Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

La o masina adusă din Olanda ce acte trebuie sa imi dea cel care a adus masina? E ca si cele de pe Germania sau difera actele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți dă Cardul mașinii și o Foaie cum ca e radiata de la RDW..

Dacă e mai veche  si nu are card trebuie sa primești 3 acte.1un fel de certificat.2.încă o foaie cu datele  și foaia de la RDW. 

Așa știu eu.mai mult posibil ca o sa fie cu card.nu prea mai sunt fără.  În Germania ai Brief mare și Brief mic.

Plus contractul de cumpărare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca am vandut masina veche si am platit impozit pe tot anul asai ca la masina noua o sa platesc aceeași suma chiar daca e platita pe masina vanduta si ceea noua e luata in octombrie?  Ca doar nu o sa platesc pe 3 luni.Ma contrazic cu un coleg.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul asta nu platesti impozit, abia de la anul o sa platesti(modificare a codului fiscal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.A inmatriculat recent cineva vreo masina adusa din Olanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Constantincatalin

Salut!  Am masina blocata in rar deoarece scrie pe brifuri,, verwertungsnachweis lag vor,,  adica dovezi de reciclare!  Am facut memoriu la rar si raspunsul este negativ,  nu o pot inscrie!  Stie cineva un caz asemanator sau o alternativa sa pot inscrie masina?  Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa o inmatriculezi pe Bulgaria sau Ucraina eventual incearca si la TUV Sud daca exista o posibilitate cel putin la masinile vechi oldtimere sau restaurari se poate face inscrierea in circulatie din nou de asemenea daca a fost radiata/casata pt a fi exonerata de asigurari sau taxe/impozite, dar daca a fost ceva gen programul rabla la ei si s-au primit bani de la stat pt masina casata nu prea sunt sanse

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Ce este TUV Sud si cum sa apelez acolo?  Pe bulgaria este ceva sigur?  Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Am cumparat masina de la un domn care aduce masini din germania!  Am contract de vanzare cumparare intre el si proprietarul din germania si intre mine si el , brifuri etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat teapa. Incearca sa il dai in judecata si sa iti recuperezi banii. Presupun ca ai stampila de ~ certificat de distrugere~ pe brief

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-i innapoiezi masina celui car eti-a vandut-o sau reclama-l la politie pentru inselaciune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Dar sau putut inscrie la noi aceste masini anul trecut?  Eu am auzit ca sau putut inscrie pana pe 20 februarie anul acesta,  eu am avut rar pe 22 februarie si mi-au blocato!!  Stie cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai intreaba la RAR, ei cunosc legislatia si tot la ei ajungi oricum o dai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am nr. de toll valabile o luna, care expira in 25 mai. Oare cu cat timp inainte pot scoate numere rosii ? Asigurare RCA i-am facut deja, valabila din 24 mai, pe un an de zile. Pentru cine nu stie, la brasov e o mare problema cu inmatricularile, si de aceea as vrea sa merg din timp sa-mi scot numere rosii pe 3 luni, dupa care sa imi fac programare online la inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

In bucuresti poti sa scoti numere rosii cand vrei tu,nu verifica daca cele de toll sunt sau nu valabile.Trebuie asigurarea sa fie valabila in ziua in care mergi sa scoti numerele,si sa fie valabila pentru perioada pe care vrei numerele provizorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din Brasov niku. Aici se pare ca e muuuuuuult mai complicat.

Si-a mai facut cineva programare online pe http://www.drpciv.ro/rezervarebv/inmatriculare.php ? De cateva zile tot incerc sa-mi fac programare si-mi zice: "Ati depasit perioada de programare" asta desi incerc sa ma programez in zilele cu verde.  ? E ceva ce-mi scapa mie ???

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Un mic sfat, pentru inmatriculari rapide, mergeti Vineri spre sfarsitul programului. Sunt foarte putine persoane la rand si aveti timp sa va depuneti actele fara nicio programare on-line, etc.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Între timp, am reusit ieri sa imi scot numere provizorii pe 3 luni, dupa ce am stat la coadă de la 12 noaptea, am reusit sa iau bonul cu nr. 3. Tot ieri am avut si programarea la RAR. Joia viitoare e gata cartea. Programare pentru inmatriculare am reusit sa imi fac online pe 14 iunie. Sper sa ma încadrez in timp. ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

Am cumparat din Huedin, Cluj ,  un VW Touran 2tdi din 2012, inmatriculat in Franta.

Ce acte am nevoie pentru a scoate numerele rosii? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

probabil ai rezolvat , dar asta e raspunsul : progrmare la rar si asigurare pe perioada pe care ceri numerele

 

in alta ordine e idei , sa va spun ce am patit si cum s-a rezolvat :

masina din Germania , pe firma , toate actele ok , etc

iau nr rosii , fac rar-ul , ma programez la nr negre , fac traduceri , iau hartie de la Anaf ptr tva si tot ce mai trebuie

azi merg la ora 16 , sunt primit rapid si dau actele

vine bomba :

- nu se poate inmatricula masina

- de ce ?

- seria de pe brief nu corespunde cu seria primita de la baza de date din Germania

- cum asa ?

- printeaza si imi arata , seriile total diferite pe acelasi vin al masinii

- cum e posibil ?

- avem zeci si zeci de cazuri - imi arata un raft cu dosare - toate se rezolva pozitiv dar dureaza 9 luni ~ 1 an - trebuie la 3 luni sa luati de la noi nr rosii , copii dupa dosare si asteptati

na , ma duc suparat foc sa copiez dosarul

aia de la copiator stia despre ce e vorba , a zis ca tot timpul se intampla

ma intorc la ghiseu , baiatul de acolo vede ca sunt fiert de suparare

- hai sa mai aranjaz putin dosarul , nu fiti suparat ca nu aveti ce face , etc - uite , mai verific odata in germania , dar nu aveti ce face doar sa asteptati si sa luati nr rosii

si apoi pauza , ramane blocat

- ia veniti aici , ii cheama pe toti din birou - mi-a venit seria corecta

se uita toti , printeaza , compara cele doua pagini

- niciodata nu s-a mai intamplat asta , zice , sunteti cel mai norocos

eu bucuros , normal , ma trecusera toate transpiratiile de suparare , le zic

- dar nu verificati de doua ori la fiecare caz de acest gen ?

- ba da , normal , dar niciodata nu a venit seria corecta dupa ce a venit gresita

si uite asa o comunicare de informatie in format digital , unde un bit nebun s-a ratacit pe drum , era sa ma faca sa stau un an fara nr negre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!