro XS3/ pin 5 

T41/ pin 30 la mufa maro XS3/ pin 6

T41/ pin 27 la mufa maro XS3/ pin 2

T41/ pin 28 la panoul de sigurante, la nr. 18

T41/ pin 29 si pin 26 impreuna la mufa XS3/ pin3, iar de acolo, la mufa ECU T52a la pin 24.

 

Activarea s-a facut din Engine-- Login 11-- introducere 11463-- Do It!... Asa cum activez la orice model pe care am montat pana acum.

@F l o r i n din pacate masina nu este langa mine acum sa pot face video.

PS: Imi place sa vad ca se glumeste, glume bune chiar, dar as aprecia putin mai muta seriozitate, asa cum da dovada Al Bundy, indiferent de intrebari.

Buna seara,

Ma poti ajuta te rog cu un cod de cablaj? Am un seat cordoba din 2004 1.9 atd , am montat maneta de cruise control si am nevoie de cablaj.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pinii in postul pus de tine. cablajul se face pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Azi mi.a ajuns ceva cablaj cu seria 1J1970011F crezi ca potriveste ? 

Ma poti ajuta te rog cu un tutorial ? Schema electrica sau in ce cavitati vine cablu ?? 

 

Multumesc.

20190419_211217.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Acesta este un cablaj chinezesc... Pt Golf4. Trebuie modificat, adăugat mufa pt centrala și tras fir pana în ecu motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma poti ajuta te rog cu un necesar de piese, sau un link ??  Tutorial ??

Multumesc.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet pentru a 3-a oara, ai schema chiar in postul tau de mai sus. Este asa greu de inteles ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Dany_aleksandar

Se poate monta CC pe un Seat Ibiza 1.9 ATD din 2002 ? Și dacă da, pot cumpăra orice tip de manetă cu tempomat fabricată pentru ibiza 6L sau am nevoie de una cu cod producător anume? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare grup de manete de ibiza modelul tau. Centrala electrica trebuie sa fie compatibila, tragi cablaj de la grup manete la centrala si la calculator motor, dupa care activezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cum pot lua legatura cu tine pentru un Passat 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dany_aleksandar

Am fost ieri la electrician să-mi monteze tempomat pe ibiza mea (6L 1.9 ATD) și ca urmare am o problemă: Viteza nu se menține.

Cele 2 butoanele de resetare și setare merg apăsate, diagnoza le vede când sunt activate/dezactivate, Însă switch-ul de on/off mi-l arată pe diagnoza activ doar în prima căsuţă, în cea de-a doua căsuță îl vede permanent pe închis.

Codul de eroare ce mi-l dă pe vcds în electronica centrală este:

00895-Cruise control switch (E45) 27-10 - implausible signal - intermitent.

Electricianul dă vina pe manetă că e defectă, cel de la care am cumpărat maneta spune că produsul a fost testat de el înainte de livrare și a fost perfect funcțional.

Are cineva vreo idee ce ar putea fii mai exact ? 

Multă stimă.

Screenshot_20211007-010910_Video Player.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-au facut conexiunile conform diagramei , atunci e defecta maneta.

S-a respectat diagrama exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany_aleksandar

Cel care mi-a montat tempomatul zice că a făcut montajul conform elsa... Nu a montat dioda pentru că la modelul ăsta nu e nevoie. De vină ar fi unul din cele 2 switch-uri ale manetei de tempomat care nu face contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe diagrama apare dioda, in schema. Pana acum, eu am montat numai asa cum apare pe diagrama producatorului, nu am facut experimente. Sa monteze si dioda.... si mai vedem dupa aia

20211007_083043.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany_aleksandar

Din păcate atât cel care mi-a făcut montajul cât și cel care mi-a vândut manetele se pare că numai doresc să răspundă la telefon, astfel că nu îmi pot da seama dacă meșterul a lăsat dioda sau nu (ieri îmi spunea ba că a montat-o, ba că nu e așa relevanta la modelul ăsta...)

Mă văd nevoit să le iau din nou pe rând ! Mai exact să cumpăr alte manete și să caut alt (")meseriaș(").

Am observat că în urma ștergerii erori de pe electronica centrală, eroarea ce persistă de fiecare dată când acționez tempomatul este alta:

00985 - Cruise control switch (E45)

27-00 - Implausible signal.

Poate ajută asta în a stabili dacă problema se află la firele ce au fost montate sau la manetă.

Vă mulțumesc frumos pentru ajutor !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu. Trebuie legate cf diagramei de mai sus, o sa iti scot si pinul din ecu.motor. 

Banuiesc ca a tras fir pana la ecu motor, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany_aleksandar

Nu știu ce fire a tras deoarece de când l-am întrebat dacă a montat dioda a cam încetat să răspundă la telefon, o ţinea una și bună cu maneta...

 

În engine apare ca instalat la grupul 06 si 22. La fel ca la electronica centrală vede orice activare/dezactivare buton de pe maneta.

Ca valori pe grupul 22 am:

În prima casuţă:

Cifra 1 indiferent cum e setat switch-ul de on/off la manetă;

Cifra 2 cu switch-ul pe on și pedala de frână apăsată;

În a doua căsuță:

cu switch-ul de on activat:

100001 pedala de ambreiaj apăsată

010001 pedala de frână apăsată

001001 butonul de res+ apăsat 

000101 butonul de set- apasat

000001 switch on

000000 switch off 

Cu switch-ul pe off și butonul de res+ apăsat îmi apare ca și cum ar fi switch-ul pe on (000001)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca modifica valorile in blocurile de masura, pe motor, este tras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut si va multumesc in acelasi timp, tuturor celor ce au contribuit cu informatii pertinente vis-a-vis de instalarea tempomatului pe IBIZA

 

Ca si aport la discutie, in urma experientei mele, as vrea sa mentionez cablul de la Hahnen cum-cartec.de care se pare ca merge "din prima" si e realizat corect, cu mufa, dioda si pinii de la capetele firelor, astfel incat instalarea devine mai usoara (mai ales ptr cei ce sunt putin mai comozi si nu vor sa-si realizeze singuri cablajul).

Sper sa nu se considere reclama, nu am nici un interes financiar in mediatizarea firmei respective. 

 

Polo-9n-ASL_4692_0.jpg.83e4a5aef1dc361f18a48513ae9f6f0e.jpg

 

In linkul de mai jos este PDF-ul aferent cablului. 

https://drive.google.com/file/d/185gG2rwCC9iFTlMdN-Ze8lp8TH6QHBpT/view?usp=sharing

In principiu este aceeasi metoda de instalare, difera doar "alimentarea" care e trasa din pin-ul 2 al mufei de la switchul pedalei de frana

 

Drumuri bune,

Seba

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!