Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Am fost adineauri pentru linistea persoanala o fuga si pina la RAR la mine in oras si am intrebat asa mai pe fuga la un ghiseu despre problema mea,tipul a zis ca totusi si la ei se va verifica masina in baza de date internatioanal daca e furata sau " ceva in neregula" dupa cum s-a exprimat.  L-am rugat daca intre timp mi se poate  da o verificare, contra cost sau eu stiu si a spus ca nu, numai in cadrul vizitei programate dinainte.

cum o veni asta, tin minte ca citeam pe net ca daca se cumpara sa zicem o masna din targ din Ro,sau de la cineva, sa te duci la RAR in ziua cand vezi masina sa te interesezi de ea,deci nu cu programare, ca nu poti cumpara o maisna din anunturi in fucntie de programarea la RAR...

Dar parca la mine toti oficialii astia ma joaca si ma rasucesc pe degete,altii au iesit rezolvati in max o ora cu totul din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia la rar verifica sa nu apara in baza de date ca fiind furata, sa nu aiba seriile modificate, sa ai alt motor decat cel din acte etc.

 

parerea mea este ca iti faci tu prea multe probleme. apropo, intotdeauna la rar s-a mers doar pe programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, dar sunt bulversat, reiese ca daca as fi dorit sa cumpar masina si sa o verific si eu inainte putin sa vad daca nu e furata sau altceva, pur si simplu nu am posibilitatea asta? adica frate, o cumperi intai,te programezi, platesti 10 mil si abia apoi afli daca sunt surprize?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde scoti asta cu 10 milioane?!

taxele la rar sunt

aprox 400-450 ron cand aduci o masina din afara si automat se face cartea, itp-ul (apropo sa ai masina in stare f buna ca sunt cam scarbosi de fel), iti trec noxele in carte etc

aprox 100-150 ron cand faci identificarea (cumperi o masina deja inmatriculata).

 

poti avea probleme cu o masina sa apara furata nu doar la rar. poate sa apara ca e furata d-abia cand te duci la politie sa o inscrii.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au nevoie de masina ca sa verifice daca e ceva in neregula tocmai ca sa o poata bloca, altfel ar incuraja activitati ilegale ruland verificari fara consecinte ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna tuturor ! o sa va explic pe scurt situatia mea si as vrea sa ma ajutati cu informatii. Deci. In vara anului trecut am cumparat din italia,un vw bora 1.9 tdi,proprietari fiind eu si fratele meu care locuieste in Italia,in ideea de a o inscrie prin metoda partajului,insa din diferite motive financiare si familiare,nu am apucat sa o inscriu anul trecut partajul nemaifiind in vigoare dupa cum cred ca stiti. Am contract de vanzare cumparare intre noi (eu si fratele meu fiind proprietari ) si vanzator,am toate actele ,masina sta in garaj de anul trecut eu nescotand numere rosii niciodata .Acum in sa vreau sa o inscriu si vreau sa stiu de se poate de ce demersuri am nevoie,avand in vedere ca suntem 2 proprietari,eu si fratele meu . Mentionez ca masina va fi inscrisa doar pe numele meu . As dori de asemenea sa aflu daca voi avea probleme la inmatriculare dat fiind faptul ca data intocmirii contractului de vanzare cumparare este de anul trecut din iunie,insa repet a venit din Italia si nu a circulat niciodata in Romania nescotand numere rosii niciodata .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara,a inmatriculat recent cineva in iasi doar cu Teil 1-2 numere provizorii de 30 de zile,contract intre mine si german facut aici si bineinteles o persoana X trecuta in brifuri?

 cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca fostul proprietar german e o firma pe contract trebuie neaparat stampila ei?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Notarul se teme sa nu fie vreo jmecherie cu actele masinii. Inca nu am inteles de ce in provincie trebuie legalizate traducerile actelor masinii si in Bucuresti nu. Si nici in provincie nu trebuie legalizate peste tot. In Bucuresti este suficient traducere autorizata. Cauta alt notar mai putin temator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara,a inmatriculat recent cineva in iasi doar cu Teil 1-2 numere provizorii de 30 de zile,contract intre mine si german facut aici si bineinteles o persoana X trecuta in brifuri?

 cu stima,

Vezi mai sus cateva pagini in urma, eu am inmatriculat, am avut nevoie la politie de contract intre german si x (contract facut acolo)

, si intre x si mine (acut tot acolo, x are domiciliul in Germania).

La mine a fost cumparat de la persoana fizica, asa ca am folosit contracte descarcate de pe internet si le-am completat eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ca sa ii fac RAR-ul la o masina trebuie sa traduc actele si sa le legalizez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema ciudata, dupa ce am intamtriculat defintitiv in Romania o masina cumparata din Germania cu contract de la un haus,deci am facut RAR, CIV, mi-au spus ca masina e ok, nu furata sau alte nazbatii,platit timbru, depus doarul la Serviciul inmatriculari, mi=au sosit placutele si talonul in 2 zile , dupa vreo luna il suna dealerul neamt pe tipul care mi-a adus masina ca cica ar fi o problema cu actele, ca nu ar fi radiata din Germania... nici ala nu prea a inteles bine la telefon ce dorea neamtul.

Intrebarea mea, pot eu sa am necazuri acum ceva, odata ce masina a trecut prin verificarile RAR si Intamtriculari si e inscrisa definitiv pe Ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti!

 

Am urmatoarea problema:

 

Am cumparat o masina din Germania in luna aprilie 2014. Am rulat cu masina 2 saptamani cat au fost valabile numerele de zoll, dupa care am bagat-o la hibernat in garaj.

 

Acum as vrea sa pot circula cu ea cu numere rosii deoarece doresc sa aman inmatricularea definitiva pana la sfarsitul anului ca sa pot plati taxa de mediu mai mica.

 

Intrebari:

 

1. pentru a scoate numere rosii trebuie facut RAR-ul si apoi pe baza CIV-ului declarata masina la taxe si impozite?

 

    Sau e suficient:

        - sa ma duc la CEC Bank si sa platesc taxa de autorizatie provizorie  (13 lei)

        - la Directia Taxe si Impozite taxa pentru autorizatie de transport sau ceva de genu care este de  8 lei

        - asigurarea pentru 1 luna

        - completat cerere pentru numere provizorii (anexa 23)

        - Brief-ul mic+mare

        - contract vanzare/cumparare

        - CI

        - taxa de 40 lei (contravaloare placutelor de inmatriculare).

 

2. pentru inmatricularea definitiva (dupa expirarea celor 3 randuri de numere rosii) sunt suficiente:

 

- RAR (eliberare CIV), cost aprox 420 ron

- traducerea actelor: contract vanzare cumparare, brief mare + mic, aprox 100 ron

- declararea la taxe si impozite : penalizare daca e cazul depasirii celor 30 de zile (35 ron), plata impozitului pana la sfarsitul anului si plata taxa inmatriculare aprox 60 ron

- Asigurare (cel putin cu o valabilitate de 6 luni)

- ANAF (taxa de mediu)

- CEC Bank (taxa certificat de inmatriculare) aprox 37 ron

- Serviciul inmatriculari (dosarul ar trebui sa cuprinda cam toate documentele enumerate mai sus) + plata unei taxe de atribuirei numarul de inmatriculare care costa 40ron sau 85 ron pt numere preferentiale.

 

Daca am omis ceva, as ruga pe cei care au trecut prin acest proces sa adauge completari

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema ciudata, dupa ce am intamtriculat defintitiv in Romania o masina cumparata din Germania cu contract de la un haus,deci am facut RAR, CIV, mi-au spus ca masina e ok, nu furata sau alte nazbatii,platit timbru, depus doarul la Serviciul inmatriculari, mi=au sosit placutele si talonul in 2 zile , dupa vreo luna il suna dealerul neamt pe tipul care mi-a adus masina ca cica ar fi o problema cu actele, ca nu ar fi radiata din Germania... nici ala nu prea a inteles bine la telefon ce dorea neamtul.

Intrebarea mea, pot eu sa am necazuri acum ceva, odata ce masina a trecut prin verificarile RAR si Intamtriculari si e inscrisa definitiv pe Ro?

 Daca a gresit cineva este omul care ti-a adus masina,tu i-ai dat banii sa ti-o aduca ,el trebuia sa ti-o aduca in regula fara probleme.Orice problema ce tine de Germania este vina celui care ti-a aduso.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua as avea si eu o intrebare am cumparat un golf 4 din 2003 masina adusa din germania luata de la un roman , masina are numere rosii si as vrea sa o inmatriculez , actele pe care le am sunt urmatoarele- contract de v-c dintre neamt si roman, brif, certificat de atestare fiscala de la roman, fisa de inmatriculare auto pe numele meu luata in evidenta la primaria de unde sunt, copie dupa cmr ca masina a venit pe trailer din germania si contract ide v-c intre mine si roman. va rog frumos sa-mi ziceti daca mai am nevoi de ceva pt a inmatricula aceasta masina. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rca, taxa de inmatriculare plus taxa talon...

 

dar nu ai pomenit nimic de hartiile privind taxa. decizia de calcul, chitanta ca ai platit taxa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu mam referit la ceea ce am eu plus ceea ce ai sc tu . daca mai imi trebuie ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stealth faci o copie dupa CIV si o dai celui de ti-a adus masina, sa o trimita in DE. Mai departe se descurca cei de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit nu stiu daca e adevarat ca tre sa fac ceva la notar pt ca am copie dupa cmr. si inca ceva certificatul de atestare fiscala care il am de la vanzator este valabil numa in luna in curs dar eu am luat in evidenta la primarie masina si am fisa de inmatriculare auto pe numele meu si stampilata de primaria de unde apartin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Am achizitionat o masina din Italia. Pentru a putea scoate nr rosii trebuie neaparat actele traduse? (am observat ca intr-un judet specifica acest lucru, iar in altul nu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentionez sa cumpar o masina adusa din Germania cu numere zoll valabile, adusa de un intermediar.Pe langa celelalte acte, mai am nevoie si de certificat fiscal de la intermediar, avand in vedere ca nu a luat-o in evidenta la impozite?In ce masura o pot inmatricula fara acel certificat fiscal?Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca te treci tu pe contractul vc cu nemtul, nu intermediarul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma trec direct cu neamtul, nu e ilegal / fals in acte ? pot dovedi vreodata ca banii pe masina I-am dat intermediarului ?mi-e teama sa nu am probleme mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!