Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

Te inseli! El plateste o taxa mai mica.

Prin autovehicule achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 15 decembrie 2008, in sensul prevederilor art. II alin. (1), se intelege:

a) autovehiculele pentru care a fost lansata comanda ferma anterior datei de 15 decembrie 2008 si pentru care se face dovada platii integrale sau a unui avans;

b) autovehiculele ce au fost introduse in tara si pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM si/sau dovada radierii din tara de provenienta, documente emise inainte de 15 decembrie 2008;

c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de inmatriculare provizorie de catre autoritatile din tara de provenienta a autovehiculului, emisa inainte de 15 decembrie 2008.

Esti sigur?

Pentru ca eu m-am incadrat la punctul c) pentru a demonstra ca a fost adusa inainte de 15 dec. si "dovada de inmatriculare provizorie" cu care a fost adusa nu era pe numele meu si nu mi s-a parut ca s-ar fi uitat dupa detaliu asta cand am depus actele la finante.

Din cate vad eu, legea are treaba cu masina nu cu cine a adus-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt sigur.

Ce intelegi tu prin "autovehicule achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 15 decembrie 2008"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit o masina pe care as vrea s-o cumpar, dupa datele din anuntul de vanzare mi-a lasat impresia ca omul este samsar. Masina nu este inmatriculata, ce acte trebuie sa aiba ca sa fiu cu inima impacata? Din cate spune in anunt masina este adusa in tara inainte de 15 decembrie, asta inseamna ca platesc o taxa mai mica.

Ce mai vreau sa intreb, daca a fost adusa in tara inainte de 15 decembrie si are numere rosii, pot sa mai circul cu masina pana o inmatriculez? Eu sunt din constanta iar masina e in cluj. Mi-e teama sa nu ma duc pana acolo si sa fiu nevoit sa o iau pe platforma...

Multumesc

Citeste ce s-a postat Aici daca nu crezi ce a postat Marius,vad ca unii nu cred si te vei convinge,vei stii si ce sa faci ca sa cumperi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar treaba asta e doar de acum recent, au gasit astia imediat o modalitate sa traga mai multi bani de pe noi :banghead:

Apropo, stiti cumva...numerele provizorii (rosii) se mai pot returna pentru a primi o parte din bani inapoi? Ca stiu ca mai demult asa era, primeai 50% parca, da am inteles ca mai nou nu se mai poate?

Stie cineva exact cum sta treaba? Ca eu am 3 seturi si daca se poate, de ce sa nu iau macar un pic inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti deschide o expozitie cu ele,ca nu se mai iau inapoi :banghead: ;e tot o modalitate de a trage mai multi bani de la noi.Referitor la "gaselnita cu taxa,vor sa descurajeze afaceristii cu masini care le-au adus spre vanzare si nu pt.folosul propriu.

L.E.Eu ca sa nu fac "colectie"de numere si taxe am platit 3x taxa si acum iau banii inapoi :banghead:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi poate spune si mie cam de ce suma as avea nevoie la politie pentru a-mi inmatricula masina. Am toate actele necesare, am rar-ul efectuat, am platit taxa, am platit la CEC, la primarie. Deci sunt cam gata sa merg la politie dar nu stiu care este procedura si cam cat costa. Daca stie cineva il rog sa imi spuna si mie ca maine vreau sa merg la politie :)

Si sa imi spuneti va rog si daca trebuie sa merg cu numerele din Germania acum sau mai dureaza ceva vreme. Multumesc

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inmatriculari mai platesti doar numerele,daca ai platit restul tot;40 Ron la rand,85 Ron preferentiale.Numerele de DE se predau la inmatriculare in mod normal,dar au fost cazuri cand nu le-au cerut,in unele localitati.Sau declari ca nu le mai ai din diverse motive si nu le mai dai.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cele preferentiale sunt 85 de ron ?

in sfarsit am primit si eu decizia de calcul a taxei ....

@Ballack ce ai platit la CEC :icon_thumright: ?

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cele preferentiale 85 RON.La CEC cred ca a platit taxa pt.certificatul de inmatriculare(taxa talon);la voi nu acolo se plateste?De fapt se poate si la BCR,la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CEC am platit taxa pentru inmatriculare. Valoarea acesteia este de 30 ron. Inca nu am aflat exact ce am platit :D :beer:

Cineva mi-a spus ca trebuie sa platesc o taxa pentru numere (nu cele provizorii), altcineva mi-a spus ca platesc o taxa pentru inmatriculare

Deci eu nu stiu ce am platit, dar cert este ca trebuia sa platesc suma de 30 ron la CEC si suma de 52 ron la primarie. Acestea vor intra in dosarul ce il voi depunde pentru inmatricularea masinii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai popular i se spune taxa de talon,oficial la CEC ei spun taxa de inmatriculare(pentru ca exista si taxa pt.inmatriculare provizorie,cand iei nr.rosii si acolo nu primesti talon).Pentru numere platesti cum spuneam,pe loc,la inmatriculari,la ghiseu.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Care este procedura pentru radierea din circulatie a unui autovehicul cu numere de Germania (numere obisnuite) la care a expirat asigurarea si TUV? Radierea o poate face doar proprietarul trecut in brief? Mentionez ca am contract de v-c cu neamtul si detin brief-ul mare si mic! Am citit undeva ca intre Romania si Germania (...Austria si alte tari din UE) ar exista un acord reciproc de radiere din circulatie a autovehiculelor aflate in situatia asta! Stie cineva ceva concret?

Oricum o deplasare in Germania e destul de costisitoare, desi la ei procedura in sine dureaza si costa putin!

N.B. Referitor la declararea la fisc a unui autovehicul importat, acest lucru se poate face doar dupa ce este emisa cartea de identitate de catre RAR, altfel ar fi nevoie de declaratia de impunere si atunci cand scoti numerele provizorii! Treaba cu cele 30 de zile de cand a fost incheiat contractul de v-c nu are nici o relevanta daca autovehiculul este importat si circula cu numere provizorii (anul trecut am cumparat o masina din Germania in 24 sept - data din contractul de v-c si am declarat-o la fisc pe 12 dec, deci dupa 79 de zile, si nu a fost nici o problema, fara amenzi, penalitati etc, platind doar pentru 20 de zile din decembrie)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti ???

masina trebuie declarata la impozit inainte de inmatriculare ???

sau dupa ?

sau cei de la finante o "baga" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E intrebare?Daca da,raspunsul este DA.Masina trebuie declarata pt.luarea in evidenta in vederea impozitarii in termen de 30 de zile de la dobandirea ei.Cand te duci cu actele la inmatriculare trebuie sa duci fisa de inmatriculare care trebuie vizata de directia taxe si impozite.Acea viza se pune doar daca masina este luata in evidenta la ei. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa vezi

am fost azi sa mi-o treaca la impozit (la RAR aici) si imi spune ca trebuia sa o declar in primele zile la impozit imediat dupa ce am primit CIV

si amenda frate ca nu am declarato in timp 50 ron ... deh ... :D :P

DAR EU DE UNDE NAIBA SA STIU :blink: :) :D

am depus toate actele la politie si chitantele de la taxa si celelalte si Martea viitoare cica am numerele ...

Dumnezeu cu mila :huh:

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri si-a luat si fratele meu un golf 4 din 2003, 1,4 cu 16 valve. Va deveni membru vwforum :rolleyes:

Care este problema:

1. masina a fost transportata in Ro si nu a venit pe roti. Daca imi cere nr. de Germania, ce le zic?

2. Masina are roti de 225/45/17 originale VW dar stiu ca la G4 se accepta doar pe 14 si 15. Ma intorc aia la RAR?

3. Trebuie traducere ceva? Masina este acum cu numere rosii luate pe 27.03.2009 si adusa din Germania la comanda. Am actele din Germania, contractul dintre persoana care a vandut, cine a adus-o, contract VC intre cine a adus-o si fratele meu, TUV, carti, manuale, service etc.

Daca stie cineva sa imi raspunda cu transportul fara numere si cu rotile daca le accepta aia la RAR, ii multumes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.. eu am fost la rar cu roti 225/45ZR17.NU am avut probleme deloc.

Pe fisa tehnica mi le-au trecut, dar in carte nu mi-au fost trecute ( eu am facut Rar-ul la Targoviste iar cartile se scriu doar la bucuresti).

De numere in cel mai rau caz dai o declaratie notariala pentru cele vechi nemtesti ca le-ai pierdut (40 ron).

Traducere iti trebuie la Brief mic si mare. Daca face inmatricularea in Bucuresti numai trebuie.

mie mi-au trebuit la Dambovita (inclusiv traducere dupa certificatul de rafiere)

bafta.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traducere iti trebuie la Brief mic si mare. Daca face inmatricularea in Bucuresti numai trebuie.

mie mi-au trebuit la Dambovita (inclusiv traducere dupa certificatul de rafiere)

bafta.

Multumesc ili2k2!

Sper sa nu fie probleme. As mai putea obtine de la cel care a adus masina copii de transport si de la autotrenul cu care a fost adusa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cluj e suficienta o declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost adusa pe platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ili2k2

"De numere in cel mai rau caz dai o declaratie notariala pentru cele vechi nemtesti ca le-ai pierdut (40 ron)."

Declaratia nu trebuie data la notariat(nu mai da banii degeaba),poate fi scrisa si de mana.Eu personal una am dat de mana,alta(pt. o rulota),pe un formular facut de o firma care pregateste dosare de inmatriculare.Si am scris ca le-am distrus nu ca le-am pierdut. :)

L.E.Traducere la Brief mare iti cere la plata taxei de poluare,traducere contract de VC (sau factura)iti cere la directia taxe si impozite din Primarie,unde o inregistreaza pentru impozitul anual.Brief mic tradus nu trebuie(mie mi-a cerut doara la recalcularea taxei dupa taxa din iulie 2008,pt. a-mi restitui diferenta).

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1QATTRO9 vezi ca o sa-i trebuiasca si certificatul fiscal al persoanei care a adus-o de dincolo,altfel nu o va putea inmatricula.Si eu am cumparat un Golf 4 si acum cateva zile,cand am incercat sa il impun la primarie,am intampinat problema asta,degeaba i-am explicat ca masina NU ESTE INMATRICULATA IN ROMANIA,nici nu a stat de voba cu mine.Mi-a zis sa vin atunci cand am certificatul fiscal al vanzatorului,asa ca ATENTIE MARE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu am ajuns la primarie cu ea. La primarie nu te duci dupa RAR si taxa de poluare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Apropo de asigurare ...poti circula cu asigurarea si numerele temporare pe care le primesti de la vanzatorul din germania cele 3 luni legale pe teritorilul ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana acum au fost aduse in discutie numai masini SH. Dar daca vreau sa cumpar o masina noua de la un dealer din Germania, difera procedura fata de autoturismele SH. Daca sunt diferente care ar fi ele? Si cum ar fi mai bine sa vina masina pe roti adica sa aibe numere provizorii de Germania sau pe platforma si sa fie prima inmatriculare in Romania, cum ar fi mai bine si mai ieftin?

Si cu TVA-ul cu se procedeaza? Se deduce in Germania si apoi e platit in Romania sau ramane platit in Germania si gata? Mentionez ca masna va fi cumparata pe persoana fizica si am inteles ca de la 1 Mai sunt anumite modificari cu deducerea TVA-ului etc... Daca e cineva din domeniu pe aici poate ma lamureste si pe mine.

Va multumesc

Modificat de Fivetd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!