Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată


Am rezolvat problema. Astazi am mers si am luat din dezmembrari o broasca de usa de la un B5, deoarece cineva mi-a spus ca se potriveste pe B5.5.
Total FALS. Cea de B5 are mufa in 6 pini, cea de B5.5 are 8 pini. NU SE POTRIVESC. 
Asadar, am reparat-o pe a mea, taind o mica parte dintr-un plastic.
Astfel , am reusit sa o fac sa mearga. Am atasat o poza cu locul in care am taiat. 
b264d3f70f1129b7a5812e2dc21f8a70.jpg

m-am gandit ca poate ajuta pe cineva aceste informatii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate daca ai pune si tu poza originala, nu o captura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, C o s m i n said:

Poate daca ai pune si tu poza originala, nu o captura.

Nu am facut poze, deoarece numai de poze nu imi ardea la -1°

Dar in poza e marcata bucatica de plastic pe am taiat-o. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ca eu n-o vad. Nu poti nici mari imaginea. 

Poza nu e facuta de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat de mica este partea taiata ? Se mai blocheaza usa din interior ? Inteleg ca era urgent, dar sa strici o piesa buna pana gasesti defectul nu m-i se pare corect. Pana la urma se va vedea ca este doar montaj gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucata de plastic taiata era mica. A ajutat ca am taiat-o. Acum functioneaza super.

Se blocheaza din interior.

Modificat de CristianVasile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut baieti,

ii rog pe cei care au mai desfacut yale sa ma ajute si pe mine cu o informatie. va rog sa va uitati in poza atasata. sper ca s-a atasat. daca as scoate afara piesa spre care arata sageata (cea de sub axul melcat), nu s-ar anula functia SAFE ??? as vrea sa modifica yala, sa nu mai intre in safe. doar sa se blocheze pe exterior.

Multumesc.

yala.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti!  A ramas si la mine usa dreapta spate blocata, nu se deschide nici din exterior, nici interior si nici nu se misca tumburusul, e mort tot.

 

Am dat la o parte protectia de cauciuc, am ajuns la mufe, m-am uitat la ele, am dat cu spray contact pt eventuala oxidare a lor, dar nu am reusit sa fac nmc, tot mort a ramas totul..

Ma poate ajuta cineva cu deschiderea usii sau stiti pe cineva/unde care imi poate rezolva problema??

B5.5 2002 berlina

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in aria de prestari servicii ai cautat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, am si eu o problema similara la portiera fata-sofer. Azi am deszapezit masi a frumos, am deschis portiera normal, fara sa fortez si apoi am observat ca nu vrea sa se mai inchida. Ea imi mai facea figuri inainte, in sensul ca nu-mi inchidea si deschidea cu cemtralizata, doar manual. Acu am reusit sa o inchid, dar nu o mai pot deschide in nici un fel. Astept un raspuns de la voi, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
rabanne2014

Buna colegi

Am o problema la un passat din 1998 motor 110 cp cu usile din partea dreapta care nu se deschid din telecomanda dar nici nu se aude ca ar actiona ceva motoras acolo.Usa dreapta fata se deschide din interior doar daca trag de 2 ori de manerul usi, iar cea din spate de loc,si daca trag de maner tot coboara acel butonas inapoi in usa.Am facut o scanare si am gasit urmatoarele erori:

2 Faults Found:

 

00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221)

            27-00 - Implausible Signal

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

            27-00 - Implausible Signal

 

 

Am desfacut mansonul usi dreapta spate bineinteles pe la usa din fata langa b pillar si am gasit ceteva fire cu izolatia rupta, le-am izolat dar degeaba.Erorile se mentin.Care ar fi cauzele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

yalele - trebuie desfacute, refacut lipiturile reci de pe placa electrica, curatat colectoarele la motorase, inlocuit switch-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rabanne2014
acum o oră, F l o r i n a scris:

yalele - trebuie desfacute, refacut lipiturile reci de pe placa electrica, curatat colectoarele la motorase, inlocuit switch-urile.

Mersi Florin pentru raspuns.O sa desfac si o sa curat yalele si colectoarele de la motoras, dar switch-urile functioneaza pentru ca luminile din usa se aprind cand sunt usile,deci astea nu mai trebuie schimbate,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot umblii acolo, NU schimbi un switch de 20Lei....asa chitos esti...ce te faci daca se strica dupa, iar desfaci tot??? 
Eu zic sa schimbi si switch-urile, sa NU mai ai probleme mult timp si sa fie treaba facuta corect cap-coada!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut  !                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Am un VW din 97 1.8 benzina 125 cp iar de la un timp usa dreapta spate face figuri , are zile cand se deschide si zile cand ramane complet blocata . Am verificat contactele si cablurile care intra din stalp in usa si totul pare ok  , nu exista fir rupt sau intrerupt , geamul functioneaza si cand ramane blocata , sa fie cumva yala? Mentionez ca nu am umblat la ea doar am dat la o parte plasticul de la usa de am verificat firele  , nu am dat  si partea metalica cu yala si macara geam . Ma poate ajuta cineva cu o idee ? ce ar trebui sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schima switch-ul usii....ala e de vina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, problema este de la lipiturile reci de pe placa electrica a yalei... eventual colector motoras. Oricum, daca desface sa remedieze problema, recomand sa inlocuiasca si switch-ul.

Oricum, problema/rezolvarea/DIY - avem pe forum, trebuie doar sa citeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aria DIY nu este nimic despre switch aici, si daca ar fi fost, NU se mai gasesc pozele explicative (care faceau cat 1000 de cuvinte)....tot aici gaseste tot ce-i trebuie!

Dau eu poza din laboratorul tau cu refacerea lipiturilor.


36276020_1875548705810402_46447115209099

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/22/2015 at 12:53 PM, Leonidas said:

Salutare. De cateva zile am usa dreapta fata blocata. Nu se deschide nici din interior, nici din exterior, cheie sau de la butoanele de la usa. Cand deschid masina nici tumburucul nu se ridica. Se ridica doar daca trag de maner pe interior, dar revine inapoi imediat ce dau drumul la maner. Am fost si la baietii care pun folii, nici ei nu prea stiau cum sa dechid usa. Ceva solutii? 

sal cum ai rezolvat caci si eu am acceasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 6/28/2018 at 7:11 PM, danyelut said:

sal cum ai rezolvat caci si eu am acceasi problema

Inainte sa te apuci sa ai yala de rezerva ca cea dupa masina se distruge partea electronica la deblocare mai ales daca este blocata in safe.

Cu grija desfaci fata de usa ,suruburile din maner,cele 2 torox de sub buzunar ,apoi declipsezi tot ce poti ,posibil ca 2 cleme ,cele din dreptul bordului sa nu iasa ,tragi de fata in sus si o sa iasa intr_un final .scoti geamul ,desfaci panoul de tabla cu macaraua de geam,apoi cu un patent rupi din plasticul din yala pana o rupi de tot ,intr-un final o sa se deschida ,dupa deschidere o demontezi,pui una noua sau luata de la dezmembrari(inainte sa o montezi sa refaci lipiturile daca este SH, eventual switch-ul buclucas schimbat).

Ieri am facut aceasta operatiune,era bloacata in SAFE ,am pus o yala sh ,cu reconditionarile aferente la lipituri, doar ca pe moment am gasit doar yala de Anglia,se potriveste,functioneaza dar imi da eroare pe inchidere ,ceva de genul

01332 - Door Control Module; Passenger Side (J387)
            49-10 - No Communications - Intermittent

sper sa fie de ajutor !

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate recoda modul confort sa nu se mai inchida usile in safe mod ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/22/2018 at 8:57 PM, kills1402 said:

Inainte sa te apuci sa ai yala de rezerva ca cea dupa masina se distruge partea electronica la deblocare mai ales daca este blocata in safe.

Cu grija desfaci fata de usa ,suruburile din maner,cele 2 torox de sub buzunar ,apoi declipsezi tot ce poti ,posibil ca 2 cleme ,cele din dreptul bordului sa nu iasa ,tragi de fata in sus si o sa iasa intr_un final .scoti geamul ,desfaci panoul de tabla cu macaraua de geam,apoi cu un patent rupi din plasticul din yala pana o rupi de tot ,intr-un final o sa se deschida ,dupa deschidere o demontezi,pui una noua sau luata de la dezmembrari(inainte sa o montezi sa refaci lipiturile daca este SH, eventual switch-ul buclucas schimbat).

Ieri am facut aceasta operatiune,era bloacata in SAFE ,am pus o yala sh ,cu reconditionarile aferente la lipituri, doar ca pe moment am gasit doar yala de Anglia,se potriveste,functioneaza dar imi da eroare pe inchidere ,ceva de genul

01332 - Door Control Module; Passenger Side (J387)
            49-10 - No Communications - Intermittent

sper sa fie de ajutor !

merci mult de info asa am facut cu ajutorul unui meserias de la domnesti am reusit dar chestia cu swich ul asa este era si este stricat la iala SH care am pus o si va trebui sa gasesc pe cineva care sa stie sa imi schimbe acel swich

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!