Jump to content

Diy-inlocuire Stergator Luneta


alteacupra
 Share

Postare recomandată

De cand am cumparat masina m-a tot batut gandul sa schimb stergatorul spate cu unul AEROTWIN BOSCH si dupa mai multe masurari babesti cu centimetrul am ajuns la concluzia ca stergatorul de la Polo9N(cred ca e la fel cu cel de la Golf5 si Golf Plus) se potriveste de minune la Altea,Toledo5P si Leon1P (cca. 34cm). Pt. aceasta modificare aveti nevoie de 5 minute,o cheie de 13 si:

brat stergator:6Q6 955 707 C (Polo9N3)

lama stergator:6Q6 955 425 A (Polo9N3)

capacel:6Q6 955 435 B (Polo9N3)

Se incepe prin a da jos capacelul original tragandul jos de pe brat,apoi cu cheia de 13 desfacem piulita si indepartam bratul stergator tragand cu putere in afara dar si cu mare atentie,montam noul brat(VW),il fixam in pozitia corespunzatoare si strangem piulita la loc;urmeaza a se monta lama pe brat iar apoi luam capacelul cel nou in mana si il scurtam,dupa caz,1-3 mm deoarece e posibil sa frece pe parbriz,incercati de cateva ori pt. a nu taia prea mult din el.Asigurativa ca lama e blocata de brat prin a impinge siguranta la maxim inspre brat,adica la stanga,ca in poza2.In final urmeaza proba pt. a fi siguri ca totul e OK.Pozele:1-stergatorul normal Seat;2-stergatorul AEROTWIN VW;3-capacelul VW(putin scurtat).Succes!

post-5905-1191364929_thumb.jpgpost-5905-1191364969_thumb.jpgpost-5905-1191364984_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    19

  • Sookie

    9

  • alteacupra

    8

  • GildedBullet

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

La leon 1 dimensiunile sunt:

lama 40 cm

din varful lamei pana la axul motorasului 51 cm

Se pe mine ma bate gandul sa schimb raul de la radacina pt. ca ma enerveaza calitatea celui original; Desi l-am schimbat cu unul nou in garantie tot prost sterge.

Sa ne tii la curent cum se comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal ca la Leon 1M sa fie lama mai lunga ca si geamul e mai mare fata de Leon1P;tie cred ca ti s-ar potrivi stergatorul de la Touran insa nu sunt sigur,trebuie ori masurat ori direct la VW intrebat deoarece si bratul poate fi mai lung nu numai lama.Cat despre comportare,pot spune ca schimbul asta l-am facut deja in primavara si am asteptat pana acum cu DIY-ul extra ca sa vad cum se comporta,sterge ca nou si oricum arata mai bine ca cel original,parerea mea.Ciao!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MOTANUL

Am gasit poza asta pe net,se pare ca altii ti-au luat-o inainte :icon_cheesygrin: ;arata bine,ce zici?post-5905-1191969734_thumb.jpgpost-5905-1191970270_thumb.jpgSi aici diferenta intre cel de la Polo si cel de la Touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut modificarea la Ibiza, stergatorul de Polo se potriveste perfect si sterge excelent si la mine. Recomand tuturor aceasta operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La ce pret se ridica investitia ca imi face si mie cu ochiul stergatorul Aerotwin de Polo?

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80 RON a costat, de la un coleg de pe forum. Cam acelasi pret ar trebui sa fie si la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu azi la Nurvil Rm. Valcea (reprezentanta VW), brat de stergator luneta si capac de Polo 9N pentru ibiza mea, amandoua fac 66 de lei. Miercuri ma duc sa-l ridic si sa vad daca reusesc sa-l montez, am inteles de la voi ca e simplu. Lamela de la stergatorul ibizei se potriveste sau trebuie sa cumpar si lamela? Lamela au in stoc dar mai am si eu vreo 3 pe care le-am cumparat la a mea crezand ca din cauza lamelei sterge prost.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste, trebuie cumparata si lamela, tocmai asta a fost motivul pentru care am decis sa schimb stergatorul. Lamela e aerotwin, ca cele de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, voi cumpara si lamela tot de la ei atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca se potriveste la ibiza si bratul de la ultimul model de Polo? Caci am facut prostia sa ma duc la reprezentanta fara cod, i-am cerut brat de stergator de luneta de Polo 9N, mi-a cerut certificatul de inmatriculare, i-am zis ca am ibiza pe care vreau sa-l montez dupa care m-a intrebat anul fabricatiei. Miercuri trebuie sa ma duc sa-l iau si n-as vrea sa am surprize, m-as putea duce maine cu codul sa comand altul daca sunt diferente intre cele doua modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile din primul post sunt de stergator, brat si lama de Polo 9N3, adica ultimul model. Polo 9N nu avea stergator aerotwin, ci avea stergator cu brat normal, ca cel de Ibiza 6L inainte de facelift. Va trebui sa comanzi piesele exact dupa codurile date de alteacupra:

brat stergator:6Q6 955 707 C (Polo9N3)

lama stergator:6Q6 955 425 A (Polo9N3)

capacel:6Q6 955 435 B (Polo9N3)

La mine n-a fost nevoie de o ajustare a capacului, ci doar de o repozitionare a stropitorului, modificare ce dureaza un minut si se face cu un bold. Jetul de apa lovea in capac, nu iesea prin fanta din capac pentru a stropi luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am ridicat bratul. De montat teoretic se monteaza usor, practic a fost mai greu. Am desfacut surubul dar bratul nu vroia sa iasa, noroc cu un un coleg de servici mai priceput, a udat axul cu benzina, s-a chinuit si el cateva minute sa-l scoata, in cele din urma a impins cu cheia de sub brat si a iesit, el mi l-a pus si pe pozitie si sterge perfect.

Dar m-a cam deranjat baiatul de la piese de la VW. Citez discutia:

"-Buna ziua, am comandat si eu vineri un brat de stergator de Polo.

-Imediat.

.........

- Pe ce nume e comanda?

- [Dau numele]

-[da un telefon la un baiat si ii zice un cod, baiatul iese cu bratul si capacelul in mana pe un geam aflat la 1-2 metrii in spatele biroului]. Luati hartia cu codul si mergeti la casa.

-As dori si o lamela.

-Pai si acum spui? [ia telefonul si suna din nou] Da-mi si o lama ca acum se gandi ca vrea si lamela". Lipsit de chef baiatul, imi cer scuze ca l-am deranjat si n-o sa mai trec pe la vw.

Bratul 58.87

Capacelul 7.93

Lamela 31.45

Total 98.25, eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti se pare ca sterge? Pentru mine a fost o imbunatatire majora fata de cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterge perfect, nu lasa nicio dara, nu scartatie. Inainte nici nu prea mai foloseam stergatorul de luneta ca stiam ca tot manjit ramane, am schimbat doua lamele pe langa cel original dar degeaba. Asta nu lasa picatura de apa. Am uitat sa stropesc cu capacul pus sa vad daca merge, am stropit pana sa montez si capacul, maine am sa verific daca trebuie sa mai fac vreo modificare. Bratul l-am pus pe pozitie un pic mai de jos fata de cel original ca mi-a zis colegul care mi l-a montat ca ar atinge de jos cand se lasa pe stanga. Daca e vreun coleg care are nevoie de bratul vechi i-l donez cu tot cu stergatoare.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am luat pe fatza din greseala (prostie) aceeasi marime ca pe partea soferului si pt pasager...dar ..tot raul spre bine, in afara de faptul ca ramane ridicat in varf de aprox juma de mm, e super, are o stergere mult mai ampla....asa ca de nu deranjeaza aspectul ci se vrea mai mult geam sters...recomand...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

O intrebare, poate sa-mi spuna si mie cineva ce dimensiuni au stergatoarele fata la Seat Ibiza 2007? nu gasesc nicaieri si nu vreau sa cumpar ceva care nu o sa fie bune.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc eu sa le masor, insa eu zic sa renunti sa mai cauti, pentru ca stergatoare nu vei gasi decat la reprezentanta, cele originale, pentru ca alte stergatoare nu se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

chiar ca nu am gasit stergatoare numai la dealer Seat..bucata a fost 76 ron, dar macar acum merg foarte bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Codurile din primul post sunt de stergator, brat si lama de Polo 9N3, adica ultimul model. Polo 9N nu avea stergator aerotwin, ci avea stergator cu brat normal, ca cel de Ibiza 6L inainte de facelift. Va trebui sa comanzi piesele exact dupa codurile date de alteacupra:

brat stergator:6Q6 955 707 C (Polo9N3)

lama stergator:6Q6 955 425 A (Polo9N3)

capacel:6Q6 955 435 B (Polo9N3)

La mine n-a fost nevoie de o ajustare a capacului, ci doar de o repozitionare a stropitorului, modificare ce dureaza un minut si se face cu un bold. Jetul de apa lovea in capac, nu iesea prin fanta din capac pentru a stropi luneta.

Salutare!

As avea si eu o intrebare. Am o Ibiza Rider model 2007(facelift) si vroiam sa stiu ce fel de stergatoare pt luneta se potrivesc la mine. Ma gandesc sa le schimb si am luat dintr-un alt topic urmatoarele coduri:

Brat: 6Q6 955 707A = 65 RON

Capac: 6Q6 955 435A = 10 RON

Lama: 6Q6 955 425A = 35 RON

Mersi frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste perfect la tine, eu am acelasi model de Ibiza. Va trebui doar ajustat jetul de lichid cu un bold, va lovi in capac si trebuie ridicat putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MOTANUL

Am gasit poza asta pe net,se pare ca altii ti-au luat-o inainte :) ;arata bine,ce zici?post-5905-1191969734_thumb.jpgpost-5905-1191970270_thumb.jpgSi aici diferenta intre cel de la Polo si cel de la Touran.

;) da asa este...da bine stergatorul,si presuspun ca strege si bine..e ok..

chiar de unu de ala am nevoie si eu..si cred ca am sa-mi cumpar

mersi de poza..miai deschgis ochiii

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ca o solutie foarte eficienta dar mai inestetica si fara prea multe costuri (doar 15-20 ron) puteti adopta urmatoarea varianta pentru Leon 1m !

se ia un stergator aero retrofit de 15" din orice benzinarie, supermarket, etc.

se rupe plasticul acesta care acopera locul de unde se prinde bratul stergatorului. post-10471-1234112828_thumb.jpg

pe urma se prinde stergatorul de brat, rezultatul fiind asta :

post-10471-1234113205_thumb.jpg

nu arata bine dar sterge mult mai ok decat vechiul stergator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Pana la urma care se potriveshte la 1M , cel de polo sau de touran? si un pretz daca se poate, ar fi excelent. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste cel de Octavia 2, Roger si Motanul au asa ceva pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!