Jump to content

Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE


catalin_u
 Share

Postare recomandată

nu am inteles nimic pentru ca vorbiti toti odata

pe rand va rog frumos, vreau sa cumpar o masina

este vorba de niste bani si nu vreau sa ii arunc pe geam ca doar mai este si criza

in mare am inteles despre ce este vorba dar totusi lamuritima voi

masina este adusa din germania de 2 saptamani de cineva eu vreau sa o cumpar de la el si zice ca are

brief mare

brief mic

factura sau contractul de vanzare cumparare care atesta ca el este proprietarul

talonul ala...

asigurare

este mai bine sa faca el RAR sau nu conteaza?

acum spuneti-mi voi cum stau lucrurile ca am mai vrut sa cumpar de la cineva si a zis ca trebuie sa o bage la el la financiar si dupa sa o vanda si nu am inteles nimic, cum nu ati inteles nici voi de la mine acum

vreau sa ma lamuriti daca imi da toate actele cu care el a adus-o de acolo eu o pot inmatricula pe numele meu fara probleme?

normal dupa ce urmez procedurile RAR, finante, taxe, si ultima data la militie

va multumesc

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<acum spuneti-mi voi cum stau lucrurile ca am mai vrut sa cumpar de la cineva si a zis ca trebuie sa o bage la el la financiar si dupa sa o vanda si nu am inteles nimic, cum nu ati inteles nici voi de la mine acum>

Daca el o are pe factura/contract si nu o declara in 30 de zile plateste amenda la administratie. Pentru a ti-o vinde trebuie sa si-o scoata de la financiar. Dupa ce o scoate el de la financiar trebuie sa o declari tu, pentru a plati impozit. Dupa aia iti da de la financiar hartiuta cum ca ai declarat-o, ca o ai in proprietate, si ca ai platit impozit. Aceasta hartiuta iti va trebui cand mergi sa depui dosarul de inscriere, fara ea nu ti se vor primi actele. In rest ai tot ce iti trebuie, mai trebuie contract prin care el iti vinde masina.

P.S. N-ar strica sa pui inceput de propozitie cu litera mare, punct cand ai incheiat propozitia. E de bun simt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

Vin si eu cu o intrebare. Vreau sa fiu sigur!

Am un Golf 3 adus din Germania si doar ce am terminat cu RAR-ul. Din cate am inteles nivelul Euro este trecut in campul 5 din CIV.

La mine se termina in 98E2 / 1994.

Vreau sa-mi spuneti si voi daca este sigur Euro 2 pentru ca eu am gasit pe net codurile pentru Euro 2 si sunt: X2 X3 X4 X5 X6 Y1 Y2 Y3.

Este sau nu Euro 2 ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da acolo este si terminatia respectiva reprezinta ce euro are,in cazul tau euro2.iti pot confirma cei de la RAR daca nu crezi.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu banuiam, vroiam doar sa-mi confirme si cineva care stie pentru ca la RAR am dat de cel mai sictirit om intalnit in viata mea. Nu puteai sa-l intrebi nimic...si daca-l intrebai nu-ti raspundea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o problema:

am luat o masina care a fost adusa din italia, am acte de v-c intre italian si un roman rezident acolo, acela a adus masina in tara si a vandut-o unui samsar , eu am luat-o de la el cu nr. rosii, nu mi-a dat nr. de italia, acum la politie imi cere nr. de it. Cand am luat-o samsarul mi-a zis ceva de o declaratie ca a venit pe platforma, dar acum la politie imi spune ca trebuie sa dea declaratie cel care a introdus masina in tara. Acum am o intrebare : am aflat ca se mai poate face o declaratie ca am pierdut numerele, de unde pot sa vad daca i-au fost oprite nr. in italia ? eu am targa , actul de vanzare cumparare si un act certificat de proprietate in care se spune : Annotata cessazione della circulazione per esportazione il 27.07.2009. iar pe acest act la proprietar nu mai este trecut cel din actul de v-c ci o firma. Deci inca o data as putea da o declaratie ca am avut nr. de italia dar le-am pierdut ca pe cel care a adus-o nu am de unde sa-l iau ca sa imi faca o declaratie ca a adus-o pe platforma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata. inainte de a merge la ghiseu am dat o tura de recunoastere am observat lucratorul care parea mai sensibil si mai emotiv si cu putina milogeala am reusit sa obtin numerele.

am aflat ca daca a fost adusa pe platforma de o persoana fizica nu poate verifica nimeni daca este adevarat, daca aveti targa de radiere aveti trecute nr. pe care l-a avut masina si pe care puteati sa-l pastrati si sa veniti cu masina pe roti dar cum ea a venit pe platforma mai puteti declara ca ati avut si numerele si ca masina a intrat pe roti dar din pacate le-ati pierdut, este o varianta mai putin complicata decat declaratia ca a intrat in tara pe platforma, declaratie pe care trebuie sa o dea cel care a adus masina in tara si care este de obicei primul vanzator al masinii mentionat in actele de vanzare-cumparare intocmite in romania.

sper ca informatiile sa fie de folos si altora care se lovesc de aceiasi problema ca si mine, din pacate statul si politia prin legile aplicate favorizeaza infractorii si ii incurca pe oamenii cinstiti, daca ar cere acte doveditoare samsarului care introduce in tara masina si care ia nr. rosii am fi lipsiti de neplaceri noi cei care vrem sa cumparam o masina si sa platim taxe statului roman.

Modificat de a_cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare.tocmai mi-am adus de o cateva zile o masina din germania si vreau sa-i scot numere provizorii(rosii),intrebarea mea este:mai trebuie traduse actele de acolo?(masina este cumparat de la un autohaus din germania,neamtul la randul lui a imporato din olanda,deci am acte de olanda)

Dupa placutele rosii trebuie sa ma duc in pipera sau se mai elibereaza si la udriste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, documentele se depun doar in Sos Pipera si nu se mai cer acte traduse la inmatriculari, dar se cer la primarie (contractul de vinzare cumparare) si cand platesti taxa de poluare (cartea masinii, sa vada data primei inmatriculari in strainatate).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut colegi. Azi am fost cu un Polo din '96 la RAR sa ii fac prima inmatriculare in tara si implicit evalurea d depreciere.

M-au rupt de bani numai la rar 980 de lei am platit (numai RAR-ul, fara taxa de inmatriculare propriu-zisa care trebuie platita apoi la Trzorerie) dupa cum urmeaza :

1. Omologare .... 592 lei

2.folie securizare....2x 1.5 lei

3.Certificarea autenticitatii vehicului.... 94.9 lei

4. Certificare autenticiatii documente ..... 30 lei

5. Determinare coeficient depreciere MMTA 271 lei

Total ... 989 lei !! Asa e normal sa ajunga factura doar trecand pe la RAR? Voi ce experiente aveti cu asta? nu inteleg, ce omologare? nu are nimic modificat masina, e stas din fabrica. Fara Abs, Aer, geamuri etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Conform legislatiei exista doua tipuri de omologare:

- omologare de tip (ex. pentru Golf 4 sau Polo 9N, etc);

- omologare individuala (pentru fiecare autoturism in parte).

Prima se efectueaza atunci cand primul autoturism din modelul respectiv ajunge sa fie trecut prin RAR.

Cea de-a doua se efectueaza fiecarui autovehicul (autoturism, camion, tractor, etc, etc) atunci cand acesta este inmatriculat prima oara in rromanica noastra draga.

O data efectuata omologarea individuala si trecuta in cartea de identitate a autovehiculului, aceasta (omologarea individuala) se mai efectueaza doar in cazuri speciale (modificari/schimbari la autovehiculul respectiv).

Legat de preturi... chiar nu stiu ce sa-ti spun. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit, mi-am gasit unde au dus moderatorii subtopicul meu :Driver:

Deci aryes13, daca am inteles binee din ce ai spus, daca eu am venit cu acest Polo 6N (1996-make) la Rarul din Slobozia si nu mai adusese nimeni acest model pana ieri, eu am platit mai mult decat daca as fi avut un Golf 3 sau 4 "ordinar"?

Si-adica, aia de or mai veni dupa mine la inmatriculat cu model d-asta de Polo,scapa de acea "omologare individuala"??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Gresit!

Tie la autoturismul tau (Polo) ti s-a efectuat omologarea individuala, omologare care se efectueaza TUTUROR autovehiculelor care NU au mai fost inmatriculate in rromanica sau nu au avut pana acum carte de identitate a autovehiculului. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omologarea de tip se face doar atunci cand un importator/producator marge la RAR cu cel putin 10 (parca) vehicule identice pentru omologare.

restul sunt omologari individuale, chiar daca o persoana inaintea ta omologheza un vehicul identic cu al tau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, m-am lamurit. la cei aproape 1000 de lei platiti la rar se mai adauga si vreo 2000 la trezorerie,plus alte cheltuieli cu traducerea unor acte si apoi la politie cu numerele.. cam sar de 3000 de lei "inmatricularea".

cam mult prea departe cum imi evaluam eu cheltuielile la ~ 350 de euro.. ;) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal am si eu o rugaminte daca stie cineva cum sa procedez; am un polo adus de mine din germania si am facut toate demersurile etc, am ajuns la politie in pipera sa depun actele si acolo mi-au cerut si numerele provizorii din germania dar eu nu le mai am, le-am aruncat nestiind ca trebuie.

Cum procedez acum?

Multumesc.

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai acolo o declaratie pe proprie raspundere ca ai distrus numerele !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare in caz ca nu am postat unde trebuie! Eu vreau sa inmatriculez o masina adusa din uk si sunt deja proprietarul masinii in certificatul de inmatriculare britanic! O am de vreo 2 luni de zile. Imi mai trebuie contract vanzare- cumparare sau aceleasi acte care sunt necesare daca masina e adusa din germania? Stie cineva? multumesc

Modificat de n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie doar sa completezi formularul acela pe care il ai atast la talon(acela cu instrainarea masinii la export) cu datele tale din RO si cred ca e suficient. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Sunt nou posesor de Golf V si as vrea sa o inmatriculez. Cum se procedeaza cu taxa de prima inmatriculare daca masina are filtru de particule?

Trebuie sa duc dovada ca are asa ceva, ori se gaseste undeva in documentele masinii aceasta precizare, ca cei de la financiar sa o i-a in considerare la calcularea taxei?

Va multumesc anticipat....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va trece in Cartea de Identitate a Vehiculului la R.A.R. faptul ca ai DPF. Cand depui actele sa platesti Taxa de Prima Inmatriculare se ataseaza si copie dupa C.I.V.

unde scrie ca ai DPF si beneficiezi de reducere a taxei de 25%.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am cumpar ieri o masina si vreau sa o inmatriculez cat mai repede! Masina are acte are tot dar nu are numere deloc! Am adus-o din targ acasa pe platforma!

o sa comenteze oare cei de la inmatriculari? ce pot sa le spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vor comenta nimic... sa inteleg ca nu mai are numerele de zoll si a fost adusa si de afara cu o platforma? la RAR cum a fost dusa? teoretic ar trebui sa ai o declaratie la tine ca a fost adusa cu remorca cu nr de inmatriculare bla bla (nu verifica nimeni)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s ar putea sa comenteze...asa e la noi...

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vor comenta nimic... sa inteleg ca nu mai are numerele de zoll si a fost adusa si de afara cu o platforma? la RAR cum a fost dusa? teoretic ar trebui sa ai o declaratie la tine ca a fost adusa cu remorca cu nr de inmatriculare bla bla (nu verifica nimeni)...

masina are deja RAR-ul facut de cel de la care am cumparat-o! eu am cumparat masina din targ! cel de la care am cumparat-o nu stiu cum a adus-o in tara...masina e adusa din austria!

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!