Jump to content

Nu trage motorul cum ar trebui


jamis
 Share

Postare recomandată

Si cat ai vrea sa consume? E 2.0 benzina. E un consum normal in oras pentru masina ta.

Daca vrei consum mic, iti iei un golf4 diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate dar cand apas pe acceleratie in treapta a  III - a nu ar trebui sa ma bage in scaun la 130 cai ? de abia se misca , mi-a facut par albin cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din modul in care tu te exprimi inteleg ca faci comparatia cu vreun diesel ceva. Daca tu ai caii aia (130) la 5500-6000 rpm pai cand bagi tu picioru in ea pe la 2500 sa tot ai vreo 70 de ponei gata de actiune, TIne minte, ponei nu cai. 

 

Dar daca tu faci treaba asta, adica bagi picioru in ea in treptele mici 1-2 si nu se misca sub nici o forma ( defineste "ma baga in scaun") atunci poate chiar are o problema masina. 

 

Nu vreau sa te supar dar crede-ma ca nici un 3.5l v6 de mercedes nu te baga in scaun daca bagi picioru in el la 2-3000 de ture in treapta mare adica 4 5 6. ( vb din experienta personala).

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu cauta senzatia de tdi la benzinar. Cuplul e mic si masina trage liniar peste 3000 rot/min.

 

PS: de cand ai masina? Banuiesc ca ai cumparat-o recent, stiai ca Passat-urile trag bine si te-ai bucurat ca e ieftina. De fapt pretul mic era din cauza motorului benzinar. Se stie de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da poate aveti dreptate , de abia am luat-o si  majoritatea prietenilor au tdi si cand au vazut cati cai are masina mea au zis ca e defecta pentru ca nu are chestia aia cu " bagatul in scaun" si m-am cam dezamagit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin, era usoara asta :D .

 

@lionx: ia tine picioru infipt sa sara motoru de 5000 de ture...sa vezi dupa ce te baga in scaun. Dar sa nu cumva sa te uiti la acul rezervorului ca o sa te supere tare. Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. am cumparat recent un passat 1,9 101 cp avb 2001. cand am cumparat masina tremura motorul din toate incheieturile. am schimbat injectoarele, iar desteptul de la dezmembrari in loc sa-mi dea injectoare de avb mi-a dat de ajm 116 cp. in fine, masina merge mai bine acum, consum in oras 8,5/9, am schimbat si turbina pentru ca imi intra in limp si avea joc, iar acelasi baiat de la dezmembrari mi-a dat o turbina banuiesc de 131 cp pentru ca are prinderea la furtun cu acea clema. acum masina in acceleratie peste  3500 rot/min in intra in limp iar pe tester imi arata positive deviation. credeti ca poate fi de la turbina sau alt senzor de presiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina...daca masina ii de 101 Cai trebuie turbina de 101cai...plus sógor e blocata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da sfaturi ca esti pe langa.

 

Merge fara probleme si cea de 131. In plus, poti si softa masina linistit.

Positive deviation inseamna mai mult ca sigur turbina imbacsita. Iar idiotul care a montat-o trebuia s-o curete inainte de montaj. Acum o mai demonteaza o data.

Un singur aspect: daca ti-a dat turbina cu prindere pe clema, banuiesc ca ti-a dat si racordul respectiv cu cuplaj rapid, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dul înapoi turbosuflanta și cere una de 101 dai, no sa tragă mașina cum trebuie și o sa se ducă repede...din experienta îți spun fiindcă ma ocup cu recondiționări turbosuflante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caldararuliviuionut

Salut , am revenit problema la mine a fost de la injectorul 1 care era de golf , in fine acum masina merge mult mai bine consumul s.a schimbat , dar acum 2 saptamani a inceput sa intre masina in limp mode am puso pe tester si presiune prea mare in turbina. Dar acum in week. Am scoso la un drum pana la sighisoara am alergato putin nu mai intra in limp si mare surpriza cand am ajuns in bucuresti si am inceput sa o alerg parca nu o mai recunosc trage foarte bine.oricum urmeaza sa imi refac turbina si am inteles ca pot sa ii pun axul de la cea de 131 cp si dupa urmeaza inca o resoftare. Oricum va multumesc pentru sfaturi, si scuzati scrisul dar sunt de pe telefon si e putin mai greu . Va doresc o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dul înapoi turbosuflanta și cere una de 101 dai, no sa tragă mașina cum trebuie și o sa se ducă repede...din experienta îți spun fiindcă ma ocup cu recondiționări turbosuflante...

Nu turbina face "caii" ci softul.

Cineva care reconditioneaza turbine nu vorbeste despre ele in "cai" .

Spor la reconditionat turbine de "101,3" cai. Asculta sfatul lui @Cosmin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama ce turbine beton ies din mainile omului...  :lol:

Aviz amatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caldararuliviuionut

M.am exprimat gresit stiu ce face o turbina si mecanicul meu cred k stie mlt mai bn ce face , am vrut sa spun k o sa pun turbina pe pe awx care are turbina mai mare decat avb motorul meu si stiu ca e nevoie sa si modifice softul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am inteles ce vrei sa spui. 

Dar faceam referire la colegul meserias zizko.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat turbina pe masina dar nu am desfacut-o pentru ca baiatul de la dezmembrari a dat cu vopsea pe suruburi. am inteles ca poate fi reglata cursa actuatorului de la geometrie. inainte de a o monta pe masina am consumat un tub de degripant, asa ca nu prea cred sa fie blocata geometria. si inca ceva: pe vag com la egr imi arata 85 % iar in turatie 4 %. nu stiu daca e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degripantul n-are treaba cu ,curatatul turbinei,mai exact a geometriei,asculta sfaturile colegilor(C o s m i n)  si  ia problemele pe rand si vei rezolva problema.Iar daca cauti pe forum vei gasi cu lux de amanunte cum se curata geometria(se recomanda inlocuirea ei),cu ce , cum se regleaza,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca geometria e blocata la turbina prefer sa o duc inapoi de unde am cumparat-o si asa mi-a dat o garantie de o luna si imi cumpar alta sau o reconditionez pe cea veche. totusi actuatorul ala face cursa de aproximativ 1,5 /2 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este alegerea ta , din dezmembrari poti sa iei tot una blocata, sau chiar daca iei una care nu e blocata , fiind demontata de pe masina se recomanda macar curatarea ei ,iar referitor la cursa actuatorului nu asa se regleaza ci se fac log-uri in mers si dupa ele se regleaza,asta cu Vcds,iar daca e noua se face pe banc daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix pix daca se misca actuatorul.

Decuplezi actuatorul si vezi cu mana cat de liber se misca vanele. Un blocaj oricat de nesemnificativ la mana, poate insemna un limp in functionare. In plus, la cald se comporta diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!am si eu problema asemanatoare cu masina..cine a mai trecut prin asta ma poate ajuta si pe mine?Am pus-o pe tester si am urmatoarele erori : 

 

Cine ma poate ajuta si mine? multumesc anticipat!

Log-1-WVWZZZ3BZ2E405088-233120km.txt

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sterge erorile si posteaza ce ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,imi arata aceleasi erori..le-am sters de mai multe ori si tot la fel..ar trebuii sa ma duc cu ea sa ii verific instalatia electrica?..multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!