Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

Salutare. Belele si iar belele. Acu cateva zile cand am incercat sa deschid portiera din dreapta spate, surpriza, nu mai mergea. Trageam de munerul ala dar degeaba.Am deschis-o din interior si nestiind ce sa ii fac am zis ca o fi de la butonul ala de reglag pe langa broasca (ala care blokezi sau nu broasca). si am blokato, acuma nici de pe interior nu o mai pot deschide deoarece odata ce am blocat-o numai din exterior mergea si cum din exterior nu merge din cauze pe care nu le cunosc stau si ma uit la ea.Am observat ca acel muner care deschide portiera ara un filet pe inteerior care cred ca prindea ceva si atunci cand tregeai de muner mai tragea si o chestie care deschidea broasca aia.Am dat fata la portiera jos. si suruburile de la fata de interior a usii, aia metalica , dar CUM POT SA desfac si geamul de plasticul ala de la macara. Poate dupa ce dau josfata la portiera ajung si eu cu mana pe la acea broasca sa trag de ceva , poate se deschide. VOI CE PARERE AVETI. CUM ASI PUTEA AJUNGE SA DESCHID USA. STITI SI ALTE POSIBILITATI?

SPUNETI-LE CA E RAU ASA. MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ziceti-mi si mie cum scot geamul de la portiera spate. Nu stiu cum sa il scot din plasticul ala. Va rog urgent ca sa umblu azi la ea cat mai e vremea frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer e cam nasol ce vrei tu sa faci acolo... du-te la astia care monteaza folii ca ti-l scot ei imediat ... eu in locul tau nu m-as baga la o operatiunea d-asta de unu singur fara sa stiu ... ai grija bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut problema asta cu usa fata dreapta

nu poti sa o deskizi crede-ma, problema este ca a ramas blocat mecanismu inauntru de la lipiturile electronice din el (scuzati exprimarea)

la mine sa kinuit un mecanic 3 ore sa deskida usa a trebuit sa dea usa spate jos sa poate sa umble si oricum nu prea mia placut cum a lucrat, cel mai bine cauta la dezmembrari un mecanism si dute la reprezentanta sa iti deskida ei portiera ca trebuie sa se priceapa mai bine.

Oricum toata chestia te duce pe la vreo 4-5 milioane.

Mult noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca o sa se poata face ce iti spun insa am facut la un alt tip de masina si a functionat. Nu puteam scoate capitonajul usii si atunci am demontat canapalele de pe spate dupa care am reusit sa-l scot respectiv sa deblochez usa.

Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma la un service. Am dat geamul jos si cu un cleste am tras de sufa aia care actioneaza broasca. Gata am scapat.

Topic inchis, daca nu mai e folositor. Multumesc de raspunsuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Vreau sa incep prin a-mi cere scuze pentru deschiderea unui alt topic pentru aceasta problema. Am observat ca mai erau deschise si alte topic-uri pentru aceasta problema insa sunt relativ vechi si nu cred ca mai raspunde cineva la ele.

De cateva zile mi s-a blocat usa din stanga spate. Nu se mai deschide nici din butonul de la cheie, nici din butonul de deschidere a usilor de la sofer si nici daca incerc deschiderea usilor cu cheia. Problema cea mai mare este ca nici daca incerc sa deschid usa din interior nu reusesc. Daca actionez manerul de deschidere, se ridica tamburusul dar revine in aceeasi pozitie atunci cand dau drumul manerului. In concluzie, usa nu se poate descuia/deschide sub nici o forma si, deci, nu pot verifica nici cablurile respectiv sistemul de inchidere pentru aceasta usa.

Daca mai exista cineva care a avut aceasta problema rog sugestii sau, eventual, un nume si un numar de telefon de la cineva care poate rezolva problema.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o problema similara insa a mea a fost mecanica intrucat se deschidea doar din'nauntru.

In cazul tau s-ar putea sa fie problema electrica si anume la sistemul de inchidere centralizata . posibil probleme la acel manunchi de fire care trece din stalp in usa sau in interior . Spui ca tragi de maner si atunci cand ii dai drumul se lasa si tamburusul la loc.probabil ca acel actuator sta cuplat tot timpul.

Incearca sa scoti borna de + si sa deschizi manual . Incearca si asta.

Tine-ne si pe noi la curent cu rezolvarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adik sa scot borna de la baterie...? Nu pot avea alte probleme daca fac asta, adik, reset comp. de bord...sau probleme cu casetofonul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu casetofonul nu stiu ce sa zic . Eu am un pioneer.

Alte probleme NU sunt. Nu se strica nimic.Da . trebuie sa nu mai stea alimentata inchiderea centralizata.

Sau mai bine incearca sa scoti sigurantele de la inchidere. Vezi ca hartia aia de la panou e desenata pe ambele parti. S-ar putea sa ai mai multe sigurante.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am intampinat-o eu astazi la usa spate. nu se mai deschide nici din interior nici din exterior. din interior cand vreau sa deschid se ridica butonul de la inchidere dar dupa aia coboara la loc cand las de maner. se poate sa fie ars motorasul de la inchidere? sau doar sa fie blocat? am inteles ca poti da jos chederul de la geam si sa bagi ceva sarma sa il deblochezi. sunt curios si de alte pareri/solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ati incercat vreodata sa deschideti din interior o usa dupa ce ati incuiat masina din cheie, ar fi trebuit sa observati ca apare exact acest comportament, de ridicare a tumburusului si apoi de coborare al lui, fara posibilitatea deschiderii usii!

nu cunosc problema mai in amanunt, dar acest comportament este explicat de existenta unui sistem antifurt care previne deschiderea usilor prin spargerea geamului.

usa a ramas cumva incuiata, si nu "simte" descuierea masinii, neaparand din acest motiv posibilitatea deschiderii din interior.

suspectez un contact electric intrerupt, dar nu am o solutie, probabil ca cei de la reprezentanta au o solutie de "spart" masina pt situatii din astea!

un prieten a avut aceeasi problema, dar nu cunosc din pacate detaliile rezolvarii.

bag mana in foc ca decuplarea bateriei nu va da posibilitatea deschiderii din interior a usii, nu are cum!

daca usa aia are o siguranta separata, poate e ea arsa, daca nu, dincolo de ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat sa inchid masina cu cheia si, lasand un geam deschis, sa incerc sa deschid usa. Din interior, insa, daca usile sunt "blocate" este suficient sa trag de doua ori de maner si se deschide. La prima actionare se ridica tzamburushul iar la a doua se deschide usa. Aceasta metoda nu functioneaza la usa mea cea blocata.

Mi-a spus cineva ca imi poate rezolva problema dar ca trebuie sa desfaca fata usii fara a o deschide si ca ma costa 100 RON manopera. Sper sa nu fie nevoie sa apelez la acest personaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine o sa ma interesez si eu si daca voi gasi solutie o sa postez. faza cu bateria zic si eu ca nu are legatura..contact imperfect nu stiu s-ar putea..cu toate ca nu prea deschid usile din spate decat foarte rar. siguranta banuiesc ca actiona mai multe usi nu doar una singura :-?? mai ramane motorasul inchiderii centralizate...sau...nu stiu :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu siguranta sunt de acord, nu cred ca este cate o siguranta pentru fiecare usa. Cu borna de la baterie pot spune ca aveam ceva sperante dar imi este teama sa nu se intample altceva.

Si eu deschid usile din spate destul de rar (merg mai mult singur cu masina) insa este jenant cand vor sa se urce mai multe persoane si esti nevoit sa le spui sa intre pe partea cealalta pentru ca usa aceea nu se poate deschide...:(

Modificat de aschwanken
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca daca vrei sa repari usa trebuie sa o deschizi mai intai. uitandu-ma pe alte foumuri diferiti membrii au vorbit despre probleme identice cu a ta si au spus ca au fost la service si... " a fost o problema electrica la inchiderea centralizata de pe acea usa"

Eu te-am sfatuit sa scoti de sub tensiune sistemul de inchidere centralizata ( partea care comanda actuatoarele ) in speranta ca vei putea trage de manerul ala sa poti deschide usa.

Scoaterea bornei duce la resetarea computerului de bord nu la alte chestii grave . ( nu te gandi la ECU sau mai stiu eu ce)

Daca vad si alti colegi mai priceputi rog sa confirme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sustin ceea ce a scris dukku mai sus , dar cu o rezerva : daca defectul este mecanic , degeaba scoti borna la baterie pentru ca tot n-o sa poti deschide usa respectiva .

In cazul asta , va trebui sa apelezi la un profesionist sa-ti deschida usa . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar aryes insa am incercat sa il ajut cu un sfat sa inceapa cu inceputul . Eu am avut o problema mecanica insa s-a rezolvat fara prea multe probleme.

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat in final sa scot borna de la baterie si in afara de resetarea computerului de bord si a memoriei CD-payerului nu am reusit sa fac altceva.

Daca ma mai poate ajuta cineva cu sfaturi sau chiar un "fast service" as fii recunoscator.

Multumesc mult, oricum, celor care m-au ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te mai pot ajuta doar cu un mail (sau pe messenger) cu un pdf cu schema usii.E complicat sa umblii la mecanica .Daca dai jos plasticul de pe usa , sub el mai ai o placa de metal prinsa la suruburi si abia sub ea ai acces la mecanica usii. Nu pot sa fac upload aici la fisier ca e prea mare .

te rrog sa ne tii la curent cu evolutia problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata. nu a fost mare lucru mai mult a durat pana sa imi depisteze cauza. totul a durat cam 30-40 de minute dar se poate face si in 5 :scratch: ideea e ca erau oxidati pinii de la mufa ce intra in usa. pur si simplu deschizi usa fatza..dai jos cauciucul care acopera firele..scoti mufa..o cureti bine..dai cu spray contact si gata. nestiind cauza ne`am pus sa desfacem capacul usii (asa incuiata cum era) am verificat firele si pana la urma tot la mufa am ajuns. spor la treaba. btw daca nu vrei sa faci asta de unul singur acasa, la electrician te costa 35 de lei.

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit cu poze.

tu trebuie sa dai jos cauciucul ce se vede in a 2-a poza si vezi acolo mufele care trebuie curatate (poza1)

post-9964-1192542407_thumb.jpg

post-9964-1192542415_thumb.jpg

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut aceeasi problema si la mine a fost cauciucul care leaga stalpul masinii de usa(pe unde trec firele din masina in usa)si mi-au spus ca acel cauciuc s-a ciupit si a intrat apa pe acolo si s-au oxidat mufele si nu mai primea motorasul de inchidere comanda.da cauciucul jos si umbla la mufele alea cu un spray degripant sau cum io zice.bafta.

LE.nu am citit posturile de mai sus dar vad ca am avut aceeasi rezolvare.:lol:

Modificat de AliNOS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

daca nici asa nu se rezolva,si eu ampatit o chestie aemanatoare,numai ca la usa fata.s-a deplasat sufa care vine prinsa pe urechea broastei pentru deschiderea din exterior si nu facea cursa completa.solutia?prin interior am scos cu mare chin fata de usa,kitul de macara,si apoi cu muna la broasca am asezat cum trebuie si a fost ok.nu spun ca asta este,dar e o varianta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

hai noroc. vin si eu c-o problema asemanatoare. nu mai pot deschide usa dreapta fata nici din interior nici din exterior.

se descuie cand actionez manerul interior sau cheia, se ridica tanburusul dar nu o pot deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!