Jump to content

Ulei Cutia De Viteze


Alexander057
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca-l poti verifica. Cel mult poti incerca sa completezi si astfel sa vezi daca mai intra. Eventual desfaci busonul de umplere si bagi o sarma mica sa vezi cam pe unde e nivelul....ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    7

  • Alexander057

    5

  • DiLivio

    5

  • Tevez

    4

Pe cutia de viteze, inspre roata stanga a masinii sunt 2 busoane, unu jos pe unde se scurge uleiul si unu inspre botul masinii, la jumatatea cutiei.

Daca vrei sa verifici uleiul din cutie..dai jos busonul de sus (adica ala de la jumatea cutiei, pe inaltime) si bagi degetul pe gaura, iar uleiul trebuie sa fie pana la limita maxima de curgere, adica pana la filetul busonul.

Daca iti doresti tu sa schimbi uleiul ala fara sa platesti manopera, unde de obicei au un fel de pompa, poti sa folosesti o pompa veche de dacie...pui uleiul inauntru, bagi furtunul pe langa baterie in cutie si impingi uleiul inauntru cu pompa de aer pana da un pic pe afara din cutie. (asta era metoda de fata blocului la dacie)

La cat costa uleiul de cutie nu cred ca mai sunt importanti aia 200 de mii cat costa manopera pentru schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu cred ca e urgent sa schimb uleiul. Am vreo 68000 km si am zis ca las asa pana in primavara.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as pune atat problema kilometrilor cat problema timpului :blink:

Masina este din ....? Totusi sunt niste ani. Orice ulei, fie el si sintetic isi pierde din proprietati in timp :P

Precum am mai spus-o, orice reparatie a CV costa mult mai mult decat un schimb de ulei :P

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Masina mea de exemplu are 64.000 de km si are aproape 7 ani.

Si am schimbat uleiul din motivul trecerii timpului. Nu am avut nicio problema.

Doar preventiv. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din oct. 1999. O sa fac schimbul cat mai repede. Vreau sa ma uit si in cartea tehnica sa vad daca nu cumva neamtul nu a facut el schimbul. Stiti cumva cum e in germana cuvantul "cutie" ? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Getribe, iar uleiul getribeol cu dublu accent pe o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salve,

Azi mi am schimbat uleiul din cutia de viteze!

Intai mi am cumparat 3 L ulei Mobilube 1 SHC 75W-90, deoarece mecanicii mi au zis ca desi programul(ETKA + inca unu) imi zice ca trebuie 2 l, ar fi bine sa pun 2.7, 2.8 deoarece ar face bine cutiei si oricum nu afecteaza nimik...in cel mai neplacut caz il da afara!

Apoi mi au ridicat masina si au desfacut 2 suruburi: unu situat in partea de jos(pe unde curge uleiul) iar celalalt situat undeva mai sus, in partea din fata a cutiei INSA a curs doar putin peste jumatate de litru(asa am aproximat noi). Apoi au incercat sa mi puna uleiul cel nou, insa surpriza NU MAI INTRA, IL DADEA AFARA.

Apoi au adus un aspirator si l au bagat in gaura laterala a cutiei(nu in cea prin care curge , situata in partea inferiaora a cutiei) si au tras afara tot uleiul(sper).Furtunul fiind transparent am putut vedea uleiul -> acesta era ffff negru!!!

Apoi au luat o seringa(de vreo 300, 400 ml) si cu aceasta au inceput sa mi bage uleiul cel nou in cutie(initial infiletand busonul din partea de jos).Au bagat cam 1.5 litrii dupa care nu a mai incaput si au inchis "gaura".

Apoi mi au desfacut un al 3 lea buson- situat undeva in partea din fata a cutiei insa foarte sus(acest buson are atasat un contact care cica ar avea rolul sa aprinda farul din spate atunci cand "bagi" in masarlier) si au mai introdus(cu ajutorul unei pompe duble) inca 1, poate 1.3 l ulei => in total 2.6 2.7 L...sau cam asa ceva!

INTREBARE 1: De ce nu s a scurs tot pe la busonul de scurgere?!...am urmarit operatia si dupa parerea mea au lucrat corect.

INTREBARE 2; Este okay modul in care s a desfasurat operatia asa cum am descris o?!

INTREBARE 3: Este okay cantitatea de ulei care a fost pusa in cutie?!

P.S.: Inainte imi intra in viteze foarte bine....doar in masarlier imi agata, insa acum intra "ca unsa" in masarlier.In celelalte viteze nu se simte nici o diferenta...poate are nevoie de ceva timp...sa se obisnuiasca Driver.gif

huh.gif

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
cristianionut

saracul bogdanelloo!

daca ai mai mult ulei decit e necesar se face o presiune in cutie si il arunca pe la semeringuri, iar in timp se distrug simeringurile.

in fine eu am schimbat uleiul la cutie (masina are 170 ooo pe bord, la motor dumnezeul stie citi kilometri) si au intrat doua cutii (o cutie are aproximativ un litru, un quad in sistemul de masura american)

uleiul se baga ca la golf 2, printr-un surub de umplere (imbus de 17, sau pui un surub de 17 cu doua piulite) pina da afara.La golire este un alt surub mai jos.

ca impresie in afara de o mai buna schimbare a vitezelor, nu sunt de remarcat alte schimbari. Cost 136 de lei (30 manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
danica ionut

Cine a schimbat pana acum uleiul a simtit vreo diferenta fata de cel care il avea inainte sau doar asa ca sa il schimbi degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

L-am schimbat si eu de curand cu valvoline 75w90 gl4 sintetic.

Practic a fost aceeasi procedura cum descriau si ceilalti colegi...

La mine nu cred ca a fost schimbat vreodata iar masina are 8 ani si 177000 km. Uleiul scurs era foarte curat si fara impuritati, insa nu mai avea viscozitate deloc ceea ce facea ungerea foarte slaba. Probabil din cauza asta caraia de multe ori.

Parca se simte ca intra putin mai usor in viteza, dar pana acum nu am simtit extraordinar de mare diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o sa il schimb si eu la a mea.. are 5 ani si 140.000km.. dar imi agata un pic in marsarier. dupa ce il schimb, revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare

Ma ajuta si pe mine cineva care stie ?

Vreau sa schimb si eu uleiul din cutie, si sincer, mai bine intreb decat sa fac pe desteptul si sa fac prostii. Golf IV, 1999, motor 1,4 16V, WWWZZZ1JZXW359911

Ce tip de ulei mi-ar trebui? Mai trebuie sa mai specific ceva pt o identificare mai buna a uleiului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am citit topicul nu pot sa am abtin sa nu raportez ceea ce mie mi se pare o mare tampenie. un sef de service de la o reprezentanta vw mi-a zis ca la masina mea nu trebuie schimbat uleiul in cutie, explicatia lui fiind ca nu exista specificatii in manualele nemtilor. intrebarea mea...e posibil sa aiba dreptate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de " manualele nemtilor " sa intelegi ca orice ulei auto are un termen de garantie afisat pe ambalaj in conditii de depozitare normala. Daca il si " forjezi " in cutia de viteze cu incalzire, racire, etc. nu trebuie sa fii mecanic ca sa intelegi ca se uzeaza fizic in timp si pierde din calitatile pentru care a fost gandit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] raportez ceea ce mie mi se pare o mare tampenie. un sef de service de la o reprezentanta vw mi-a zis ca la masina mea nu trebuie schimbat uleiul in cutie, explicatia lui fiind ca nu exista specificatii in manualele nemtilor.

Asa e scris in cartea de intretinere. Insa cred ca e vorba de presiuni ecologiste. Cred ca schimbarea uleiului la 3-4 ani sau 60.000Km este o idee buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea are TD aici. Uleiul din cutie difera la benzina fata de motorina ? Daca da, stie cineva sa imi spuna si mie ce ulei sa caut pt cutia mea ? Am postat si mai sus, dar nimeni nu a concluzionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am intrat pe pagina castrol uite ce recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

vreau sa specific ca la masina mea vw bora motor AJM in 6 trepte busonul de umplere si de golire este imbus de 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Stie cineva daca uleiul de cutie de viteze se foloseste si la cutia de transfer la 4motion? Ma refer la uleiul original G052171A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin tot eu cu raspuns, nu sunt identice, cel pentru caseta de transfer este G 052145S2 (ambalaj 1 litru) sau G 052145A1                ( ambalaj 0.5 litri).

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma poate ajuta si pe mine careva din voi cu un sfat ? Daca tot fac revizia, schimbul de ulei filtre as vrea din cauza km 190mii sa schimb si uleiul din cutie..Este cel din semnatura.

 

Daca cumva este necesar si de alt info va rog sa ma intrebati.

 

Multumesc frumos anticipat!

Modificat de steffii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!