Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie sa scoti niciun ghidaj. Este de ajuns doar tabla cu macara si broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc kelu pentru raspuns.

Mai vreau sa te intreb cum este mai bine sa procedez, sa separ tabla cu macaraua de incuietoare si sa le demontez pe rând sau sa las incuietoarea fixata cu acele nituri de plastic de tabla cu macaraua si sa incerc sa scot tot ansamblul tabla cu macaraua+incuietoare din usa, urmând ca separarea incuietorii de tabla sa o fac ulterior?

Nu am mai umblat pâna acum la o usa spate.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ce varianta alegi. Poti lucra oricum.

Nu difera cu nimic de usa fata. Doar sistemul de prindere al geamului pe macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand scoaterea tablei cu tot cu broasca si apoi separarea broastei de tabla. Te uiti cu atentie cum vin puse cablul de deschidere interior si tija lunga sa nu le rasucesti si totul va fi ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema- usa spate dreapta blocata.

Mai intai ramasese pe pozitia deschis si trebuia sa merg in interior sa las butonul negru in jos, pe pozitia inchis. Mentionez ca nici din telecomanda, nici din butonul care inchide-deschide toate usile de pe portiera fata - nu declansa inchiderea sau deschiderea acelei usi, la celelalte 3 culisand normal tumburucul negru.

Dupa cateva inchideri, deschideri din telecoamanda, usa cu pricina a ramas pe pozitia inchis, cu tumburucul jos, nemaiputand fi deschisa nici din interior, nici exterios, nici telecomanda, nimic.

Cand trag de manerul din interior, se simte cablul tensionat care da sa traga tumburucul afara, iese,  (adica pe pozitia deschis) insa se trage inapoi in usa, ramanand inchisa.

La scanare cu Vagcom nu a dat nici o eroare.

Daca ar fi switchul de  vina, acesta este?

http://www.protehno.ro/switches/microswitch/1162606/

dar mai ales cum il pot schimba usa fiind blocata. 

Multumesc.

Modificat de abitul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta yala si curatat colectorul la motorasul electric din ea.

 

refaci si lipiturile si schimbi si switch-ul, sa fie ca noua

 

incearca sa bati in usa in zona yalei si sa actionezi deschiderea, in acest timp - cand o deschizi, sa o si repari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel trebuie data jos fata de usa, scoasa tabla interioara si apoi deblocata broasca, prin interventie mecanica asupra ei. Dupa asta se schimba broasca, nu mai e recomandat sa fie refolosita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Girleanu Adrian

Salutare baieti , detin un passat B5.5 berlina iar de aproximativ o luna de zile am probleme cu usa stanga-spate si adica : nu se mai deschide usa nici din telecomanda nici din butonul de la usa soferului nici din manerul interior - exterior deci nimic MORT . Motorasul se aude cum functioneaza dar usa tot blocata ramane , precizez ca se ridica acel '' tamburus negru '' dar se lasa inapoi in jos . Am desfacut fata usii , am indoit tabla aceea metalica pentru a-mi face loc la incuietoarea usii ca sa vad ce se intampla acolo si mi sa parut totul perfect normal in functionarea ei . ( becurile de avarii nu se mai aprind cand blochez usile din telecomanda sau din cheie,sa fie oare din cauza asta ?  se aprind doar la deblocarea usilor ) . Ce pot sa mai fac ? Deja ma exasperat,nu ii dau de cap in nici un fel si chip; practic a ramas blocat ( cred eu ) clestii aceia din incuietoare . Ce ma puteti sfatui ? Ce sa fac ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa ai arculetul rupt de la yala si din acesta cauza sa nu se dechida..... sau alte probleme.

 

da jos tabla de metal de pe usa (cea cu macaraua - separi macaraua de geam) si o sa ai acces la yala. Dupa aia, vedem ce ai de facut mai departe - daca se poate desface intreaga sau trebuie sa o desfaci bucati si sa fortezi deschiderea ei - caz in care trebuie inlocuita yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Girleanu Adrian

Merci frumos Florine dar treaba este ca am mai schimbat una in urma cu aproximativ 4 luni doar ca atunci incuietoarea era '' moarta '' de tot adica nici manual si nici electric nu functiona . Credeti daca as incerca la reprezentanta as avea vreo sansa ? Adica sa aibe ei ceva mai '' special '' sa zic asa incat sa imi deschida usa fara a face stricaciuni colaterale . Cel mai probabil voi astepta pana voi ajunge in tara in decembrie si atunci o voi repara/inlocui , ciudat este ca pe aceeasi usa am patit si data trecuta problema,paradoxal este ca usa stanga-spate este cel mai rar folosita :( . Am incercat sa fac socuri usii,sa ciocanesc in incuietoare dar degeaba ! Tin sa precizez ca se aude functionand in interiorul ei atat manual cat si electric,ma refer la acele rotite , arculete si ce o mai fi in componenta ei . Merci inca odata si o seara placuta ! Numai bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai alta solutie decat distrugerea broastei pe interior daca nu merge solutia de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. De cateva zile am usa dreapta fata blocata. Nu se deschide nici din interior, nici din exterior, cheie sau de la butoanele de la usa. Cand deschid masina nici tumburucul nu se ridica. Se ridica doar daca trag de maner pe interior, dar revine inapoi imediat ce dau drumul la maner. Am fost si la baietii care pun folii, nici ei nu prea stiau cum sa dechid usa. Ceva solutii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta yala si curatat colectorul la motorasul electric din ea.

 

refaci si lipiturile si schimbi si switch-ul, sa fie ca noua

 

incearca sa bati in usa in zona yalei si sa actionezi deschiderea, in acest timp - cand o deschizi, sa o si repari

 

 

e posibil sa ai arculetul rupt de la yala si din acesta cauza sa nu se dechida..... sau alte probleme.

 

da jos tabla de metal de pe usa (cea cu macaraua - separi macaraua de geam) si o sa ai acces la yala. Dupa aia, vedem ce ai de facut mai departe - daca se poate desface intreaga sau trebuie sa o desfaci bucati si sa fortezi deschiderea ei - caz in care trebuie inlocuita yala.

 

Leonidas, cateva postuiri mai sus, gasesti si solutiile de deblocare......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut băieți. 

Eu am avut usa de la șofer blocată și pe interior și pe exterior. Am rezolvat-o în 10 secunde. Sufa care duce de la broasca la mânerul exterior era prea întinsă. Mulțumita acestui topic am rezolvat așa repede. Bafta. Faceți o treaba minunata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Se pare ca astazi trebuie sa desfac si eu usa dreapta spate sa vad ce si cum...am citi totul pana aici!
Iei am vrut sa inchid masina si am contatat ca alarma NU mai beepaie, cand am verificat usile am vazut ca o usa NU se mai inchide.
De ieri NU se mai ridica tamburusul de la portiera dreapta spate si nici din interior NU mergea descuiata...am dat cativa pumni in manerul exterior si s-a deschis apasand pe telecomada cu lacatul deschis si tragand totodata de manerul exterior al usii.
Acum cate odata la plecarea de pe loc se incuie automat, iar cateodata la inchiderea masinii NU se incuie decat manual.
Are momente cand merge si momente cand nu iese tamburusul doar daca trag de mameta interioara de 2 ori. Precizez  la mufa de pe stalp sunt curatate contactele.
Sa vedem unde-i buba.

PS: Multi au postat aici, dar putin au venit cu solutionarea problemelor. :(  

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a spus de 1001 ori, motoras cu probleme, curata colectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, Al Bundy a scris:

S-a spus de 1001 ori, motoras cu probleme, curata colectorul.

Boiere, poate sa se mai spuna de un miliard de ori....problemele difera de la caz la caz.
De unde ai ajuns tu la concluzia ca eu as fi avut probleme cu motorasul, NU stiu??? :o

La mine aveam sufa de la brosca prea tensionata....am desfacut totul, ambele fete de usi, macaraua, geamul, firele inclusiv cele 2 suruburi de la brosca, am detensionat sufa care vine intre brosca si manerul exterior al usii si am montat totul la loc fara sa ung sau sa curat ceva...in interiorul usii era o curatenie ca de fabrica si NU se impunea acest lucru.
Acum merge totul brici.

PS: NU am umblat deloc la motoras ... desi este clipul asta cateva pagini mai in spate, las clipul asta aici mai in fata pentru careva caruia ii este util.
Seara placuta tuturor.

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa constati peste ceva timp ca p sa faca la fel. Si tot la motoras ajungi. Sufa aia nu se tensioneza singura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci am sa vin la tine sa te platesc sa faci treaba corecta si cum se cuvine...ca raspunzi pentru ceea ce faci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua!<br />
Passat B5.5 . 1.9 Tdi<br />
Am umatoarea problema cu broasca fata de pe partea stanga, partea soferului: <br />
nu pot deschide usa din interiorul masinii. Singurul mod in care merge este acela de a da geamul jos si sa o deschid din exterior. <br />
Şufa e buna, deoarece am schimbat-o.<br />
Astept un raspuns si o metoda de rezolvare. <br />
Vreau niste pareri ca sa stiu ce are si ce e stricat. Am auzit ca as putea trimite broasca din usa la reconditionat, dar daca nu e ea de vina? <br />
<br />
<br />
<br />
Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand ai problema asta? De cand ai schimbat cablul cumva? Daca nu, trebuie demontat totul si vazut ce este in neregula acolo.  Variantele sunt multiple. Daca trimiti broasca la reconditionat, si cel care ti-o revizuieste iti confirma ca este ok, e clar ca e ceva montat aiurea dupa ce se pune broasca pe pozitie

Spoiler

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, kelu said:

De cand ai problema asta? De cand ai schimbat cablul cumva? Daca nu, trebuie demontat totul si vazut ce este in neregula acolo.  Variantele sunt multiple. Daca trimiti broasca la reconditionat, si cel care ti-o revizuieste iti confirma ca este ok, e clar ca e ceva montat aiurea dupa ce se pune broasca pe pozitie

  Reveal hidden contents

 

 

Cel de la service a pus noua sufa si a tras de ea. mi-a spus ca sufa a montat-o bine, dar nu se intampla nimic cand trage de ea, deci e in alta parte problema.  Tot el a sugerat ca broasca ar fi de vina. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca ceva nu e montat cum trebuie prn broasca sau e sarita limba de metal care face legatura intre sufa si urechea care deschide din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as sti ca broasca e stricata, as da-o jos si poate o trimit la reparat

Dar daca nu e asta de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva nu are ce sa fie de vina, atat timp cat sufa este noua....mare grija sa nu cumva sa fie sufa alt cod...daca este mai lunga sau mai scurta nu va face serviciu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!