Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Si in Bucuresti rezolvi repede, te descurci intr-o zi  dar ramane problema cu adevarinta anaf, eu nu am auzit sa se dea in Bucuresti adeverinta pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pun si eu o intrebare :).

 

Un prieten a cumparat o masina din Germania pentru mine.

In actul de vanzare cumparare eu apar la cumparator.

In briefuri apare numele lui, el a luat numerele si asigurarea pe numele lui cand mi-a adus masina.

Voi avea nevoie de un act de la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am si eu o situatie de lamurit daca se poate. Masina cumparata din Olanda pentru mine, In actul de vanzare apar eu, in brifuri apare numele altcuiva. Am dus actele la tradus si la legalizat, dar am intampinat probleme, nu a vrut sa-mi legalizeze factura din aceasta cauza. Ce pot face in acesta situatie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca acesti notari nu fac diferenta in a legaliza un act si a legaliza o traducere pe care a efectuat-o un traducator autorizat. In cazul tau trebuie sa legalizeze traducerea unei hartii .

Cauta alt notar mai inteligent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin, am intrebat si mai sus.

 

Am contract de vanzare cumparare intre persoana x din Germania si mine.

Pe briefuri apare persoana x din Germania si persoana y, persoana care mi-a adus masina.

 

Azi am fost sa iau numere provizorii si am inteles ca nu e ok, ca imi trebuie contract de vanzare cumparare intre x si y si apoi intre y si mine.

 

Eu intreb acum alt lucru: daca voi avea contract de vanzare cumparare intre y si mine, nu vor vrea sa apar eu pe Brief???

Inca un lucru - y e roman dar are adresa de Germania, acolo lucreaza.

Daca fac un contract intre el si mine, e ok sa il fac pe cel din Germania?

Ce localitate trec? Ma vor intreba cum am adus masina in Romania???

 

Contractul de vanzare cumparare din Germania este de aici: http://www.formulare-gratis.de/styled-3/page7/index.html 

Nu are stampila, nu are nimic, e intre persoane private.

 

Va rog sa imi spuneti daca e destul sa imi trimita contract intre x si y si inca unul intre y si mine.

 

E destul de urgent, maine imi expira numerele cu care a venit masina.

Ca o paranteza, cred ca daca ma oprea un politist nu il convingeam ca e a mea :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai trebuie sa faci nici un contract, in aceeasi situatie am fost si eu pentru ca toata lumea asa procedeaza ca sa nu mai fie nevoie de fiscal de la y, nu te complica dupa vorbele unora, la inmatriculari nu te intreaba nimeni nimic fiindca ei stiu procedura asta, si chiar daca te intreaba cine-i y raspunsul corect e "soferul" care mi-a adus masina, asa ca stai linistit

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la inmatriculari am fost, acolo unde se depun actele.

De asta intreb, pentru ca a spus ca nu e ok.

Eu oricum am descarcat si formularul de pe net si l-am completat, dar parca nu as vrea sa ma duc cu el semnat de mine peste tot....

Mai incerc maine sa vad ce si cum, poate depun actele asa si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu doua contracte, am numere provizorii.

De acum pot afla ce e cu masina de smuceste, ca sa pot ajunge apoi la RAR :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smuceste de la egr

 

vei avea nevoie de fiscal de la y la inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai primit raspunsul asta cu fiscal de la y dar nu ma lamuresc.

De la x nu am nevoie de fiscal???

Pentru ca nu am asa ceva.

x a vandut o masina in Germania lui y care e tot in Germania.

y imi vinde mie masina, eu fiind in Romania.

De ce as avea nevoie de fiscal de la y dar nu si de la x.

Asta oricum urmeaza sa aflu cand ajung la finante presupun :d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fiscal iti trebuie de la ala care ti-a vandut masina. Saptamana trecuta am ajutat un amic ce a cumparat o masina de la y, y o luase de la x, fara a fi y ultimul pe cartea masinii. Amicul meu avea fiscal si de la x si de la y, dar i-au trebuit la inmatriculare doar actele de la y. Un inginer de la RAR mi-a zis, dreptate avand, ca trebuie sa ai fiscal de la cel cu care ai contract de v-c.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

X2 + Y2 = Z2 . Simplu, nu?

 

Fiscal se cere doar pentru partile contractante cu domiciliul in Romania. Nimeni nu va cere fiscal pentru o persoana cu domiciliul in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot dosarul pentru inmatriculare, nu am avut nevoie de fiscal de la nimeni.

Unde am avut nevoie de traduceri am folosit traducerea contractului intre proprietar si mine, nu i-a interesat sa fie corelat cu brieful.

Aveam deja facuta traducerea respectiva inainte sa aflu ca cei de la inmatriculari din Iasi vor contract si intre mine si persoana care a adus masina.

 

Maine la politie voi folosi contractele in care apare si persoana care mi-a adus masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si numere definitive.

Am dat cele doua contracte.

Modificat de stuiberv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut dragi colegi am citit tot topicul asta de mi se invart ochii in cap, tot nu am inteles ceva, pt a putea inmatricula cu numere definitive in Ro o masina cumparata din Germania de la Autohaus, trebuie si o factura?

 

Un verisor mi-a cumparat de la autohaus o masina si a adus-o pe platforma acasa la mine. Are brieful mare si mic si contractul de vinzare intre Autohaus,stampilat si semnat de neamtz si la cumparator e numele meu,ii dadusem o copie a CI meu cand a plecat in Germania dupa masina.

O sa am complicatii cu dosarul la inmatriculari definitive?

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai contractul de vanzare cumparare tine locul de factura, zic eu. Daca o luai pe srl, trebuia factura. Poti pune pe cineva sa intrebe la inmatriculari sau poti intreba la un birou de acte auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jorjelinho1987

Asta cu soferul am bagat-o si eu pentru ca pe talonul provizoriu,cel roz,aparea o persoana ce nu era trecuta nici pe contract v-c si nici pe brief-uri.Am putut sa scot cele trei randuri de numere rosii fara probleme,dar la inmatricularea finala nu au vrut sa ami dea numerele din cauza acelui talon roz pe baza faptului  ca cine este acea persoana din brief-ul provizoriu?De fapt era doar o persoana care a condus vehiculul pana in tara dar dar bugetarii nostrii de la Inmatriculari provita de orice ocazie pentru a-si rotunji veniturile nu prea mici dealtfel,era vorba doar de spaga de 120 ron pentru a obtine numerele finale...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum iti platesti si cum ti se calculeaza timbrul de mediu pe care il ai de achitat pt masina. cand se achita asta, in conditiile in care masina abia acum se inmatriculeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce scoti cartea masinii de la rar trebuie mers cu toate actele la anaf si aia iti calculeaza timbrul. iti elibereaza o hartie cu care te duci sa platesti. cand te duci sa inmatriculezi masina sa iei numerele definitive trebuie sa ai la dosarul de inmatriculare chitanta de plata a timbrului.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si rarul iti face test de noxe sau iti trece in baza cartii cu care a venit masina sau dintr-o baza de date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, pe ce lume traim? Azi am fost iar la inmatriculari cu dosarul,sa scot numere rosii. Se uita politisul pe acte si in computer si imi da inapoi actele, ca cica masina nu e radiata din Germania, ca figureaza ca inmatriculata. Lesin putin asa, vorba vine si ma duc visavis la un birou de acte auto, vorbesc cu o fata ,se uita prin harii si imi spune sa ma intorc la ghiseu la inmatriculari si sa cer inmatriculare definitiva. Fac asta si culmea, politisul imi spune ca asta se poate, sa incep demersurile cu RAR etc.

Cum naba vine asta? Rosii nu,dar aia finala da?

Nu ma deranjeaza prea mult ca nu pot scoate rosii , la RAR m-au programat abia pe 27, mai stau cu masina o saptamana si trebuie sa fac rost de bani si de timbru ,RAR ,dar de ce asa?!

 

la RAR nu o sa ma ia iarasi cu probleme ca masina nu e radiata din Germania si mai stiu eu ce? Pina pe 27 eu pot cere RARului sa imi confirme daca e ok cu actele masinii?

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rar-ul nu are treaba, stai linistit. ciudat, nu  ma gandeam ca pot avea acces la baza de date din germania. masina cu ce numere o ai? galbene? rosii? sau normale de germania?

probabil ca atunci cand o inmatriculezi definitiv trimit ei datele in germania si se radiaza automat de acolo. numere rosii inseamna o inmatriculare provizorie si probabil de asta nu pot sa iti dea atata timp cat masina nu e radiata din germania.

 

si rarul iti face test de noxe sau iti trece in baza cartii cu care a venit masina sau dintr-o baza de date.

 

Dintr-o baza de date, dar e f posibil sa ai trecut nivelul de co2 si pe actele masinii. poti cauta si pe net cat are masina ta co2 ca sa iti calculezi singur taxa (dar sa bagi corect data primei inmatriculari care poate fi diferita de data fabricatiei).

Dar la rar se face si test de noxe pentru ca se face primul itp al masinii. noxe, frane, jocuri directie etc. te costa cam 400-450 lei in total la rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu a avut niciun fel de placute la autohaus si nici pe drum, a fost adusa pe o platfoma.

Va rog din suflet sa imi explicati ceva, eu daca ma apuc de RAR,platesc 10 mil rar-ul si primesc CIV si Autenticitate, apoi platesc si taxa de mediu,800 de eur si cu hartiile astea ma intorc la politistul de azi de la biroul de inmatriculari, pai nu o sa imi spuna iar ca masina nu e radiata/figureaza inca inmatriculata in DE si raman in aceeasi situatie?

 

La RAR se face ceva cu radierea in Germania?

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ti-a zis el ca pt inmatriculare permanenta nu mai e nici o problema?

Din ce stiu Rar-ul nu are nici o treaba cu radierea, germania etc.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!