Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

Am rezolvat prin prelungirea firelor rupte cu cativa cm. Lipitura calda cu fire siliconate si lipiturile izolate cu varniche termic si apoi cu izolier ignifug. Am inspectat flexia  firelor dupa reparatie si totul se misca corect.

Sper sa ma tina.

Multam Al Bundy.

Modificat de SkySDD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am o problema cu deschiderea aleatoare a haionului din clapeta, desi usile sint descuiate. Au fost fire rupte la articulatia haionuli (aparea alarma de bec ars) si reparate de meserias, Insa atunci s-a constatat si faptul ca o iesire a modulului de comanda e arsa (becul de pozitie stinga statea aprins full). Am schimbat modulul (unul de Passat) si a trebuit schimbate niste coduri pentru lampile de marsarier (Golful are doar una). Repet, se dechide aleator din clapeta, insa atunci cind  face, o face prompt, fara zgomote ciudate sau bilbiieli. Fara a face alte comenzi, in momentul in care nu se deschide din clapeta, fac o deschidere din butonul de pe usa si atunci se deschideprompt, fara probleme.

Am observat ca daca sint in masina, cu usile inchise, se incuie automat, fara sa actionez telecomanda. Ce poate fi?

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificati ce se intampla acolo, cu VCDS-ul conectat pe masina.

inteleg ca ai inlocuit centrala electrica, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am inlocuit-o, era "impuscata" o iesire [pozitie/frina stinga si lampa centrala aprinse full, permanent, lampa dreapta mergea normal la actionare, (cele cu pozitie si frina pe acelasi filament de 21W)]. Uneori se deschide din clapeta doar daca apas si pe butonul "descuiat" de pe portiera sau butonul de portbagaj de pe telecomanda (si apoi actionez clapeta haionului), alteori se deschide absolut normal, fara probleme, zgomote ciudate, etc. Sa inteleg ca-i problema din codare, deci tot la meserias, la vag-com...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Firele care se intrerup si nu se mai deschide haionul trec prin burduful stang sau drept? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In burduful drept ai doua fire (o masa si antena radio din hayon) si furtunul cu lichid de spalare a lunetei. Prin eliminare, toate celelalte functii le ai pe burduful stang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de stiut si asta! Saptamana viitoare voi inspecta. Am avut haionul blocat inchis o zi intreaga si apoi si-a revenit si lucreaza normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Nu mai imi merge lumina din portbagaj, am schimbat becul si tot nu merge. As avea rugamintea daca ma poate cineva indruma spre panoul de siguranta sa vad daca este de vina siguranta. Precizez ca Becul nou a fost testat si functioneaza. Masina din semanatura.

 

In caz ca este deja un topic imi cer scuze pentru dublarea lui. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica manunchiul de fire care trec intre plafon si haion cu haionul deschis. Acolo se intrerup firele si de asta nu mai merge

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, deenman said:

Verifica manunchiul de fire care trec intre plafon si haion cu haionul deschis. Acolo se intrerup firele si de asta nu mai merge

Crezi ca poti sa imi oferi o poza cu locatia... Nu imi dau seama unde....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am si eu probleme cu inchiderea portbagajului.Portbagajul nu se mai inchidea deloc..ramanea deschis..dupa demontare am gasit sistemul blocat...am rezolvat problema mecanica...inchiderea functioneaza perfect..dar motorasul din interior avea la o gaurica fum negru..si pare a fi mort.Gasesc sa cumpar motorasul sau trebuie tot sistemul cumparat? Ma ajuta cineva cu un cod ceva...il pot comanda de pe ebay sau amazon..fiind o perioada in germania.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vine cu tot cu yala - nu vine separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am patit si eu cu yala spate (fum negru la gaurica). Dupa ce am alimentat motorasul decuplat de orice rotita/sarcina mecanica am observat ca la a doua actionare consecutiva scotea fum consistent. Deci, nu mai are viata in el, as zice. M-a costat unul original 210 lei la reprezentanta. Macar stiu ca are toate cele 9 vieti. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit 42 euro pe toata Yala Yala :)  si se inchide perfect portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 10/13/2016 at 8:14 PM, deenman said:

 

Am revenit cu update, am investigat si de acolo era problema! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pe ce pini se alimenteaza motorasul din broasca pe direct? Sunt numerotati de la 1 la 4, pinul 3 fiind pamantarea (firul maro). Ala e clar, dar al doilea pin, conteaza care e din cei 3 ramasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara am si eu urmatoarea problema cu un portbagaj la un golf 5 2008 77kw.

Am achizitionat recent o navigatie china care a venit cu o camera de marsarier gratuita.am dat un pic bara la o parte langa cuiul de la portbagaj sa trag firele si de atunci nu mai reusesc sa inchid portbagajul complet. 

Ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Am apasat pe broasca cu un deget si doar daca apas pana la capat se inchide de tot. A sarit ceva cand am umblat langa cuiul de la portbagaj?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bara ai montat-o corect, chederul s-a asezat bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut florin,

Eu zic ca am montat bkne chederul dar daca e diseara fac o poza si trimit ...sa fie de la cheder? 

Multukesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil....ceva nu te lasa sa inchizi complet - deci verifica tot ce ai montat la loc, sa fie pozitionate corect elementele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!