Jump to content

Ulei Cutia De Viteze


Alexander057
 Share

Postare recomandată

codul cutiei de viteze , il gasesti pe stickerul din portbagaj sau din planul de service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    7

  • Alexander057

    5

  • DiLivio

    5

  • Tevez

    4

Pentru cine este interesat, codul de ulei pentru KXU este G052171A2, capacitate de umplere 2.3L. Deoarece am 240.000 Km am decis sa-l schimb chiar daca nu sunt probleme. Lifetime probabil ca inseamna inseamna perioada de garantie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, Lifetime inseamna durata de viata normata a masinii. Orice produs de folosinta indelungata are o durata de viata stabilita prin norme tehnice ( STAS, DIN)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, insa VW (ca de altfel mai toti producatorii auto) nu specifica nicaieri care este durata de viata a unei masini, unii spun ca au primit ca raspuns 180.000 Km. Am fost la o reprezentanta in Germania, si cand le-am spus ca masina are 240.000 Km, au ramas surprinsi. La kilometrajul asta masina e iesita de mult din garantie, si nu prea mai mege nimeni la reprezentanta pentru revizii, motivul e simplu, 650 euro pentru o revizie plus schimb ulei haldex  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa schimb uleiul,care era destul de inchis la culoare, am sa revin cu filmarea. Procedura a fost destul de simpla, am desfacut surubul de umplere, ca sa fiu sigur ca nu raman cu cutia goala, dupa care l-am desfacut si pe cel de golire si am lasat sa se scurga uleiul, dupa care am infiletat un surub nou. Bidonul de ulei original are un stut de plastic flexibil cu ajutorul caruia se poate baga uleiul direct, fara pompa sau furtun, am bagat un pic mai mult de 2.3L si am lasat sa se scurga surplusul, am pus si aici un surub nou si am strans la 30 Nm.

Un litru de ulei a costat 30 de euro, partea proasta e ca trebuie cumparati 3L. 

Cutie de viteze 02Q.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!