Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

De acord cu tine, ca trebuie fidelizati clientii. Insa de la 1100 euro la 1800 ron ptr aceeasi asigurare Allianz vs Generali e cam mare diferenta, mai ales ca la Generali am avut Casco din 2009 pana in 2018, inclusiv daune, si totul a decurs fara probleme (insa nu am continuitate, nu am primit vreo reducere acum pe acest motiv), deci cum atrag cei de la Allianz clienti noi?

Oricum, mai mult retorica la mine, nu tineam neaparat sa fac la Allianz, doar ca ei raspunsesera primii solicitarii online

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 la fel ma intreb si eu.. cred ca nu le mai pasa de clienti noi, au prea multi clienti fideli, altfel nu-mi explic. Si mie mi-au dat o prima colosala la masina din semnatura, cu fransiza 200euro, 10% la dauna totala si valoarea asigurata mult sub generali/groupama/omniasig. Asadar le-am zis pas celor de la Allianz de vreo 7 ani, nu ma vor de client :) 

P.S. N-am daune si n-am apelat la reparatie pe casco in ultimii 7 ani .. deci istoricul este curat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut la ei de cand am luat masina de noua, mi-au dat oferta buna de la inceput. Am mers cu ei an de an tocmai pentru ca au avut cea mai buna oferta, iar de 2 ani de zile mai am si o mica reducere prin asiguratorul companiei la care lucrez (ma rog, anul asta s-a mai micsorat putin :rolleyes: , dar oricum..inca sunt foarte multumit). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am Casco la Allianz si as vrea sa repar o dauna in Reprezentata VW la Porsche.

 

Stie cineva daca inclusiv la reprezentanta cei de la Allianz trimit ei piesele cu care se face reparatia cum trimit si la celelalte serviceuri?

 

As vrea sa montez piese de origine OE si nu Aftermarket sau OEM, din aceasta cauza ma duc la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Porsche se lucreaza numai cu piese OE, nu exista AM in reteaua PIA.

Dosarul de dauna deschis de Allianz este postat in Audatex (parca), iar dealerul care se angajeaza in reparatia masinii il acceseaza din respectiva platforma si incepe sa-l populeze cu piese (cod piesa si pret) precum si cu manoperele aferente.

Manoperele in general sunt cunoscute si normate si nu prea pot fi modificate.

Daca apar nelamuriri asiguratorul poate ridica niste semne de intrebare pentru anumite piese sau manopera si service-ul trebuie sa furnizeze dovada (procedura de reparatie, instructiuni, TSB, etc)...cam asta este tot.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MUltumesc mult, daca nu ma duc la reprezentanta e posibil sa-mi trimita Allianz la un service multimarca piese aftermarket ci nu OE?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi de ce nu ai vrea să faci reparația într-un service din rețeaua Porsche, având poliță Casco? Ce vechime are mașina respectivă / la ce sumă e asigurată? E pericol de daună totală economică?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta ar fi ca am un service multimarca care stiu sigur ca manopera e calitativa

 

ce nu sunt ei siguri este faptul ca Allianz le trimite piesele si nu stiu daca pisele sunt originale OE sau aftermarket

 

cred ca o duc la reprezentanta daca acolo spuneti ca Allianz nu trimite piesele si le foloseste pe cele ale reprezentantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan_911, Allianz nu este in business-ul de piese, service-ul este cel care le comanda iar Allianz aproba dosarul.

Indiferent ce calitate asigura service-ul multimarca nu are rost sa faci acolo reparatia, nu stiu ce ai tu de facut la masina dar permanent se mai rupe cat o clema, un furtunas, este nevoie uneori de schimbat piese aditionale pentru ca asa prevede producatorul iar un service AM nu are aceste cleme pe stoc (inseamna zile de asteptare, daca le mai pune...), nu poate justifica prin proceduri de producator de ce trebuie sa schimbe si alte piese nu numai cea afectata de dauna (de ex. la parbriz se schimba si gelurile pentru senzori lumina, ploaie, etc).

 

Mergi la dealer oficial al marcii, beneficiezi de garantie pe lucrare si sigur se face cu piese OE si ai sanse mari sa iasa si foarte bine.

 

Desigur ca Allianz tine cont de valoarea decontata pe dosar si anul urmator s-ar putea sa ai bonus malus (daca valoarea decontata este mare), dar merita oricum fata de un service AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut corect punctate problemele. Reparația in service-ul mărcii se va face întotdeauna după manualul de reparații al producătorului, iar asiguratorul nu are absolut niciun temei să respingă soluția tehnică de reparație propusă de service. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Masina din semnatura are 7 ani vechime si doar o dauna in perioada asta - un parbriz in urma cu 8-9 luni.

De la 2000 lei pe an, la Allianz, acum am ajuns la 1200 pe 4 luni, pana imi expira rca-ul in aprilie, ca apoi sa trec la noul sistem.

Mi se pare mie sau chiar exagereaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca sunt foarte multumit de Allianz, anul asta am facut reinoire la pachet (RCA+Casco) si oferta a fost buna. Totusi, mai mare un pic decat anul trecut..ceva un pic aiurea (valoarea asigurata a scazut, normal), dar a fost vorba de cateva zeci de EUR doar. Totusi parca acum mai am niste optiuni noi pe acolo..

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, dadu said:

acum am ajuns la 1200 pe 4 luni, pana imi expira rca-ul in aprilie, ca apoi sa trec la noul sistem.

 

Ce inseamna trecere la noul sistem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va exista o singura asigurare de baza, un RCA la care, apoi, tot adaugi la optiuni.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Luna asta expiră casco (generali). Am o mică julitură de 5-6 cm la spoilerul stânga-față, chiar în partea de jos a acestuia, de la o bordură. Nu vreau să merg să remediez deoarece e pierdere de timp. Dacă voi alege un alt asigurator, în mod sigur vor face poze iar julitura se va vedea. În caz de eveniment neplăcut a spoilerului, afectează această julitură o eventuala reparație? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul asigurator va face o noua inspectie de risc. Depinde de ce se intampla in evenimentul ulterior cu spoilerul. Daca va trebui, sa zicem, revopsit, cred ca va invoca acea julitura. Daca il inlocuieste in urma unei lovituri, nu cred sa fie pb. Oricum, toate "bubele" vor fi trecute atunci cand face evaluarea ptr noua asigurare.

Daca tot vrei sa schimbi asiguratorul, deschide dosar de dauna si nu te mai complici. Chiar daca nu il repari pana treci la noul evaluator, din cate stiu ai 2 ani in care poti efectua reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai există varianta să continui polița la același asigurator și nu se mai face nicio inspecție de risc, dacă nu există întrerupere între polița actuală și cea următoare.

Și de ce ai vrea să renunți la Generali? Pare că sunt printre cei mai serioși, alături de alți 2-3 asiguratori Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Miky_1 Așa am făcut, am continuat cu Generali deoarece au avut cea mai bună ofertă de reînnoire.

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bv. O decizie inteleapta. Generali sunt o firma ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pt masina din semnatura, cel mai ieftin si ok Casco a fost si ramane la Allianz...la o valoare de aprox 10.000E Casco e 297E  cu asistenta rutiere, insa doar la pachet cu RCA-ul care la Alliant e nesimtit de scump, 655ron. ..apropo la Generali am primit o oferta cu peste 150E mai mare.

Allianz foarte ok la despagubiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 1/24/2020 at 9:16 PM, Miky_1 said:

Deci la un service de reprezentanță ți-au montat piese NEORIGINALE, dar le-au facturat ca fiind  originale???? Eu n-am auzit niciodată de așa ceva până acum, dar nu te contrazic.

 

Probabil nu ai auzit nici ca la reprezentanta iti lasa in motor jumate din uleiul vechi si iti completeaza cu ulei nou :)  Iar apoi ti-o da de buna, cu revizia facuta.  Cred ca ai uitat unde traiesti :)  Sau unde traim cu totii defapt .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Sunt un viitor posesor de E- Up ( trebuie sa soseasca in septembrie).

Ma puteti ajuta sa imi fac o idee cam cat costa CASCO pentru aceasta masinuta? Firma, cotatie, fransiza..

Multumesc si daca s- a mai discutat si eu nu am vazut, imi cer scuze anticipat ( rog link).

Eugen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce in septembrie soseste? Nu erau cateva pe stoc acum? 

 

Eu cand am luat-o in mai, imi cerea undeva pe la 4000 de lei.

N-am mai intrebat detalii atunci ca si-asa nu aveam bani. 

Pana acum am mers la noroc cu ea, am evitat zonele cu inundatii, grindina si alte calamitati. Sa vedem cat tine norocul

ca parca ma incearca si pe mine un gand. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Eugen Manea Casco, la fel ca RCA-ul, tine si de proprietar. Eu am avut ~500 de euro la Allianz, cu fransiza de 100 de euro daca-mi aduc bine aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie cum spui tu. Masina e de fapt pe numele sotiei, ea nu are nicun istoric nicaieri, fapt pt care la RCA platesc dublu (800 lei) pt ea.

La 500 euro mi-as face si eu Casco fara sa ezit. Trebuie intrebat peste tot si vazut cea mai buna optiune. In aceeasi perioada eram in discutii si pt un ZOE,

cu vreo 3500 de euro mai scump decat eUP, dar Casco la Renault venea vreo 3600 pe an si in general oferta lor de finantare era mult mai buna decat la Vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!