Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am reusit sa inlocuiesc switchurile la doua usi pana acum, am refacut lipiturile reci si curatat colectorul motorasului.

Totul functioneaza ok acum. Am comandat switchul cu lamela de mai sus dar am indepartat lamela pentru ca mi-a fost frica sa nu stea actionata tot timpul din cauza ca locul este mic intre limba de la yala care apasa pe buton si switch.

Ati montat careva switch cu lamela metalica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general montezi cu lamela, atunci cand cauciucul de pe limba yalei, s-a dus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am demontat si eu yala de la usa pasagerului pentru a verifica si, eventual inlocui switch-ul din ea pentru ca nu-mi mai recunostea deloc usa deschisa. Am dat yala jos, am dat si switch-ul si am observat ca avea cauciucul ala dus de pe butonas insa el era functional (testat cu multimetrul). M-am apucat sa inspectez lipiturile si s-au dovedit a fi ok. Aveau si un lac de protectie deasupra si nu pareau a fi deteriorate in niciun fel. Am curatat si gresat bine tot pe-acolo si am remontat yala si acum am o noua problema: Nu se mai incuie :) si nici nu-mi arata usa deschisa, deci o problema tot e undeva si acum am una noua cu care tre' sa-mi bat capul. Daca e cineva care s-a mai confruntat cu buba asta (sa nu se mai incuie), il rog sa ma lumineze si pe mine. Tre' sa fie ceva mecanic pentru ca pe modulul confort yala trece pe "Locked", respectiv "Safe" cand incui masina. Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ansamblat corect partea electronica in cea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o ''limba'' de metal la asamblarea partii electronice cu cea mecanica si are locasul ei in care trebuie sa intre...chiar daca lacul arata bine pe , placa sa stii ca fisurile lipiturilor se pot vedea foarte greu si musai era sa le refaci iar referitor la switch chiar daca masurat functiona corect uzura apare pe capul ''tamburucului'' de plastic care datorita frecarii nu mai are aceiasi lungime si implicit nu mai apasa corect.Ai sa mai desfaci odata ca sa faci totul cum trebuie si nu uita de colectorul motorasului ca sa nu plangi ca mine pe langa portiera ca mdeh' nu am ascultat anumite sfaturi si am muncit de mai multe ori degeaba concluzie nervi si timp pierdut degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Am descoperit buba si o s-o rezolv marti cand imi vin switch-urile. Am comandat switch-uri noi ca sa stiu una si buna. Marti ii fac revizia full :) Multumesc de informatii @sdR+ !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
techmaster34

Buna colegi.Am avut si eu probleme cu închiderea la usi.Prina a fost usa din spate pe partea pasagerului nu se mai închidea,am demontat mai cu mult timp in urma si am stricat ceva plastic in partea electronica si am schimbat toata brosca am luat una noua AM care a functionat.In iarna am observat ca ledul de pe portiera nu se aprinde.Am demontat usa de la sofer si am verificat,totul ok.Fiind ca la usa din drepta se strcura apa in masina pe covoras am zis sa demontez si sa vad de unde.Cu ocazia asta am demontat si yala an schimbat motorasul cu unul curatat la rotor din broasca demontata pe spate.am montat tot la loc.Acum nu imi deschide usa din drepta când deschid cu cheia masina,indiferent de unde u deschid usa sofer sau portbagaj.Ce poate fi? Cred ca am verificat atunci swich-urile din broasca si erau ok.Sa fi montat ceva gresit?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil montaj defectuos, sa nu fi cupla cum trebuie partea mecanica de cea electrica sau ai tensiont prea mult cablul care vine atasat manerului exterior. Acel cablu trebuie fixat pe canalul manerului fix cat iese el in afara-cat este lungimea lui, nu trebuie sa mai tragi tu de el. Cat despre broasca AM pe care ai montat-o vezi sa nu ti faca probleme mai tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deoarece s-a ajuns deja la 159 de pagini de intrebari si raspunsuri legat de switch topicul se inchide pentru ca devine topic in care nu se mai cauta ci doar se intreaba pentru a primi raspuns. In cazul in care nu se gaseste raspunsul pe acest topic si forum, topicul se va deschide doar pentru problema si rezolvarea respectiva.

Doresc sa va incurajez sa cautati putin cu search si nu numai sa puneti intrebari. Fara munca nu exista rezultate.

Va rog insistent cautati inainte si apoi daca nu gasiti imi trimiteti PM.

Multumesc de intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!