Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Salut, vin si eu cu situatia mea, in cautare de indrumari.

Mi-am cumparat acum 2 saptamani masina din Germania. Am numere rosii valabile pana pe 17aug, ambele briefuri pe numele meu, contract V-C in germana intre mine si dealer, si asigurare pe numele meu. Din cauza taxei si a varstei masinii, o sa vreau sa scot toate cele 3 randuri de numere rosii.

As vrea sa ma duc la RAR, dar informatiile care le detin sunt cam putine, asa ca cer ajutor.

1. Trebuie sa traduc vreun document cand ma duc la RAR?

2. Care e dinamica la RAR?

3. Pot sa sper ca, facandu-mi o programare vineri 17aug, la sfarsitul zilei am numere rosii? Sau mai bine imi fac programare inainte, sa fiu sigur? Mentionez ca masina tehnic e ok, e o Fabia din Oct 2006.

4. Eventualele mentiuni de filtru particule si alte "repere" pentru deprecierea taxei se fac tot la identificarea RAR?

Am o oarecare teama la RAR, ca nu am facut niciodata asa ceva (e prima mea masina, si absolut prima care o aduc de afara). Mi-e chiar mai frica decat in Germania, unde a mers struna.

Orice sfat e de mare ajutor. Multumesc mult :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu stie nimic? Am uitat sa specific ca pe masina am "numere rosii" de Germania, adica cele "zoll", de o luna. Sa nu se inteleaga ca am deja cele de Romania rosii, care sunt cele pentru care intreb.

Plus ca am mai cautat/citit, si din ce am gasit aici

http://vwforum.ro/topic/65592-numere-provizorii/page__view__findpost__p__1265692

am inteles ca.. e bine sa nu fac RAR-ul acum?

Numerele mele expira pe 17 august, si acea data e pusa si pe briefuri, chiar daca au numele meu. Daca o sa vreau sa scot vreun numar provizoriu cu briefurile, sau cand o voi inmatricula definitiv, si mi se cer, ca sa fac dovada ca e a mea, nu o sa am probleme cu aceasta data?

Diferenta intre a o inmatricula direct acum, definitiv, si a face scamatoria cu numerele rosii e de 100 de euro, deci nu exagerat de mult. Numai ca nu mi-ar sta rau in buzunar banii. Prefer sa ii bag intr-un detailing, decat la buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru numere provizorii Ro, nu trebuie sa mergi la RAR .Mergi direct la Politie cu actele din Germania +actul de cumparare al masinii. Trebuie sa platesti asigurarea obligatorie pentru 1 luna si o taxa de talon provizoriu.

La RAR nu ai nevoie de nici un act tradus ,mergi cu actele originale (briefuri).Complectezi o cerere,se verifica masina si vei obtine ,Cartea romaneasca ,ITP-ul si autenticitatea valabila 60 de zile.Nu are de ce sa-ti fie teama daca masina corespunde tehnic.

Toate mentiunile gen filtru particule,depreciere se consemneaza la RAR.

Modificat de Ro_Ger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! vreau sa cumpar o masina din italia si sa o inmatriculez in romania, am auzit ca nu e chiar usor si ca dureaza. Care sunt pasi care trebuie sa ii urmez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Am achizitionat o masina din germania cu numere zoll din data de 22.07.11 pana in data de 05.08.11(in brief mare si mic este numele romanului Vasile, nu nezamtzul de la Buna ziua. Am achizitionat o masina din germania cu numere zoll din data de 22.07.11 pana in data de 05.08.11(in brief mare si mic este numele romanului Vasile, nu nezamtzul). Vasile la randul lui in data de 01.08.11(inainte sa epire numerele zoll) a vandut-o la sotia lui de la care am cumparat-o eu in data de 25.11.11.Vasile nu a scos nici un rand de numere rosii evident si nici nu a impus masina la impozite, toate astea le-a facut DOAR sotia lui.Eu am toate actele in regula inclusiv certificat fiscal de la sotia domnului Vasile dar cand am fost la inmatriculari m-i sa cerut si certificat fiscal de la Vasile desi nu este normal deoarece acesta nu are nici o legatura cu impozitul pe acea masina iar acesta nu mai este de gasit. ce pot face in acest caz?

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu parca a facut copy-paste cu google translate.Sa vedem poate vorbeste si romaneste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Boyka88 Daca acel VASILE nu apare nicaieri, nu trebuie certificat fiscal din partea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare in factura de achizitionare de la neamt....acum am vazut :)) am dat intradevar copy-paste dar am gresit....deci reiau

Vasile a cumparat cu factura o masina din germania la care ia scos personal(vasile apare in brief-uri) numere zoll valabile pana in data de 05.08.11. In data de 01.08.11 (inainte de expirarea numerelor zoll) Vasile a vandut masina sotiei lui care a scos toate randurile de numere rosii si apoi mi'a vandut'o mie. Am certificat fiscal de la sotia lui Vasile dar politia imi spune ca i'mi trebuie si de la Vasile. Problema este ca nu mai dau de el...

Modificat de boyka88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Daca nici sotia lui Vasile nu a inmatriculat masina in Romania, atunci ai de-a face cu 2 intermediari, si intr-adevar iti trebuie certificat fiscal de la ambii. Am mai intalnit un caz asemanator la un amic de-al meu. Dar daca sunt sot si sotie si au acelasi domiciliu, ai putea avea o scapare, sa o scoti la capat cu un singur certificat fiscal. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca scapa cu un singur certificat fiscal pentru ca de exemplu o amenda neachitata pe numele sotului nu cred ca apare pe certificatul scos de sotie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Dar se gaseste la aceeasi adresa, la primarie eu cand ma duc sa-mi achit impozitul la masina mea, le zic adresa prima data. Chiar daca locuinta este pe numele parintilor mei, si acolo ne gaseste pe toti. Acum nu stiu nici eu foarte sigur cum functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca au aceiasi adresa pe buletin se considera un singur rol si apare orice amenda sau impozit neplatit,indiferent daca este al sotului sau sotiei.Ar trebui ca la numele de pe fiscalul sotiei sa apara si numele sotului,si atunci ar fi valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie certificat fiscal si de la vasile si de la nevasta-sa chiar daca stau pe acelasi rol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un contract vanzare nemtesc (ia-l de pe net) intre dealerul german si sotia lui vasile. In felul asta tu spui ca masina a fost vanduta direct catre sotie si nu mai are nicio treaba vasile. Contractul il faci singur, nu ti-l verifica nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu bossake asta era o scapare dar problema este ca Vasile apare pe cele 2 Brief'uri de numere zoll, daca neamtzul ar fi scos briefurile zoll ar fi fost perfect(il excludeam pe Vasile)...deci nu prea am cum sa'l exclud. Ei sunt casatoriti dar nu au acelasi domiciliu(am copiile lor de buletine), pe certificatul fiscal al sotiei nu apare si sotul(vasile). ceea ce nu am inteles eu este de ce am nevoie de certificat fiscal de la Vasile daca el a vandut masina inainte de expirarea numerelor zoll(pentru care a platit odata impozit in germania), deci nu ar trebui sa aiba nici o "obligatie" fiscala d.p.d.v al impozitelor in romania...

Modificat de boyka88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai fiscal de la nevastasa, inseamna ca ea a avut masina inregistrata. Ca sa aiba ea masina inregistrata i-a trebuit fiscal de la vasile(asta daca nu a facut manevra sa faca direct contract intre dealer si ea). Eu cand am inmatriculat o masina era trecuta prin 2-3 proprietari (care nu apareau pe carte, doar o luau in evidenta la financiar). Aveam fiscal de la toti, insa la financiar mi-au zis ca e de ajuns doar de la ultimul, pt ca daca eu am fiscal de la ultimul automat a avut si el la randul lui, din moment ce a putut sa si-o inscrie si sa imi dea mie fiscal.

apropo, de ce zici ca ti-au zis aia de la politie ca iti trebuie fiscal de la vasile? Nu are treaba politia cu fiscalul, tu trebuie sa iti inregistrezi masina la administratia financiara de care apartii. Acolo iti pune o stampila pe fisa de inmatriculare, fisa cu care te duci la politie sa le faci dovada ca ai luat masina in evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar problema este ca Vasile apare pe cele 2 Brief'uri de numere zoll, daca neamtzul ar fi scos briefurile zoll ar fi fost perfect(il excludeam pe Vasile)...deci nu prea am cum sa'l exclud. ..

Vasile este soferul, cel care a adus masina fomeii, daca intelegi; fa contract intre neamt si tine, cum a zis si bossake.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar problema este ca Vasile apare pe cele 2 Brief'uri de numere zoll, daca neamtzul ar fi scos briefurile zoll ar fi fost perfect(il excludeam pe Vasile)...deci nu prea am cum sa'l exclud. ..

Vasile este soferul, cel care a adus masina fomeii, daca intelegi; fa contract intre neamt si tine, cum a zis si bossake.

Adica intre neamtz si sotia lui Vasile? @bossake sau @cristobob dati'mi un pm cu un nr de telefon sa va explic mai bine daca puteti

Modificat de boyka88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.

As avea si eu o intrebare, poate s-a confruntat cineva cu o situatie asemanatoare. Am cumparat saptamana trecuta un VW Passat B6 din 2009 de la un parc auto din Ungaria, langa Budapesta. Inainte de a cumpara masina mi-au zis ca masina nu are carte de identitate, deoarece este in proprietatea parcului auto si asa este prevazut in legea din Ungaria. Am verificat legislatia, am intrebat la autoritati si m-am asigurat ca masina nu este furata. M-au asigurat ca nu voi avea probleme in a inmatricula masina in Romania, au mai vandut masini pentru import in Romania si nu au fost probleme. Astazi am sunat sa-mi fac programare la RAR si mi-au zis ca fara carte de identitate nu pot face programare. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Am sunat la Budapesta unde mi-au eliberat numerele provizorii si mi-au zis ca ei nu-m pot elibera o carte de identitate deoarece nu sunt cetatean maghiar. Nu se poate inmatricula o masina cumparata de la un dealer din Ungaria in Romania, sau care este situatia?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu stima,

Levi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la cartea de identitate romaneasca, acel CIV pe care il avem cu totii? Daca da, nici nu are cum sa aiba o masina inmatriculata in alta tara asa ceva, sau mai bine zis un autoturism neinmatriculat in Romania.CIV-ul se elibereaza dupa efectuarea RAR-ului. Nu stiu la ce alta carte te referi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ma refer la cartea de identitate maghiara. Am primit talon nou, cand am primit numerele provizorii maghiare din Budapesta si am primit talonul vechi, unde apare cine a fost proprietarul anterior, ca sa pot dovedi autenticitatea contractului de vanzare-cumparare, dar nu am primit cartea de identitate maghiara (care de fapt este doar o cartela in Ungaria) deoarece a fost retinut de catre autoritati cand masina a fost cumparata de catre parcul auto de la care am cumparat eu masina. Masina a fost radiata din circulatie temporar ca parcul auto sa nu fie nevoita sa plateasca asigurarea obligatorie. Asa este procedura in Ungaria, totul este legal, dar ma tem ca fara cartea de identitate maghiara nu o sa pot inmatricula masina aici in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata masina este inmatriculata (cu metoda lui @bossake ) ...va multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am achizitionat un vw golf adus din germania de la un roman. Masina avea numere rosii de germania iar in brief e trecut romanul. Intrebarea este daca in momentul inmatricularii in romania voi avea nevoie si de brief-ul cu numele germanului. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul inmatricularii vei avea nevoie de act vanzare-cumparare intre tine si cel trecut in brief, respectiv romanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!