Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

da , merg,se descuie,apoi se incuie singur dupa inchidere dar nu mai face acel sunet si nu mi se mai deschide 1 cm, stii ce vreau sa zic? facea un sunet dupa descuiere si se ridica putin ... sa fie ca am schimbat bateria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul care il facea era de la motoras. Faptul ca nu se mai ridica un pic se datoreaza amortizoarelor uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Am demontat capacul de acces spre incuietoare si am gasit niste carpeli pe acolo..asadar ma poate ajuta cineva cu schema electrica a incuietorii? si cu culorile firelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acolo ai un fir maro si 3 albe. Nu stiu cu te ajuta schema/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Multumesc...si care dintre ele semnalizeaza pe instrument cluster deschiderea haionului? De exemplu, daca descui masina cu telecomanda si deschid haionul in scurt timp masina se incuie singura, ca si cum ai apasa pe telecomanda dar nu ai deschide nicio usa...in schimb, lampa din portbagaj lucreaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul din ele se duce in bord, celelate 2 sunt pentru confort sa semnalizeze cele 2 trepte de deschidere. (inchidere)

schema in poza

post-1788-0-67636400-1399955709_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Am inteles.Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004

Salutare tuturor. Am un golf 5 diesel, model 2004, bkd. Ma confrunt cu o problema. Mi s-a montat o alarma. Inainte de montare, totul ok. Dupa aceea, cand am vrut sa imi pun in portbagaj ce mai aveam...surpriza. Nu se mai deschidea. Am reusit si reusesc doar tinand apasat butonul din cheie timp in care actionez si deschizatoarea de pe hayon. Cel ce mi-a montat alarma, pt. ca a fost martor ca defectul a aparut in acea ora de montaj, mi-a deconectat tot ce facuse si le-a pus cum erau initial, pentru a incerca fara alarma. Nimic...defectul a ramas. Omul monteaza numai alarme de 15 ani...e chiar ok.  De aici, am facut urmatoarele: verificat switch hayon; verificat burduf fire hayon ( vizual ); verificat sigurante lateral stanga;  proba cu un alt modul cu relee - nu stiu ce modul este  ( de sub bord zona sofer ).  Am gasit in burduf usa stg. un fir verde rupt si alte cateva crapate. Cositorit si izolat firul verde. Izolate cele cateva cu izolatie crapata. In acest moment, alarma e deconectata, mai am si martorul de airbag aprins in bord si piuie cand pun contactul. Asta a aparut dupa ce am cositorit acel fir verde si am miscat coloana dintre usa stg. si stalp. Sambata cineva o sa-mi dea fata ext. de la usa stg. si o sa-mi refaca toata coloana. Pe maxidot vede hayonul cand e inchis si deschis. Eroarea de airbag nu se sterge cu vag ul...deci e treaba de fir, probabil tot la stalp. Modulul de alarma cat si interfata aceea programabila sunt situate in bord deasupra pedalierului. O mai fi si acolo un fir deranjat care are treaba cu hayonul ?  In rest: geamuri,lumini intrerior, etc, functioneaza. Fac apel la experienta voastra pentru a-mi da idei dupa ce refac coloana de la usa, ce sa mai fac in caz ca defectul de hayon o sa se mentina. Multumesc anticipat tuturor care imi vor da idei si imi cer scuze daca acest topic nu e potrivit pt. problema mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai scrie in mai multe topic-uri. Crezi ca primesti raspuns mai repede ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am desfacut acea carpeala gasita la incuietoare. Asadar am gasit 2 fire albe la care se umblase: unul era taiat si apoi legat si celalalt era intentionat intrerupt. Le-am legat in diferite moduri pe cele 2 si ori imi afiseaza pe bord pictograma si scrisul ca haionul este deschis dar nu se mai aprinde lampa din portbagaj, fie invers. Ma gandeam sa le leg impreuna pe cele 2 care pleaca spre masina de unul singur al incuietorii..ar fi probleme? poate asa ar primi curent si clusterul si lampile din portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, e ok. o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A functionat...deci exista afisarea de haion deschis si pentru masini mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: mie nu îmi arată hayon-ul și nici capota deschise. Golf 5 06.2005 trendline cu minidot. Trebuia să arate sau lipsesc senzorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data uita-te in lumina sa vezi daca ai pictogramele pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si la capota daca ai senzorul. O sa vezi ca ar trebui sa se vada o mufa si firele care alimenteaza senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor! Am si eu o problema. Cromul de pe emblema hayonu-lui s-a cojit.Pot sa schimb capacul sau trebuie inlocuit tot sistemul?Masina este aceea din semnatura. Multumesc.

Modificat de Luciano90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

separat nu vine.... din pacate. Doar sa cauti pe la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o mica problema, zilele trecute cand ma deschis portbagajul am vazut ca emblema revine in pozitia initiala foarte repede, inainte revenea usor pe pozitie si acum revine instant la loc.. se poate desface incuietoarea, sau unde pot sa ma uit sa vad ce are si cum ? ( sper ca am postat unde trebuie ) 

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate separa/desface fata de corul pe care culiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna am si eu o problema la un Golf V. Cand incerc sa inchid portbagajul nu se inchide. Am incercat cu o surubelnita sa inchid acel carlig si nu ramane blocat pe inchis. Singurul mod in care se inchide uneori portbagajul este daca trantesc foarte tare si de multe ori trebuie sa incerc de vreo 10 ori, dar pana la urma se inchide. Este un arc sau ceva acolo sau sa ma astept sa trebuiasca schimbata broasca? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema am avut si eu . Solutia rapida a foat sa inlocuiesc broasca : 220->250 ron depinde de unde o iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un melc de plastic care se strica/rupe. Din pacate, nu mai ai ce sa ii faci cand cedeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema similara la un golf 5 din 2005...cand inchizi masina din telecomanda nu se inchide si portbagajul...ba chiar am incercat sa inchid din telecomanda(lock) cu portbagajul ridicat si cu clanta aceea de la broasca de sus inchisa cu mana,dar rezultatul a fost urmatorul: cand apasam pe butucul exterior al portbagajului(W) surpriza...clanta aceea se comuta pe pozitia deschis(de parca nici nu s-a actionat blocarea si pe portbagaj)!Ce mortii lui o avea...chiar mi se pare scump un modul sh din dezmembrari 250 lei...un amortizornou de firma e 250 lei...Precizez ca daca apas din telecomanda pe butonul de portbagaj,mecanismul lucreaza si "il deschide",dar de inchis nu stiu ce sa ma mai fac.Va rog sa-mi spuneti daca e de inlocuit modulul ca sa stiu si eu in ce directie s-o apuc.Multumesc pentru timpul acordat si o seara placuta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele din mansonul dintre haion si caroserie.

Alimenteaza motorasul pe direct si vezi daca lucreaza.

 

masoara firele de la motoras la modulul de confort. daca toate aste asunt OK, atunci iti trebuie un modul de confort. Unul nou este vreo 1200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat,masina a avut alarma pe ea si o improvizatie(zic eu) avea un fir care venea in plus pe deschiderea de la butonul(sigla) portbagajului...cand l-am dezlipit de acolo a inceput sa functioneze perfect.Of,of...improvizatiile astea nu aduc deloc beneficii pe termen lung!Cat despre modulul comfort...daca s-ar strica,poate sa n-am alta treaba sau sa ma imolnavesc la cap ca sa cumpar unul nou la 1200 lei...

 

http://www.pieseauto.ro/calculator-confort/vw/golf-5/modul-comfort-vw-golf-5-759693243.html

http://www.pieseauto.ro/calculator-confort/vw/caddy-life/modul-confort-sistem-electric-vw-golf-5-2004-2005-2144711474.html

 

s.a

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!