Jump to content

Airbag probleme si rezolvari


cristian2cu
 Share

Postare recomandată

Si oricum se vor rupe, de la vibratii...

P.S. - letconul electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, Multumesc pentru sfatul referitor la lipirea cu floudor! Vreau insa sa precizez ca asa dupa cum am scris in topic, eu am decuplat cu cheia de contact (intentionat) airbagul frontal dreapta ca sa vad daca reactioneaza avertizorul de pe bord cu "airbag passenger off". De aici am tras eu concluzia ca totusi acel contact din torpedo mai trimite ceva semnale spre unitatea centrala a airbagurilor.Atunci cand este contactul pe "on" bineinteles ca nu se mai aprinde avertizorul de pe consola decat cateva secunde si apoi beep-ul aferent din bord si" airbag fault".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!Am revenit cu codurile de erori pentru contactul din torpedou pentru intreruperea airbagului de la pasager.COD 01218-Patron pirotehnic airbag lateral pasager-N200. 001- Limita superioara depasita-intermitent-MILaprins. COD 01228-Comutator cheie E224 decuplare airbag pasager 008 semnal implauzibil-MIL aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Acum ce parere aveti despre defectul meu de la airbag?Ieri am pus din nou testerul pe masina si am sters din nou eroarea de mai sus,bineinteles ca mi-a aparut imediat inapoi,dar am decuplat cu cheia airbagul din dreapta si apoi am scanat din nou si am sters eroarea aparuta. De data asta mi-a reusit, Ramane aprins permanent,cum e normal, avertizorul de pe consola"airbag off" de culoare galbena si ma avertizeaza in bord ca centura este detensionata si airbagul dezactivat.Martorul de pe ceasul din dreapta,care m-a chinuit atatea luni, nu se mai aprinde!Ce credeti ca s-a intamplat,sau ce este defect? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul de decuplare airbag.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot sa-l comand linistit,Al Bundy?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca firele in mufa sunt ok, DA.

Dar daca te mai joci la el, nu funct pe pozitia cuplat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la mufa galbena,din cate am vazut eu,erau in regula.Iar privitor la contact,l-am desfacut cu grija si l-am rotit cu cheia de mai multe ori pe "on" "off" si apoi l-am dat cu spray de contacte electrice si in mufa si tot degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Al Bundy, am fost plecat in tara de cand am postat ultima data vis-a-vis de eterna mea problema cu contactul de airbag al pasagerului dr. fata si am parcurs 1500 de km. fara probleme(expunandu-ma doar cu acel airbag passenger off) oprit intentionat de mine cu cheia de contact,dar cel putin am avut bordul fara nici un avertizor aprins.Ce-mi recomanzi tu, sau ceilalti colegi de pe forum,care sunt in tema,sa cumpar alt contact de airbag passenger nou?Avand de data asta certitudinea ca celelalte 9 airbaguri ale masinii functioneaza!Deci luand-o prin eliminare,problema este la acel contact din torpedou!Multumesc pentru rabdare si sper sa fie de folos si altor posesori de Touran 2004, desi nu a mai reclamat nimeni asemenea probleme pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

altceva nu are ce sa fie.... decat acel switch sau cablajul spre si de la el.

daca ai verificat conectorii, nu iti ramane decat switch-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

scuze  daca sunt offtopic,dar stie cineva daca se potriveste airbagul de la volanul in 4 spite la volanul in 3 spite?

Modificat de 2ran
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ii schimbi capacul, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

de ceva timp timp sa aprins martorul airbag .  am facut test cu vag com si am gasit urmatoarele erori :

 

 Address 15: Airbags       Labels: 1T0-909-605.lbl
Control Module Part Number: 1T0 909 605 B    HW: 1T0 909 605 B
  Component and/or Version: 02 AIRBAG VW62 0506 1400
           Software Coding: 0012338
            Work Shop Code: WSC 01324 785 00200
                      VCID: 346D049057C5AEBE40B-8061
2 Faults Found:
 
01228 - Airbag Cut-Off Switch for Passenger Side (E224) 
            008 - Implausible Signal - MIL ON
01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200) 
            001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON
 
am incercat sa sterg erorile dar nu sau sters ...decat pt cateva secunde.   care ar putea fi cauza ???/
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contacte oxidate in mufele  airbag-urilor, de cele mai multe ori. Verifica vizual, desfacand mufele.( intotdeauna galbene) NU pune sub nicio forma multimetrul pe pinii mufelor, mai ales pe cele care merg spre ignitoare. Risti sa-ti explodeze in fata. Poti curata contactele cu spray contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage scaunu pasagerului in spate si jos ai o cutiuta jos, un loc unde is niste mufe ,taie mufele si lipestele calumea cu pistolu de lipit si in felu in care erau mufele,dar in acelasi timp tine capu jos ca poate sa sara sa mai intamplat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa dai asemenea sfaturi, sa lipeasca cu pistolul de lipit electric ?

 

Poate cu unul cu gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cred ca problema e cu mufele.am sa le verific.multumesc pt sfaturi si ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa pui conectori cu surub la instalatiile electrice de pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Al, am ramas masca, vorba ta,cum sa pui pistolul de lipit pe firele masinii?

 

yodaemon,din cauza inductiei,( principiul de functionare al pistolului de lipit, un transformator de fapt) e foarte posibil sa trasnesti ECU-ul de Airbag si, mai grav sa detonezi airbagul. Personal, as curata contactele din mufe, folosind o bratara antistatica,eventual inlocuiti pinii mama si tata, sterse erorile si supravegheat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel. Am scos mufa si am bagat-o inapoi. Posibil contact imperfect.

Modificat de kamei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si mie mi s-a aprins iarasi martorul de airbag dupa ce ieri am sters eroarea din vag com.insa am remarcat ca dupa ce am sters eroarea de airbag mi se aprindea martorul de la centura de siguranta si se stingea doar daca cuplam si centura de la pasager.aveam impresia ca sunt bantuit.mufele de la airbag de la scaune le am scos, le am dat cu spray de contacte insa nu disparea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe contact asa trebuie sa fie.

 

Posteaza eroarea - e posibil sa necesite eliminarea mufei si conectarea pe direct... legi firele, termocontractibil pe ele, izolat bine, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

postez eroarea de la airbag.am mai curatat inca o data mufa, am sters eroarea insa imi apare a doua zi iar.

 

Saturday,04,April,2015,15:02:32:62939
VCDS Version: Release 12.12.0
 
                Address 15: Airbags       Labels: 1T0-909-605.lbl
Control Module Part Number: 1T0 909 605     HW: 1T0 909 605 
  Component and/or Version: 05 AIRBAG VW62 0506 2112
           Software Coding: 0012341
            Work Shop Code: WSC 01324 785 00200
                      VCID: F2EBBC43ED5A7A8E127-80A7
1 Fault Found:
 
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95) 
            001 - Upper Limit Exceeded - Intermittent - MIL ON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce poate fi defect? de exemplu , cand fac diagnoza cu senzorul montat primesc 

01221 - Crash Sensor Side Airbag;Driver Side (G179),

Electrical fault in circuit MIL ON,

iar cand scot senzorul si fac diagnoza fara senzor primesc

01221 - Crash Sensor Side Airbag; Driver Side (G179) ,

Open circuit MIL ON....

Este senzorul sau un cablu intrerupt,mentionez ca am verificat mufa de sub scaun prinsa pe podea.

Modificat de lord1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!