Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

On 25.07.2011 at 14:33, Al Bundy a scris:

Si ce bec e ars atunci? de ce ai martorul aprins in bord?

Am aceeași problema, doar ca eu mi-am băgat nasul și am aflat cauza. In dreapta portbagajului, sus lângă pompa care îl susține, este un burduf micuț, cu niste cablaje cu o mufa, acolo sunt ceva contacte imperfecte. Trebuie sa va uitați acolo, cam asta e problema la majoritatea mașinilor Golf 5.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, masina in cauza este VW Jetta din 2007 si problema ar fi urmatoarea: de ceva timp nu se mai aprinde becul din portbagaj si nici pe MFD nu apare martorul de portbagaj deschis. Specific ca yala portbagajului functioneaza normal inchis/deschis, chiar am cumparat o yala noua insa aceeasi problema, am verificat si cu VCDS-ul insa nici o eroare. Am desfacut cablajul ce vine la portbagaj, toate firele sunt in regula. Dupa cum am inteles eu in schema urmatoare un singur fir (maro+negru) este in legatura cu becul si yala iar acesta trece si prin conectorul de la usa spate ? As dori sa inteleg mai bine aceasta schema electrica si sa verific exact firele care trebuie pentru a rezolva problema. Multumesc!

portbagaj.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu

J393 este modulul confort 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta am remarcat și eu dar acel cerc 195 care văd ca are o legatura și cu firul maro/negru al becului din portbagaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trimite si la lampa interior portbagaj. Dar tot nu vad leguatura cu usa. Sau tu zici usa spate la capota portbagaj? 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Da, trimite si la lampa interior portbagaj. Dar tot nu vad leguatura cu usa. Sau tu zici usa spate la capota portbagaj? 

 

Undeva sus pe schema ori de unde vine ori unde pleaca firul este un 195 incercuit si acela scrie in legenda ca ar fi Earth connection in rear door switch wiring harness. Nu stiu sigur, doar presupun dupa cum inteleg eu schema sau acel fir maro cu negru vine de la switch-ul din yala si la bec pentru a-l aprinde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai tu treaba cu aia.....e vb de cablajul masinii, cum e confecționat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut putin timp sa ma uit la firele de la portbagaj, pe firele becului nu am 12v iar pe firele de la yala este 12v doar cand deschid masina/portbagajul, am verificat si firele din capitonajul ce duce in portbagaj, nu sunt rupte..posibil in interiorul lor unde nu este vizibil. Am observat ca, firele din yala intra prin aripa stanga a masinii, iar cele de la bec vin din aripa dreapta din interior, cu toate ca sunt aceleasi culori nu stiu daca sunt si aceleasi fire. Nu stiu unde sa mai caut si ce sa verific mai departe.

IMG_9576.JPG

IMG_9574.JPG

IMG_9577.jpg

IMG_9581.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Am si eu o Jetta 1.6 2008 si nu se mai deschde portbagajul din clapeta. Acum vreo 3 ani am fost lovit in spate, a fost fortat si portbagajul. Dupa reparatie, si in timp am constatat ca se deschidea din ce in ce mai greu. Acum nu se mai deschide deloc de la clapeta lui. Din cheia masinii se deschide, s-a deschis mereu, nu sunt probleme, doar cu mana din clapeta nu se mai deschide. Care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update, problema a fost de la firele din mansonul portbagajului. 

75FCA971-C175-4547-AFB5-A2A9573ADAA2.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, nicu7774 said:

Buna ziua. Am si eu o Jetta 1.6 2008 si nu se mai deschde portbagajul din clapeta. Acum vreo 3 ani am fost lovit in spate, a fost fortat si portbagajul. Dupa reparatie, si in timp am constatat ca se deschidea din ce in ce mai greu. Acum nu se mai deschide deloc de la clapeta lui. Din cheia masinii se deschide, s-a deschis mereu, nu sunt probleme, doar cu mana din clapeta nu se mai deschide. Care ar fi problema?

Daca te referi la manerul/switch-ul de deschidere, cred ca necesita schimbarea lui, nu cred ca s-ar putea repara.

 

 

deschidere haion.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, Detox said:

Daca te referi la manerul/switch-ul de deschidere, cred ca necesita schimbarea lui, nu cred ca s-ar putea repara.

 

 

deschidere haion.jpg

Da la acesta ma refer. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți incerca  curatarea switch-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

L am desfacut, nu mai facea contact cand apasam pe clapeta foita acea subtire din interior cu butonul care declansa deschiderea portbagajului. Am indoit_o un pic spre interior sa poata face contact la apasare, acum functioneaza foarte bine, la o atingere usoara a clapetei de la portbagaj. Dar mi_a ramas un arculet mic din interiorul dispozitivului, nu am stiut sa il mai montez inapoi. A cazut cand am scos clapeta de aluminiu si nu mai stiu cum era prins. Oare va influenta in timp functionarea dispozitivului de deschidere a portbagajului? Am zis, acum functioneaza foarte bine si fara acel mic arculet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, am un golf 6 din 2010 2.0 TDI și de ceva timp nu mi se deschide portbagajul. Țin sa precizez ca am înlocuit încuietoarea cu una noua,am verificat butonul și este ok,apoi am verificat toate cablurile pana la intrare in cim și sunt și ele ok,ma poate ajuta cineva? Oare este nevoie de reprogramarea cim-ului ? Țin sa precizez ca vcds-ul nu îmi găsește electronica de pe portbagaj. Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!