Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

Salut ... de dimineata cand sa vin la serviciu am vrut sa iau ceva din portbagaj si l-am deschis si acum nu mi se mai inchide de fel! ... Masina nu am miscat-o de vreo 3-4 zile si a plouat cam mult in tot acest timp ... Stopul de frana si cele de pe haion imi merg dar nu mi se mai inchide portbagajul .... Ce as putea face in prima faza? AM desfacut acea aparatoare din plastic de pe haion sa am acces la mufa si mi s-a parut un pic ca parca era umeda.. am sa incerc la pauza de 12 cu un spray de contacte si unul de mecanisme sau cu un feon sa usuc acolo ... Aveti ceva idei de la ce ar putea fi!?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

scoate parghia de la actuator si vezi daca yala mecanic vorbind, lucreaza normal  - probezi apasand limba yalei cu o surubelnita.

 

daca da, verifica ce-i cu actuatorul..... usuca conexiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala merge mecanic bine doar ca nu sta pe inchis ... daca o trag cu mana ia revine pe deschis ... deci arcul acela nu e rupt. ... daca m-am facut inteles :)

 

Multumesc Florin pt. promptitudine ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu niste probleme cu haionul: 

1. Codarea lui cred ca este gresita...daca apas pe butonul din mijloc al telecomenzii haionul nu se mai inchide...adica yala ii ramane deschisa.

2. Daca este deschis haionul nu se aprinde avertizarea de pe bord

3. Iluminarea portbagajului functioneaza normal..deci cred ca switch-ul este ok. ... Pe ce parte trece cablajul intre haion si masina? pe partea soferului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

1. Daca tii apasat pe butonul din mijloc haionul se descuie si se incuie automat cand il inchizi. Nu se incuie din telecomanda!

2. Mai mult ca sigur sunt rupte firele la trecere din hayon in caroserie, unde e tubul de plastic

3.Din cate imi aduc aminte, pe partea stanga. La mine era rupte aproape toate firele. Nu il mai putea deschide decat manual, din interior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc..voi desface acolo si va anunt ce gasesc....la punctul 1 stiu cum e normal (am avut un a3 inainte) insa acum...se deschide daca apas acolo...dar cand il apas sa il inchid nu se zavoraste deloc...se ridica singur, nu ramane inchis..ma gandeam ca poate este din codari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... din pacate va trebuii sa desfac plasticul de pe haion sa vad care e treaba acolo, mai mult ca sigur va trebuii inlocuit acel sistem de inchidere.Aveti careva vreunlink cu DIY cum se desface acel plastic!? Am vazut ca are cele 2 suruburi si ma gandesc ca si ceva cleme ...  mie teama ca ca sa nu rup ceva cleme pe acolo.

 

Problema mea este identica cu cea prezentata in primul post!    


   "De cateva zile am probleme cu incuietoarea de la portbagaj...Cand inchid haionul nu ramane inchis,cu alte cuvinte nu functioneaza cremaliera de pe haion.Dupa cateva incercari se inchide iar apoi cand il deschid-cand apas pe clapeta de pe haion-se aude un sunet enervant ca de electromagnet sau motoras electric"
 
 Ce ar trebuii inlocuit?  Yala cu semnul sau acel sistem cu acel "cioc"!?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara 

am si eu urmatoarea problema: de ceva timp am observat ca becul din portbagaj nu prea mai functioneaza adica se aprindea putin cand deschideam portbagajul dar se stingea incet. am crezut ca trebuie schimbat la inceput insa e bun becul. acum o sapatamana la o zi dupa ce am fost la spalatorie (nu stiu daca are vreo legetura) am constatat ca portbagajul nu se mai deschide, stergatorul spate nu se mai misca cu toate ca arunca apa si martor de bec in bord aprins iar becul de ceata si marsarier nu se aprind, la fel si cel din portbagaj . 

de atunci pot descshide portbagajul doar din inetrior. 

stie cineva ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele din mansonul dintre caroserie si hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns. 

la firele din manson ajung tragand de manson pana iese din caroserie sau pot ajunge altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare..

 

Inchiderea centralizata nu descuie totdeauna portbagajul asa ca am incercat sa-l descui cu cheia si... surpriza! Nu gasesc yala de la portbagaj.

Poate cineva sa ma lamureasca: nu exista yala la portbagaj sau sunt eu asa de tantalau incat sa nu o gasesc? :)

 

Masina de care vorbesc este un Jetta 1.9TDI (trendline) din 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are yala. are doar pe interior buton de deschidere de urgenta. Exista topic de probleme cu usi blocate. Trebuie sa schimbi yala sau sa o reconditionezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am patit si eu minunea cu incuietoarea in aceasta seara :

 

La o simpla deschidere de portbagaj ( nimic diferit pana acum ) brusc nu mai vrea sa se inchida. Carligul acela care trebuie sa tina cuiul nu mai sta pe pozitia inchis , pare ca e liber.

Faza e ca se aude un "marait" slab cand actionez switchul de la portbagaj dar nimic mecanic nu se intampla .

 

Am reusit sa leg portbagajul astfel incat sa stea inchis si sa se stinga luminile din portbagaj , din ce am inteles de aici ar fi de la actuator  dar nu sunt sigur . 

 

Orice alte pareri sunt binevenite.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a decedat broasca, o desfaci si vezi ce e pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O desfac maine dimineata la prima ora  , ca sa clarific care piese sunt acolo:

 

- Switchul cu emblema vw ( actionarea de deschidere)

- Actuatorul ( motorasul care actioneaza broasca)

- Broasca ( cea neagra care are carligul de inchidere)

 

Daca ar fi broasca cum imi pot da seama 100% ?

 

Sa fie oare ca am kitul de POPUP-Hatch montat?  , o fi prea mare presiunea care o fac pistoanele si asa a cedat broasca ?

 

 

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa partea electrica. La golf e acelasi principiu de functionare ca si la passat. Eu cred ca ti-a trecut arcul din interior peste capul de plastic. Desfaci mec si strangi partea arcului-sa stea fixa pe capul de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu minunea cu incuietoarea in aceasta seara :

 

La o simpla deschidere de portbagaj ( nimic diferit pana acum ) brusc nu mai vrea sa se inchida. Carligul acela care trebuie sa tina cuiul nu mai sta pe pozitia inchis , pare ca e liber.

Faza e ca se aude un "marait" slab cand actionez switchul de la portbagaj dar nimic mecanic nu se intampla .

 

Am reusit sa leg portbagajul astfel incat sa stea inchis si sa se stinga luminile din portbagaj , din ce am inteles de aici ar fi de la actuator  dar nu sunt sigur . 

 

Orice alte pareri sunt binevenite.

 

Multumesc.

 

 

O desfac maine dimineata la prima ora  , ca sa clarific care piese sunt acolo:

 

- Switchul cu emblema vw ( actionarea de deschidere)

- Actuatorul ( motorasul care actioneaza broasca)

- Broasca ( cea neagra care are carligul de inchidere)

 

Daca ar fi broasca cum imi pot da seama 100% ?

 

Sa fie oare ca am kitul de POPUP-Hatch montat?  , o fi prea mare presiunea care o fac pistoanele si asa a cedat broasca ?

 

 

10x

 

- switch clapa - nu

- actuator nu

- yala.... asa cum ti-am zis la telefon, cel mai probabil. Trebuie desfacut ca sa vedem despre ce e vb.. si poate se repara. Sambata am reparat una.... depinde de ce gasesti acolo. Arc rupt, etc...

 

cedeaza yalele si la cele fara pop-up.....

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema , broasca era de vina , am schimbat-o cu una noua .

 

Nu stiu ce a provocat blocarea pe deschis , arata destul de bine batrana:) 

 

Multumesc de ajutor tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
catalinmiti

Imi poate spune si mie cineva care are acces la Elsa ce culoare au firele care merg la instrument cluster pentru a semnaliza deschiderea haionului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da ce an e masina ta..... poate nu ai asa ceva....daca ai maxidot, trebuie sa fie, dar intai verifica switch-ul de la yala hayonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

este din 2006, am minidot cu computer de bord si afiseaza si capota motorului deschisa.lampa din portbagaj functioneaza normal..pictograma aparent exista...si daca nu am ma gandeam sa adaug eu circuitul. Se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

In plus, daca as afla culoarea firului, si daca exista unul dedicat avertizarii pe bord l-as putea cauta in burduful dintre haion si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,azi am deschis haionul din telecomanda,masina era incuiata,s-a descuiat haionul dar nu s-a auzit acel sunet electromecanic si nici nu mi-a ridicat un pic haionul cum o facea pana acum...am deschis haionul,l-am inchis si s-a incuiat,deci nu am probleme cu inchiderea/deschiderea , se incuie dupa ce inchid haionul dar nu mai face acel sunet si nu mai rida 1cm , aveti idee de la ce sa fie?

am schimbat bateria,posibil de la ea?, haionul il inchid cu grija,nu il trantesc , este pe duca ceva acolo?   :tuktuk:   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 pop-up-uri de la haion lucreaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!