Jump to content

Cruise Control Ibiza/Cordoba


Alex2112
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

si inainte de toate, scanat masina si vazut daca centrala electrica ii suporta functia de tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 

On ‎1‎/‎12‎/‎2014 at 7:38 PM, Al Bundy said:

Ce cod motor? ce cod are centrala electrica?

Salut, am masina din semnatura, cod centrala 6Q1 937 049 D, se poate instala tempomat?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut colegi. Se da urmatoarea problema. Seat Ibiza 2008, 1.4 benzina BXW, centrala electrică 6Q1.

S-a montat un grup de manete cu CC, toate firele au fost trase conform Autodata (maneta-centrala-ECU). Pe VCDS in grupul 066 funcționează toate butoanele si switch-ul de frână (ambreiajul l-am pus cu strap), insa nu vrea sub nici o forma sa se activeze in mers.

Care ar putea fi problema?

Ce mai ramane de verificat?

Mi-a spus un prieten ca nu ar suporta ECU, chiar daca centrala suportă. Se poate?

Rog sa ma ajutati cu un sfat.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu arelegatura ECU.

Ori nu suporta centrala (in teorie a ta suporta), nu sunt facute ok conexiunile, maneta defecta sau switch ambreiaj defect

Cine s-a montat, a verificat iar conecxiunile si sw ambreiaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am verificat si reverificat toate firele. In VCDS toate butoanele functioneaza corect. Switch-urile de la pedale funcționează si ele.

Teoretic totul este asa cum trebuie, practic nu funcționează. 

O sa mai încerc sa pun alte switch-uri la pedale, poate se schimba ceva. 

Mai astept si alte pareri daca mai sunt colegi cu idei.

Merci

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai verifici, dupa care mai astepti alti colegi... altfel, mie imi suna un pic...... ciudat (sa zic asa), sa sarim toti cu oferte pt tine, nu ?

verifica switch ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet. Au fost verificate deja.

La ambreiaj chiar am scos mufa din el si am facut strap intre fire sa imit un switch inchis (gen pedala sus).

Ciudat mi se pare si mie faptul ca nu vrea sa functioneze. Nu ca mai astept si alte păreri. 

Faza cu ofertele, nu o inteleg...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa depasim momentul.....

acum, sa revenim. Cel mai bine, cand esti cu VCDS-ul pe masina, fa un video, din care sa vedem exact cum lucreaza switch-urile... cand apesi butoanele, cand apesi pedalele, etc - undeva, ceva nu e ok.

Ecu care sa nu suporte, la modelul tau/anul de fabricatie, nu am gasit... deci, trebuie sa fie alta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, BlackCaddy23 said:

Salut colegi. Se da urmatoarea problema. Seat Ibiza 2008, 1.4 benzina BXW, centrala electrică 6Q1.

S-a montat un grup de manete cu CC, toate firele au fost trase conform Autodata (maneta-centrala-ECU). Pe VCDS in grupul 066 funcționează toate butoanele si switch-ul de frână (ambreiajul l-am pus cu strap), insa nu vrea sub nici o forma sa se activeze in mers.

Care ar putea fi problema?

Ce mai ramane de verificat?

Mi-a spus un prieten ca nu ar suporta ECU, chiar daca centrala suportă. Se poate?

Rog sa ma ajutati cu un sfat.

Merci

poti spune exct ce fire s-au tras si de unde pana unde ?

sa vedem unde este greseala.

Cum s-a facut activarea ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, BlackCaddy23 said:

Da, am verificat si reverificat toate firele. In VCDS toate butoanele functioneaza corect. Switch-urile de la pedale funcționează si ele.

Teoretic totul este asa cum trebuie, practic nu funcționează. 

cica totul e ok...am intrebat si eu mai sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy firele trase sunt urmatoarele:

T41/ pin 31 la mufa maro XS3/ pin 5 

T41/ pin 30 la mufa maro XS3/ pin 6

T41/ pin 27 la mufa maro XS3/ pin 2

T41/ pin 28 la panoul de sigurante, la nr. 18

T41/ pin 29 si pin 26 impreuna la mufa XS3/ pin3, iar de acolo, la mufa ECU T52a la pin 24.

 

Activarea s-a facut din Engine-- Login 11-- introducere 11463-- Do It!... Asa cum activez la orice model pe care am montat pana acum.

@F l o r i n din pacate masina nu este langa mine acum sa pot face video.

PS: Imi place sa vad ca se glumeste, glume bune chiar, dar as aprecia putin mai muta seriozitate, asa cum da dovada Al Bundy, indiferent de intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe schemele din elsa, mai apare o dioda, cu anodul la maneta pe primul fir descris de tine, iar la ecu eu vad mufa cu 80 pini, nu cu 52 cum spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depasesc postul tau... ca am vazut o gramada de astea, in timp...... oricum, multumesc pentru sfat ! 

Bun - in primul rand era util sa spui ca ai facut tu montajul.... nu s-a montat. Pentru ca astfel, stiam ce sa te intreb si ce nu, stiam daca tu detii informatiile despre montaj sau nu.

In al doilea rand, zici ca ai verificat tot .... M-am uitat acum pe diagrame... cu seriozitate....daca nu ai pus dioda, nu va merge. Daca ai montat-o invers - nu va merge.

La ECU are mufa cu 80 pini... daca daca ai legat la pin 24 ...de firul alb... e ok - e mai putin important daca nu ai numit-o corect.

p.s. - vezi dioda din diagrama  ? ai montat-o ?

L.E - vad ca te-am mai ajutat si la un montaj de Fabia... ai 10 posturi... din care in 7 soliciti ajutor cu montaj -  noi avem cate 40.000 fiecare, in care ajutam userii... sau nu - crezi ca asta e o dovada de caterinca sau lipsa de respect ? Eu zic sa te mai gandesti

 

dioda.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, Al Bundy said:

pe schemele din elsa, mai apare o dioda, cu anodul la maneta pe primul fir descris de tine, iar la ecu eu vad mufa cu 80 pini, nu cu 52 cum spui tu.

Acea dioda nu am pus-o. Nici in cablajul original, nou, nu am gasit acea dioda.

La ECU am pus firul in mufa mare, la numarul 24 (acolo unde era deja un fir alb).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ca nu ai montat corect, din pacate.... chiar daca ne-ai explicat ca totul e ok si verificat.

cablajul original.... nu era chiar ce trebuie. Firul la ECU e legat unde trebuie, chiar daca ai scris altceva, am inteles.

cheama omul inapoi, pune dioda... dupa care trebuie sa functioneze.

ti-am atasat diagrama.

si cam atat....in rest nu am glumit cu nimic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n Multumesc pentru raspunsul acesta serios. Asa este, poate am inceput gresit postul, insa se puteau pune intrebari desre cine a montat sau alte informatii pe care le primeai (daca stiam sa raspund) sau le aflam impreuna (daca nu era montat de mine si intrebam mai departe). Oricum, sa depasim impreuna momentul. :)

Montajul l-am facut cu ajutorul unui profesionist (real, nu inchipuit, sau sa se creada singur asa), care mi-a spus ca nu este asa importanta dioba si nu am mai pus-o.

Daca intradevar este obligatorie, am sa adaug si dioda in circuit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, problema e sa intrebi, astepti, incerci = respect pentru cei care care se dedica acestui forum. Daca asta ai inteles, e bine si te vom ajuta si pe viitor.

Din pacate.... profesionist sigur nu este... daca apare dioda in diagrama si el zice ca nu trebuie... il bate pe fabricant.

Deci, puneti dioda.... si cam atat - OBLIGATORIU dioda.

Subiect incheiat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, F l o r i n said:

L.E - vad ca te-am mai ajutat si la un montaj de Fabia... ai 10 posturi... din care in 7 soliciti ajutor cu montaj -  noi avem cate 40.000 fiecare, in care ajutam userii... sau nu - crezi ca asta e o dovada de caterinca sau lipsa de respect ? Eu zic sa te mai gandesti

Atunci am cerut o informatie pentru cineva care se ruga de mine sa ii montez. Nu am mai montat, pentru ca l-am facut sa inteleaga ca nu am toate cunostintele necesare pentru modelul ala de masina/motorizare. Din pacate pe cel de iari nu l-am putut refuza, mai ales dupa ce am vrut sa il trimit la altcineva, care mi-a spus ca nu il primeste si ca imi da informatiile necesare sa ii montez eu.

Recunosc, m-au supraestimat si daca stiam ca dupa 6 ore de munca nu rezolv nimic, nu mai incepeam. :))

 

14 minutes ago, F l o r i n said:

p.s. - vezi dioda din diagrama  ? ai montat-o ?

Da, am vazut-o inca de ieri cand am primit cam aceeasi poza din Autodata (sau Elsa, nu mai stiu ce foloseste respectivul) :)

 

Multumesc mult de ajutor (si de data asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, BlackCaddy23 said:

Recunosc, m-au supraestimat si daca stiam ca dupa 6 ore de munca nu rezolv nimic, nu mai incepeam.

altii au muncit zile... si nu au rezolvat nimic- asa este la inceput, asa e cand inveti. Asta nu este o problema.... alta era. 

Oricum - inchide subiectul - rog un moderator sa stearga ce nu are rostul sa fie aici, cu multumirile de rigoare.

cu placere !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n nu ajungeam sa intreb aici (prosteste) daca nu ajungeam in situatia sa ma enervez ca am muncit degeaba (nu vorbim de bani, ci de orele pierdute fara rezultat). Asta m-a enervat enorm.

Persoana care m-a ajutat este sigurun profesionist, pe care sigur il cunosti si tu, dar prefer sa nu ii spun numele aici. In PM data vrei.

Inca o data multumesc de ajutor si sper sa nu mai deranjez prea curand. sper :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea in mers a fost incercata la mai mult de 30 km/h, nu?! :) Ca sub viteza asta nu functioneaza tempomatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...nu-mi spune ca nu ma intereseaza. Nu e o problema, roaga-l sa te ajute si sa iti monteze si dioda...dupa care va functiona.

L.E - Rave... asta e cea mai tare.... ? .. .banuiesc ca asta o stie cel care a montat.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu de o persoana care se plangea ca nu-i merge tempomatul la un Golf 4 si, de fapt, asta era singura lui problema :)) Si cum n-am vazut intrebarea pusa... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, Rave said:

Activarea in mers a fost incercata la mai mult de 30 km/h, nu?! :) Ca sub viteza asta nu functioneaza tempomatul...

Bine-inteles ca da. Am tempomat pe masina de vreo 2-3 ani, am mai montat pana acum (la alte modele, nu Ibiza) CC-uri, poate cateva zeci.

Doar ca asta a fost primul Ibiza si mi-a dat o palma sa fiu mai atent pe scheme :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n & @Al Bundy va mai deranjez o data, cu scuzele de rigoare.

A fost montata si dioda, insa in continuare nu se activeaza.

Imi mai puteti da un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!