Jump to content

Lampi marche arriere - probleme


lexuss
 Share

Postare recomandată

:D am o mica problema... :) lampile de mers inapoi nu se aprind la "reverse". Am schimbat sonda de mers inapoi din cutie, dar am aceeasi problema. Are cineva idee care ar putea fi problema. Am un motor de 1.6 AKL din 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat siguranta si becurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita de siguranta si becuri ..... cel mai probabil ai un fir rupt inainte de sonda ... verifica cu atentie pt. ca este una din problemele cu care ma intalnesc frecvent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si siguranta, si becurile. Am incercat cu sonda scoasa din cutie si contactul pus, si se aprind becurile atunci cand apas putin pe sonda. Insa cum o introduc inapoi, nu mai vrea si pace. Masina nu o am de noua, iar cei de la service mi-au spus ca este posibil ca sonda sa fie pentru un alt numar de identificare, cel care ar fi inlocuit sonda inaintea mea sa o fi inlocuit cu altceva. Am verificat codul sondei pe care o am cu cea data de cei de la Midocar insa nu difera decat o litera la sfarsit, in rest, intregul cod este la fel.... :) pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
am incercat si siguranta, si becurile. Am incercat cu sonda scoasa din cutie si contactul pus, si se aprind becurile atunci cand apas putin pe sonda. Insa cum o introduc inapoi, nu mai vrea si pace. Masina nu o am de noua, iar cei de la service mi-au spus ca este posibil ca sonda sa fie pentru un alt numar de identificare, cel care ar fi inlocuit sonda inaintea mea sa o fi inlocuit cu altceva. Am verificat codul sondei pe care o am cu cea data de cei de la Midocar insa nu difera decat o litera la sfarsit, in rest, intregul cod este la fel.... :) pls help

<{POST_SNAPBACK}>

;) Probabil ai ceva uzura in cutia de viteze la mecanismul care apasa pe "capul" sondei.Incearca sa pui o saiba distantoare pe filetul sondei.Poate o sa mearga.Bafta! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum se pune acea saiba distantatoare, pt. ca introducand o saiba pe filet, nu fac decat sa ridic si mai sus "senzorul". Daca se poate sa imi explicati mai in detaliu, please :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Nu inteleg cum se pune acea saiba distantatoare, pt. ca introducand o saiba pe filet, nu fac decat sa ridic si mai sus "senzorul". Daca se poate sa imi explicati mai in detaliu, please :o

<{POST_SNAPBACK}>

:)) La mine la Jetta asa am facut si a mers.Incearca poate va merge si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

:) Salut, de o vreme la masina din semnatura ca sa mi se aprinda lumina pe marsarier trebuia sa scot si sa bag in viteza de cateva ori si sa apas mai tare pe maneta. Mai nou nu mi se mai aprinde nici asa. Bunul simt i-mi spune ca ar trebui sa aiba un senzor undeva pe cutia de viteze dar daca stie cineva locatia exacta a acelui contact care aprinde luminile il rog sa ma ajute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Senzorul care aprinde luminile de marsarier ar trebui sa fie montat pe cutia de viteza . Unde exact ? Nu stiu , dar cauta pe cutie o mufa cu doua fire . acela ar trebui sa fie senzorul . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos bateria si ai sa-l vezipe cutia de viteze.

ATENTIE - daca "face figuri" schimba-l mai ales ca nu este scump (~30-50 ron banuiesc, eu am adaugat si ulei si m-a ajuns 97 ron). La mine s-a rupt si a blocat cautatorii din cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de indicatii ;) SAlex poate ma ajuti si cu o indicatie referitor la locul unde se afla busonul pana la care trebuie sa fie nivelul de ulei in cutie,am vazut unul mare langa planetara pe sofelului dar mi se pare putin cam prea jos ca sa fie, Ala o fi oare? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in partea stanga a masinii (in dreptul rotii stanga fata) si pentru a putea sa-l desfaci trebuie sa dai jos scutul. Deci destul de anevoios de verificat. Ai nevoie de elevator/rampa/groapa ceva de genul acesta plus inca o persoana sa sustina scutul (este destul de greu cel metalic metalic). Am stat cu ochii pe cei din service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am un golf IV din 2002 variant de 90 de cai si de trei zile nu-mi mai functioneaza becurile pe marsarier.Am verificat becurile si sunt bune,nustiu dac are sigurante pe becurile de marsarier si daca are care sunt alea.Multumesc.

Modificat de wertali
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa citetsi regulamentul si sa dai titluri sugestive topicurilor.

si te rog sa folosesti SEARCH. sigur s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori ai firele rupte ( cum am avut si eu ) ori nu-ti mai face bine contact "intrerupatorul " ! PM pt mai multe detalii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai plauzibila ca explicatie ar fi ca nu-ti mai face contact maneta cand bagi in mers-inapoi...si de asta nu se mai aprind becurile=>verifica acel contact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu am avut aceasi problema dar am schimbat intrerupatorul de marsarier din cutie si a inceput sa lumineze. Mie mecanicul mi-a schimbat intrerupatorul in circa 5-10 minute , ca nu e greu. Grija sa nu luati teapa de la mecanici ca cer bani multi pt lucruri pe care ei le considera dificile pt ca in momentul in care le ceri un pret aproximativ , habar nu au unde se afla piesa si pana o gasesc mai bine umfla potul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intrerupatorul ala, si la mine a trebuit schimbat (dupa ce am avut masina la service pentru alte chestii :) )

Costa cam 500 000 intrerupatorul de pe cutie daca ala e problema.

Poti sa scoti mufa de pe cutia de viteze si sa legi un fir dintr-o gaura in alta a mufei, daca se aprind asa probabil ca e intrerupatorul de vina.

Daca comanzi vezi ca sunt mai multe intrerupatoare cu filete de grosimi diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la fel la becurile marsarier.

Becuri bune dar nu se aprindeau.

Am achizitionat sonda marsarier (35 ron) si problema s-a rezolvat.

Schimbarea sondei nu a durat mai mult de 3 minute.

Insa dupa ce am rezolvat problema am remarcat o alta problema.

Nu functioneaza lampa de ceata ( spate)!

In cele ce urmeaza recomand tuturor posesorilor de masini care au sau au avut carlig de remorcare si derivatie de instalatie electrica spate pentru aceasta sa verifice astfel:

- se demonteaza capacul din portbagaj al stopului stanga

- se demonteaza soclul cu becuri

- se apuca mufa si usor se trage de ea 10 cm in afara

- veti observa pe instalatia electrica respectiva o derivatie cu mufe mama-tata ce transmite semnal la remorca.

DESFACETI ACELE MUFE SI CURATATI-LE!! Nu stiu de ce dar aici se strange ceva apa- probabil condens!

Acesta e motivul pt care anumite becuri din spate nu se aprind.

Bafta

P.S. Nu am poze dar pt doritori se pot face.

Modificat de Sergiu W S G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:) sal to all, stiu ca s-a mai discutat subiectul asta dar nu gasesc contactul de la marsarier, am inteles ca e o operatiune de 5-10 min dar nu il gasesc, daca poate cineva sa imi zica mai exact , ev cu o poza ceva unde pot gasi acel cotact de marsarier, ca nu mi se aprind becuile pe spate,Becurile sunt ok ca le-am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am observat la a mea, cand bag in marsarier se aprind automat becurile de pe spate, alea albe, de aici trag concluzia ca acel respectiv contact trebuie sa fie undeva sub mansonul de la schimbatorul de viteze. te-ai uitat pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este chiar de 5-10 min ! Langa baterie , in stanga ei este o contragreutate ...uita-te prin zona aia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: ..POATE CINEVE PLS SA IMI ZICA MAI EXCAT UNDE E SONDA AIA? AM UN GOLF IV VARIANT SI EU DIN CATE STIAM CONTACTUL ALA E IN MASINA LANGA SCHIMBATOR.....DAR DIN CATE AUD E AFARA? PE CUTIA DE VITEZA? STIE CUMVA CINEVA EXACT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!