Jump to content
shkoda

Polita Casco

Recommended Posts

The_Ego

E a doua masina la allianz asigurata, mai bine de 10 ani la ei cu casco si RCA. Am impresia ca se deduce ceva din casco daca ai rca la ei.

andrei0241

De acord cu tine, ca trebuie fidelizati clientii. Insa de la 1100 euro la 1800 ron ptr aceeasi asigurare Allianz vs Generali e cam mare diferenta, mai ales ca la Generali am avut Casco din 2009 pana in 2018, inclusiv daune, si totul a decurs fara probleme (insa nu am continuitate, nu am primit vreo reducere acum pe acest motiv), deci cum atrag cei de la Allianz clienti noi?

Oricum, mai mult retorica la mine, nu tineam neaparat sa fac la Allianz, doar ca ei raspunsesera primii solicitarii online

sNaKeyy

@andrei0241 la fel ma intreb si eu.. cred ca nu le mai pasa de clienti noi, au prea multi clienti fideli, altfel nu-mi explic. Si mie mi-au dat o prima colosala la masina din semnatura, cu fransiza 200euro, 10% la dauna totala si valoarea asigurata mult sub generali/groupama/omniasig. Asadar le-am zis pas celor de la Allianz de vreo 7 ani, nu ma vor de client :) 

P.S. N-am daune si n-am apelat la reparatie pe casco in ultimii 7 ani .. deci istoricul este curat.

CristiALF

Eu am facut la ei de cand am luat masina de noua, mi-au dat oferta buna de la inceput. Am mers cu ei an de an tocmai pentru ca au avut cea mai buna oferta, iar de 2 ani de zile mai am si o mica reducere prin asiguratorul companiei la care lucrez (ma rog, anul asta s-a mai micsorat putin :rolleyes: , dar oricum..inca sunt foarte multumit). 

Razvan_911

Am Casco la Allianz si as vrea sa repar o dauna in Reprezentata VW la Porsche.

Stie cineva daca inclusiv la reprezentanta cei de la Allianz trimit ei piesele cu care se face reparatia cum trimit si la celelalte serviceuri?

As vrea sa montez piese de origine OE si nu Aftermarket sau OEM, din aceasta cauza ma duc la reprezentanta.

Dolfin

La Porsche se lucreaza numai cu piese OE, nu exista AM in reteaua PIA.

Dosarul de dauna deschis de Allianz este postat in Audatex (parca), iar dealerul care se angajeaza in reparatia masinii il acceseaza din respectiva platforma si incepe sa-l populeze cu piese (cod piesa si pret) precum si cu manoperele aferente.

Manoperele in general sunt cunoscute si normate si nu prea pot fi modificate.

Daca apar nelamuriri asiguratorul poate ridica niste semne de intrebare pentru anumite piese sau manopera si service-ul trebuie sa furnizeze dovada (procedura de reparatie, instructiuni, TSB, etc)...cam asta este tot.

Edited by Dolfin

Razvan_911

MUltumesc mult, daca nu ma duc la reprezentanta e posibil sa-mi trimita Allianz la un service multimarca piese aftermarket ci nu OE?