Jump to content

Fiabilitate SDI vs. TDI


balauru'
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca exista diferente de fiabilitate intre motoarele SDI si TDI? Facem abstractie de diferentele de putere si pret. Ma intereseaza care "tine" mai mult cu motorina din Romania si la drumurile din Romania.

Vreau sa imi iau masina second hand cu care sa nu am probleme majore in urmatorii 2-3 ani (nu vreau sa am de platit si rata si sa trebuiasca sa repar si masina in acelasi timp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu sunt eu cel mai in masura sa dau sfaturi dar iti spun ce stiu.

Turbina e un element destul de sensibil asa ca, teoretic, TDI-ul are mai multe sanse sa se strice. Pe langa asta SDI-ul e foarte apreciat pe aici (din ce am citit pe forum).

Personal nu cred ca ai avea probleme nici nu SDI-ul nici cu TDI-ul. Motoarele nemtesti sunt recunoscute pentru fiabilitate. Singura necunoscuta e calitatea motorinei din RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot spune ca tdi-ul are mai multe elemente ce se pot defecta, cum ar fi turbina, debitmetrul, anumiti senzori, etc.

din practica pot spune ca o turbina te tine in jur de 200-250k km daca masina are peste 100k km trebuie sa te astepti la o turbina, care nu e ieftina.

mai e o problema, de ex, un motor 1.9 sdi - 47kW, iar un motor 1.9tdi - intre 68-75kW in mod curent. la VAG motorul este acelasi(ca elemente componente) deci la o putere mai mare dezvoltata rezulta o uzura mai mare (este o chestie fireasca, normala, pe care nimeni nu are cum sa o combata). intotdeauna se va uza ceva mai rapid decat la un sdi.

vezi ca am deschis un topic pe langa acest subiect

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=3350

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balaurule, daca puterea masinii nu conteaza pentru tine, mergi pe SDI, mai ales ca este vorba de o masina second pe care nu stii cum a intretzinut-o fostul. La SDI elimini din start probabilitatea unei turbine uzate/defecte prin lipsa ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variantele ar fi Fabia 1.9 SDI 63CP (~80.000 km) si 1.9 TDI 100CP (~55.000 km) cam din 2000-2001 si la diferenta mica de pret. Evident ca mi-ar placea TDI-ul dar ma intereseaza in primul rand sa am cat mai putine probleme, daca se poate de loc. Am avut pana ieri un Golf II 1.6D si vreau o masina la fel de fiabila, daca se poate.

Stie cineva daca unii dealeri "modifica" kilometrajul? Prefer sa dau un ban in plus si sa cumpar de dealer ca sa am oarecum siguranta ca masina are km reali decat sa o iau de la niste baieti priceputi care sa mi-o dea cu xxx km mai putin decat in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La SDI urmeaza schimbarea curelei de distributie (la 90.000km daca nu ma insel), deci costuri imediate vei avea cu el.

Schimbarea distributiei este una dintre cele mai costisitoare lucrari de intretinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de pe fabia tdi de 100 cp e super.daca masina a fost intretinuta si a avut toate inspectiile si consumabilele schimbate nu vad de ce ai avea probleme cu el.in rest si SDI-ul e ok dar sa nu te astepti la performante cu el.la consum amandoua sunt ok.eu sincer as lua TDI-ul fara sa ma gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spune si bogMW , schimbarea disributiei este cea mai costisitoare operatie de intretinere, deci o suma de 300 euro(cu tot cu manopera) tot vei da foarte curand! Daca iei TDI-ul, deabia la 75-80.000km poti avea probleme cu turbina(daca folosesti si schimbi uleiul corespunzator) si asta inseamna 125 euro curatat turbina si mers "lux" inca 75.000km dupa sau 1250 euro o turbina noua, aici e alegerea ta. ;) Despre debitmetru, ala se poate duce oricand... Eu unul as lua TDI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi interesat de pretul masinilor si de faptul daca sunt aduse din afara sau nu. Daca sunt aduse din afara cu siguranta au peste 100.000 km si sunt manarite kilometrajele.

daca sunt din tara este posibil sa fie real kilometrajul.

daca faci tu reparatia la sdi nu te costa atat de mult, dar daca o faci la dealer cu siguranta este costisitor.

intr-adevar, la 90.000 km se schimba distributia la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La kilometrii astia nu cred ca se pune problema uzurii. Un TDI de 55000 km mai merge mult si bine. Mult mai bine ca un SDI.

Motorul TDI de 100 cp (de fapt 101) este incredibil ca performante, pe Fabia. Spun asta din proprie experienta. Mai mult, consumul este foarte, foarte mic.

Concluzie: fara discutie, TDI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua TDI daca petzurile sunt apropiate si restul de elemente sunt comparabile la cele doua mashini.

Am mers si eu cu TDI pe fabia, cum spune si alex ... incredibil. In plus de asta mai potzi ulterior pune si un chip pe ea care sa-ti mai dea 20-30 cp pe care-i vei simtzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amandoua sunt de la dealeri (de asta intrebasem daca stie cineva de dealeri care sa "manareasca" km). Si eu inclin spre TDI asa ca sper ca pana mi se aproba creditul sa nu se dea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita TDI-ul, mai ales ca pana la aparitia uzurii la turbina mai ai de mers cu ea min 100k km. daca si pretul e bun nu te mai gandi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne zici si noua pretzurile? Macar informativ sa ne facem o idee? Eventual dupa ce o cumperi, ca sa nu-ti ia nimeni oferta, daca cumva itzi este teama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SDI-ul e 7700, TDI-ul e 9496. A mai aparut o optiune de un TDI (tot 101CP) pe la 8000 dar fara aer conditionat. Cam cat costa sa ti-l pui si cat de usoara/dificila este operatiunea?

Inclin catre asta de 8000 pentru ca e de anul trecut, restul sunt din 2000-2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca se poate pune AC, merita cea de 8000. Din cat stiu eu, pe o Astra din 2001 costa cam 1000euro sa pui aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur ca se poate pune AC, banuiesc asta. Din moment ce masina este aceeasi si exista in ambele variante (cu AC si fara) banuiesc ca se poate monta si dupa. Problema este cat de simpla este aceasta operatie si cat costa.

Nu este o optiune fara care sa nu pot trai dar este un "nice to have" totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pretul unei instalatii de aer conditionat originale, depaseste lejer 1500 eur si nu iese ca cea din fabrica.

montajul in RO nu cred ca este cea mai inspirata idee. nu zic ca nu exista service-uri care o fac bine, nu as putea sa te indrum spre ceva sau cineva, dar cred ca daca cea de 9000 are aer orienteaza-te pe ea. Aerul este f util vara, vei vedea. Eu vad diferenta si nu imi pare rau de banii dati in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

125 euro curatat turbina si mers "lux" inca 75.000km dupa sau 1250 euro o turbina noua

un service bun pt a inspecta turbina imi puteti recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Cum spune si bogMW , schimbarea disributiei este cea mai costisitoare operatie de intretinere, deci o suma de 300 euro(cu tot cu manopera) tot vei da foarte curand! Daca iei TDI-ul, deabia la 75-80.000km poti avea probleme cu turbina(daca folosesti si schimbi uleiul corespunzator) si asta inseamna 125 euro curatat turbina si mers "lux" inca 75.000km dupa sau 1250 euro o turbina noua, aici e alegerea ta. :) Despre debitmetru, ala se poate duce oricand... Eu unul as lua TDI!

<{POST_SNAPBACK}>

Salutare,

De unde ai ajuns la concluzias ca turbina mai merge "LUX" dupa ce va fi curatata?! NU de alta, dar vreau sa stiu si eu niste aspecte, am si eu un glofulet cu vreo 119.000 km si ma gandesc ca, inca vreo 100.000 km a mai duce fara sa-i fac curatenie prin turbina :)

Am o observat de pe aici ca valoarea medie in kilometrii ar fi cam 220.000 km, pt o turbina.

Cat despre SDI, foarte rau nu poate sa fie, dar, din cate stiu eu sunt in general masinute de oras - nu are rost sa te grabesti cu o masina ca aia, ca nu prea te va ajuta.

Fiabilitatea, hmmm ... domnia se plateste intotdeauna, ca su zic si prostia. E clar ca un TDI este mai costisitor, in principiu, de intretinut. S-ar putea ca un SDI sa fie mai uzat la un anumit nuamr de kilometrii decat un TDI. Poate se trage f mutl de el, se tine f mult in turatii ridicate, ca sa se obtine performante cat de cat.

Numai bine!

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul depinde de cum exploatezi motorul. Daca la TDI il forjezi cu brio, sa stii ca nu rezista mai mult ca SDI-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul depinde de cum exploatezi motorul. Daca la TDI il forjezi cu brio, sa stii ca nu rezista mai mult ca SDI-ul

<{POST_SNAPBACK}>

Salutare,

Normal ca, daca o forjezi, nu tine mai mutl decat UN SDI. Acuma si eu mi-am luat una din dincolo, am inteles ca o fost destul de exploata dar numai pe autoband, nu prea imi fac probleme. In romania, normal ca nu se compara, aici mai mutl in accelerare dacat in mers constant.

Numai bine ~!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....125 euro curatat turbina si mers "lux" inca 75.000km dupa sau 1250 euro o turbina noua, aici e alegerea ta.

<{POST_SNAPBACK}>

Te rog, imi spui ce inseamna "lux 75000km"? Sper ca nu e ceva de genul ca dupa aia inca 75000km se duce pe copca turbina ci doar ca mai e nevoie de o alta curatare? Te intreb toate astea pt ca trebuie sa fac si eu o curatare de turbina.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va rog din sufletul meu sa expuneti niste dovezi sau ceva similar cum ca o turbina are viata in ea maxim 200-220k km! Eu tot "vad" oameni cu 200-250k miles care au turbina originala si nu au probleme de nici un fel cu ea. Adica au presiunea generata in parametrii de fabrica, nu papa ulei pe la lagare samd.

Au fost la noi multicele turbine "cazute" fie datorita prea multor depuneri, fie datorita prea multor surge-uri (thheo e un exemplu) dar astea sunt fie erori de utilizare fie (mai rar) ghinion pur (sa iti vina din fabrica cu tensiuni interne in axul turbinei).

Cei de la Garrett Romania imi spun ca o turbina care este exploatata corespunzator nu are nici un motiv sa nu tina 600.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!