Jump to content

Diy-inlocuire Stergator Luneta


alteacupra
 Share

Postare recomandată

Nu am spalat-o cu sapun, ci doar cu lichid de parbriz, am zis ca sapunul nu ii face foarte bine, ma gandesc ca are o pelicula care protejeaza cauciucul. Daca scartaitul persista o sa schimb lama, are oricum 2 ani si nu mai sterge ca la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    19

  • Sookie

    9

  • alteacupra

    8

  • GildedBullet

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

n-am avut bani de dat pe asa ceva , dar nu mai suportam scartaitul stergatorului vechi.Am incercat pana acu vreo 2 modele si valeo si original seat , toate in o luna doua se stricau .Am zis sa incerc sa pun un stergator d'asta gen "aero" din benzinarie , am dat 10 lei pe el , am trecut de iarna asta , il am de 3-4 luni si nu scartaie deloc , sterge mai bine ca cel din fabrica.E adevarat ca nu arata la fel ca gel de golf 5 sau polo , dar la 10 lei pot sa il schimb de 10 ori de banii aia:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti linistit sa speli stergatoarele cu sapun, le degreseaza foarte bine, poti sa incerci acest lucru si vezi daca mai scartaie. Oricum 2 ani te-a tinut bine.

O lama OEM la stergtoarul aero e undeva in jur de 35 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa scap de scartaitul stresant eu am schimbat doar lamela si acum sterge foarte bine si nu scartaie...

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa merg sa comand lamela la un dealer autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat o lamela no name care a costat maxim 10 ron, l-am schimbat acum o luna si este ok pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inlocuit originalul cu unul de skoda fabia break 2006...multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze daca se poate si eventual pretul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratul 100 lei....si lama pt el 30 lei....de la porsche....a fost ridicat de un prieten,dar nu am fost multumit ca nu am capacelul de la el....are cineva idee de unde pot face rost inafara de porsche ?

sterg1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma amestec si eu, desi nu vreau sa-mi pun stergator de Polo, ci vreau sa renunt la el cu tot cu motor; asadar, stie cineva cu ce sau cum as putea sa astup gaura care va ramane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista tot felul de paste compozite (mastic) cu care poti acoperi o gaura, totusi vreau sa te intreb de ce vrei sa renunti la el? Din proprie experienta iti spun ca atunic cand nu iti merge stergatorul din spate si luneta este murdara dupa si in timpul unui drum lung e destul de stresant din doua motive:

1. te descurci destul de greu numai cu oglinzile laterale, oglinda de pe parbriz nu o sa te mai ajute la nimic pentru ca luneta este murdara

2. daca prinzi noapte si luneta e murdara rau toata lumina farurilor de la masina din spatele tau se disperseaza pe toata suprafata lunetei si te incomodeaza destul de tare.

Eu unul nu as renunta la stergator doar pentru un "clean-look" :) dar bine inteles e doar opinia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii. Nu am folosit stergatorul de 4 ani de cand am masina, i-am dezactivat si functia confort, asadar cred ca pot sa renunt la el. Daca este cineva care a facut operatiunea asta, il rog sa-mi spuna si mie cum a facut cu acoperirea gaurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut la cineva , pe o fabie parca , ca in locul stergatorului isi pusese camera pentru marsarier , e o idee.Daca nu, ma gandesc ca poti sa ii bagi un fel de dop acolo , eventual dintr-o solutie gen silicon sau poxipol si peste sa ii pui un capac negru , sau sa ii dai o vopsea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am folosit destul de des stergatorul de pe luneta....mi se pare util....ar trebui schimbat si la mine ca a inceput sa stearga destul de rau si sa scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

post-68693-0-67290100-1300372135_thumb.jSalut ! Aceasi problema am avut si eu mi-a fost furat stergatoru acum nu stiu ce trebuie schimbat la mine si bratu sau trebuie inclocui doar lamela nu ma pricep daca mi la furat "frumos" ... asa daca a fortat pe acolo presupun ca trebuie schimbate mai multe .. asadar o sa ridic cateva poze sa-mi spuneti sigur ce am de schimbat ! Stima

post-68693-0-04698300-1300372252_thumb.j

post-68693-0-11343500-1300372303_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-ti cumperi alta lama. Nu ti-au fortat nimic, au furat doar lama, probabil o gasesti de vanzare la semafor, la tiganii care vand asa ceva.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru raspunsul prompt !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Subscriu la cea spus Hazin, fara suparare, nici mie nu mi-a fost de mare folos stergatorul de pe luneta (in 4 ani folosit de vreo 4-5 ori) asa ca, fiecare cu obiceiurile lui.....mentionez ca am si folie pe luneta si cand ploua sau este inourat oricum numai vezi mare lucru prin geam:Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut all.

As avea nevoie si eu de un capacel pentru stergator luneta golf 4. Va rog daca are cineva de vanzare , sau daca stiti pe unde as putea gasi unul, va sunt recunoscator.Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capacelul e prins intr-un nit la golf 4.

daca ai modelul nou de brat,cum am eu poti cumpara capacelul separat (ahw-shop-de) dar nu cred ca renteaza transportul.

o varianta ar fi sa incerci la dealer,vezi daca exista piesa respectiva.

eu am stergatorul acasa (brat,capac,lamela) dar nu am cum sa scot capacelul de pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi fain Muale.chestia este ca l-a furat cineva si nu stiu de unde sa gasesc unul.M-am uitat pe site si este exact ca cel de acolo.Sper sa fac rost de 1 cat de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Stie cineva codurile, in caz ca sunt diferite, pt un leon 1p? As vrea ceva plug&play sa nu mai fiu nevoit sa decupez din capac :(. Am inteles ca merge cel de la leon 1p facelift

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Stergatorul de Polo, din primul post, se potriveste pe un Seat Ibiza 6L din 2007 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste perfect. Am montat eu la o ibiza 6L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!