Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Salut, la sfarsitul lunii o sa trec si eu prin tot "h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut. am si eu o intrebare. un prieten mi-a adus o masina din germania si m-am dus cu ea la politie sa scot numere provizorii dar aia de acolo mi-au cerut factura.am vb cu prietenul meu si mi-a spus ca nu are asa ceva. mentionez ca eu am facut contract de vanzare-cumparare cu el. singurele acte care le am la masina sunt " Zulassungsbescheinigung Teil I" si "Zulassungsbescheinigung Teil II" in care apare si numele lui si nr de toll pe care il are masina acum plus niste facturi de la TUV si o asidurare.

ma poate ajuta cineva?

ce pot sa fac ca sa pot scoate nr rosii?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In loc de factura, prezinti contractul de vanzare-cumparare original si traducere legalizata.

Contractul ala, e actul care dovedeste ca esti proprietarul masinii.

Bafta!

LE: Trebuie sa ai si factura sau contractul de vanzare-cumparare, incheiat de cel de la care ai cumparat tu masina si pesoana sau firma din brif.

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar eu nu am contractul ala

ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu vei putea inmatricula masina fara acel act. Ia legatura cu prietenul tau, cel care ti-a adus masina si gaseste o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei putea inmatricula masina fara acel act. Ia legatura cu prietenul tau, cel care ti-a adus masina si gaseste o solutie.

am inteles ca se poate face contractul ala si aici.

stie careva cum si daca se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutaky,

Bine ai venit pe forum. Inteleg problema ta, dar faptul ca deschizi 4 topic-uri pe aceeasi tema nu te ajuta sa gasesti mai repede solutia.

Din cate stiu (am adus o singura data o masina pt un unchi) factura ESTE NECESARA. Este complementul contractului si atesta plata si incheierea tranzactiei. Iarasi, din cate stiu, nemtii nu ar trebui sa aiba vreo problema in a-ti trimite actul prin curier. Sunt destul de corecti de felul lor :(

Un post a fost mutat de mine in afara ariei vizibile, asa ca nu-ti face probleme ca nu il mai gasesti. Te rog sa citesti regulile si sa consideri ca ai avertisment verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ii contactezi din tara de la noi, in scopul obtinerii actului ? De asemenea cum poti dovedi ca esti proprietarul masinii ? Trimitandu-le o copie dupa buletin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca nu ai rezolvat inca cu contractul de vanzare-cumparare trimite-mi un pm. Eu am fost in aceeasi situatie si intrasem in criza dar s-a rezolvat extrem de simplu. Astept sa ma contactezi.

Da-mi un pm si rezolvam simplu.

Modificat de dev2108
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Daca nu ai rezolvat inca cu contractul de vanzare-cumparare trimite-mi un pm. Eu am fost in aceeasi situatie si intrasem in criza dar s-a rezolvat extrem de simplu. Astept sa ma contactezi.

Da-mi un pm si rezolvam simplu.

sal

inca nu am rez. ajuta-ma si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Si eu mi-am adus recent o masina din Germania cumparata de la un Autohaus. Am doar contractul de vanzare-cumparare intre Autohaus si mine. Mai trebuie ceva pentru inmatriculare, in afara de Brief si TUV ? Si inca ceva...am luat nr. provizorii de Germania pe 3 luni. trebuie sa fac un RCA in Romania pentru aceste 3 luni ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tapric actele necesare pt inmatriculare le gasesti aici:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V
Salut ! Si eu mi-am adus recent o masina din Germania cumparata de la un Autohaus. Am doar contractul de vanzare-cumparare intre Autohaus si mine. Mai trebuie ceva pentru inmatriculare, in afara de Brief si TUV ? Si inca ceva...am luat nr. provizorii de Germania pe 3 luni. trebuie sa fac un RCA in Romania pentru aceste 3 luni ? Multumesc !

iti trebuie actele pe care le-ai mentionat tu traduse.asta la politie, la rar ai nevoie doar de brief-ul din germania.Daca ai luat numere de germania pe 3 luni ar trebui (mai mult ca sigur) sa ai si asigurare pe cele 3 luni,deci nu tb sa faci rca cat inca circuli cu numerele de germania, verifica bine actele ca tb sa ai si asigurare.Daca nu ai asigurare ai cam venit putin cam ilegal din germania pana aici :)

Modificat de Polo GTI 1.6 16 V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am nicio factura din germania, am doar un contract din ala de mana. am nunere rosii de arad si acum astept sa ma duc la RAR in brasov (2 octombrie si am facut programarea acum 3 saptamani!!!). o sa-mi ceara careva factura la inmatriculare? masina nu e luata de la autohaus, am luat-o de la persoana fizica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai doar contractul si e intre tine si fostul proprietar e bine, dar daca pe acest contract e numele celui care a adus-s (daca e cazul) trebuie sa ai alt contract intre tine si el.

Intai zi cum e adusa masina (de tine/altcineva), cine apare cumparator etc.

L.E.: am observat ca e de la pers fizica. Daca e asa si esti tu trecut la cumparator nu ai nevoie de factura.

Modificat de catalin_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai doar contractul si e intre tine si fostul proprietar e bine, dar daca pe acest contract e numele celui care a adus-s (daca e cazul) trebuie sa ai alt contract intre tine si el.

Intai zi cum e adusa masina (de tine/altcineva), cine apare cumparator etc.

L.E.: am observat ca e de la pers fizica. Daca e asa si esti tu trecut la cumparator nu ai nevoie de factura.

pai maisna e adusa de unul din arad, de la persoana fizica. am si contract intre mine si cel din arad, dar pot sa fac un contract intre mine si persoana din germania, ca am inteles ca e mai lejer asa. nu stiu de ce, dar ma rog...

ma gandesc ca daca nu mi-au cerut aia de la nr rosii vreo factura, nu o sa-mi ceara nici la inmatriculare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V
pai maisna e adusa de unul din arad, de la persoana fizica. am si contract intre mine si cel din arad, dar pot sa fac un contract intre mine si persoana din germania, ca am inteles ca e mai lejer asa. nu stiu de ce, dar ma rog...

ma gandesc ca daca nu mi-au cerut aia de la nr rosii vreo factura, nu o sa-mi ceara nici la inmatriculare...

daca ai contract intre tine si vanzator e bine. la inmatricularea definitiva ai nevoie de aceleasi acte + chitante de la posta si cec pt numere definitive, in loc de chitantele care le-ai platit pt numere rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, trebuie sa imi inmatriculez masina in octombrie si as dori sa stiu care din acesti pasi pt inmatriculare se pot face in bucuresti - unde locuiesc - cu toate ca domiciliul il am in jud Arges?? daca a fost cineva in situatia mea astept un raspuns, plssss, mi-ar fi de mare ajutor si as castiga fff mult timp. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poti face toate etapele de aici:

Etape de parcurs

mai putin:

4.Organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale (DITL)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o nelamurire mareee!! mi-am luat un vento adus din Olanda.Am luat masina de la unu care nu a aduso el,el doar a luato de la altu si a castigat ceva la ea. Am toate actele la ea,imi lipsesc numai placutele de inmatriculare din olanda.Ce ma fac la politie fara ele? pot sa dau o declaratie EU precum ca nu le am sau ceva in genu? sau e alta cale ? nu as vrea sa umblu dupa ala ca e foarte departe de mine :icon_thumright:( ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum a adus-o din Olanda pana in RO? Pe platforma?

Am un prieten care si-a adus un ML din DE si a pierdut brief-ul. A dat o declaratie la politie si l-au tinut aproape un an de zile cu numere rosii, schimbabile in fiecare luna (cica atat a durat pana au primit raspuns din DE... texte zic eu).

Poti sa dai mai multe detalii despre numerele lipsa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

dai declaratie la politie in care scrii ca masina a fost adusa pe platforma si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul "danutzvento" nu a specificat prin ce metoda a adus masina din Olanda. Oricum daca nu a dat nici un raspuns pana acum se pare ca a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

dupa indelungi cautari am gasit "acea" masina - vw corrado.DAR am cateva nelamuriri :

masina este cumparata din germania de catre un baiat.el are brief mare/mic, asigurare,numere,talon provizoriu contract v.c etc. masina este in tara de aproximativ 45 de zile, iar el nu a declarat-o la fisc dar in schimb a luat numere provizorii - pt care pe brief-ul mare i s-a aplicat o stampila cred ca de politie ca in data de 19 sep a luat nr provizorii. am inteles de la un prieten ca daca masina este in tara mai mult de 30 de zile si nu este declarata la fisc, in momentul in care eu, "al 2-lea cumparator roman" ma duc la fisc, fiscul imi va cere fisa fiscala a vanzatorului roman.

1.pe fisa vanzatorului e musai sa apara masina trecuta?

2.vreau sa-l pun sa-i faca identificarea la rar si cartea, respectiv sa vad sigur ce euro este masina (o sa apara el pe cartea de identitate sau o sa fie doar datele masinii??)

3.va rog sa ma ajutati cu alte variante de a intra in posesia masinii fara prea multe batai de cap.

ps: banuiesc ca varianta cu contractul de vanzare-cumparare de pe mobile.de iese din discutie atata timp cat el are acel talon provizoriu....si a luat si numere provizorii

va multumesc anticipat.

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da ( Daca nu a declarat-o in 30 zile contractul expira si ai nevoie de fisa de neurmarire fiscala de la el. Tipul plateste in jur de 20-40 lei din cate tin eu minte)

2. doar datele masinii, proprietarul este trecut de Politie

3. din cate stiu eu nu prea sunt (ar mai fi cazul in care tipul respectiv inmatriculeaza permanent masina iar dupa aceea ti-o vinde tie)

Parerile colegilor sunt bine venite in cazul in care am gresit....

Succese...

Modificat de Roger
Quote imens. Renunta, te rog sa mai dai quote mesajului anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!