Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Am gasit ceva oferte de masini noi in Ungaria/Szaged. L-am trimis mail si mi-au zis ca din pretul de pe site se scade taxa de inregistrare a masinii si TVA-ul lor. Voi ce stiti? Asa este? Ma gandesc ca se aplica aceeasi regula si la alte state din Ue.

Acuma daca e adevarat, cum se plateste TVA-ul in Ro? Firmele de inmatriculare se ocupa de asa ceva?

Am tot sunat pe la firme de la noi din Tm dar nu am primit un raspuns concret. Unele nu stiau nimic de acest aspect iar altele ziceau ca au inmatriculat fara sa se plateasca deloc TVA-ul. Suna bine dar e ilegal.... asa ca, ati facut careva asa ceva?

Cum e pana la urma?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu procesul de inmatriculare.

Deci ma aflu in stadiul in care am platit taxa de poluare si acum vreau sa intocmesc dosarul pe care sa il depun pentru inmatriculare (la prefectura).

Acolo pe perete e o lista cu documentele necesare, dar imi sunt neclare urmatoarele:

- "Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu..."

Bun, am inteles ca fisa aia se poate face cam la orice birou de copiat acte, dar care-i treaba cu "viza circumscriptiei financiare" ..unde trebuie sa merg pentru asta?

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viza de la primarie(sectia impozite si taxe) unde trebuie sa te ia in evidenta ca sa-ti incaseze impozitul anual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primarie,insa in Bucuresti nu ajungi la primarie fiecare sector are un sediu, sect 2 au sediu in Floreasca , unde te duci cu fisa aceea batuta la masina, cu un act care dovedeste ca esti proprietar al masinii si copie dupa cartea masinii, copie buletin si acolo iti ia in evidenta masina, si iti pune o stampila si un timbru pe aceea fisa.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi,cel putin,nu administratie financiara se ocupa de impozite si taxe(acolo se incaseaza de 3x taxa ;) ),ci Directia de taxe si impozite locale din cadrul Primariei,cred ca peste tot este la fel.Deci acolo trebuie depuse actele respective si obtinuta viza.

L.E.Acel act,care dovedeste ca esti proprietar,este contractul de VC si daca este din alta tara trebuie tradus

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai este cazul de "DACA" titlul zice clar , AUTOTURISM IMPORTAT DIN UE, insa "acel act care dovedeste ca esti proprietar"

poate fi si factura,nu peste tot se face cVC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pai nu mai este cazul de "DACA" titlul zice clar , AUTOTURISM IMPORTAT DIN UE"

Care titlu zice?al postului?

Intrebarea era:"unde trebuie sa merg pentru asta?"Raspunsul,la obiect,mai sus;

"acel act care dovedeste ca esti proprietar" Poate sa fie si factura bineinteles nu numai CV,dar astea sunt amanunte,intrebarea era alta.

L.E.Sibiul este un oras mai mic decat Bucurestiul,nu are in mod sigur Directia de taxe si impozite locale pe sectoare.Nu are rost sa derutam lumea,eu i-am scris cum este similar in Cluj.

Si apropo:"15. Daca doresti sa editezi (modifici) un post, ai la dispozitie 2 ore pentru aceasta. Totusi, daca dupa acel post exista interventii ale altor utilizatori, iar prin modificare sensul postului tau este schimbat total, acea succesiune de posturi nu va mai avea nici un

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha..deci in cazul meu cel mai probabil e la primarie, credeam ca trebuie sa mai fac o vizita la finante :banghead:

Si ar mai fi o chestie:

- "certificatul de inmatriculare pentru export si placutele de inmatriculare - eliberat de autoritatile de unde provine vehiculul"

Deci sa inteleg ca se refera la talonul ala roz, care a fost valabil (in cazul meu) 5 zile? (si cu care am demonstrat ca am adus masina inainte de 15 dec.) + placile aferente. Nu de alta da nu prea inteleg de ce le-ar trebui placile alea ca doar nu le mai pot folosi ca scrie mare pe ele cand au expirat.

Si o alta chestie...daca vreau numere preferentiale, cum fac, este vreo cerere speciala pentru asta? se pot specifica mai multe variante daca prima nu este disponibila? Cineva zicea ca ii spui direct la ala la ghiseu ce numar vrei, asa este?

Mersi,

post-35638-1235726796_thumb.jpg

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai ambele brief-uri,e bine si pe cel roz,poate trebuie si acela,(daca numai acela e pe numele tau).Placile de inmatriculare n-am inteles nici eu de ce le trebuie,explicatiile lor sunt ambigue referitor la asta;eu personal n-am vrut sa le dau si am dat o declaratie ca le-am distrus. :banghead: Numerele preferentiale se cer pe loc(cauta in computer,daca variantele dorite sunt disponibile);e bine sa ai cateva variante,in caz ca nu sunt disponibile unele sa optezi pentru altele,ca presupun ca si la voi sunt cooooozi interminabile si o sa te cam....cei care urmeaza la ghiseu;am intalnit cucoane care pana se hotarau ce numere sa ia... :banghead: Succes!

L.E.Taxa este 85Ron la preferentiale,in loc de40 Ron.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, trebuie sa predai la ghiseu placutele cu numerele de inmatriculare si talonul, eliberate de autoritatile straine. Motivul: numai ei il stiu.

In cazul in care doresti numere preferentiale, la ghiseu, cand platesti placutele cu numerele de inmatriculare, trebuie sa soliciti acest lucru si vei plati o taxa mai mare. Lucratorul iti va cere combinatia de cifre/litere pe care o doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"e bine sa ai cateva variante,in caz ca nu sunt disponibile unele sa optezi pentru altele"

e bine sa ai la tine muuulte variante. eu am mers cu o lista de vreo 10 variante si tanti aia mi-a cam ras in nas de parca i-am cerut favoruri sexuale... iar daca, totusi, iti faci o lista de doar 10 combinatii, vezi sa fie cat mai diferite :)

Modificat de plutoi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dupa incercarea esuata de a merge vineri cu fisa de inmatriculare la primarie pt vizat, cand o tanti foarte simpatica m-a scos afara ca vai, ei au program scurt, pana la 12, am fost azi din nou si in stilul tipic romanesc, a trebuit sa stau la vreo 3 cozi ca sa rezolv problema.

Dar insfarsit am dosarul complet si intentionez sa merg dimineata pt inmatriculare.

Dar as mai avea o intrebare:

Vad ca pe lista de acte necesare se cere doar Brief, fara copie xerox de la el (cum se cerea pt numere provizorii), asta inseamna ca ramane la ei in original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da originalul ramane la ei si cel mic de asemenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chitanta de la finante pt taxa de poluare ramane si asta tot la ei?

Si apropo, ajunge daca pun la dosar chitanta, sau trebuie si decizia cu care am platit ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti opresc doar chitanta de plata, decizia prin care s-a calculat acea taxa ramane la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decizia nu ramane la ei,chitanta parca a ramas,da nu mai retin exact ca mie mi-a facut dosarul o firma care se ocupa de acte,(ca astia stiu tot ce trebuie (ca sa nu-ti respinga dosarul din lipsa de ceva,dupa ce mai stai si la coada).Oricum eu mi-am facut fotocopii dupa toate sa am si eu ca nu se stie cand mai ai nevoie.

L.E.Vad ca colegul robert28 a fost mai rapid

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma, am pus la dosar:

- Cerere de inmatriculare

- Copie buletin

- CIV (original + copie)

- Fisa de inmatriculare (vizata de directia taxe si impozite)

- Contractul de vanzare cumparare (original + copie)

- Brief mare + mic (original)

- Tichetul de asigurare (original + copie)

- Carnetelul galben de ITP

- Certificatul de autenticitate

- Certificatul de inmatriculare provizorie din Germania (ala roz)

- Chitanta de taxa certificat de 30 lei CEC

- Chitanta de taxa inmatriculare de 52 lei primarie.

- Chitanta de taxa de poluare + decizia.

- Am mai platit acolo pe loc inca 85 lei pt numere preferentiale.

Dintre toate alea doar contractul de V/C si tichetul de asigurare le-am primit inapoi, in rest a ramas tot la ei...inclusiv decizia de la taxa de poluare.

Am luat la mine si numerele alea provizorii din .DE si am intrebat daca trebuie sa le predau a zis ca nu, desi pe lista lor sunt trecute ca fiind necesare, deci le-am carat aiurea prin oras dupa mine.

Cica maine dupa ora 14 ma pot duce sa le iau.

Si cu asta sper ca am terminat cu costisitorul si obositorul proces de inmatriculare in Romania. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit o masina pe care as vrea s-o cumpar, dupa datele din anuntul de vanzare mi-a lasat impresia ca omul este samsar. Masina nu este inmatriculata, ce acte trebuie sa aiba ca sa fiu cu inima impacata? Din cate spune in anunt masina este adusa in tara inainte de 15 decembrie, asta inseamna ca platesc o taxa mai mica.

Ce mai vreau sa intreb, daca a fost adusa in tara inainte de 15 decembrie si are numere rosii, pot sa mai circul cu masina pana o inmatriculez? Eu sunt din constanta iar masina e in cluj. Mi-e teama sa nu ma duc pana acolo si sa fiu nevoit sa o iau pe platforma...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
masina este adusa in tara inainte de 15 decembrie, asta inseamna ca platesc o taxa mai mica
Te inseli! El plateste o taxa mai mica.

Daca tu achizitionezi autoturismul de la el, nu mai beneficiezi de prevederile ultimei Ordonante de Guvern.

Pentru autovehiculele achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 15 decembrie 2008 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se aplica nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevazut in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, cu modificarile ulterioare, in vigoare pana la data publicarii Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 208/2008*) pentru stabilirea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule.

Prin autovehicule achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 15 decembrie 2008, in sensul prevederilor art. II alin. (1), se intelege:

a) autovehiculele pentru care a fost lansata comanda ferma anterior datei de 15 decembrie 2008 si pentru care se face dovada platii integrale sau a unui avans;

b) autovehiculele ce au fost introduse in tara si pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM si/sau dovada radierii din tara de provenienta, documente emise inainte de 15 decembrie 2008;

c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de inmatriculare provizorie de catre autoritatile din tara de provenienta a autovehiculului, emisa inainte de 15 decembrie 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta ce fac? ii spun sa o inmatriculeze el si ii platesc apoi masina plus taxa de inmatriculare?

Ce hartii trebuie sa aiba el ca sa fiu sigur ca masina are documente pe bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vezi aici.

Daca citesti toate paginile topicului cu siguranta te lamuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca s-a mai postat aici, dar ar exista o metoda de a verifica daca numarul de inmatriculare dorit exista sau nu. Stiu ca nu este o solutie 100%, dar are o oarescare acuratete (nu se arata numerele rezervate). Logica este asa: daca masina are numere, atunci ar trebui sa aiba si asigurare. Deci, daca verificati un numar de inmatriculare si nu are asigurare, sunt sanse mari sa nu existe acel numar in proprietatea cuiva.

O gasiti aici: http://cedam.csa-isc.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@insanity daca il convingi sa o inmatriculeze el si ii platesti apoi, poti fi sigur ca are toate actele in regula, deoarece pentru inmatriculare trebuie sa mearga la RAR, politie... deci are cine sa le verifice in locul tau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa caut nr. meu si scrie ca e inexistent;deci nu prea merge. :icon_thumright: Tot mai sigur e pe loc la inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa caut nr. meu si scrie ca e inexistent;deci nu prea merge. ;) Tot mai sigur e pe loc la inmatriculare.

:) anumite companii de inregistrari nu au completat toate informatiile in baza de date a cedam. Mie mi s-a intamplat acelasi lucru sa nu o gasesc, dar dupa un telefon dat (scrie pe verso la asigurare) in cateva zile au introdus-o....

scuze inca o data de offtopic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!