Jump to content
martug

Usa blocata

Recommended Posts

mariuscbn

Yala SH trebuie sa ii refaci lipiturile si schibat switch-u, pentru asta merigi la colegul nostru @F l o r i n....are el tot ce iti trebuie si stie ce are de facut!

Boca Gavril Ion

Buna . Am și eu o problemă.. am schimbat bateria la cheie și bineînțeles că s-a desincronizat. Însă acum nu mai pot deschide mașină. Deoarece mai am doar cheia cea de plastic. Și am încercat să deschid din butuc de la ușă. Ambele sunt blocate. Butuc de pe dreapta mi-a mers un timp . Însă acuma nu mai vrea să meargă deloc. Nu se mai rotește cheia.... Va rog să mă ajutați cumva. Multumesc

Edited by Boca Gavril Ion

Boca Gavril Ion

Problema rezolvată. wd40 in butuc. Cheia și cu ajutorul unui patent am deblocat butucul. Apoi am sincronizat cheia

george0893

salut am si eu o problema la un passat B5.5 din 2005

Am cumparat masina de curand dar la o saptamana dupa achizitionare usa din dreapta spate s-a blocat. cand trag din interior tumburusul se ridica si dupa se lasa la loc.

Am incercat tot felul de metode: sa bat in usa, sa apas pe telecomanda si sa trag de maner in acelasi timp, sa trag demanerul din interior si cineva din afara de maner, sa scot mufele din prag si sa le curat....nimic nu functioneaza.

Pana la urma am desfacut si fata de la usa am reusit sa ajung la broasca dar nu stiu cum sa o deblochez, stie cumva ce trebuie actionat acolo pentru a putea deschide usa? Multumesc.

F l o r i n

doar batand in ea si actionand descuierea din buton. Altfel, trebuie sa o distrugi, ca sa o desfaci, sa poti ajunge la partea mecanica, asa cu usa inchisa si sa actionezi parghia de deblocare - care vine din partea electrica, in cea mecanica

mariuscbn

Uite aici o alta procedura...scoti cablul de la manerul usii!

• Upvote 1

C o s m i n

Nu are nicio legatura. Florin stie ce spune. Cat timp problema e in broasca, tragi degeaba parghia aia (care oricum e actionata cand tragi de maner).

mariuscbn

E uite ca la mine a avut efect pe usa dreapta fata....am dat pumni si am apasat pe butonul cheii de m-au durut mainile (tot de la Florin stiam)...pe urma am descoperit filmul acesta, am scos cablul si am deschis usa din interiorul masinii fara sa stric, sparg nimic.
Pe urma cand am deschis usa, am schimbat switch-ul, am refacut lipiturile la motoras si totul e perfect si astazi!

Edited by mariuscbn

george0893
On 1/9/2019 at 8:34 AM, F l o r i n said:

doar batand in ea si actionand descuierea din buton. Altfel, trebuie sa o distrugi, ca sa o desfaci, sa poti ajunge la partea mecanica, asa cu usa inchisa si sa actionezi parghia de deblocare - care vine din partea electrica, in cea mecanica

Problema ar fi ca nu fuctioneaza nici asa. Motorasul ala baraie dar e un barait putin "infundat" e ca si cum ar da in gol. Si daca as distruge broasca nu ar fi o problema ca o pot inlocui...conteaza doar sa deschid usa aia 

Edited by george0893

george0893
On 1/9/2019 at 1:38 PM, mariuscbn said:

Uite aici o alta procedura...scoti cablul de la manerul usii!

Clipul asta ar fi fost util daca as fi avut cablul de la maner rupt. Cablul ala este bun, mecanismul ala se misca doar ca nu stiu cum dar usa s-a blocat si refuza sa se deschida.

Pantalia

Salutare. Am tot cautat o problema asemanatoare mie, si nu gasesc un raspuns. Problema sta in felul urmator. 

Am un Passat b6, si usa de la sofer nu se mai deschide din exterior. Ce am observat este ca atunci cand folosesc cheia aceea de plastic pentru butuc, cand o rotesc in dreapta, se inchide masina, iar cand o rotesc in stanga pentru a o deschide, nu se mai aude nici un motoras sau zgomot specific, se aprind luminile din interiorul masinii, dar usa nu actioneaza deloc. In schimb, din butonul deschis sau inchis al telecomenzii, functioneaza inchiderea centralizata, dar tot nu pot deschide usa. Manerul usii se misca mult mai usor decat ar trebui, si ciudat este faptul ca a avut momente cand efectiv isi revenea, iar pe urma ramanea iar blocata. Deci cablul rupt sau iesit din locul lui, nu cred ca ar intra in discutie. Stie cineva o solutie, daca a mai patit ceva asemanator?

F l o r i n

Jos yala, curatat colectoare le la motorase

Al Bundy

Nu prea cedeaza motorasele la passat. Plus ca ar trebui sa sa deschida cand descuie cu cheia. Tot din cablul de la maner la yala este problema. 

F l o r i n

Cedează și motorașele. După ce deschizi din interior, se poate deschide din exterior? Dacă da=motoraș yala, dacă nu=cablu mâner. 

S.Adrian

Salut, am si eu o problema cu usa de la sofer, nu mai vrea sa se deschida nici din interior nici din exterior. Daca inchid deschid din cheie, se aude ca lucrează motorasul doar ca nu vrea sa se deschida deloc, geamul merge etc. Tin sa precizez ca in ultimele 2 săptămâni a început să-mi faca figuri gen cand o incuiam din cheie usa de la șofer ramanea deschisa, trebuia sa apas din interior acel buton de pe fata de usa in jos ca sa stea închisă. Ieri am vrut sa deschid usa de la sofer dar nu sa deschis de tot gen a ramas puțin deschisa, dupa care am impinso eu inapoi si am încercat sa o deschid dar de atunci a ramas blocată, aveti idee cum as putea sa o deschid cumva sa pot schimba yala? Sau care e procedura ca sa pot desface cumva din interior fata de usa si sa deblochez yala.

F l o r i n

Citește acest topic.....am postat toate variante existente precum și rezolvarea 

S.Adrian

Am reușit sa o deschid, am scos cumva butucul afara si am scos si acea sarma care e acționată de maner si cumva am tot tras de maner de interior si sa deschis, problema e ca daca o incui din cheie usa de la șofer tot nu se inchide, am sa caut o yala sa o schimb. merita sa iau o yala noua AM sau sa caut una prin dezmembrări

F l o r i n

Merita sa o recondiționezi pe a ta. Cele AM sunt bani aruncați.... Țin în jurul la un an...pana încep problemele