Jump to content

Probleme Geamuri


crss11
 Share

Postare recomandată

Salut...am un Sharan din 2002 si de la un timpau inceput geamurile sa o ia razna se deschid singure..care sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la mufele/firele de legatura, ce se afla intr-un tub de cauciuc, dintre carcasa masinii si intra in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am observat si eu aceeasi problema la caddy'u meu,daca opresc motorul si uit geamul stanga deschis si incerc sa il inchid se deschide iar la jumatate,curios avand in vedere ca masina nu are nici un an.

Astept orice raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se deschide la loc insemna ca primeste semnal ca si cum s-ar bloca - "anti trap". E de la partea electrica clar.

Mie mi-au cazut de tot in portiere (ambele geamuri fata) asa ca se poate si mai rau :Driver:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti alarma e posibil sa fie si de acolo. Daca e alarma care la armare inchide si geamurile. Personal am patit o data sa imi faca figura asta. Il inchidea si apoi il deschidea la jumatate. Si sa mai verificati sa nu aveti mizerii pe cheder care sa opreasca geamul fix inainte de finalul urcarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa fie o presiune asupra geamului, sa fie chederul deplasat sau chiar ceva impuritati, nisip, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult baieti pentru sfaturi.Oricum am observat ca in ultima vreme nu se mai intampla,dar o sa verific oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Scriu si eu aici , ca tot cu geamul stanga fata am probleme.

Azi dimineata cum necum ma trezesc cu geamul dreapta fata jos .Din gresela uitat sau ... nu-mi exiplic.

Masina era in curte la tara neinchisa .

Dau sa ridic geamul , urca pana la jumatate dupa care "poc" "schart" :D si se opreste la jumatate.

Incerc in jos ...nimic doar se aude motorul de la macara cum merge.

Ridic geamul cu mana pana sus (ma pregateam de drum spre casa ,aveam de facut 80Km), verific daca geamul sta "fix"

si ma trezesc cu el cazand in usa :Driver: .

Acu incepe greul : demontare fata usa fara scule . Nu puteam mface 80 Km cu geamul deschis.

Reusesc sa gasesc la tara ceva capete de surubelnita in stea desfac cele doua suruburi din partea de jos a usii,

scot capacul de la maner ,scot inca doua suruburi, clipsurile de rigoare , si ura, iese fata de usa.

Dau de o placa de metal pe care e prins motorul de angrenare a geamului , difuzorul si alte acareturi .

Dupa ceva "studii" ajung la concluzia ca mai tre sa desfac vreo 10 suruburi cu cap de 10 .

Toate bune si frumoase dar nu reusesc sa dau jos placa de metal care ma oprea sa ajung la geam sa-l ridic la loc.

Dau si motorisca jos ( 3 suruburi) (degeaba ca nu trebuia!!!!!!!!! )vad cablu care trage geamul infasurat pe un tambur .

Nu stiu com tre sa fie dar ceva nu era bine deoarece cablul de otel era indoit ( facut "e" si desirat)

PROBLEMA: cu toate incercarile nu am reusit sa dau placa de metal jos sa ajung la geam ca sa-l ridic,mai tinea ceva pe mijlocul usii si nu reuseam sa gasesc ce :blink: , pana la urma am impins geamul cu ceva in sus si i-am pus 4 icuri de cauciuc si sta.Doar ca sistemul de prindere a motorului (angrenajul de dincolo de placa )a cazut si nu am putut pune motorul la loc.

Ramas fara inchidere centralizata la usa si cu alarma pe bord :usa deschisa.

Intrebare : stie cineva cum se scoate placa de metal ca sa ajung la angrenajul geamului ?

Asta doar pentru cultura mea generala daca mai patesc asa la alta usa.

Ca oricum luni ma duc la service .Sa vad cat ma costa bucuria :( .

Rog frumos daca ma poate lamuri si pe mine ce nu am facut ( sau desfacut ) ca ma calca pe bataturi.

Cu multumiri.

Modificat de viorelc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

viorelc

Sal vio la tine a cedat macaraua cum se intampla la multe din masinile vag.Nu te necaji e boala lor eu am schimbat vro 3.

Am cautat pe forum si am gasit un post care ar fi de mare fols pt tine :

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry455960

P.S. Search intai si apoi posteaza poate sa mai discutat :icon_thumright:

crss11

te rog fi mai explicit se deschid amandoua o data sau cand incerci sa le inchizi

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Claudiu dar

Multam de raspunsuri.

Topicul cu schimbatul macaralei il citisem dar nu era pt Touran ,si sunt diferente.

Eu nu am pin door, nu am niturile de prindere broasca.

Dar dupa studii am inteles ca sunt inlocuite cu ceva gen nituri din plastic.

Nu vreeau sa ma complic sa dau incuietoarea jos asa ca o sa recurg la metoda lui @aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am o problema cu geamurile din spate la sharan.

Unu nu merge deloc din butonul din usa iar celalalt doar se deschide dar nu se si inchide.Daca le actionez din usa soferului merg amandoua fara probleme.E posibil sa fie butoanele duse?E o defectiune comuna la sharanuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e defectiune comuna,desfa si verifica la fiecare usa butoanele posibil sa fie si ceva praf pe acolo .Ca sa desfaci butoanele mai intai trebuie sa desfaci manerul usii scotand o siguranta de plastic(cat manerul de lunga) care se afla in spatele manerului si dupa aia tragi manerul cu totul afara si o sa vezi niste suruburi de defacut mecanizmul butoanelor. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

6 geamuri electrice... am o problema si eu cu geamul din dreapta fata, nu il mai pot inchide si deschide pe pe panoul de control de la sofer, doar de pe butonul de pe usa din dreapta, care-i oare buba, cine a mai patit-o, multam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica burduful cu fire care intra in usa stanga fata (sofer) .Posibil sa ai un fir intrerupt acolo(patit la fel cu un geam spate) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare! Stie careva unde gasesc kit reparatie macara geam fata dreapta, la un Sharan 2002 in Cluj daca se poate? Scuzati ca postez aici, da nu vreau sa deschid topic doar pentru atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am comandat macara de la reprezentanta VW Cluj. Pretul a fost de 272 lei, cu destul de mult sub pretul magazinelor de piese auto din oras. Cel mai mult mi-a placut ca a venit gata ansamblata, doar am montat motorasul pe ea. Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Imi scartaie geamul de la soferul cand il ridic si cobor,stie cineva un DIY cum sa demontez fata la portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Se scoate capacu de la maner(din interior), se trage usor maneru cu butoane in sus dupa care scoti mufa. Dupa aceea vei vedea 2sau3 suruburi cu cap de 10 (ai nevoie de tubulara), desfaci suruburile iar dupa aceea incepi de josin jos si tragi usor de panou (cleme). Ridici sus panou si ii desfaci cablu de la oglinda si cablu de la manerul de deschidere. Ca sa ajungi la geam(macara), trebuie desfacut tot buretele acela dintre panou si portiera. Este lipit cu ceva silicon pe margine. Alte intrebari daca mai ai, scrie aici. Eu am desfacut portiera dreapta fata si am schimbat macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ByZ,mai intai pune putina apa pe geam si incearca sa vezi daca mai scartaie,de obicei cand e soare din cauza chederului exterior face asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doar scartaie cand il ridic sau deschid,mai si trancane geamu cand inchid portiera sau ascult muzica cu bass...

Am observat daca ridic sau cobor putin geamu nu se mai aude...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut... o problema la un sharan din 2003 cu geamul am si eu...

ideea e ca s-a rupt suportul ala de plastic alb.. ce plimba geamul in sus si in jos.. pe sina.

udne pot gasi acel suport?... am intrebat la mine in oras.. dar cica.. vine la pachet cu tot cu macara.. si costa cam mult..

provizoriu.. mi-am montat de la alt model... oleaca modificat de mine.. dar nu tine mult.. deja incepe iar. .sa scape geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai doua posibilitati,sa mergi la dezmembrari si sa-ti dea numai plasticul care intru-n final o sa constati ca e ,,copt,,sau sa cumperi tot ansamblul care vine cu tot cu sufe si motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvi_gyl

unde am incercat la dezmembrari.... cica nu desface macaraua in piese. ori tot.. ori nimic. si sa cumpat tot ansamblul pt o bucata de plastic... parca nu prea merge :D

corneliu01 nu mai da quote la postul la care faci referire e deajuns doar numele.Multumesc

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Scuze ca postez aici dar nu pot deschide un topic nou.Am cumparat de curand o Bora, toate bune si frumoase doar ca am constatat ca are o problema. O inchid si apoi dupa cateva ore 1-2 ma trezesc cu ea deschisa inclusiv toate 4 geamurile lasate.Am fost la electrician a zis ca e de la alrma, am anulat alarma si facea la fel, apoi mi-a taiat firul care deschide geamurile din butuc si tot la fel face.Mentionez ca am schimbat bateria cand am luat-o am luat de la un service una la mana a 2-a.Proprietarul veci a zis ca lui nu i-a facut asa.Va rog ajutati-ma cu un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!