Jump to content

Diy-inlocuire Stergator Luneta


alteacupra
 Share

Postare recomandată

Salut. Pana la urma care se potriveshte la 1M , cel de polo sau de touran? si un pretz daca se poate, ar fi excelent. :icon_thumright:

Asa cum spune si CristiN, eu am de Octavia 2, numai ca a trebuit sa modific capacelul. Am postat in topicul: Upgrade Leon, piese care se potrivesc de la o platforma mai noua

Uite o poza cu cel de O2. O sa caut codurile pentru cel de Octavia si daca le gasesc le postez.

post-10390-1246376979_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    19

  • Sookie

    9

  • alteacupra

    8

  • GildedBullet

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca-l voi schimba si eu cu unul aero...stie careva unde pot gasi mai "repede"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe acest forum, daca citei cu atentie primul post din acest topic iti dadeai seama de unde "gasesti mai repede" stergatorul aero, iei codurile de acolo si mergi la orice reprezentanta a grupului vag, intr-o zi ai piesele asta daca nu sunt pe stoc :icon_thumright:

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si-a pus cineva stergatoare + brate aerotwin la parbriz? Vad ca aici se tot vorbeste de stergatorul spate insa mie m-i se pare mult mai important daca putem pune pe fata aerotwin. Parca am vazut pe unele ibiza aerotwin. Stie cineva codul lor si cam cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza cu facelift, din aprilie 2006 pana in 2008 au avut montate stergatoare aerotwin. Daca vrei sa iti montezi asa ceva va trebui sa schmbi si bratele, lucru care te va costa destul de mult. Poti incerca cu aerotwin retrofit, stergatoare aero cu prindere normala, de la Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am ramas fara brat stergator spate pe un Golf 4 Variant asa ca sunt in cautare de variante. Am citit topicul si nu am ramas cu o concluzie clara.

1. Stiu ca se potriveste modelul de brat tip Golf V(aerotwin) pentru ca asa aveam inainte, dar nu stiu daca era de Polo, Golf V sau de Touran. Poate ma lamuriti cu ce varianta sa merg pentru masina mea.

2. Daca are cineva poze de la montare, m-ar interesa sistemul de prindere("surubul" pe care se monteaza bratul). Nu stiu daca mi-a fost smuls bratul sau desfacut normal. Stiu doar ca a ramas doar tija pe unde vine lichidul si ceva filet care inconjoara respectivul "surub".

Modificat de fadrianradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Eu zic ca tie ti se potriveste modelul de la Polo/Golf V, este de 33-34 cm, cel de Touran este mai lung.

2. Cred ca ti-a fost furat "frumos" fara sa ti-l smulga; daca nu pune pana maine nimeni o poza iti pun eu una sa-ti faci o idee, acum e prea tarziu pt. facut poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fadrianradu

Uite poza promisa, sper sa te ajute cumva:

post-5905-1261073784_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegu!

Ai avut dreptate, se pare ca mi-a fost furat frumos. Am fost la reprezentanta sa comand brat stergator pentru Polo si cu lamela de Touran. Greseala a fost ca am intrebat inainte de stergator dupa codul VIN al masinii, pentru ca dupa a urmat o discutie in contradictoriu cu domnul de la piese si accesorii care s-a sfarsit cu imposibilitatea de a comanda ceva in afara de ce era pentru masina mea.

Pentru ca nu sunt dispus sa dau 147 Ron pe un brat stergator+stergator clasic(fara surub si capac) cand la calcule cu varianta Polo+Touran ieseam la aprox. 100 Ron si pe langa ca sterge mai bine arata si estetic mai bine, l-am rugat pe fratele meu sa se plimbe pe la dezmembrari prin Mures si m-am ales cu brat stergator+stergator+capac la 20 de Ron.

Mai ramane sa comand dupa VIN-ul masinii surubul pe original :D.

Modificat de fadrianradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Avand in vedere ca stergatorul de pe spate suferit unele modificari genetice, in sensul ca am vrut sa schimb lamela acestuia si din greseala si cred ca datorita frigului s-a rupt o clema care tine bratul in locasul lui, m-am hotarat si eu sa il schimb cu unul aero (Polo).

Am desfacut capacelul care protejeaza surubul, am desfacut surubul dar nu reusesc nici cum sa scot bratul de pe ax. Mai e cumva ceva siguranta pe acolo, sau pur si simplu se trage cu putere de brat pentru a iesi? Nu am fortat prea tare mi-a fost frica sa nu faca "poc" luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema ca tine... baga WD40 si incearca sa-l misti putin stanga dreapta. Nu este nici o siguranta in plus, insa probabil din cauza prafului se gripeaza si se fixeaza acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare pe g4 ar merge un upgrade din asta?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sookie: Are sistem conic de prindere. Chestia ii ca trebuie sa il tragi perfect perpendicular fata de axa stergatorului cu mici smucituri stanga-dreapta cum zicea colegu inainte. Si eu am avut probleme cu stergatoarele pe fata pana m-am prins care e treaba. Nu cred ca strica nici niste WD40 acolo.

Daca nu reusesti pana miercuri te ajut eu :angry:.

LE: @joky: Sigur merge. Eu pana acum 3 saptamani asa am avut, desi lama ar trebui sa fie de touran sau ceva mai mare. Aia de 33 de cm e cam mica.

Modificat de fadrianradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles, banuiam eu ca nu mai e nici o siguranta, dar decat sa fac o boacana mai bine intreb ;)

@fadrianradu, multam, dar numai lunea viitoare vin piesele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au ajuns piesele (stergatorul) ieri si am si procedat la inlocuirea acestuia. Rezultatele...peste asteptarile mele, sterge mult mai clar decat cel original. recomand tuturor eceasta operatiune. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au ajuns piesele (stergatorul) ieri si am si procedat la inlocuirea acestuia. Rezultatele...peste asteptarile mele, sterge mult mai clar decat cel original. recomand tuturor eceasta operatiune. :icon_thumright:

Exact asta am zis si eu cand l-am montat. Acum, dupa un an si jumatate, sterge aproape la fel de bine ca la inceput, insa scartaie ingrozitor pe luneta din cauza frigului. A fost o modificare foarte buna, calitatea stergatorului original lasa de dorit.

Sookie, cat a fost lama? Cred ca trebuie s-o schimb in curand.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lama a fost 33.02 comandata de la Unix, am fost la reprezentanta dar dura mai bine de o saptamana pana veneau piesele, aici a durat 3 zile, tot piesa originala si sigilata.

Am observat si eu ca scartaie cand e frig afara, asa fac toate stergatoarele aero, cele clasice am observat ca nu scartaie asa de tare, dar nici nu sterg asa de bine.

Totusi daca stau bine sa ma uit la masina din spate parca cel original imbracat in plasticul acela dadea mai bine sau e numai pana ma obisnuiesc eu cu el.

L.E. am sa pun si poze dar un pic mai tarziu

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Si la mine a inceput sa faca figuri stergatorul spate, sterge foarte prost, scartie + bratul are un joc destul de mare. As vrea sa stiu daca la Toledo se potriveste cel de Polo, tot ce stiu este ca, lama de la Toledo are aprox. 300mm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca exista si pentru Touran/Octavia 2, e ceva mai lung. Cred totusi ca Toledo nu are luneta foarte inalta, e comparativa cu cea de la Ibiza/Leon. O sa incerc sa masor maine sau cand ajung la masina stergatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tetea

Lama Aerotwin de Polo are 330-335mm, eu zic ca merge si pe Toledo 5P dar mai bine masori inainte de a face investitia.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut si eu operatiunea deoarece stergatorul vechi mi-a fost furat :icon_thumright:

Am luat piesele de la volksman (153 RON). Evident, cum era de asteptat sterge excelent dupa cum ati zis si voi.

Intrebarea mea este: voi ati facut ceva pentru a preveni furtul? Capacelul de plastic se scoate imediat, iar cu o simpla cheie se scoate tot bratul in 15 secunde. Am vreo varianta sa ingreunez furtul? Ma gandesc ca daca mi l-au furat odata sa nu ma trezesc ca raman iar fara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca ai ce sa faci, singura modalitate de a preveni astfel de lucruri e sa lipest capacelul/surubul cu picatura sau poxipol, dar attunci cand vrei sa-l desfaci iti ingreunezi si tie munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine a inceput sa ma streseze rau stergatorul. In weekend am scos lama si am spalat-o cu apa curata, acum scartaie rau daca luneta e curata. La voi face la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, tu ai stergatorul de la polo, nu? Dupa schimbarea la mine sa stii ca si la mine scartaie la frig, cred ca e un pic mai tare compozitia lamei. Avand in vedere ca lama ai spalat-o cu sapun(degresat-o) nu mai are praf/mizerie pe ea si din aceasta cauza ar putea scartai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!